Preskoči na glavni sadržaj

Zaklada "Kultura nova"

PP2a

VRUM umjetnička organizacija

Hopepunks

Hopepunks je međugeneracijski projekt koji svjesno odabire nadu i optimizam kada anticipira društvene promjene i gradi političke narative. Projekt okuplja nekoliko generacija kako bi preispitao pojmove i društvene pojave kao što su strah od starenja, staračka nevidljivost i isključenost iz društva, antisocijalno ponašanje mladih, lijeni milenijalci/lazy millenials i agresivna relaksacija kao oblik otpora, društvena solidarnost, međugeneracijska umjetnička ekspresija. Umjetnički formati koji će se koristiti u projektu usko su povezani s formatima cjeloživotnog učenja i skillsharinga – dijeljenja znanja (makers culture/do it with others), odnosno istima će se u posljednjoj fazi projekta pridodati umjetnička vrijednost s ciljem finalne umjetničke produkcije. Ciljevi ovog projekta su suzbijanje predrasuda o staroj dobi, promicanje socijalne kohezije, rad na samorazumijevanju, razmjena znanja i vještina (cjeloživotno učenje), otvaranje zajedničkog prostora za mlade i stare te pronalazak inovativnih međugeneracijskih umjetničkih formata.

Udruga Sensoria

"Blind Date" – Sensoria

S udrugom Društvo za ENO glasbo (Ljubljana) i mentorom Janezom Križajem započinju dogovori vezani za osmišljavanje i razradu projekta koji se temelji na osnovnoj ideji tzv. blind date koprodukcije dvoje glazbeno-tonskih (sound-art) umjetnika iz Hrvatske i Slovenije s produkcijama u Kaštel Sućurcu i Ljubljani. Dvoje umjetnika, poželjno potpunih neznanaca, s područja glazbeno-tonske tehnologije i sound arta sudjelovali bi u zajedničkoj produkciji na licu mjesta koristeći set pravila koja tek treba osmisliti te uobičajene instrumente na neuobičajen način ili potpuno drugačije izvore zvuka. Produkcija bi vjerojatno bila podložna sitespecific (u ovom slučaju studio specific  odnosno studio backline specific) uvjetima. Predviđa se zanimljiv rezultat neočekivane suradnje, a postavljanjem umjetnika izvan zone komfora i koncentracije približava se praksama koje su opisivali Eno i Bowie koji poručuju kako intuicija dovodi do eksperimenta te da se umjetnik nalazi u pravoj situaciji da napravi nešto uzbudljivo tek kad osjeti kako polako gubi tlo pod nogama.

Umjetnička organizacija "Malo sutra"

Pravedna šansa

Opći cilj projekta je raditi na stvaranju pravednijih uvjeta rada na području bivše države te se u tu svrhu osniva suradnička platforma Pravedna šansa, što bi trebalo rezultirati poboljšanjem položaja nezavisne umjetničke scene tog dijela Europe na kulturnom tržištu EU i njezinom povećanom konkurentnošću u cjelini. Vrijednosti na kojima se platforma temelji su pravednost, sinergija, poštovanje prema vlastitom i tuđem kontekstu, imajući pritom na umu globalne trendove razvoja. Ciljevi izvedeni iz tih vrijednosti zaokružuju cjelokupni lanac kulturne proizvodnje, od osnovnih preduvjeta za proizvodnju i radnih uvjeta do pitanja distribucije, te su prema tome podijeljeni u tri žarišta napora. To su: podizanje razine vještina i sposobnosti kulturnih profesionalaca u zemljama bivše Jugoslavije (edukacija predstavnika organizacija i umjetnika); poboljšanje radnih uvjeta kulturnih organizacija i operatora u regiji pružanjem boljih uvjeta rada; istraživanje i razvoj strategija za naredna razdoblja. 

Umjetnička organizacija Grupa Kugla, glumačka trupa

Prisluškivanje

Ovaj suradnički projekt je inspiriran dvotomnim djelom Zastarjelost čovjeka (Die Antiquiertheit des Menschen, 1956.) njemačkoga filozofa, pisca i antinuklearnog aktivista Guenthera Andersa (1902. – 1992.), koji tvrdi da je došlo do jaza između tehnološki povećane sposobnosti čovječanstva da stvara i uništava te naše sposobnosti da zamislimo to uništenje. Damir Bartol Indoš i Tanja Vrvilo zvučni su čitači, odgonetači, ozvučitelji andersovske filozofske antropologije u doba visoke tehnologije, odnosno tehnofilije i tehnokracije, a Helge Hinteregger njegov je grleni glas. Projekt se zamišlja kao moguća složena mreža akustičke užadi koja je kreirana šahtofonskim / zumofonskim instrumentarijem i govori nam o nama danas: umreženima, informiranima, društvenim mrežama uhvaćenima, lišenima privatnosti, nama koji živimo promjenu civilizacijske paradigme: tranziciju iz analogne u digitalnu kulturu, iz realnoga u virtualni svijet.

Lutkarska organizacija koju fakat trebamo

Kazališna publika!!!

Kazališna publika!!! budući je međunarodni suradnički projekt zagrebačke organizacije LOFT i dramskog studija Prazan prostor iz Podgorice. Ideja projekta temelji se na kazališnoj minijaturi koju su dramaturginja Anja Pletikosa i dramska pedagoginja Marija Backović osmislile i provele tijekom umjetničke rezidencije u Novom Sadu u jesen 2018. Koncept minijature proizašao je iz provokacije treba li (tinejdžerska) kazališna publika biti pristojna i poslušna, a na formalnoj razini polazi od interaktivnosti kao temeljne pretpostavke za društveno angažiranu publiku. Tema poslušne publike, interakcija između izvođača i publike te tinejdžeri kao ciljna skupina bit će fokus suradničkog susreta budućeg autorskog tima u srpnju 2020. S obzirom na vrlo općenito postavljene smjernice, autorice će ustanoviti sadržajno težište i metodološke pretpostavke projekta, kao i princip suradnje na daljinu. U nadolazećem će se periodu eksperimentalni rad na ustanovljenoj metodi i sadržaju uvesti kao dio programa dramskog studija. Rezultati toga rada bit će predstavljeni na sastanku u listopadu 2020. te će se s obzirom na njih definirati umjetničke i organizacijske potrebe budućeg projekta.

Tigar teatar

Counting Sheep – međunarodni suradnički projekt u nastajanju

Counting Sheep je međunarodni suradnički projekt u nastajanju između dramaturginje Anje Pletikose i redatelja te kompozitora Attile Antala. S inicijalnom idejom da se obraća tinejdžerima i njihovom supstancijalno digitalnom odgoju, projekt je nadahnut načinom života, kretanja i promišljanja kakve nameću digitalne platforme, a posebice želi otvoriti pitanje vrijednosti koje se komuniciraju putem društvenih mreža. Potreba za suradnjom dvoje umjetnika nastala je u jesen 2018. nakon zajedničkog rezidencijalnog boravka u Pakistanu, pri čemu je određena i vrlo široko postavljena tema ovog projekta koji se i dalje nalazi u početnoj fazi dogovora. U narednom periodu, koji je sadržan u ovom projektnom prijedlogu, autori će kroz suradničke sastanke i samostalan istraživački rad ustanoviti tri aspekta projekta: estetsko-konceptualni, organizacijski te financijsko-održivi. Neki od elemenata suradnje koji će se pritom razmatrati su: tematsko-sadržajni fokusi tinejdžera, suvremeni kazališni jezik u kontekstu kazališta za tinejdžere, odabir suradnika te način upravljanja projektom odnosno stvaralačkim procesom te mogućnosti koprodukcije i održivosti projekta.

Shpigl udruga za promicanje kulture i umjetnosti

Platforma talenata kreativnih industrija

Platforma talenata kreativnih industrija osmišljena je s ciljem gradnje platforme na kojoj se kreativci mogu umrežavati, dijeliti sadržaj te surađivati na projektima unutar okruženja na društvenim mrežama s ciljem povezivanja i pronalaska smjernica za gradnju karijere, kao i za pronalazak potencijalnih suradnika na planiranim projektima. Planirane aktivnosti su suradnja, učenje, stvaranje, uspostavljanje novog načina da se talentirani pojedinci afirmiraju i stvaraju, zatim produkcije, prezentacije, promocije i distribucije novonastale umjetnosti i umjetnika mlađe generacije. Koncept izgradnje platforme usmjeren je na istraživačke i participativne programe vezane za teme aktivnog sudjelovanja u suvremenom društvu koji rezultiraju kustoskim konceptima, intermedijskim događajima, međunarodnim novomedijskim suradnjama te kreiranjem novih medijskih kreativnih projekata.

Udruga Trećeprostor

I Want to Be Clean!

I Want to Be Clean! međunarodni je suradnički projekt Udruge Trećeprostor i ljubljanske kazališne skupine Via Negativa na čelu s umjetničkim voditeljem Bojanom Jablanovcem koji ima ulogu umjetničkoga savjetnika na projektu. Projekt uključuje umjetničko performativno istraživanje temeljeno na vlastitom iskustvu bolesti koju prati i velika društvena stigma te iskustvu dugotrajnog liječenja virusnog hepatitisa izvedbene umjetnice Irene Boćkai. Dio istraživanja odvijat će se u specifičnim laboratorijskim uvjetima. Istraživanje će rezultirati produkcijom i izvedbom bio-art performansa u Zagrebu koji se bavi pitanjem kako žive osobe sa stigmatizirajućim virusnim bolestima u izrazito konzervativnom hrvatskom okruženju. Naglasak performansa je na ženskom zaraženom tijelu koje je kao takvo stigmatizirano.

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.
Prilagodba pristupačnosti: Kontrast Promjena kontrasta / Change contrast Pismo Promjena pisma / Change type