PP3a
Savez udruga Klubtura
Clubture-HR: Programska razmjena i suradnja, 17. krug
“CTHR - Programska razmjena i suradnja” ključni je program platforme Clubture koji se kontinuirano provodi od 2002. godine. Program je utemeljen na izravnoj suradnji između organizacija nezavisne kulture (udruge, umjetničke organizacije i neformalne inicijative) koje kroz platformu zajednički osmišljavaju i provode nove suradničke projekte ili razmjenjuju sadržaje. Riječ je o jedinstvenoj praksi koja izravno potiče kreiranje kvalitetnih i inovativnih sadržaja u svim disciplinama suvremenog kulturnog i umjetničkog izričaja i na taj način osnažuje programske i organizacijske kapacitete nezavisne kulture. Distribucijom kulturnih i umjetničkih sadržaja u različita mjesta diljem Hrvatske program doprinosi se decentralizaciji kulture te omogućava dostupnost sadržaja u manjim sredinama, za različite skupine, prije svega za mlade. Programom “CTHR: Programska razmjena i suradnja” mreža Clubture promiče i realizira ideje programskog i taktičkog umrežavanja organizacija nezavisne kulture, demokratizacije i veće dostupnosti kulture te transparentnosti i participativnog donošenja odluka unutar vlastite strukture. Kroz njegovu provedbu stvara se trajna, dinamična i heterogena programska struktura organizacija te prateća distribucijska mreža koja stvara pretpostavke za dugoročnu stabilnost i rast nezavisne kulturne scene, kao i razvoj njezine publike u svim krajevima zemlje.
Platforma 9,81 - Institut za istraživanja u arhitekturi
Urbanistička platforma
Urbanistička platforma je nadogradnja Urbanističke početnice, u smislu promišljanja modela edukacije i prijenosa znanja. Fokus je i dalje na edukaciji javnosti o temi prostora ali i na proizvodnji znanja i transferu znanja i programa. Diseminacija znanja i edukacija u okviru Urbanističke platforme odvija se kroz interaktivne formate poput radionica, razgovora, igara, umjetničkih radova, a proizvodnja znanja prevođenjem i izdavanjem relevantnih tekstova te istraživanjima. Sadržaj se dodatno tematizira na godišnjoj Skupštini članova koja je prostor za dogovaranje godišnjeg programa, razmjene postojećeg i planiranja rada platforme. Cilj djelovanja Urbanističke platforme je prijenos znanja o socijalnim, ekonomskim, ekološkim, estetskim i etičkim implikacijama organizacije životnog prostora te osnaživanje građana za sudjelovanje u procesima organizacije prostora. Fokus djelovanja je na edukaciji ne-stručne javnosti, tj. one javnosti koja svakodnevno koristi prostor ali se profesionalno ne bavi njegovom organizacijom i planiranjem. Edukacija nije postavljena apstraktno nego se bavi konkretnim situacijama prostornog planiranja i tako dovodi do osnaživanja građana za sudjelovanje u procesima organizacije prostora. U okviru Urbanističke sve organizacije bave se zadanim tematskim okvirom i pristupaju mu iz vlastite perspektive djelovanja te daju doprinos kontekstualizacijom teme u lokalni kontekst, provedbom lokalnih aktivnosti i doprinosom zajedničkom korpusu znanja. Svi partneri platforme intenzivno rade na razvoju otvorenog tipa proizvodnje kulture i umjetnosti, produkciji sadržaja, zagovaranju javnih interesa i zaštite javnih dobara te stvaraju i razvijaju prostore međusobne suradnje. U 2017. razvijao bi se sadržaj i radila razmjena kroz temu ZAJEDNICA.
VRUM umjetnička organizacija
KLIKER
KLIKER je prva hrvatska platforma koja razvija ples i izvedbene umjetnosti za mladu publiku. Mladoj publici, roditeljima, stručnjacima za odgoj i obrazovanje, umjetnicima i autorima nudi kontinuiranu seriju interaktivnih, inovativnih i inkluzivnih formata stvaranja, sudjelovanja u umjetničkom procesu, izvedbama, radionicama i ostalim programima. Publika se smatra aktivnim sudionikom procesa kreiranja i izvedbe. KLIKER istražuje nove načine produkcije kroz kreativne, istraživačke i produkcijske procese u koje su od samog početka uključeni mladi, stručnjaci, izvođači i autori. Budući da platforma djeluje na nacionalnoj razini i okuplja veliki broj organizacija, umjetnika i kulturnih institucija (partnerski i kroz pridružena partnerstva), omogućeno je generiranje znanja te edukativnih i umjetničkih modela koji se potom na lokalnoj razini diseminiraju u svrhu proširivanja i pronalaženja nove lokalne, ali i europske publike. Kreiranjem i razmjenom raznovrsnih događanja za mladu publiku (istraživanja, laboratoriji, predstave, instalacije, radionice itd.), partnerske organizacije dijele svoju stručnost, primjere uspješnih praksi i znanja u razvoju plesnih projekata za mladu publiku, ali se ujedno bave i strukturnim promjenama i lobiranjem na lokalnom i nacionalnom nivou. Aktivnosti platforme uključuju i "outreach" projekte te inozemna partnerstva i suradnje kako bi njezina djelatnost bila recentna i relevantna na globalnoj umjetničkoj sceni te kako bi se nadogradila metodologija rada. Usmjeravanjem na razvoj mlade publike i educiranjem stručnjaka za odgoj i obrazovanje postižu se temelji kroz koje se ulaže u mlade generacije kojima će umjetnost/kultura postati dio svakodnevice i odgoja.
Domino
Mreža izvedbenih umjetnosti
Mreža izvedbenih umjetnosti nastala je prije 3 godine na inicijativu Domina kao koordinatora s ciljem zajedničkog djelovanja na mapiranim potrebama nezavisne kulturne scene. Suradnje većeg broja članica postoje i duže od službenog formiranja Mreže, a tijekom 3 godine djelovanja oformili su se čvrsti kanali suradnji, u međuvremenu pokrivajući kulturna žarišta obalne Hrvatske (Pula, Rijeka, Zadar, Split, Dubrovnik), no s namjerom širenja djelovanja na kontinentalnom dijelu države, što se ove godine realiziralo u suradnji s udrugom M-art iz Osijeka koja je jedna od novih članica. Mreža djeluje kao na dva polja, prvo kao platforma za umjetničko istraživanje i usavršavanje (rezidencijalni program, program edukacija za umjetnike); produkcijsku podršku (koprodukcije i produkcije); prezentacijsku podršku (izvedbe i gostovanja). Međutim, uz to je usmjerena i na poboljšanje okvira djelovanja u kulturi te provodi i edukacijski program za djelatnike u kulturi te se aktivira po pitanju kulturnih politika, u smislu lobiranja ali i konkretnih aktivnosti stvaranja radnih skupina predstavnika jedinica lokalne samouprave i predstavnika nezavisne kulturne scene.
Filmsko-kreativni studio VANIMA
EDIT COMICS
Dugoročni cilj programa platforme je promocija medijske kulture, razvoj, povećanje učestalosti i kvalitete aktivnosti neovisne kulturne scene u svim partnerskim gradovima na području Slavonije. Uključivanjem u moderne trendove povezivanja među regijama koristeći sredstva masovne komunikacije i pop-kulture, kao proizvoda koji mlađoj populaciji nude kreativnost i razvoj svijesti o potrebi sudjelovanja u široj zajednici. Namjera je i obogatiti kulturne i edukativne sadržaje u navedenim mjestima, a razmjenom programa i u drugim sredinama. Obraćanjem vrlo mladoj populaciji (5. do 8. razredi osnovne škole) dugoročno se želi stvoriti osnova za razvoj medijske kulture i educirati nove ljubitelje stripa i filma umjetnosti. Ovim projektom osigurava se razvijanje medijske kulture, a razmjenom programa obogaćuju se kulturni i obrazovni sadržaji u 10 županija Hrvatske. Platformom se potiče i naglašava važnost kreativnog, aktivnog i kontinuiranog obrazovanja u filmu. Pružanjem mogućnosti bavljenja ovakvom vrstom aktivnosti i obogaćivanja slobodnog vremena potiču se djeca na aktivno iskustvo gledanja usredotočujući svu njihovu pažnju, njegovanje osjetljivosti za oblik i sadržaj i razvijanjem osobne misli.
HRVATSKA UDRUGA LIKOVNIH UMJETNIKA
Koordinacija strukovnih udruga likovnih multimedijalnih i primjenjenih umjetnika RH
Platforma okuplja sedam strukovnih udruženja vizualnih umjetnika i umjetnika primijenjenih umjetnosti RH. Njena misija je osigurati i zaštititi temeljna profesionalna prava hrvatskih vizualnih umjetnika, omogućiti protok informacija i omogućiti suradnju između članica platforme u vidu razmjene kulturno-umjetničkog programa, suradnje na zajedničkim programima te aktivnostima suradnje u svim fazama pripreme i realizacije kulturnog i umjetničkog programa. Platforma okuplja strukovne udruge iz četiri regije: 1. Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska županija (HULU, HDLUDU) 2. Istarska, Primorsko-goranska i Ličko-senjska županija (HDLUI, HDLURI) 3. Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Virovitičko-podravska županija (HDLUO) 4. Grad Zagreb (HDLU, ULUPUH).
Planirano je održavanje šest sastanaka sljedeće godine u gradovima sjedištima članica platforme čiji će se predstavnici pozvati zajedno s predstavnikom HZSU-a (Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika, Ministarstva kulture, Ministarstva financija i HKKKKI (Hrvatskog klastera kreativnih i kulturnih industrija). Na sastancima se namjerava potaknuti rasprava o nizu pitanja povezanih s dobrobiti, razvitkom i uvođenjem korisnih inovacija u postojeće strukture odvijanja likovnog života u Hrvatskoj te statusa vizualnih i multimedijalnih umjetnika uzevši u obzir da je njihovo djelovanje, zajedno s djelovanjem likovnih udruga, često otežano zastarjelim oblicima Zakona koji ne odgovaraju postojećim društvenim okolnostima.