Postupak procjene kvalitete prijava
Prijave koje su prošle provjeru propisanih formalnih uvjeta upućuju se Povjerenstvu za procjenu kvalitete prijava na procjenjivanje na temelju kriterija za dodjelu sredstava koji su definirani za svako pojedino programsko područje i kategoriju te objavljeni u ovom Vodiču za prijavu.
Kriteriji za dodjelu sredstava
Kriteriji za dodjelu sredstava čine temelj za procjenjivanje kvalitete prijava, a definirani su u skladu s općim i posebnim ciljevima za svako pojedino programsko područje i kategoriju Programa podrške 2015.
Kriteriji za dodjelu sredstava podijeljeni su u tri skupine:
1. skupina: Prihvatljivost prijavljenoga projekta/programa
Za svako programsko područje i kategoriju definirana su tri kriterija prihvatljivosti prijavljenoga projekta/programa. Ako članovi Povjerenstva za procjenu kvalitete prijava utvrde da područje djelovanja organizacije nije u skladu s prioritetima Programa podrške 2015, da prijavljeni projekt/program nije usklađen s prioritetima Programa podrške 2015 i/ili da projekt/program nije u skladu s programskim područjem i kategorijom u kojima je prijavljen, prijava će biti isključena iz daljnjeg postupka dodjele bespovratnih sredstava.
2. skupina: Kvantitativni kriteriji
U ovoj skupini kriterija nalaze se kriteriji koji su mjerljivi i čije su vrijednosti unaprijed točno propisane u Vodiču za prijavu. Kriterije iz ove skupine Povjerenstvo neće procjenjivati niti će im biti vidljivi prilikom procjenjivanja. Svaki propisani kvantitativni kriterij povezan je s određenim pitanjem u prijavnici te se u svrhu osiguranja objektivnosti procjene bodovi za te kriterije dodjeljuju automatski, a na temelju odgovora prijavitelja. Ako Zaklada utvrdi da podaci nisu istiniti, Zaklada može isključiti prijavu iz postupka dodjele bespovratnih sredstava.
3. skupina: Kriteriji kvalitete
Kriteriji kvalitete podijeljeni su u nekoliko podskupina. Za svako programsko područje i kategoriju definirane su podskupine kriterija te je za većinu podskupina određen najmanji potreban zbroj bodova, odnosno definiran je bodovni prag. Prijave koje u bilo kojoj podskupini, za koju je definiran bodovni prag, budu imale zbroj bodova manji od određenog najmanjeg zbroja bodova za tu podskupinu bit će isključene iz daljnjeg postupka procjenjivanja kvalitete prijava.
Kriteriji u 2. i 3. skupini bodovno su definirani za oba programska područja i njihove kategorije. Nezavisna stručna skupina – Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava procjenjuje kvalitetu prijava na temelju kriterija navedenih u 1. i 3. skupini, dok se bodovi za kriterije iz 2. skupine, kvantitativni kriteriji, automatski dodjeljuju svakoj prijavi na temelju podataka navedenih u prijavnici.
Prijavitelji čije prijave budu isključene na temelju kriterija prihvatljivosti prijave ili zbog nedovoljnog zbroja bodova u pojedinoj podskupini o tome će biti obaviješteni u pisanom obliku kada završi cjelokupni postupak procjenjivanja kvalitete prijava.
Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava
Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava je stručno tijelo koje ima 13 članova. Za sve javne pozive u okviru Programa podrške 2015 Upravni odbor odlukom osniva jedno Povjerenstvo. Članove Povjerenstva imenuje Upravni odbor na prijedlog upravitelja Zaklade. Upravitelj Zaklade prijedlog sastavlja na temelju Zakladine evidencije nezavisnih stručnjaka za procjenu kvalitete prijava, u koji po potrebi može uključiti i kandidate iz baze ocjenjivača koju vodi Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Ako Upravni odbor ne prihvati prijedlog upravitelja Zaklade, ima pravo imenovati članove Povjerenstva na temelju Zakladine evidencije nezavisnih stručnjaka za procjenu kvalitete prijava i po potrebi baze ocjenjivača Ureda za udruge.
Zadaća članova Povjerenstva je da na temelju 1. i 3. skupine kriterija za dodjelu sredstava utvrđenih za svako programsko područje i kategoriju procijene kvalitetu prijava. Svaku prijavu procjenjuju tri člana Povjerenstva.
Članovi Povjerenstva ne smiju biti u sukobu interesa, u skladu s tim kako je sukob interesa reguliran pozitivnim propisima u Republici Hrvatskoj. Svi članovi Povjerenstva obavezni su potpisati izjavu o nepostojanju sukoba interesa, kojom potvrđuju da će procjenjivati samo one prijave u vezi s kojima nemaju nikakve materijalne ili druge interese.
Imena članova Povjerenstva moći će biti dostupna javnosti tek nakon završetka cjelokupnog postupka dodjele bespovratnih sredstava. Imenovani članovi Povjerenstva obavezni su svoje članstvo čuvati u tajnosti sve do završetka navedenoga postupka, a tijekom trajanja postupka procjene kvalitete prijava ne smiju davati nikakve informacije o postupku.
Povjerenstvo upućuje Upravnom odboru prijedlog za dodjelu bespovratnih sredstava odabranim prijavama, koji sadrži popis svih procjenjivanih prijava, odobrenih i odbijenih prijava, s obrazloženjem za svaku prijavu koju je Povjerenstvo procjenjivalo. Upravni odbor na sjednici raspravlja o prijedlogu Povjerenstva te donosi konačnu odluku o dodjeli bespovratnih sredstava predloženim projektima/programima. Upravni odbor ne prihvaća prijedlog Povjerenstva samo u slučaju da prijedlog nije u skladu s definiranim prioritetima programa podrške, ciljevima programskih područja te u slučaju da se utvrde nepravilnosti u radu Povjerenstva. Ako Upravni odbor ne prihvati prijedlog za dodjelu bespovratnih sredstava, od Povjerenstva će se zatražiti ponovno razmatranje prijedloga, a može se odlučiti i da se postupak procjene kvalitete pojedinih prijava u tom slučaju ponovi. Iznimno, ako Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava ne prihvati ponovno razmotriti prijedlog i/ili ponoviti postupak procjene kvalitete pojedinih prijava, Upravni odbor će donijeti odluku o dodjeli bespovratnih sredstava.