Empiria teatar
Projekti u 2024 godini
-
Razvoj, proizvodnja i distribucija projekata za mladu publiku u 2025. (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 12,600.00kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Program Empiria teatra uključuje razvoj, proizvodnju i distribuciju umjetničkih sadržaja za primarno mladu publiku. Publika se tretira onkraj pasivne pozicije, stoga program podrazumijeva uključenost mladih osoba na umjetničkim (istraživačkim) procesima, kao i na edukativnim i participativnim projektima. Program obuhvaća distribuciju predstava za mlade "Digitalno sama", "Klasa iznad" i "One male stvari nakon polusna" te predstave za djecu "Trnoružica". U planu je proizvodnja predstave radnog naslova "Zapisi iz WC–a" koja tematizira skrivene djevojačke glasove u visokoobrazovnom sustavu. Predviđeno je umjetničko istraživanje "Burning Out" koje adresira problem sagorijevanja prekarnih radnika/ca. Nastavlja se provoditi festival kulture u zajednici Kvart je art koji mladoj publici približava alternativna umjetnička ostvarenja dok programska linija "EmpiriEDU" obuhvaća radionice, diskusije, tribine, neformalne susrete i okupljanja. Aktivacijom zajednice okupljene oko tema relevantnih mladima ohrabruje se njihovo su/djelovanje u društvenom i kulturnom životu te razvoj kritičkog mišljenja, što je ostvarivo kroz rast, utjecaj i vidljivost Empiria teatra u javnom prostoru.
Ostali projekti
-
Razvoj, distribucija i proizvodnja projekata Empiria teatra za mladu publiku (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 10,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Program Empiria teatra usmjerava se na (intermedijalne) izvedbene forme, radionice i participativne aktivnosti u području izvedbenih umjetnosti. Programom se potiče istraživački, angažirani i kritički pristup pri obradi tema i primjeni estetika koje targetiraju prvenstveno mladu generaciju. Provode se distribucija monodrame "Digitalno sama" koja problematizira mentalno zdravlje i usamljenost pod utjecajem društvenih mreža te distribucija predstave "Klasa iznad" koja adresira vršnjačko nasilje potaknuto klasnim razlikama. Uključena je proizvodnja predstave "One male stvari nakon polusna" kojom se istražuju podsvjesna stanja mladih uslijed egzistencijalnih kriza. Projekt Kreativne Europe "T. O. U. C. H. (Theatre Outreach: Unravelling Connections in Humans)" u suradnji s partnerima (CEPORA, Srbija; Uniamoci, Italija) ispituje metode primijenjenog kazališta u problematizaciji osjetljivih skupina (nezaposlenih mladih) putem više multidisciplinarnih aktivnosti. Ekološko-izvedbena inicijativa "Šteta bacit" bavi se ekologijom u izvedbenim umjetnostima kroz radionice za djecu, "Kazališni buvljak", tribine i publikaciju. Festival "Kvart je art" promovira alternativne kulturne sadržaje mladih umjetnika/ca dok "EmpiriEDU" razvija radioničku programsku cjelinu za djecu, mlade i umjetničke profesionalke/ce. Na svojoj estetskoj, tematskoj i društvenoj razini ovaj program promišlja izvaninstitucionalnu scenu kao prostor istraživanja, eksperimenta i dijaloga kojim se aktivira zajednica.
-
Razmjena iskustava u (ne)sigurnim prostorima (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Empiria teatar umjetnička je organizacija koja u fokus stavlja interdisciplinarne, intermedijske, hibridne izvedbene projekte, kao i panele, radionice i susrete s ciljem poticanja dijaloga o funkciji umjetnosti pri razvoju i inkluziji mlade publike. Program “Razmjene iskustava u (ne)sigurnim prostorima" prepoznaje nedostatak adekvatno obrađenih umjetničkih sadržaja za mladu publiku, stoga razvija, proizvodi i distribuira aktivnosti orijentirane prema problemima mladih poput klasnih razlika i bullyinga (“Klasa iznad”), odnosa žrtava seksualnog nasilja i represivnih institucija (“they said it was a safe space”), reprezentacije ženskog tijela u svjetlu društvenih mreža (“Digitalno sama”), nezaposlenosti mladih te njihove inkluzije (EU projekt T.O.U.C.H.). Pristup podrazumijeva istraživački proces, angažman stručnjaka/inja, razmjenu iskustava s ranjivim skupinama u svrhu pružanja glasa otpora transponiranog u izvedbu. Program uključuje i platformu Empirion, susrete umjetnika/ca i publike srodnih zemalja, čiji je plan razvoj showcasea kao rezultata interkulturalne razmjene, istraživanja i primjene storytellinga na temu održivosti nezavisne scene u bivšim jugoslavenskim zemljama.