UDRUGA BACAČI SJENKI
Projekti u 2024 godini
-
INSTITUT ZA OSTATKE BUDUĆNOSTI (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000.00kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Institut za ostatke budućnosti dinamično je programsko središte interdisciplinarnog rada koje jednako vrednujući ishode i stvaralački proces. Temelji se na dugogodišnjem doprinosu BS kulturi RH, usmjeravajući dvadesetogodišnju tradiciju prema novim sudionicima u kontekstu globalnih aktualnosti: od političke, ekonomske i/ili klimatske nesigurnosti sve do s njima povezanih diskriminatornih praksi. Osmišljeni programski alati služe prepoznavanju nevidljivih oblika opresije i generiranja nejednakosti, a jednako se tiču ciljane publike, kao i kulturnih radnika. Organizacija rada u srži procesa funkcionira na ravnopravnim pozicijama sudionika i potenciranoj solidarnosti, kao i poticanju svijesti o nužnosti kolektivnog napora za kreiranje adekvatnih uvjeta rada. Iste se vrijednosti posreduju sadržajem nastalim na toj bazi, čime se diskusija ciljano širi u javni prostor. IZOB potiče interdisciplinarno, sudioničko stvaranje, osnažuje publiku da postane dionik kulturnih događanja, potiče marginalizirane oblike izvedbenosti i istraživanja zajednice, suočava se s važnim pitanjima ovog vremena. Ključni koncepti koje prijavljeni program obuhvaća su: urboglifi, rizomatska dramaturgija, sudioničko autorstvo i neočekivane izvedbe.
Ostali projekti
-
INSTITUT ZA OSTATKE BUDUĆNOSTI (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 17,500kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Institut za ostatke budućnosti [IZOB] je žarište interdisciplinarnosti i programsko-projektnog prepletanja, ravnopravno vrednujući ishode stvaralačkog rada i sam proces rada. Zasnovan na višedesetljetnom istaknutom doprinosu članova pokretača kulturi RH, inovativnom umjetničkom stvaranju, promišljanju prostora i okoliša, graditeljske i druge baštine, potkrijepljen s 20 godina rada, uspjeha i rasta organizacije u kreaciji, sudjelovanju, produkciji, distribuciji i edukaciji, IZOB okreće svoj kulturni kapital ka novim sudionicima i traženju novih sudioničkih praksi u vremenu globalne političke, materijalne i klimatske neizvjesnosti. Odlikuje ga interdisciplinarno sudioničko i kapilarno umjetničko-kulturno djelovanje inspirirano i nastavljeno na dosadašnja istraživanja i rad BS, a potiče zajedničko promišljanje i jačanje mobilnosti ljudi, autorske i građanske hrabrosti, odgovornosti i prisnosti izvedbe. Publici nudi strateški osmišljene procese da uzmognu postati sudionici i nositelji kulturnih zbivanja. Sadržajno se usmjerava na efemerne i marginalne forme predstavljanja, izlaganja, suočavanja, istraživanja i sudjelovanja i stavlja ih u prvi plan bavljenja. Kroz intenzivnu suradnju sa starim i novim partnerima te publikom suočava se s velikim pitanjima današnjice – od posljedica klimatskih promjena i zagađenja, preko stalne prijetnje svjetskim ratom do sustavnog i namjernog izbjegavanja društva znanja, razmjene, tolerancije i pravde. Ključni koncepti su: urboglifi, porozna i rizomatska dramaturgija, izmještanje motrišta, neočekivana izvedba, minimalnost, sudioničko autorstvo, majeutički prijenos znanja. Programske smjernice obuhvaćaju: Producentski, A/V, izvedbeni i intermedijalni inkubator; Filmsko, medijsko i postmedijsko obrazovanje; Otvoreni sudionički prostor razlik/a/ovanja.
-
FROOOM! U GOSTIMA (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 14,650kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Inovativnost obrazovnih metoda FROOOM! filmske škole kao interdisciplinarnog i multimedijalnog programa koji djeci i mladima izoštrava pogled na stvarnost i pruža im uvid u stvaranje filmova i medijskih umjetnosti zahtjeva kontinuirano ulaganje u razvoj i usavršavanje. Voditelji i koordinatori programa aktivno sudjeluju na domaćim i inozemnim seminarima, radionicama, festivalima kako bi usvojili najsuvremenije obrazovne metode te svoja iskustva ugrađuju u provedbu, čime se jačaju njihovi kapaciteti, a u lokalne zajednice donose se suvremene metode rada i nove tehnologije. Kroz umrežavanje i direktan kontakt s akterima na filmskom festivalu (ZLIN, Poljska) povezuje se sa stručnjacima raznih profila i suradnjom se obogaćuje program organizacije, biraju novi filmovi za prikazivanje, upoznaje se sa sličnim organizacijama, ostvaruje mogućnosti za zajedničko razvijanje projekata te promovira dječje filmsko stvaralaštvo i program organizacije na međunarodnoj razini. Kroz sudjelovanje na generalnoj skupštini European Children Film Association ECFA u Berlinu, radi se na zagovaranju, razvoju europske scene te promociji novih sadržaja unutar mreže srodnih organizacija.
-
Treće desetljeće Bacača Sjenki (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Bacači sjenki ulaze u treće desetljeće svojeg inovativnog djelovanja u umjetnosti, kulturi i zajednici, te motivirani potrebom za životnijim razvojem kulture u hektičnim prirodnim i društvenim promjenama, kroz ovaj program smjeraju efikasno unaprijediti modele i metode produkcije i distribucije umjetničkih, sudioničkih i obrazovnih programa koje stvaraju, produciraju i distribuiraju. Programske smjernice organizacije su: Producentski, filmski, izvedbeni i intermedijalni inkubator; filmsko i medijsko i interdisciplinarno obrazovanje i opismenjavanje; stvaranje modularnog i multifunkcionalnog stvaralačkog i sudioničkog prostora. Preduvjet ostvarenja prijavljenog programa je osuvremenjivanje organizacije, njezine djelotvornosti i opterećenosti, koji će osigurati bolje planiranje, realiziranje, praćenje i sintezu aktualnih i prijašnjih iskustava u paradigme umjetničkog, obrazovnog i programskog djelovanja. Navedeno se dijeli s pozvanim umjetnicima i partnerskim organizacijama u RH i međunarodno, kreativno sudjelujući u predlaganju vitalnih kulturnih i kulturno razvojnih politika, dostojnih izazova koje vrijeme nameće demokratskim društvima svijeta.
-
Ipak se vrti i nije ploča (3 godina provedbe) (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1a2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Na tragu glavne osnove djelovanja BS - produkcijska, stvaralačka i distribucijska učinkovitost, predlažemo provedbu programa "Ipak se vrti i nije ploča" čije su 4 glavne smjernice komplementarne s našim dosadašnjim djelovanjem. Prva smjernica djelovanja programa odnosi se na obrazovno produkcijske projekte putem kojih provodimo kritičko-refleksivne te inovativno-istraživačke obrazovno-odgojne programe opismenjavanja djece, mladih, odraslih te stručnjaka. Urbano-istraživački projekti čine drugu smjernicu provedbe programa te se bave baštinom i nasljeđem kroz suradnju s lokalnim zajednicama i interdisciplinarnim stručnjacima u pojedinom gradu, izabranom lokalitetu ili zgradi. Treća smjernica provedbe uključuje participativno, multimedijalne i izvedbene projekte koji inovativno i angažirano nakon kritičke analize odabranog problema društva ili društvene skupine te dubinske refleksije o mogućim rješenjima transparentno izlažu i proces rada kroz sudioničko izvedbeno djelo. Posljednja smjernica odnosi se na projektnu, istraživačku, predstavljačku i razvojnu suradnju te razmjenu sektorskih, profesionalnih i resursnih znanja. Sve smjernice provodimo u RH i međunarodno.
-
Frooom! dolazi u goste (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 14,900.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- Glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta Frooom! koordinatora i voditelja kroz sudjelovanje na filmskim festivalima s naglaskom na dječje filmsko stvaralaštvo. Frooom!, interdisciplinarni program medijskog i filmskog opismenjavanja, nastao je iz društvene potrebe za drugačijim obrazovnim metodama koje djeci i mladima izoštravaju pogled na stvarnost i pružaju im uvid u stvaranje filmova i medijske umjetnosti. Zbog stalne potrebe za razvojem i usavršavanjem programa te primjenom najsuvremenijih obrazovnih metoda, Frooom! voditelji i koordinatori programa sudjeluju na raznim domaćim i inozemnim seminarima, radionicama i filmskim festivalima te svoja iskustva ugrađuju u provedbu programa. Filmovi s Frooom! radionica prijavljuju se na festivalske natječaje ili se prikazuju u okviru popratnih sadržaja. ). Putovanjima na filmske festivale nastoji se proširiti i upotpuniti filmski dio programa naslovima koji zahtijevaju kritičko gledanje i percepciju.
-
Ipak se vrti i nije ploča (2 godina provedbe) (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1a2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Na tragu glavne osnove djelovanja BS – produkcijska, stvaralačka i distribucijska učinkovitost, predlaže se provedba programa "Ipak se vrti i nije ploča" čije su 4 glavne smjernice komplementarne s dosadašnjim djelovanjem organizacije. Prva smjernica djelovanja programa odnosi se na obrazovno produkcijske projekte putem kojih se provode kritičko-refleksivni te inovativno-istraživački obrazovno-odgojni programi opismenjavanja djece, mladih, odraslih te stručnjaka. Urbano-istraživački projekti čine drugu smjernicu provedbe programa te se bave baštinom i nasljeđem kroz suradnju s lokalnim zajednicama i interdisciplinarnim stručnjacima u pojedinom gradu, izabranom lokalitetu ili zgradi. Treća smjernica provedbe uključuje participativne, multimedijalne i izvedbene projekte koji inovativno i angažirano nakon kritičke analize odabranog problema društva ili društvene skupine te dubinske refleksije o mogućim rješenjima transparentno izlažu i proces rada kroz sudioničko izvedbeno djelo. Posljednja smjernica odnosi se na istraživačku, predstavljačku i razvojnu suradnju te razmjenu sektorskih, profesionalnih i resursnih znanja. Sve smjernice provode se u RH i međunarodno.
-
Frooom dolazi u goste (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 14,930.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Stalna potreba za razvojem i usavršavanjem Interdisciplinarnog programa medijskog i filmskog opismenjavanja Frooom! koji nastaje iz društvene potrebe za drukčijim obrazovnim metodama koje će djeci i mladima izoštriti pogled na stvarnost i pružiti im uvid u stvaranje filmova i medijskih umjetnost, traži da voditelji te koordinatori programa aktivno sudjeluju na raznim domaćim i inozemnim seminarima, radionicama, festivalima te svoja iskustva ugrađuju u provedbu kako bi usvojili i primijenili najsuvremenije obrazovne metode. Glavni cilj projekta je, stoga, jačanje kapaciteta Frooom! koordinatora i voditelja kroz sudjelovanje na filmskim festivalima s naglaskom na dječje filmsko stvaralaštvo. Kroz umrežavanje i direktan kontakt s akterima na 3 festivala – Chemnitz-International Film Festival for Children and Young Audience, Istanbul-Universal Kids Film Festival i Brisel-Filem'on, biraju se novi filmovi za prikazivanje, nastoji se povezati sa stručnjacima raznih profila, a suradnjom obogatiti program udruge, ostvariti mogućnosti za zajedničko razvijanje projekata te promovirati dječje filmsko stvaralaštvo i program udruge i na međunarodnoj razini.
-
Ipak se vrti i nije ploča (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Na tragu glavne osnove djelovanja BS – produkcijska, stvaralačka i distribucijska učinkovitost, predložena je provedba programa "Ipak se vrti i nije ploča" čije su 4 glavne smjernice komplementarne s dosadašnjim djelovanjem organizacije. Prva smjernica djelovanja programa odnosi se na obrazovno produkcijske projekte putem kojih se provode kritičko-refleksivne te inovativno-istraživačke obrazovno-odgojne programi opismenjavanja djece, mladih, odraslih te stručnjaka. Urbano-istraživački projekti čine drugu smjernicu provedbe programa te se bave baštinom i nasljeđem kroz suradnju s lokalnim zajednicama i interdisciplinarnim stručnjacima u pojedinom gradu, izabranom lokalitetu ili zgradi. Treća smjernica provedbe uključuje participativne, multimedijalne i izvedbene projekte koji inovativno i angažirano nakon kritičke analize odabranog problema društva ili društvene skupine te dubinske refleksije o mogućim rješenjima transparentno izlažu i proces rada kroz sudioničko izvedbeno djelo. Posljednja smjernica odnosi se na projektnu, istraživačku, predstavljačku i razvojnu suradnja te razmjenu sektorskih, profesionalnih i resursnih znanja. Sve smjernice provode se u RH i međunarodno.
-
1. Izmještanje pogleda na stvarnost (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Na tragu glavne osnove djelovanja BS – produkcijska, stvaralačka i distribucijska učinkovitost, predstavljena je provedba programa "Izmještanje pogleda na stvarnost", čije su četiri glavne smjernice komplementarne s dosadašnjim djelovanjem organizacije. Prva smjernica djelovanja programa odnosi se na obrazovno-produkcijske projekte putem kojih se provode kritičko-refleksivni te inovativno-istraživački, obrazovno-odgojni programi opismenjavanja djece, mladih, odraslih te stručnjaka. Urbano-istraživački projekti čine drugu smjernicu provedbe programa te se bave baštinom i nasljeđem kroz suradnju s lokalnim zajednicama i interdisciplinarnim stručnjacima u pojedinom gradu, izabranom lokalitetu ili zgradi. Treća smjernica provedbe uključuje participativne, multimedijalne i izvedbene projekte koji inovativno i angažirano nakon kritičke analize odabranog problema društva ili društvene skupine te dubinske refleksije o mogućim rješenjima transparentno izlažu proces rada projekta kroz sudioničko izvedbeno djelo. Posljednja smjernica odnosi se na projektnu, istraživačku, predstavljačku i razvojnu suradnju te razmjenu sektorskih, profesionalnih i resursnih znanja. Sve smjernice provode se u RH i međunarodno.
-
FROOOM DOLAZI U GOSTE! (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 14,750.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Frooom je interdisciplinarni obrazovni program koji se održava od 2011. godine u organizaciji Bacača Sjenki u 8 gradova. Nastao je iz jasno prepoznate društvene potrebe za drukčijim metodama opismenjavanja koje će djeci i mladima izoštriti pogled na stvarnost i pružiti im uvid u razvoj i stvaranje filmova i medijskih umjetnosti. Zbog stalne potrebe za razvojem i usavršavanjem obrazovnih metoda, Frooomovi voditelji tijekom čitave godine sudjeluju na domaćim i inozemnim tribinama i filmskim festivalima. Cilj putovanja na odabrane festivale je stručno usavršavanje, razmjena znanja te pronalazak partnera i novih relevantnih out of box filmskih ostvarenja. Nakon prošlogodišnjeg sudjelovanja na festivalima u Amsterdamu, Chemnitzu i Bjelovaru ove bi se godine program unaprijedio odlaskom na festivale u Berlin (Kuki Festival), Vilnius (International Film Festival for Children and Young People) te austrijski Wels (Youki Festival).
-
KRITIČKA, ODGOVORNA I INOVATIVNA EDUKACIJA ODRASLIH, DJECE I MLADIH (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U 2018. godini Udruga BS će više nego ikada prije staviti naglasak svog stvaralačkog i zagovaračkog rada na obrazovne projekte te poticanje medijske, filmske i informatičke pismenosti te pismenosti uopće, na području cijele Republike Hrvatske, ali i međunarodno. Za ostvarenje ovog strateškog plana i cilja planirana su dovoljna sredstva, ciljano zaduženi suradnici te prijavljeni razni projekti na natječaje kako bi se ti ciljevi ostvarili, razrađena je provedba programa, razgovaralo se s novim i starim suradnicima i sitematizirana su sredstva i resursi koji će biti potrebni za ostvarivanje prijavljenog programa produkcije i distribucije znanja. Obrazovni programi koje udruga razvija namijenjeni su djeci i mladima od 8 do 16 godina (u nekim slučajevima i do 19 godina) te korisnicima koji su u trećoj životnoj dobi, od 55+. Osim ovim obrazovnim programima stvaralački se rad udruge nastavlja i u području arhitektonske, graditeljske i urbane baštine te u promišljanju i istraživanju urbanih promjena i problema u kojima je hipertekstualizacija bitna i neophodna. Također, u 2018. se planira završetak višegodišnjeg projekta Vitić_pleše te usustavljivanje institucionalno pamćenje BS.
-
"Mala retrospektiva smrti ili ne baš tim redoslijedom" (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U fokusu umjetničkog istraživanja su aspekt smrti, ali i sveopći nestanak ljudi s ove planete, odnosno filozofsko stanje ne-postojanja. Zatim svi mogući filozofski, vjerski, duhovni i iscjeliteljski aspekti ljudskog i možda neljudskog odnosa prema smrti. U fokusu je samoubojstvo, iznenadna smrt, bezrazložna i naizgled besmislena, nepravedna smrt, diskontinuitet u kontinuitetu, u svijesti o diskontinuitetu. Istraživanje se bavi svim mogućim mislima i razmatranjima kontinuiteta i to iz više različitih motrišta: da bi predstava, izvedba, bila zabavna, prijemčiva, susretljiva, neposredna i razarajuća u svojoj ogoljenosti. Kroz niz radionica, s pripadnicima različitih dobnih, klasnih/staleških, etničkih, religijskih skupina i nasumičnih grupa pojedinaca istražuje se ovaj oblik ne-postojanja i njihov odnos prema tome. U umjetničkom istraživanju koriste se metode koje prethode dokumentarnom teatru: istraživanje u arhivama, istraživanje u svakodnevici, audio i video snimanje zanimljivih priča i mišljenja na temu, međusobni razgovori i snimanja tih razgovora, pisanje tekstova na zadanu temu, čitanje literature na temu ili "mimo" nje.
-
FROOOM U GOSTIMA! (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,983.53kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Interdisciplinarni filmski program Frooom (sad već u 7 gradova RH) nastao je 2011. g iz zakonski izražene društvene potrebe za drukčijim obrazovnim metodama koje će djeci i mladima pružiti uvid u stvaranje filmova i medijskih umjetnosti te izmjestiti i izoštriti pogled na stvarnost i medijski okoliš kojem su svakodnevno izloženi. Inovativnost Froooma je integralan i problematski diskurzivan (majeutički) pristup obrazovanju što se postiže dinamičnim ispreplitanjem povezanih dramskih i prostornih vježbi te vježbi tehničkog tipa i filmskog jezika na tematskim razinama, a program uključuje i besplatne filmske matineje, koncerte filmske glazbe, sajmove i predavanja otvorene javnosti koje su dosad podržali i omogućili mnogi domaći i strani producenti i distributeri, regionalni filmski arhivi, TV postaje te kulturni centri. Zbog sadržajnog rasta radionice i potrebe za stalnim razvojem i usavršavanjem obrazovnih metoda, no prije svega filmskog i popratnog programa, Frooomovi voditelji tijekom čitave godine sudjeluju u domaćim i inozemnim tribinama, okruglim stolovima i filmskim festivalima, a glavni cilj putovanja na odabrane festivale je izbor novog, inovativnog i nesvakidašnjeg filmskog, koncertnog i metodološko-predavačko-obrazovnog programa. Odlaskom na festivale u Amsterdam, Malmö i Bjelovar program će se unaprijediti recentnim svjetskim ostvarenjima (i djece i odraslih), a radne metode razmjenom iskustava.
-
KRITIČKA, ODGOVORNA I INOVATIVNA EDUKACIJA ODRASLIH, DJECE I MLADIH (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Tijekom 12 godina sustavnog rada na inovativnom, refleksivnom i istraživačkom zagovaranju pravednije i održivije društvene zajednice te suvremene kulture i umjetnosti Bacači Sjenki ostvarili su: respektabilnu kazališnu, intermedijalnu te video produkciju, organizirali tematske i problemske radionice, konferencije i skupove, objavili publikacije projekta te transkripte simpozija i manifestacija iz više od 30 zemalja svijeta i predstavili se na 3 kontinenta te kontinuirano educirali, predstavljali i stručno osposobljavali umjetnike i profesionalce raznih disciplina te djecu i mlade. Uz ovu kontinuiranu aktivističku, izvedbenu, interdisciplinarnu te obrazovnu djelatnost Udruga BS je pokrenula i zavidnu audiovizualnu produkciju (u tijeku je ostvarenje više projekata koji uživaju podršku EU Medije, HAVC-a, Grada Zagreba). Zbog svega toga te unaprjeđenja poslovanja, provodimo sistematizaciju djelovanja, promidžbe i planiranja: povećanje učinkovitosti postojećih produkcija i produkcijskih uvjeta; razvitak novih modela i formata obrazovanja te razmjene znanja u suradnji s partnerima iz Hrvatske i inozemstva. Zbog toga od ZKN potražujemo pokrivanje troškova za plaću Voditeljice ureda Nelu Katić Novačić za cijelu godinu te dio najma ureda Udruge.
-
SJEĆANJA DUBOKE LUKE (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,975.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- SDL je umjetnički, aktivistički (zagovarački) i izvedbeni projekt koji istražuje fenomen sjećanja - i skupnog i individualnog – koje je zapriječeno povijesnim tour de force i zamijenjeno s prisilnom amnezijom, kao preduvjetom (isprike) za preživljavanje. SDL spaja partnerske organizacije iz zemalja koje su sve, čak više puta prošle kroz takva bolna iskustva poput egzodusa, ratnih stradanja, izbjega, itd. Fokus projekta je mjesto koje je ostalo hibernirano u povijesti. Ciparski grad Famagusta, drevni melting pot različitih kultura i meka za međunarodni jet set 60-ih i 70-ih, postao je kolateralna žrtva turske intervencije na Sjevernom Cipru. Sredinom kolovoza 1974. godine, turska vojska je iselila iz Famagusta u samo dva dana 26.500 Ciparskih Grka, kao i pripadnika različitih drugih nacionalnosti, uključujući i židovske zajednice, koji je ustanovljena tamo nakon 1946. dolaska iz Palestine. Prognani stanovnici vjerovali su da će se vratiti u svoje domove u roku od samo nekoliko dana i ponijeli su sa sobom samo neophodne stvari. Međutim, nisu se nikada tamo vratili. Najelitniji dio grada, Varosha, zatvoren je bodljikavom žičanom ogradom, ostajući do danas kao grad duhova i ostavljajući izbjeglice u stanju tragičnog diskontinuiteta već 38 godina. SDL tematizira pitanje prekida kao posljedice takozvane "velike povijesti" kroz rješavanje drastičnih i tragičnih trenutaka ove priče kroz prizmu osobnih iskaza i svjedočanstava koji će se oblikovati u raznim oblicima i medijima: kazalište, izložba i film. Projekt se razvija s partnerima sa sjevera i juga Cipra te se organizacije kroz projekt uključuju u nedavno pokrenute pregovore do sada suprotstavljenih strana koje sada iskazuju volju da ponovno ujedine ovaj otok bogat poviješću, prirodom i resursima.
-
Inovacija i razvoj edukativne filmske djelatnosti Frooom 2015. (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,987.76kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Frooom je inovativni istraživački obrazovni program, proces i metodologija obrazovanja i opismenjavanja djece i mladih koji se provodi u 7 gradova Hrvatske u suradnji s centrima za kulturu, muzejima, filmskim klubovima, udrugama te osnovnim školama. Program potiče razumijevanje, korištenje i stvaranje radova s područja audiovizualnih elektroničkih medija, filma i novih hibridnih medija. Ovaj je projekt usmjeren na inovativno proširenje, diverzifikaciju i poboljšanje filmskog programa Frooom-a te razmjenu znanja sa sličnim programima u regiji i EU. Kroz postojeće tri razine obrazovnog programa Frooom-a (početni, napredni i masterclass) djeca i mladi svakodnevno gledaju i kritički analiziraju barem jedan film prigodan njihovu uzrastu, a dva puta tjedno projekcije su besplatne i otvorene javnosti. U okviru ovog projekta posjetit će se četiri festivala (u Beogradu, Skopju, Welsu i Pyrgosu), show-room radionice te reviju filmova za djecu i mlade kako bi se program Froooma unaprijedio recentnim svjetskim ostvarenjima, a radne metode razmjenom iskustava.
-
KRITIČKA, ODGOVORNA I INOVATIVNA EDUKACIJA ODRASLIH, DJECE I MLADIH (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 94,838.40kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Tijekom gotovo 10 godina sustavnog rada na inovativnom, refleksivnom i istraživačkom zagovaranju pravednije i održivije društvene zajednice te suvremene kulture i umjetnosti Bacači sjenki ostvarili su: kazališnu, intermedijalnu te videoprodukciju, organizirali tematske i problemske radionice, konferencije i skupove, objavili publikacije projekta te transkripte simpozija i manifestacija iz više od 30 zemalja svijeta i predstavili se na 3 kontinenta te kontinuirano educirali, predstavljali i stručno osposobljavali umjetnike i profesionalce raznih disciplina te djecu i mlade. Uz ovu kontinuiranu aktivističku, izvedbenu, interdisciplinarnu te obrazovnu djelatnost Udruga BS je pokrenula i audiovizualnu produkciju. Zbog svega toga te unaprjeđenja poslovanja, organizacija provodi sistematizaciju djelovanja, promidžbe i planiranja: povećanje učinkovitosti postojećih produkcija i produkcijskih uvjeta; razvitak novih modela i formata obrazovanja te razmjene znanja u suradnji s partnerima iz Hrvatske i inozemstva. Programske aktivnosti obuhvaćaju obrazovni program, kustosko-konceptualne projekte: Zidne novine i Radio oko, filmski, istraživački i interdisciplinarni projekt: Na rubu pameti; humano-urbanu mrežu, projekt promišljanja zajednice i dokumentarni film: Vitić_pleše/betonska ljubav; izvedbene projekte: Brujanje grada, Ex-pozicija, Muške-ženske/ženski-muški, Bitka na neretvi te izdavačku djelatnost.
-
URBAN HUM (2015.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 115,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Dugoročna suradnja - Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Partneri:
-
Bacači Sjenki, ZAGREB, REPUBLIKA HRVATSKA
Association of Culture and Art, BITOLA, REPUBLIKA MAKEDONIJA
Qendra Multimedija, PRIŠTINA, KOSOVO
Expeditio, Kotor, Crna Gora
Kulturni centar REx Fond B92, Beograd, Srbija
Supervizuelna, Beograd, Srbija
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ova platforma objedinjuje zajednički interes partnera iz Hrvatske, Makedonije, Srbije, Crne gore i Kosova, u stvaranju snažnog i osnažujućeg, fleksibilnog, inspirativnog i stvaralačkog, dijaloškog i diskurzivnog dugoročnog okvira za zajedničku razmjenu i društveno djelovanje u poljima hibridno-izvedbenog, antropološko-urbanog i društveno-političkog istraživanja prostora, novih oblika (zajedničkog) stanovanja/građenja te uporabe prostora kroz višedimenzionalno otkrivanje njegove prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u cilju izgradnje i obnove resursa zajednice i društvene promjene u konačnici. Posebnost platforme je u angažiranju na područjima neformalnog obrazovanja, stanovanja, promišljanja resursa prostora i ekološkog očuvanja opirući se centralizaciji i negativnim učincima globalizacije a u cilju razvijanja novih društvenih oblika zajednica. Uz kontinuirane aktivističke, izvedbene, interdisciplinarne te obrazovne aktivnosti, UH je tijekom 2015. sredstvima specifičnog i korisnički usmjerenog participativnog predstavljanja (diskurzivnog promišljanja) odabranih (ugroženih) urbanih javnih prostora/mjesta (kroz radionice, konferencije i izvedbena djela) razmijenila polazišna i novo stvorena znanja i prakse s lokalnim samoupravama i izravno zainteresiranim građanima. Ukazavši na izazove i probleme urbane kulture, povijesnu funkciju te nužnost komunikativnosti i opće dostupnosti javnog prostora, a koristeći participativne prakse i modele stvorena je platforma za širu javnost u njihovom promišljanju i rekonceptualizaciji urbanog planiranja.
-
URBAN HUM (2014.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 135,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Partneri:
-
Kulturni centar REx Fond B92, Beograd, Srbija
Association of Culture and Art , Bitola, Makedonija
Qendra Multimedija, Beograd, Kosovo
Udruga Bacači sjenki, Zagreb, Hrvatska
Expeditio, Kotor, Crna Gora
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- URBAN HUM je nastao iz zajedničkog interesa za stvaranjem snažnog i osnažujućeg, poroznog i fleksibilnog, inspirativnog i stvaralačkog, dijaloškog i diskurzivnog dugoročnog okvira za zajedničko stvaranje, razmjenu i društveno djelovanje u poljima hibridno-izvedbenog, antropološko-urbanog i društveno-političkog istraživanja prostora, novih oblika stanovanja/građenja te uporabe prostora kroz višedimenzionalno otkrivanje njegove prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u cilju obnove resursa zajednice. Istraživanja i promišljanja se u svakoj sredini zajednički predstavljaju kao izvedbeni „game-structure“ koji koristeći elemente izvedbe, plesa, mjuzikla, stand-up i post-dramskog predavanja promišlja prostor i njegovu interdisciplinarnu hipertekstualnost. Time što se ukazuje na povijesno ukorijenjene kontinuitete i diskontinuitete stvara se i platforma za arhitekte, urbaniste, političare i povjesničare u njihovu promišljanju i rekonceptualizaciji urbanog planiranja, ali i mogućnost promišljanja tih prostora za građane, predlažući i uvodeći sustavna rješenja.
-
Razvoj institucionalnih kapaciteta udruge (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 39,911.76kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U svrhu ostvarivanja preustroja i širenja kapaciteta Udruge dugoročni ciljevi obuhvaćaju: kontinuirano promicanje inovativnih i društveno angažiranih modela nezavisne kulturne produkcije (umjetničkih, edukacijskih, izdavačkih programa i programa javnog zagovaranja) u cilju razvoja civilnog društva unutar lokalne, regionalne i međunarodne scene; razvijanje međusektorske i sektorske suradnje; partnersku suradnju unutar različitih mreža i platformi na lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini. Bacači Sjenki svojim radom pokrivaju širok spektar kulturnih i društvenih djelatnosti: interaktivno kazalište, kreativne izvedbene radionice, umjetnička praksa u javnom prostoru, otvoreni uredi – performativna istraživanja i arhiviranje urbane memorije, rad s urbanim mikro-zajednicama, osvještavanje nematerijalne kulturne baštine, artikuliranje kulturnih potreba u civilnom sektoru društva, izdavanje Zidnih Novina, organizacija konferencija i dr.
-
Razvoj produkcijskih djelatnosti udruge (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj pojedinih djelatnosti organizacije
- Odobreni iznos:
- 99.929,64kn
- Kategorija:
- produkcija, promocija, medijacija i/ili distribucija radova domaćih umjetnika u svim disciplinama suvremene umjetnosti
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Stabilnost proizvodnje društveno poticajnih i relevantnih kulturnih sadržaja kao i razvijanje inovativnih interdisciplinarnih modela društvenog i umjetničkog djelovanja ugrađeni su u viziju djelovanja Udruge. Kroz inovativnu umjetničku, edukacijsku, aktivističku i izdavačku djelatnost propituju se, komentiraju i komuniciraju goruća društvena, politička i kulturna pitanja. U fokusu djelovanja je koncipiranje i realiziranje programa / projekata koji doprinose razmatranju mogućih modela zajednice i zajedništva u hrvatskom društvu ali i šire te unapređuju njihovo stvaranje u praksi. Aktivnosti koje se pritom provode su sljedeće: kontinuirano promicanje inovativnih i društveno angažiranih modela nezavisne kulturne produkcije; istraživanje i traganje za novim stvaralačkim jezicima, posebice u dodirnom području različitih umjetničkih formi i medija; razvijanje međusektorske i sektorske kao i međunarodne suradnje. Aktivnosti su usmjerene svim zainteresiranim dionicima u kulturnoj javnosti, građanstvu u cjelini, organizacijama civilnog društva, kao i pojedinim makro i mikro zajednicama, pretežno u urbanim sredinama.