Siva zona . prostor suvremene i medijske umjetnosti
Projekti u 2017 godini
-
Povijest suvremenosti i kritički turizam II (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
-
- Opis projekta:
- Projekt se sastoji od pet tema koje uključuju kustoska, umjetnička i antropološka istraživanja, produkciju novih umjetničkih radova te distribuciju rezultata i drugih radova u raznim formatima. Polazi se od historiografskih istraživanja i mapiranja dosadašnjih relevantnih ekonomskih, kulturnih i umjetničkih praksi koje su obilježile promicanje suvremenosti kroz 20. st. Teme kojima se projekt bavi su: "Međunarodni susreti umjetnika u Veloj Luci" (istraživanje povijesti manifestacije, umrežavanje, izložbe i publikacija); "Kinematografija jadranskih otoka"; "Industrijska baština Korčule" (znanstveno-umjetničko istraživanje lokalne memorije); "Bernardo Bernardi" (umjetnička i diskurzivna re/interpretacija ostvarenja na otoku). Cjeloviti projekt inspiriran je globalnim zoniranjem na zone reprodukcije kapitala i turistificirane zone eskapizma i objedinjen kroz nekoliko karakteristika. Najznačajnija je istraživačka osnova i lociranje relevantnih kulturnih i umjetničkih pokreta u lokalnom kontekstu koji odgovaraju misiji organizacije i promociji suvremene i medijske umjetnosti; zatim produkcija, izlaganje i distribucija suvremenih umjetničkih radova te intersektorsko umrežavanje.
-
Priprema za izložbu Međunarodni susreti Vela Luka 68-72, francuski autori (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
-
- Opis projekta:
- Istraživačko-refleksivni projekt "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968.–1972." (radni naslov) bit će predstavljen 2019. u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, a u 2020. kroz međunarodni simpozij s publikacijom. "Međunarodni susreti" svojim su interdisciplinarnim pristupom te eksperimentalno-istraživačkim karakterom u sferi likovnih umjetnosti i arhitekture ostvarili neke od temeljnih postulata suvremenog pristupa kulturi i umjetnosti koji se u projektu istražuju iz današnjeg rakursa. Historiografskim istraživanjem razvoja manifestacije prati se organizacija kreativnog rada u raznim postavkama odnosa osobnog, kolektivnog i timskog rada umjetnika i kulturnih radnika u sprezi s lokalnom upravom i privredom. Preispituje se dinamika modaliteta participacije lokalnog stanovništva u kreativnim umjetničkim procesima. Ti modeli će se aktualizirati kroz retrospekciju i analizu, te će se primijeniti na nove umjetničke i edukacijske projekte. Nakon uspješne selekcije prvog modula priprema koji će u 2018. rezultirati izložbom o Ugu la Pietri, drugi modul selekcije radova odvija se u Parizu i Orleansu, s fokusom na francuske sudionike Susreta.
Ostali projekti
-
Dugoročno razvijani diskursi s periferije (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 16,200kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Izlagački i javni program u 2024. odvija se na više lokacija u Korčuli i drugim lokacijama u Hrvatskoj. U Wi-Fi galeriji u Korčuli, koja je dostupna 24/7, producirat će se i izložiti digitalni radovi: Dea Botica, Igor Štrosmajer, Bill Aitchison, Martina Zelenika, Jaka Železnikar. U Korčuli je i performativno-izlagački program: IRWIN/NSK, Colin Black, Hrvoje Hiršl, Tin Dožić / Neža Knez, Lada Hršak, eco|tonal (Iva Casian-Lakoš i David Crowell). Nove umjetničke produkcije: Vitar Drinković, Gaia Radić, Sánchez Loring, Dijana Protić / Manja Ristić / Petra Mrša // kust. Lea Vene, Sanja Latinović // kust. Neva Lukić i istraživanja (Tonči Bakotin, Darko Fritz, Ivan Ramljak, Sani Sardelić). Katerina Duda nastavlja višegodišnji projekt o infrastrukturi Korčule, a predstavlja se nova umjetnička produkcija o struji, dok se akcija dana gašenja klima uređaja (2022.) nastoji proširiti s partnerima. Grupna izložba Kritički turizam (14 autora) planirana je za turneju Dubrovnik, Split, Rijeka, Sisak i Zagreb. AR instalacija Protokol Vitra Drinkovića (2023.) obilježit će u Biogradu na moru dan protiv nuklearnog oružja. Istraživački program članova udruge i suradnika odvija se tijekom cijele godine. D. Fritz nastavlja pripremu izložbe "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968-1972", koja uz predstavljanje povijesnih umjetničkih radova i dokumentacije uključuje i nove umjetničke produkcije. Samostalna izložba Fritza "Zamišljene budućnosti (turizam)" u Zagrebu i Splitu predstavlja film i VR rad produciranih u sklopu ovog projekta. Istražuju se Petar Šegedin (balet Stranac, Venecijsko bijenale) i Rudolf Bunk (dizajn El Shatt), promovira izdanje monografije Hrvoja Hiršla. S Gradskim Muzejom producira se okrugli stol "Revitalizacija mediteranskih otoka" i priprema simpozij "Hoteli kao baština".
-
Siva zona: Diskursi s periferije (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Sedam izložbi digitalne umjetnosti producirano je i izloženo u Wi-Fi galeriji na glavnom gradskom trgu. Niz performativno-izlagačkih programa predstavlja recentno umjetničko stvaralaštvo (IRWIN, Tonči Bakotin), te umjetničke produkcije (Vitar Drinković, Vice Tomasović, Gaia Radić, Sánchez Loring), rezidencije i istraživanja. Katerina Duda nastavlja projekt o infrastrukturi Korčule, a akcija gašenja klima uređaja će se proširiti globalno u suradnji s partnerima. Uz ostala umjetnička i znanstvena istraživanja članova udruge Darko Fritz nastavlja pripremu izložbe "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968-1972", koja uz predstavljanje povijesnih umjetničkih radova i dokumentacije uključuje i nove umjetničke produkcije. Polazeći od istraživanja i kritičke refleksije, težište je na dvije od četiri programske linije Sive zone: Povijest suvremenosti i Kritički turizam, čiji se diskurzivni kapaciteti kao i modaliteti umrežavanja, intersektorske i međunarodne suradnje usmjeravaju ka produkciji projekta o konkretnim povijesnim iskustvima privremenih zajednica umjetnika i ostvarenih umjetničkih praksi 20. stoljeća i njihovom utjecaju na lokalne društvene zajednice u doba antropocena.
-
Siva zona: Diskursi s periferije (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100,000 kn
- Opis projekta:
- Fokus programa je projekt / izložba "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968-1972", koja uz predstavljanje povijesnih umjetničkih radova i dokumentacije uključuje i nove umjetničke produkcije, popratni simpozij "Caring for 20th century heritage" i dvojezičnu publikaciju. Partneri za izložbu su MUO Zagreb i niz lokalnih, regionalnih i međunarodnih aktera, a za simpozij četiri partnera iz EU projekta "Who Cares?". Polazeći od istraživanja i kritičke refleksije, težište je stavljeno na dvije od četiri dugoročne programske linije Sive zone: Povijest suvremenosti i Kritički turizam, čiji se diskurzivni kapaciteti kao i modaliteti umrežavanja, intersektorske i međunarodne suradnje usmjeravaju ka glavnom cilju projekta – produkciji projekta o konkretnim povijesnim iskustvima privremenih zajednica umjetnika 20. stoljeća i njihovom utjecaju na lokalne društvene zajednice u doba kapitalocena. Uz taj program u Korčuli se održava cjelogodišnji program digitalne umjetnosti u Wi-Fi galeriji (u suradnji s Formatom C), niz zasebnih performativno-izlagačkih programa koji predstavljaju recentno umjetničko stvaralaštvo te umjetničke produkcije, rezidencije i istraživanja.
-
Ekologije suvremenosti: tko brine? // Ecologies of Contemporaneity: Who cares? (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Glavni cilj projekta je produkcija i distribucija umjetničkih radova od kojih će veliki dio biti zastupljen na međunarodnoj izložbi koja će se s recentnim kustosko-umjetničkim produkcijama, uz međunarodno vrednovanje i popratni program predstaviti 2022. godine u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci. Okosnica izložbe je interdisciplinarni osvrt na manifestaciju "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968-1972". Rad u okviru projekta "Ekologije suvremenosti" proizvodi znanja o konkretnim povijesnim iskustvima privremenih zajednica umjetnika 20. stoljeća te mogućnostima njihovog razvoja i utjecaja na lokalne društvene zajednice u doba kapitalocena. Polazeći od istraživanja i kritičke refleksije, uz otklon od dominantnih koncepcija i umrežavanje s brojnim ustanovama i organizacijama u kulturi u RH i EU, siva) (zona u narednom periodu ističe dva od četiri tematska područja svog dugoročnog interesa, Povijest suvremenosti i Kritički turizam, jačajući tako svoje diskurzivne i organizacijske kapacitete kroz intersektorske i međunarodne suradnje u sinergiji s EU programom "Who cares?".
-
Priprema međunarodnog pratećeg programa uz izložbu u MMSU Rijeka 2022. godine posvećenu Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968-1972 (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 14,250.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Prateći program uz međunarodnu izložbu 2022. godine u MMSU Rijeka posvećenu Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968-1972 osmišljavat će se i pripremati kroz suradnju sive) (zone iz Korčule, Arhiva Achillea Perillija iz Orvieta, Studija i arhiva Uga la Pietre iz Milana, Cricoteke iz Krakova (institucije posvećene umjetniku Tadeuszu Kantoru), Mana Recordsa iz Londona i Pariza (distributera djela Luca Ferrarija), privatnih arhiva Bojane Švertasek i Darka Šimičića iz Zagreba (vezano za rad umjetnika Ž. Jermana) i Brunhild Ferrari iz Pariza te Muzeja moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke. Ova kompleksna intersektorska i međunarodna suradnja omogućit će osmišljavanje snažne rezonance navedene izložbe u lokalnom, translokalnom i međunarodnom kontekstu, te pripremu produkcije i distribucije rada značajnih domaćih i inozemnih umjetnika. Polazeći od smjernica zacrtanih dosadašnjim historiografskim istraživanjima, siva) (zona usmjerava ovaj proces ka revalorizaciji i repozicioniranju Korčule kao globalnog mjesta proizvodnje i razmjene znanja, proizvodeći transfer translokalnih vrijednosti ekologija suvremenosti iz razdoblja Hladnog rata u doba kapitalocena.
-
Selekcija za izložbu o Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968-1972 u MMSU Rijeka 2022 (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- Ciljevi projekta su istraživanje privatnog arhiva, otvoreni intervju i selekcija radova talijanskog umjetnika Achillea Perillija, jedinog inozemnog sudionika svih Međunarodnih susreta u Veloj Luci (1968., 1970., 1972. i 1979.), koji je tamo ostvario niz radova od kojih su dva mozaika stalno postavljena u javnom prostoru Vela Luke. Selekcija u Perillijevom arhivu jedan je u nizu kustoskih radova koji su u tijeku za pripremu izložbe o Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968. – 1972. u organizaciji Sive zone i MMSU-a u Rijeci, a koja će se, uz simpozij i publikaciju, održati u MMSU Rijeka 2022. godine. Kroz interdisciplinarnost, eksperimentalni i istraživački karakter u sferi likovnih umjetnosti i arhitekture, te propitivanjem raznih nivoa participacije u njima, Međunarodni susreti u Veloj Luci ostvarili su neke od temeljnih postulata suvremenog i polimedijskog pristupa kulturi i umjetnosti. Izložba će domaćoj i međunarodnoj javnosti predstaviti ukupni značaj Susreta za lokalnu, ali i međunarodnu umjetničku scenu, ramifikacije i međunarodne projekte koji su iz njih proizašli te niz novih domaćih i međunarodnih umjetničkih produkcija koje su nastale kao refleksija na zbivanja u Veloj Luci.
-
... siva) (zona ... diskursi s periferije ... (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Siva zona svojim djelovanjem od 2006. do danas aktivno uključuje suvremeno lokalno i međunarodno umjetničko stvaralaštvo u postojeće okvire tzv. kulturnog turizma koji se uglavnom oslanja na tradicionalne sadržaje kulturne baštine, uvodeći, uz prezentacije recentne prakse, i baštinjenje povijesti suvremenosti 20. stoljeća kao ravnopravnog čimbenika kulturnog nasljeđa. Time se ostvaruje kontekstualizacija vlastitog djelovanja, ali i sličnih nastojanja na otoku, u republici, regiji i šire. U tom smislu kontinuirani rad na pamćenju organizacije siva) (zona ujedno je i kontinuirani rad na pamćenju relevantnih kulturnih, znanstvenih, kustoskih te nadasve umjetničkih praksi koje su obilježile lokalni kontekst i povezale ga s globalno bitnim strujanjima (poput Korčulanske ljetne škole i Međunarodnih susreta umjetnika), kao i na bilježenju intervencija suvremenih domaćih umjetnika u lokalni kontekst, kronici nastalih radova i produkciji kritičkih refleksija na umjetničke i kulturne prakse o kojima je riječ. Cilj je objaviti dvojezičnu monografiju koja će prezentirati dokumentaciju inovativnih umjetničkih praksi koje siva) (zona kao organizacija potiče, uz kritičku refleksiju pozvanih autora.
-
Ekologije suvremenosti 2020-2022 // Ecologies of Contemporaneity 2020-2022 (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Glavni rezultat trogodišnjeg projekta Ekologije suvremenosti // Ecologies of Contemporaneity 2020 – 2022 je velika međunarodna izložba u MMSU Rijeka čija je okosnica interdisciplinarni, dijakronijsko-sinkronijski osvrt na manifestaciju "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968-1972", s recentnim kustosko-umjetničkim produkcijama uz međunarodno vrednovanje kroz popratnu dvojezičnu publikaciju i simpozij. Strateški partneri su MMSU Rijeka i Delta Lab Sveučilišta u Rijeci, uz niz lokalnih, regionalnih i međunarodnih aktera. Polazeći od istraživanja i kritičke refleksije, uz otklon od dominantnih koncepcija i umrežavanje s brojnim ustanovama i organizacijama u kulturi, organizacija u tom periodu stavlja težište na dva od četiri tematska područja svog dugoročnog interesa – Povijest suvremenosti i Kritički turizam, čiji se diskurzivni kapaciteti kao i modaliteti umrežavanja, intersektorske i međunarodne suradnje ciljano usmjeravaju ka glavnom cilju projekta – produkciji međunarodne izložbe o konkretnim povijesnim iskustvima privremenih zajednica umjetnika 20. stoljeća, mogućnostima razvoja umjetničkih zajednica i njihovom utjecaju na lokalne društvene zajednice u doba kapitalocena.
-
Ekologije suvremenosti - kulturna logika postkapitalizma // Ecologies of Contemporaneity - Cultural Logic of Post-Capitalism (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Ekologije suvremenosti – kulturna logika postkapitalizma" apelira na neodrživost globalne reprodukcije kapitala kroz konzumerizam i strukturno nasilje nad ljudima i okolišem. Ekologije ovdje podrazumijevaju metodologije tzv. "situated knowledge" – znanja koje je locirano, ali ne i ograničeno lokalitetom. Polazeći od istraživanja i kritičke refleksije, uz otklon od dominantnih koncepcija i umrežavanje s brojnim partnerima, program organizacije oblikuje se kroz četiri tematska područja: Povijest suvremenosti; Kritički turizam; Politike zelenog prostora; Novi materijalizmi. Ovi konceptualni fokusi fertiliziraju umjetničke, ali i svakodnevne kulturne prakse, te ukazuju na brojne mogućnosti intersektorske suradnje. Glavni rezultat trogodišnjeg perioda 2019. – 2021. je velika međunarodna izložba u MMSU Rijeka. Središte izložbe je interdisciplinarni, dijakronijsko-sinkronijski osvrt na manifestaciju "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968. – 1972.", uz recentne kustosko-umjetničke produkcije s međunarodnim vrednovanjem, uz popratnu publikaciju i simpozij. Strateški partneri su MMSU Rijeka i Delta Lab Sveučilišta u Rijeci, uz niz lokalnih, regionalnih i međunarodnih aktera.
-
Međunarodni susreti Vela Luka 68-72, poljski/e autori/ce (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968. –1972." (radni naslov) bit će predstavljen 2021. u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, uz međunarodni simpozij i publikaciju. "Međunarodni susreti" svojim su interdisciplinarnim pristupom te eksperimentalno-istraživačkim karakterom u sferi likovnih umjetnosti i arhitekture ostvarili neke od temeljnih postulata suvremenog pristupa kulturi i umjetnosti. Historiografskim istraživanjem razvoja manifestacije preispituje se dinamika modaliteta participacije lokalnog stanovništva u kreativnim umjetničkim procesima. Ti modeli će se aktualizirati kroz retrospekciju i analizu, te će se primijeniti na nove umjetničke i edukacijske projekte. Nakon uspješne selekcije u Milanu te obrađenog 1. modula koji je u 2018. rezultirao izložbom o Ugo la Pietri u 2 grada, 2. modul selekcije radova odvija se u Parizu i Orleansu u 2018. godini, s fokusom na francuske sudionike Susreta. U 2019. godini 3. modul planira se u Varšavi i Krakovu, s naglaskom na poljske sudionike susreta, svjetski relevantne umjetnike T. Kantora, R. Cieślewicza i A. Szapocznikow, te manje poznate – J. Dzierżka i T. Brzozowskog.
-
Digital Crossroads (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Digital Crossroads: curatorial competencies in the information society" (DiCccies) pokrenut je na inicijativu Technopolitics, udruge za razvijanje novih diskurzivnih formata između znanosti i umjetnosti iz Beča i uključuje organizacije Arts Catalyst (London), New Technologies Laboratory, University of Athens (Atena), P2P Foundation (Amsterdam) i udrugu Siva zona (Korčula). Višegodišnji projekt će se odvijati na više lokacija u Evropi do 2019. i uključuje niz prezentacija, radionica te izložbu i popratna događanja na Hybrid City konferenciji u Ateni 2017. Tijekom projekta razvijati će se u različitim medijima umjetnički rad pod nazivom "Timeline", koji prati dinamiku informatičkog društva. "Timeline" nudi nove modele obrazovanja i organizacije znanja. Jedan od ciljeva projekta je produkcija potpuno digitalne verzije rada, koja će postati centralnim dijelom digitalne izložbe, pri čemu rad neće sadržavati samo metainformacijsku razinu, već i digitalne veze na niz tekstova, članaka, knjiga, web-stranica, audio-data baza, podcastova i sl. Jedan dio pripremnog rada odnositi će se na kuriranje tih podatkovnih objekata (data-objects) a drugi na razjašnjavanje prava putem Creative Commons licenci ili non-ekskluzivnih prava na izlaganje objekata za edukacijske svrhe. U srpnju 2016. u galeriji Siva zona u Korčuli održati će se prezentacija prve verzije rada "Timeline" u obliku izlaganja digitalnog otiska na platnu dužine 7 metara. U tom ambijentu Armin Medosch održati će javno predavanje, a ujedno će se održati i radni sastanak projektnih partnera.
-
Kinematografija Jadranskih otoka (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt je interdisciplinarnog i umjetničko-istraživačkog karaktera i odnosi se na mapiranje kinematografije jadranskih otoka u Hrvatskoj, a provode ga tri člana udruge Siva zona: Ivan Ramljak, Darko Fritz i Sonja Leboš. Zbog nedostatka literature i dostupnosti podataka, nužno je obaviti temeljito terensko istraživanje u svrhu sakupljanja osnovne faktografije, no i bilježenja još živućeg sjećanja kazivača, koje će pomoći mapiranju područja projekta. Terenskim radom i uvidom u arhive proučava se povijest kino-prikazivanja u 20. stoljeću, mapiranje lokacija na kojima su trajno ili povremeno funkcionirala kina, uvid u program i ostali elementi kinematografske kulture. Sakuplja se i proizvodi audio, foto i video arhiva koja se djelomično objavljuje na web stranici udruge, a bit će i temelj za daljnje umjetničke i znanstvene radove. Istraživanje o otoku Korčuli je u organizaciji Sive zone već djelomično obavljeno i objavljeno, te služi kao model za daljnje istraživanje. Projekt Kinematografija jadranskih otoka će se postepeno razvijati nekoliko godina, te po potrebi nadopunjavati. Projekt je ujedno i priprema za izložbu i publikaciju planiranih za 2018. u organizaciji i izdanju udruge Siva zona. Kroz realizaciju projekta utvrdile bi se i uspostavile suradnje s otočkim institucijama u kulturi preko kojih bi se također pronalazile lokacije, podaci i izbor sugovornika, kao i međuotočnom platformama kao što su Pokret Otoka (Šolta) i Kino Mediteran / Mediteran Film Festival (Split). Metoda rada koja uključuje lokalnu zajednicu u sam proces rada, doprinosi popularizaciji vizualne kulture u manjim mjestima. Tema kinematografije ima značajnu ulogu zbog širine inkluzivnosti stanovništva u suvremenu kulturu i umjetnost.
-
Povijest suvremenosti i kritički turizam (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 80,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Projekt se sastoji od pet tema koje dugoročno uključuju kustoska, umjetnička i antropološka istraživanja, produkciju novih umjetničkih radova te distribuciju rezultata i drugih radova u raznim formatima (predavanja, produkcija i distribucija likovnih radova, performansi, izložbe, simpoziji, publikacije). Projekt polazi od historiografskih istraživanja i mapiranja dosadašnjih visoko relevantnih ekonomskih, kulturnih i umjetničkih praksi na otoku koji su obilježili globalno promicanje suvremenosti kroz 20. stoljeće: 1. Međunarodni susreti umjetnika u Veloj Luci (1968 –1972) - opsežno kustosko istraživanje povijesti manifestacije, umrežavanje s međunarodnim partnerima; 2. Kinematografija jadranskih otoka; 3. Industrijska baština otoka Korčule - znanstveno-umjetničko istraživanje lokalne memorije vezane za materijalno i nematerijalno baštinjenje industrije, s fokusom na rodnu perspektivu i (re)valorizaciju identiteta; 4. Bernardo Bernardi - umjetnička i diskurzivna re/interpretacija ostvarenja na otoku (arhitektura, interijeri, spomenička plastika); 5. Kritički turizam - izložba (u 2017: Andreja Kulunčić), te mogućnost distribucije umjetničkih radova. Cjeloviti projekt inspiriran je globalnim zoniranjem na zone reprodukcije kapitala i turistificirane zone eskapizma.
-
Ugo la Pietra: Nodi urbani (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Izložba "Ugo la Pietra: Nodi urbani", planirana za program 2018. godine u galeriji Siva zona u Korčuli, prvi je izložbeni modul unutar istraživačko-refleksivnog projekta "Međunarodni umjetnički susreti u Veloj Luci 1968. – 1972." (radni naslov). Međunarodni susreti umjetnika svojim su interdisciplinarnim pristupom i eksperimentalnim i istraživačkim karakterom u sferi likovnih umjetnosti i arhitekture, kao i propitivanjem raznih nivoa participacije u njima, ostvarili neke od temeljnih postulata suvremenog pristupa kulturi i umjetnosti, koji će se u projektu istraživati i propitivati iz suvremenog rakursa. Historiografskim istraživanjem razvoja manifestacije također će se pratiti organizacija kreativnog rada u raznim postavkama odnosa osobnog, kolektivnog i timskog rada umjetnika i kulturnih radnika u sprezi s lokalnom upravom i privredom. Projekt preispituje dinamiku razvoja nekoliko modaliteta participacije šireg broja članova lokalnog stanovništva u kreativnim umjetničkim procesima. Ti modeli će se aktualizirati kroz retrospektivni pregled i analizu, te će se primijeniti na nove umjetničke i edukacijske projekte. Za pripremu prvog izložbenog modula (2018.) obavit će se intervju s umjetnikom i selekcija radova u Arhivu Ugo la Pietra (Milano) te selekcija radova u arhivu MORE (Museum of Refused and Unrealised Art Projects) u Parmi.
-
kor::net (2015.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 60,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Bašćina, Lumbarda, Du Ner
Blatski fižuli, Blato, Du Ner
Centar za kulturu, Vela Luka, Du Ner
Gradski muzej Korčula, Korčula, Du Ner
Luško lito, Vela Luka, Du Ner
Siva zona, Korčula, Du Ner
- Opis projekta:
- kor::net (Korčula Network) je neformalna mreža (suradnička platforma) kulturnih institucija otoka Korčule (šestog po veličini hrvatskog otoka na kojem živi 16000 stanovnika) čiji su osnivači nevladine organizacije i (gradske odnosno općinske) ustanove u kulturi. Ciljevi mreže su: 1) razvoj i jačanje kapaciteta postojeće suradničke platforme kor::net; 2) povezivanje lokalnog stanovništva i posjetitelja otoka kroz kulturne sadržaje; 3) unapređenje suvremenih oblika kulture na otoku Korčule; 4) širenje aktivnosti mreže na čitavu godinu; 5) stvaranje pozitivne društvene klime za poticanje kulturne politike otoka prema suvremenim oblicima kreativnog izražavanja; 6) pozicioniranje otoka Korčule na kulturnoj mapi Hrvatske, regije, Europe i Mediterana. Aktivnosti mreže kor::net su: 1) organizacija i razmjena kulturnih i umjetničkih događanja; 2) produkcija umjetničkih radova; 3) zagovaranje suvremenih i decentraliziranih lokalnih kulturnih politika; 4) suradnja s lokalnim civilnim sektorom, institucijama u kulturi, lokalnom samoupravom i drugim lokalnim akterima kulturnog razvoja. Korisnici projekta su: 1) stanovništvo otoka Korčule; 2) lokalna samouprava; 3) posjetitelji otoka Korčule; 4) šira društvena zajednica RH. Aktivnosti mreže, kao i Kalendar događanja su objavljeni na http://korculanetwork.info. 2014. kor::net je pokrenuo web Kalendar događanja za cijeli otok, koji Niko Perić opisuje: "Cilj je da kalendar bude otvoren za što širi broj korisnika, pa se tako kultura poima u najširem smislu - od koncerata ozbiljne glazbe do lokalnih fešti. Na taj način uređivanje kalendara i informiranje posjetitelja otoka o raznim kulturnim događanjima na otoku omogućeno je kako kulturnim udrugama, tako i centrima za kulturu, festivalima, otočkim turističkim zajednicama i knjižnicama, uz mogućnost naknadnog mijenjanja sadržaja, što je prednost naspram tiskanog programa i već postojećih on-line kalendara. Dvojezičnost kalendara omogućava globalnu dostupnost informacija turistima i posjetiteljima otoka dok multimedijalni karakter prezentacije (fotografije, video, zvuk, vanjski linkovi) povećava njihovu atraktivnost. Ovakva vrsta prezentacije potpuna je novost, omogućava planiranje posjeta kulturnim događanjima tjednima i mjesecima unaprijed, a korisnicima omogućava bolju sinkronizaciju kulturnih događanja kako bi se izbjeglo da se na otoku u jednom danu na dva mjesta odvijaju slični programi, namijenjeni ipak ograničenoj otočkoj publici. Kalendar je povezan s društvenim mrežama a pretraga je moguća na više načina: prema datumu (i za prošla i za buduća događanja), prema mjestu na otoku te preko ključne riječi (iz naziva događaja, vrste manifestacije…)."
-
kor::net (2014.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 72,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan razvoja - Zagovaračka platforma na subnacionalnoj razini do 90.000,00 kn
- Partneri:
-
siva) (zona, Korčula, Dubrovačko-neretvanska
Gradski muzej Korčula, Korčula, Dubrovačko-neretvanska
Centar za kulturu Vela Luka, Vela Luka, Dubrovačko-neretvanska
Blatski Fižuli, Blato, Dubrovačko-neretvanska
Luško lito, Vela luka, Dubrovačko-neretvanska
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- kor::net je platforma kulturnih institucija otoka Korčule čiji su osnivači nevladine organizacije i gradske odnosno općinske ustanove u kulturi. Platforma je usmjerena na razvoj i jačanje kapaciteta postojeće suradničke platforme kor::net; povezivanje lokalnog stanovništva i posjetitelja otoka kroz kulturne sadržaje; unapređenje suvremenih oblika kulture na otoku Korčule; širenje aktivnosti mreže na čitavu godinu; stvaranje pozitivne društvene klime za poticanje kulturne politike otoka prema suvremenim oblicima kreativnog izražavanja te pozicioniranje otoka Korčule na kulturnoj mapi Hrvatske, regije, Europe i Mediterana. Aktivnosti mreže kor::net su: organizacija i razmjena kulturnih i umjetničkih događanja; zagovaranje suvremenih i decentraliziranih lokalnih kulturnih politika i suradnja s lokalnim civilnim sektorom, institucijama u kulturi, lokalnom samoupravom i drugim lokalnim akterima kulturnog razvoja, te vastita istraživanja: Međunarodni likovni susreti 1968-1979, Mapiranje kinematografije otoka i Mapiranje industrijske baštine otoka Korčule.
-
Siva zona (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program se razvija preko tri programske linije koje se odnose se na tri aspekta ljudskog djelovanja promatranih kroz prizmu suvremene umjetnosti i kulture: održivost, ekonomiju i kontekst. Provode se vlatita istraživanja te javne prezentacije. 1. Perpetum mobile - energija i prehrana - kritički propituje pitanja održivosti. Polazi se od uvjeta preživljavanja na otoku i u globalnom kontekstu te obuhvaća teme osnovnih resursa, vode i hrane kao i pitanja prirodne i tehnološki medijatizirane energije. Istraživanje novih modela proizvodnje i distribucije energije uključuje low-power, low-tech, DIY i slične pristupe. 2. Novi materijalizam (materijalnost signala i informacija) - predstavlja umjetničke radove koji se odnose na ekonomiju i materijalnost signala i informacija i koji propituju narav same informacije i njenog digitalnog ili analognog medija te granice ljudske percepcije u novonastalom podatkovnom, fizičkom i audiovizualnom okruženju. 3. Povijest suvremenosti i kritički turizam obuhvaća istraživačke i umjetničke projekte i predavanja o povijesti suvremenosti na otoku Korčuli.
-
Concretely Immaterial 2 (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- HICA, the Highland Institut za suvremenu umjetnost, Inverness-shire, Škotska i Siva zona održale su 2010. izložbu 'Concretely Immaterial' u dva prostora, u Škotskoj i Korčuli. U planu je nastavak suradnje i nova izložba s radnim nazivom 'Concretely Immaterial 2', koja će se održati u 2015. godini. Sada se razmatraju i razvijaju ideje koje slijede već postavljene osnovne postavke ostvarene izložbe i selekcija novih te ponova suradnja s nekim od već predstavljenih umjetnika, kao i mogućnost produkcije novih radova. Razmatraju se radovi koje koriste GPS tracking, interaktivni internet rad koji koristi kao input real-time metereološku prognozu i povezuje nekoliko lokacija itd. Obje galerije, HICA i siva) (zona svoj redovni izložbeni program ostvaruju na udaljenim lokacijama (HICA na planini a siva) (zona na Korčuli, gdje dio gledatelja doživljava njihov program kroz elektronske medije, a ne kroz fizičku prisutnost razgledavanja izložaba. Aktivnosti koje će se provesti su posjete individualnim umjetnicima i partnerskoj organizaciji s kojom se razvija projekt 'Concretely Immaterial 2', čija se provedba planira u 2015. na dvije fizičke lokacije, u Škotskoj i Hrvatskoj, te nekoliko virtualnih lokacija (Španjolska ... , GPS tracking brodova, metereološka data itd).
-
kor::net (Korčula Network) (2013.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi
- Odobreni iznos:
- 72,000.00kn
- Kategorija:
- Zagovaračka platforma na subnacionalnoj razini
- Partneri:
-
Siva zona, Korčula, Dubrovačko-neretvanska
Gradski muzej Korčula, Korčula, Dubrovačko-neretvanska
Bašćina, Lumbarda, Dubrovačko-neretvanska
Centar za kulturu Vela Luka, Vela Luka, Dubrovačko-neretvanska
Blatski fižuli, Blato, Dubrovačko-neretvanska
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- kor::net je neformalna mreža (suradnička platforma) kulturnih institucija otoka Korčule (šestog po veličini hrvatskog otoka na kojem živi 16000 stanovnika) čiji su osnivači nevladine organizacije i (gradske) ustanove u kulturi (Radi se o sljedećim institucijama: Siva zona, udruga / prostor suvremene i medijske umjetnosti, Korčula. Bašćina, udruga / galerija 3VOLTA, Lumbarda; Blatski fižuli, ustanova u kulturi, Blato; Centar za kulturu, ustanova u kulturi / Galerija moderne i suvremene umjetnosti, Vela Luka i Gradski muzej Korčula, ustanova u kulturi.) Ciljevi mreže su: razvoj i jačanje kapaciteta postojeće suradničke platforme kor::net; povezivanje lokalnog stanovništva i posjetitelja otoka kroz kulturne sadržaje; unapređenje suvremenih oblika kulture na otoku Korčule; širenje aktivnosti mreže na čitavu godinu; stvaranje pozitivne društvene klime za poticanje kulturne politike otoka prema suvremenim oblicima kreativnog izražavanja; pozicioniranje otoka Korčule na kulturnoj mapi Hrvatske, regije, Evrope i Mediterana. Aktivnosti mreže kor::net: organizacija i razmjena kulturnih i umjetničkih događanja; produkcija umjetničkih radova; zagovaranje suvremenih i decentraliziranih lokalnih kulturnih politika; suradnja s lokalnom samoupravom i drugim lokalnim akterima kulturnog razvoja.
-
Samoniklo jestivo bilje na otoku Korčuli (radni naziv) (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Svrha ovog umjetničkog istraživanja je interdisciplinarnim postupkom proučiti kulturu prepoznavanja, prikupljanja, obrade i primjene samoniklog jestivog bilja na otoku Korčuli. Ovo umjetničko istaživanje postavljeno je kao istraživanje otvorenog tipa. Druga faza projekta, koji nije dio ovog istraživanja, bit će istraživanje samoniklog začinskog i ljekovitog bilja, koje će započeti 2015. godine. Otok Korčula prepoznat je od mnogih botaničara i istraživača kao otok bujne i izrazito raznolike vegetacije. Stanovništvo se tradicijski koristilo tim značajnim prirodnim resursom, ali s vremenom se vještina prepoznavanja i prikupljanja samoniklog jestivog bilja pomalo zaboravlja. Suvremena tendencija kontrole prirodnih resursa od strane neoliberalnih korporacija potiče nas na prevrednovanje nematerijalne baštine i zapostavljenih vještina kao mogućeg sistema otpora. Smještanje mogućega realnog ili virtualnog herbarija unutar zidova kulturnih i umjetničkih institucja ne može biti dostatno za cilj ovog umjetničkog istraživanja. Preispitat će se mogući umjetnički aspekti prenošenja kulture prepoznavanja, prikupljanja, obrade i primjene samoniklog jestivog bilja u kontekstu očuvanja ekološke čistoće, biološke raznolikosti, samoodrživosti i socijalne odgovornosti i mogućih djelovanja. Hrana je sagledana kao medij kroz koji možemo progovoriti o mnogim aspektima kulturnog i umjetničkog djelovanja te društvenog aktivizma. Planirana su dva terenska istraživanja na otoku vezana za sezonsku vegetaciju - u proljeće i u jesen. Metodologija rada uključuje izradu audio, video i fotodokumentacije pronalaženja bilja, i obrade u koju će biti uključeni intervjui sa 20 kazivača, te mapiranje biljaka i postupaka pripremanja hrane. Slijedi i komparativna studija dostupnosti samoniklog jestivog bilja na gradskim tržnicama u Dubrovniku, Splitu, Rijeci i Zagrebu, uz dokumenetiranje. U fazi evaluacije (u dva navrata, proljeće i jesen) obavit će se pregledavanje i selektiranje prikupljenog audio i videomaterijala i pripremno mapiranje područja istraživanja. U tijeku cijelog istraživanja razmatrat će se i razvijati moguće umjetničke akcije, projekti i intervencije, s kritičkim promatranjem s obzirom na recentnu bio-art produkciju, te vizije prezentacije mapiranja, (vizualizacije ili slično).
-
Siva zona 2014 (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Koncept programa aktivnosti za 2014. je u rasponu od izlagačkih - predstavljačkih programa suvremene i medijske umjetnosti do interdisciplinarnih umjetničkih i urbanoloških istraživanja, kulturnih i umjetničkih mapiranja. Cjelogodišnji projekti su interdisciplinarnog istraživačkog karaktera. Projekti uključuju razna mapiranja koja su korisna otočkoj i široj zajednici, dostupna preko interneta. Sociokulturna, ekološka (samoodrživa) i umjetnička mapiranja zastupljena su u slijedećim programima za 2014. Izlagački, odnosno galerijski program obuhvaća predstavljanje 21 autora, od čega će osobno prisustvovati dvoje domaćih autora, jedna autorica iz Srbije, jedna iz Velike Britanije, četiri autora iz Australije te dva s Novog Zelanda. Australski i novozelandski autori će sudjelovati u seriji izložbi Pacific Shortcuts koja će se održati u dinamičnom izmjeničnom programu s novim događanjima svakih desetak dana u 5 navrata. Galerijski program predstavljaju i dvije izložbe u odabiru gostujućih kustosica Branke Benčić, Aleksandre Sekulić i Nataše Ilić / WHW. U sklopu izložbenog programa odvijat će se i niz izvangalerijskih aktivnosti - od instalacija u urbanom prostoru do performansa od kojih su neki participativni i koriste npr. AR (augmented reality) tehnologije za sve zainteresirane. Korisnici projekta su lokalno stanovništvo otoka Korčule, grada Korčule, posjetioci i šira međunarodna publika preko interneta i internetskih projekata. Dosadašnji rad pokazao se uspješnim i vidljivim na svim navedenim razinama, što će se programom za 2014. godinu dalje proširiti i učvrstiti.
-
Slučaj Blato - ciklusi promjene / učiti iz krizne situacije (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Slučaj Blato je multidisciplinarni istraživački projekt koji povezuje nekoliko zemalja, uvodeći novi tip participativnog modela umjetničke suradnje između eksperata, lokalnog stanovništva i dijaspore. Polazna točka suradnje osmišljena je kako bi se projekt dugoročno implementirao u lokalnu zajednicu Blata, koja je locus ponovljene ekonomske krize s početka dvadesetog stoljeća kada je peronospora poharala vinograde i uzrokovala masovnu emigraciju. Blato je u razdoblju socijalizma doživjelo intenzivni ekonomski rast kao jedno od najnapučenijih mjesta, odnosno najbrojnije selo u SFRJ. Godine 1925. Blato je bilo 6. po redu najnaseljenije mjesto u Dalmaciji s 1200 stanovnika, dok je u SFRJ najveće selo s 3.500 stanovnika. U posljednjih 20 godina mjesto je ponovo u demografskom padu i ekonomskoj krizi.