KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse
Projekti u 2024 godini
-
KONTEJNER - novi prostori suvremene umjetnosti (2024.)
- Programsko područje:
- Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- a1_Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Opis projekta:
- KONTEJNER u 2025. provodi niz programa posvećenih produkciji i distribuciji istraživačkih, eksperimentalnih i intermedijskih radova hrvatskih i međunarodnih autora, edukaciji, izdavaštvu i razvoju teorijskog i kritičkog diskursa. Uz cjelogodišnji program izložbi, performansa i popratnih programa u novom prostoru organizacije, u fokusu su i europski projekti suradnje "Re-Imagine Europe: New Perspectives for Action", "Future DiverCities" i "Digital Inter/Section" kroz koje će udruga realizirati rezidencije, nove produkcije, istraživanja, prezentacijske i edukativne programe. Međunarodni festivalski program Gibanja u 2025. u Zagrebu ponovo predstavlja suvremene glazbene tendencije i zvukovna istraživanja, dok se kroz dugogodišnju produkcijsku platformu udruge "UradiSam_ARTLAB" nastavlja ulagati u razvoj radova hrvatskih umjetnika i umjetnica. U 2025. udruga planira izdati i jednu novu knjigu na temu umjetnica u pokretu "Nove Tendencije" te promovirati teorijska izdanja iz 2024., a s provedbom počinje i drugi ciklus Erasmus+ projekta "Zvučni eksperimenti", posvećenog neformalnoj glazbenoj edukaciji.
Ostali projekti
-
KONTEJNER - novi prostori suvremene umjetnosti (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- KONTEJNER u 2024. provodi više programskih linija posvećenih produkciji i distribuciji istraživačkih, eksperimentalnih i intermedijskih umjetničkih radova suvremenih hrvatskih i međunarodnih autora, edukaciji umjetnika i publike, izdavaštvu i razvoju teorijskog i kritičkog diskursa. U fokusu su europski projekti suradnje EMAP – European Media Art Platform, RIE NPA – Re-Imagine Europe: New Perspectives for Action te završna godina projekta A Sea Change koji udruga koordinira. U sklopu ovih projekata udruga će realizirati rezidencije i nove radove hrvatskih i europskih umjetnika i umjetnica te diskurzivne, prezentacijske i radioničke programe. Međunarodni festivalski program Gibanja u 2024. u Zagrebu predstavlja suvremene glazbene tendencije i zvukovna istraživanja, dovodeći aktualne i progresivne glazbenike/glazbenice, skladatelje/skladateljice i umjetnike/umjetnice zvuka aktivne na eksperimentalnoj glazbenoj sceni, dok se kroz dugogodišnju produkcijsku platformu udruge UradiSam_ARTLAB nastavlja ulagati u razvoj radova hrvatskih umjetnika i umjetnica. U 2024. godini, udruga provodi i cjelogodišnji program izložbi, performansa, radionica i diskusija u novootvorenoj galeriji KONTEJNER u Zagrebu – novom prostoru za suvremenu kulturu kojim samostalno upravlja.
-
KONTEJNER: produkcija i distribucija na razmeđi umjetnosti, znanosti, tehnologije i tijela (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1a2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- KONTEJNER u 2023. godini provodi niz aktivnosti posvećenih produkciji i distribuciji radova na razmeđi umjetnosti, znanosti, tehnologije i tijela. Završavamo prvi ciklus projekta Zvučni eksperimenti posvećenog edukaciji u području eksperimentalnog zvuka, realiziramo tri produkcijsko-istraživačke rezidencije za međunarodne i hrvatske umjetnike u Zagrebu i Splitu (kroz projekte EMAP i ASEA) te organiziramo više grupnih i samostalnih izložbi i izvedbi performansa u Zagrebu i Splitu. U Zagrebu na jesen 2023. organiziramo međunarodnu grupnu EMAP izložbu i veliko međunarodno festivalsko događanje na temu proširene stvarnosti. Nastavljamo s programom Gibanja posvećenom eksperimentalnom zvuku (performansi, koncerti, diskurzivni programi, radionice), dok kroz našu produkcijsku platformu UradiSam produciramo i prezentiramo radove hrvatskih umjetnika (između 3 i 6 produkcija u 2023., ovisno o odabranim radovima). Aktivni smo i dalje u lokalnim i regionalnim mrežama i platformama koje se bave poboljšavanjem uvjeta za rad umjetnika i kulturnih djelatnika.
-
Suradnja s organizacijom gnration iz Brage, Portugal (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Kustosice udruge KONTEJNER u 2023. putovat će u Bragu, Portugal kako bi se povezale s organizacijom gnration. gnration je osnovan 2012. kao rezultat jedne programske linije projekta Braga 2012. – Europska prijestolnica mladih. Smješten u renoviranom objektu bivšeg sjedišta portugalske vojne policije, za što su nagrađeni i nacionalnom nagradom za urbanu obnovu, gnration je prostor za stvaranje, izvođenje i izlaganje na području suvremene glazbe i eksperimentalnog zvuka te umjetnosti i tehnologije. S organizacijom gnration udruga KONTEJNER se povezala preko jedne od europskih mreža u kojima sudjeluje. U ovom projektu cilj je posjetiti prostor organizacije, upoznati se s dobrim praksama u načinu vođenja prostora koji je u kratkom roku postao nezaobilazna točka u kulturi zajednice unutar koje djeluje, ali i njihovim programima – produkcijom umjetničkih radova kroz rezidencijalne programe koje vode te edukacijom mladih u području eksperimentalnog zvuka i glazbe. Kroz putovanje i suradnju želja je zajedno s predstavnicima organizacije promisliti o zajedničkom suradničkom projektu koji bi omogućio dugoročniju razmjenu hrvatskih i portugalskih umjetnika i kulturnih radnika.
-
XR radionica (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja u suvremenoj kulturi i umjetnosti za javnost
- Odobreni iznos:
- 29,625kn
- Kategorija:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja
- Opis projekta:
- "XR radionica" prva je zagrebačka aktivnost nove međunarodne mreže "Realities in Transition" (RIT), fokusirane na tehnologiju Proširene stvarnosti (Extended Reality/XR) koja obuhvaća Uvećanu (Augmented/AR), Miješanu (Mixed/MR) i Virtualnu stvarnosti (Virtual/VR) te Metaverzum. Radionica se kritički bavi potencijalima i problematikom XR tehnologije te novim načinima njezinog korištenja u sferi suvremene umjetnosti i kulture, čime se postavlja temelj za daljnje bavljenje ovom temom u projektima udruge. Eksperimentalna metodologija radionice facilitira razvoj novih kreativnih procesa te uspostavlja kritičke i lokalno inovativne modalitete bavljenja XR tehnologijom koji se odmiču od ustaljenih komercijaliziranih pristupa. Ova nova tehnologija zbog svoje cijene i stručnog znanja koje zahtijeva većinom je nedostupna lokalnim mladim umjetnicima i studentima, stoga je cilj ove radionice, kroz međusektorsku suradnju, kritičku teoriju i praktičan rad, približiti mogućnosti i izazove XR-a korisnicima, preispitati njezine zakonitosti i metodologiju te joj pristupiti kao intrigantnom fenomenu s potencijalom zajedničkog dobra koji se može sagledati iz više različitih perspektiva.
-
KONTEJNER: produkcija i distribucija na razmeđi umjetnosti, znanosti, tehnologije i tijela (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1a2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- U 2022. godini KONTEJNER nastavlja s brojnim aktivnostima posvećenima produkciji i distribuciji na razmeđi umjetnosti, znanosti, tehnologije i tijela. Udruga je producent rada i organizator Hrvatskog paviljona za Bijenale umjetnosti u Veneciji 2022. s radom Tome Savića Gecana "Bez naziva". Cjelogodišnji program kojim obilježavamo 20 godina rada udruge na 20 lokacija u Gradu Zagrebu te programom u Rijeci i Dubrovniku obuhvaća izložbe hrvatskih i međunarodnih umjetnika, performanse, radionice i edukativne programe, diskurzivne programe te opsežnu teorijsku publikaciju. Kroz naš produkcijski program UradiSam_ARTLAB u 2022. planiramo realizirati 5 radova hrvatskih novomedijskih umjetnika, a u studenom 2022. u Zagrebu održat ćemo i drugo izdanje Gibanja: eksperimentalnog zvučnog događanja. U sklopu projekta Arc-hive izdajemo publikaciju na temu bio-umjetnosti, dok u sklopu Erasmus+ projekta "Zvučni eksperimenti - novi pristupi neformalnom učenju glazbe" provodimo niz edukativnih aktivnosti za djecu i mlade. U drugoj polovici godine očekujemo i početak aktivnosti novih međunarodnih projekata koje smo u 2021. razvili s partnerima i prijavili za sufinanciranje.
-
KONTEJNER: produkcija i distribucija na razmeđi umjetnosti, znanosti, tehnologije i tijela (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- KONTEJNER u 2021. provodi više programskih linija posvećenih produkciji i distribuciji istraživačkih i intermedijskih umjetničkih radova suvremenih hrvatskih i međunarodnih autora. Autorski trijenalni festival Device_art u novom ciklusu posvećen je kustoskoj suradnji i programskoj razmjeni sa ZKM Karlsruhe i Njemačkom kao zemljom partnerom. Kroz EMAP mrežu europskih rezidencija za novomedijske umjetnike provodi se nova, četvrta po redu višemjesečna produkcijska rezidencija u Zagrebu, dok se Re-Imagine Europe projekt u svojoj finalnoj fazi okreće transnacionalnoj distribuciji radova iz područja eksperimentalnog zvuka i srodnih izričaja u vlastitoj produkciji. Kratki spoj kao glavni edukativni program udruge nastavlja s interdisciplinarnim radionicama za mlade umjetnike i suradnike u akademskom kontekstu, a kroz UradiSam_ARTLAB platformu nastavljaju se producirati radovi hrvatskih umjetnika različitih generacija i iskustva. Uz glavne programe, u 2021. pokreće se i razvija niz partnerskih međunarodnih inicijativa posvećenih dizajniranju i implementaciji novih digitalnih alata, radu s ranjivim skupinama u ruralnim sredinama i novim edukativnim modelima u području glazbe i umjetnosti zvuka.
-
Razvoj publike udruge KONTEJNER u 2021. godini (2020.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 38,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Opis projekta:
- U 2021. KONTEJNER nastavlja razvijati publiku u više grupa aktivnosti koje prožimaju programe udruge. Međusektorsko umrežavanje i suradnje s obrazovnim institucijama okrenute su razvoju dugoročnih i stabilnih partnerstava. Edukacijom tima i studijskim putovanjima jačaju se kapaciteti udruge za rad na razvoju publike, naročito kod mlađih članova koji pokazuju afinitete za rad i učenje te ih se dodatno motivira za profesionalizaciju u tom području. Dio aktivnosti okrenut je digitalnom izdavaštvu i programima za uže ciljane skupine (studenti određenih odsjeka, ruralno stanovništvo i sl.), provodi se istraživanje publike i razvoj novih komunikacijskih alata različitih opsega te se nastavlja raditi na komunikacijskoj strategiji udruge, uz kontinuirane promotivne i marketinške aktivnosti i jačanje suradnje s vanjskim stručnjacima za promociju i vidljivost. Kroz nadogradnju programa aktivnostima različitih formata, cilj je i dalje dati konkretan doprinos razvoju šireg kulturnog sektora u području rada s publikama različitih profila, povećati brojnost i raznolikost vlastite publike, privući i uključiti nove skupine te aktivnije involvirati publiku koja već prati i poznaje rad udruge.
-
Device_art 7.021 (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Međunarodni istraživački i komparativni projekt Device_art od 2004. godine bavi se umjetnošću tehnoloških naprava i robotikom u suvremenoj umjetnosti. Projekt potiče hrvatske umjetnike na istraživačko i produkcijsko bavljenje tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao medija. Kroz nove produkcije, izložbe, performanse, edukativne i diskurzivne programe i publikaciju projekt razvija, komunicira, kontekstualizira i interpretira lokalnu novomedijsku scenu u međunarodnim okvirima i u odnosu na svjetska zbivanja. U novom ciklusu (2018. – 2020.) intenzivira se rad s hrvatskim umjetnicima kroz povećanje produkcijskih resursa, ulaganje u edukaciju i jačanje međunarodne vidljivosti. Nakon razmjene s regijom (2004.), Kalifornijom (2006.), Japanom (2009./2010.), Češkom (2012./2013.) i Kanadom (2015./2016.) te internacionalnog izdanja (2018./2019.), u 2020. priprema se novi projektni ciklus usmjeren na fenomen internacionalizacije "device art" pokreta i poziciju Hrvatske na toj novoj umjetničkoj mapi. Poseban je fokus pritom stavljen na distribuciju radova hrvatskih autora produciranih do kraja 2019. i na prezentaciju projekta na renomiranim izložbama i kulturnim manifestacijama u Hrvatskoj i inozemstvu.
-
Razvoj publike udruge KONTEJNER (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U 2020. KONTEJNER nastavlja raditi na razvoju publike svojih projekata: implementira se nova komunikacijsku strategija izrađena 2019., jačaju se suradnje s vanjskim stručnjacima za promociju i vidljivost, testiraju novi komunikacijski alati, jača međusektorsko umrežavanje i suradnja s obrazovnim institucijama s fokusom na umjetničke, humanističke, tehničke i prirodoslovne fakultete. Značajan broj aktivnosti posvećuje se edukativnom radu s mladima i ranjivim skupinama koji pridonosi dobrobiti šire zajednice, kao i jačanju vlastitih kapaciteta kroz studijska putovanja i edukaciju članova – primjerice za evaluaciju provedbe projekata. Povećava se opseg javnih događanja usmjerenih specifičnim publikama poput djece, širi se mreža partnera i ulažu veći resursi u strukturirani istraživački rad kako bi se dodatno motiviralo mlade članove udruge koji pokazuju afinitete za razvoj publike. Kroz nadogradnju projekata aktivnostima različitih formata cilj je doprinijeti razvoju cijelog kulturnog sektora u području rada s publikama različitih profila, povećati brojnost i raznolikost vlastite publike, privući i uključiti nove skupine te aktivnije involvirati publiku koja već prati i poznaje rad organizacije.
-
Sudjelovanje na Ljetnoj školi u Lisabonu (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za profesionalno usavršavanje za upravljanje u kulturi
- Odobreni iznos:
- 9,640kn
- Kategorija:
- Sudjelovanje na Ljetnoj školi stručnog usavršavanja za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- KONTEJNER u zadnjih 5 godina veliki dio svojih aktivnosti posvećuje razvoju publike kroz edukativne programe različitog formata, direktan rad s ranjivim društvenim skupinama, uključivanje novih, mladih ljudi u rad udruge te razvoj nove komunikacijske strategije, što je ostvareno upravo kroz podršku Zaklade Kultura nova za razvoj publike. Jedan od mladih članova organizacije, Jurica Mlinarec, posebno je iskazao interes za profesionalnim razvojem u ovom području: kroz edukativne projekte poput Kratkog spoja u kojem je sudjelovao i čiji dio programa sada vodi, kroz rad s volonterima i rad s građanima na stručnim vodstvima te organizaciju manjih diskurzivnih programa, kao i kroz vlastite afinitete u istraživačkom radu i akademskom razvoju. Kao udruga koja njeguje transfer znanja i poticanje rada u skladu s afinitetima, prepoznat je interes i motiviranost kolege za radom u ovom području, te potreba da se njegovo dosadašnje znanje i entuzijazam razvije i nadogradi. Sudjelovanjem na ovoj edukaciji dodatno se ulaže u usavršavanje mladih članova i ojačavanje kapaciteta udruge u području razvoja publike, koji je jedan od glavnih strateških ciljeva organizacije.
-
Suradnja s fundacijom Onassis iz Atene (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Kustosice udruge KONTEJNER u 2020. putovat će u Atenu kako bi se povezale s velikom fundacijom Onassis i njezinim kulturnim centrom STEGI u Ateni. Fundacija je posvećena društvenoj i javnoj dobrobiti u obrazovnom, kulturnom i zdravstvenom sektoru, a centar u Ateni posebno je usmjeren na rad s umjetnicima u polju izvedbenih umjetnosti i performansa, stipendiranja rada i rezidencija te rad s manjinama i ranjivim skupinama. S Onassis fundacijom organizacija se povezala 2018. putem jedne od europskih mreža. U ovom projektu cilj je posjetiti veliku zgradu STEGI centra, sastati se s koordinatorima za razvoj i međunarodne suradnje s kojima je organizacija već u komunikaciji i zajedno s fundacijom promisliti načine na koje se kroz zajednički suradnički projekt mogu otvoriti vrata STEGI centra i same fundacije za hrvatske umjetnike i kulturne djelatnike. Kroz putovanje i suradnju također se želi upoznati dobru praksu fundacije na području spajanja rada u kulturi s poslovnim aktivnostima te iskoristiti novu suradničku inicijativu za istraživanje i pokretanje sličnih procesa u lokalnom kontekstu.
-
Device_art 6.019. (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Međunarodni istraživački i komparativni projekt Device_art od 2004. godine bavi se umjetnošću tehnoloških naprava i robotikom u suvremenoj umjetnosti. Projekt potiče hrvatske umjetnike na istraživačko i produkcijsko bavljenje tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao medija. Kroz nove umjetničke produkcije, izložbe, performanse, edukativne i diskurzivne programe i publikaciju, projekt razvija, komunicira, kontekstualizira i interpretira lokalnu novomedijsku scenu u međunarodnim okvirima i u odnosu na svjetska zbivanja. U novom ciklusu (2018. - 2020.) intenzivira se rad s hrvatskim umjetnicima kroz povećanje produkcijskih resursa, ulaganje u edukaciju i jačanje međunarodne vidljivosti. Nakon razmjene s regijom (2004.), Kalifornijom (2006.), Japanom (2009./10.), Češkom (2012./13.) i Kanadom (2015./16.), festivalski program održava se u Zagrebu, Rijeci i Splitu (prosinac 2018. - veljača 2019.) i usmjerava na fenomen internacionalizacije „device art“ pokreta i poziciju Hrvatske na toj novoj umjetničkoj mapi. Poseban je fokus pritom na distribuciju radova hrvatskih autora produciranih do 2019. na renomiranim izložbama u više europskih gradova.
-
Posjet muzeju Tinguely i suradnja s kineskim kulturnim institucijama (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- KONTEJNER u 2019. inicira suradnju s dvije kineske kulturne institucije: Chronus Art Centrom, Shangai i Gunagdong umjetničkim muzejem, te organizacijama IMPAKT, Utrecht i WRO Centar, Wroclav. Posjetom manifestacijama u ova dva europska grada zajedno s predstavnicima institucija i u suradnji s kinesko-američkim kustosom ZHANG Gaom jačamo veze s Kinom i dogovaramo nove projekte i suradnje. Tijekom putovanja planirane su aktivnosti na kojima će se temeljiti buduću suradnja: sastanak s predstavnicima institucija i organizacija, prezentiranje hrvatske novomedijske scene kustosima te uspostavljanje partnerskih veza. Cilj je pokrenuti i razviti projekte u kojima se realiziraju gostovanja hrvatskih umjetnika u partnerskim muzejima, u sklopu izložbenih, rezidencijalnih i produkcijskih programa i uz poseban fokus na uspostavi razmjene između kineske i hrvatske novomedijske scene. Provedbom aktivnosti želja je lokalnim umjetnicima dati priliku za globalnu vidljivost i pristup novim, poticajnim i izazovnim resursima za rad i promociju koje ove renomirane institucije mogu ponuditi, kao i proširiti mrežu naših kustoskih suradnika, ojačati međunarodnu umreženost udruge i razvijati reprezentativnost hrvatske novomedijske umjetnosti u vaneuropskom kulturnom kontekstu.
-
Razvoj publike udruge KONTEJNER: prema novoj komunikacijskoj strategiji (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U fokusu je izrada strukturirane komunikacijske strategije u suradnji s timom stručnjaka s kojima je i započet rad tijekom 2018. godine. Kreće se i s razvojem široko primjenjivih komunikacijskih alata kojima se želi publiku aktivnije involvirati u djelatnosti organizacije te proširiti na onu koja inače ne prati kulturna događanja. I dalje se nastavlja jačati međusektorsko umrežavanje kao okosnicu svih djelatnosti organizacije, kao i suradnju s obrazovnim institucijama – naročito s osnovnim i srednjim školama u Zagrebu te s tri zagrebačka fakulteta: Akademija likovnih umjetnosti, Filozofski fakultet i Fakultet elektrotehnike i računarstva. Povećao se i opseg javnih događanja usmjerenih specifičnim publikama poput ranjivih skupina i djece, te se kontinuirano jačaju vlastiti kapaciteti kroz edukaciju, putovanja, partnerstva i istraživački rad. Cilj je, kroz nadogradnju projekata organizacije, doprinijeti razvoju cijelog sektora u području rada s publikama različitih profila, kao i povećati raznolikost i broj vlastite publike, privući i uključiti nove skupine te aktivnije involvirati publiku koja je već upoznata s radom organizacije.
-
Staklena kuća Vlaste Delimar (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Moja zemlja, Štaglinec" naziv je festivala koji je Vlasta Delimar organizirala od 2005. do 2015. u Štaglincu. Više od 100 performera u ovoj je ruralnoj sredini stvorilo suživot suvremene kulture i lokalne zajednice, uz stotine posjetitelja godišnje i program vrhunske umjetničke kvalitete. Kraj ovog projekta i početak "novog Štaglinca" Vlasta Delimar obilježava 2019. performansom rušenja i zakapanja centralne kuće imanja na kojemu se festival održavao. "Staklena kuća" je metafora tog novog početka: koncept otvorenosti, transparentnosti, ponovo izgrađene slobode, rastakanja granica javnog i privatnog i stapanja s okolišem kondenziran je u viziji staklenog objekta kao novog resursa za umjetnički rad i samostalnog umjetničkog djela. Vlasta Delimar u 2019. će s timom suradnika razvijati tu ideju kroz rad na arhivi i razradi teme. Cilj projekta je uobličiti ideju "Staklene kuće" u koncept i pripremiti temelje za planiranje i pretprodukciju umjetničkog projekta.
-
Device_art 6.018 (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Međunarodni istraživački i komparativni projekt "Device_art" od 2004. godine bavi se umjetnošću tehnoloških naprava i robotikom u suvremenoj umjetnosti. Projekt potiče hrvatske umjetnike na istraživačko i produkcijsko bavljenje tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao medija. Kroz nove umjetničke produkcije, izložbu, performanse, simpozij, radionice i publikaciju, projekt razvija, komunicira, kontekstualizira i interpretira lokalnu novomedijsku scenu u međunarodnim okvirima i u odnosu na svjetska zbivanja. U novom trijenalnom ciklusu intenzivira se rad s hrvatskim umjetnicima kroz povećanje produkcijskih resursa, ulaganje u istraživanja i jačanje međunarodne vidljivosti. Nakon razmjene s regijom (2004.), Kalifornijom (2006.), Japanom (2009./10.), Češkom (2012./13.) i Kanadom (2015./16.), festivalski dio projekta održava se u Zagrebu, Rijeci i Splitu, i usmjerava se na recentni fenomen snažne internacionalizacije „device art" pokreta i bitnu poziciju Hrvatske na toj novoj umjetničkoj mapi, predstavljajući - uz hrvatsku i regionalnu scenu - i vrhunske „device art" radove iz različitih dijelova svijeta.
-
Podrška udruzi KONTEJNER u diversifikaciji i razvoju publike (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ovaj program udruge Kontejner posvećen je diversifikaciji i povećanju broja posjetitelja i sudionika kulturnih događanja u organizaciji udruge te razvoju široko primjenjivih metoda rada sa specifičnim društvenim skupinama. Provedba obuhvaća istraživačke, edukativne i promotivne aktivnosti, uz organizaciju javnih događanja poput radionica i predavanja, umrežavanja na međusektorskoj i sektorskoj razini. Cilj je primjenom interdisciplinarnih i inovativnih pristupa, u skladu s primjerima dobre prakse i na temelju potreba i interesa ciljanih skupina, uključiti raznovrsne publike u rad i projekte udruge te prilagoditi sadržaj, metodologiju i formate javnih događanja ciljanim skupinama: učenicima osnovnih i srednjih škola, studentima, ranjivim društvenim skupinama s fokusom na djecu s poteškoćama u razvoju, stručnjacima iz kulturnog, znanstvenog, obrazovnog i socijalnog sektora te široj akademskoj i znanstvenoj zajednici. Ovim programom udruga razvija vlastite kapacitete u području razvoja publike i kroz transfer znanja, suradnički rad, istraživanja, edukaciju i razmjenu resursa doprinosi razvoju kulturnog sektora u području angažiranog i inovativnog rada s publikama različitih profila.
-
Suradnja s organizacijom Citilab, Barcelona (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Nova međunarodna suradnja između udruge Kontejner, Zagreb i Citilaba, Barcelona ima za cilj ostvariti aktivnije i brojnije uključivanje građana različitih profila u kulturne aktivnosti putem upotrebe novih tehnologija i jačanja međusektorske suradnje između kulture, znanosti, tehnologije i privatnog sektora. Kontejner i Citilab povezali su se putem europske mreže Future DiverCities koja je usmjerena suvremenoj umjetnosti i kulturi u urbanom kontekstu. Obje organizacije već dugi niz godina rade projekte koji se bave problemima različitih ranjivih društvenih skupina iz perspektive umjetnosti i kulture; kroz ovu novopokrenutu suradnju, uz razmjenu znanja i iskustava putem primjera dobre prakse, ove dvije organizacije intenzivnije će se povezati kako bi uspostavile nove modele povezivanja umjetničkog rada s tehnologijom i znanosti – one koji imaju potencijal razviti društvene inovacije i rezultiraju sudjelovanjem većeg broja građana različitog profila u stvaranju, razmjeni, diseminaciji i kritičkom vrednovanju kulturnih i umjetničkih sadržaja. Unaprijeđivanje aktivnosti obaju organizacija prema većoj građanskoj participaciji i mobilizaciji različitih zajednica te planiranje novih zajedničkih aktivnosti u budućnosti odvija se kroz putovanja i radne sastanke partnera, umrežavanje s institucijama, umjetnicima i stručnjacima od interesa za projekt, istraživački rad i obradu stručne literature, pripremu metodologije provedbe projekta i vrednovanje. Udruga projektom nastavlja profilaciju svojih djelatnosti na međunarodnoj sceni, jačanje vidljivosti hrvatskih umjetnika u europskom kontekstu i razvoj novih suradničkih modela kustoskog rada te prezentacije i produkcije umjetničkih programa.
-
Device_art: razvoj i internacionalizacija projekta (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U 2017. godini projekt Device_art dodatno se razvija u smjeru kvalitativnog osnaživanja domaće umjetničke scene i intenzivne internacionalizacije: kroz europsku mrežu Future Divercities, nove edukacijske programe, produkcijske platforme i rezidencije te prezentacijske i diskurzivne aktivnosti. Fokus je ove godine na senzibilizaciji i edukaciji publike kroz rad s djecom i mladima, zatim kontinuitetu i rastu ulaganja u radove i istraživanja hrvatskih umjetnika, novim i ojačanim međusektorskim partnerstvima i povećanju vidljivosti hrvatskih autora na međunarodnoj sceni. Cilj razvoja projekta u 2017. godini je dodatnim stimuliranjem umjetničke scene, umrežavanjem i novim formatima aktivnosti transformirati projekt Device_art od festivalski usmjerenog sadržaja prema stvaranju trajnog poligona za suradnju između konceptualno bliskih suvremenih umjetničkih krugova. Device_art je međunarodni komparativni i istraživački projekt koji se bavi znanosti i tehnologijom, tehnološkim napravama i robotikom u suvremenim umjetničkim praksama. Projekt potiče domaće suvremene umjetnike na istraživačko bavljenje umjetnošću i tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao umjetničkog medija. Komunicirajući i interpretirajući domaću umjetničku scenu u međunarodnim okvirima, projekt kontekstualizira i promišlja razvoj lokalne novomedijske scene u odnosu na globalna zbivanja. Projekt se razvija od od 2004. godine, a do sada je hrvatsku scenu uspješno povezao s regionalnom scenom (2004.), SAD-om i kalifornijskom scenom (2006.), Japanom (2009./10.), Češkom (2012./2013.) i Kanadom (2015./2016.).
-
Posjet organizaciji Second Nature i festivalu Chroniques (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Udruga Kontejner posjećuje organizaciju Second Nature iz Marseillea i njihov festival novomedijske umjetnosti Chroniques. Projekt se provodi s ciljem prisustvovanja na programu festivala i upoznavanja s međunarodno usmjerenim radom ove organizacije. Svrha putovanja je istražiti aktualna strujanja francuske i europske novomedijske umjetnosti predstavljena na festivalu, realizirati sastanke s prisutnim umjetnicima, agentima i predstavnicima organizacije, izvršiti selekciju radova za Kontejnerove projekte u 2017. te implementirati nova teorijska znanja, kustoske metodologije i produkcijske modele. Projekt se provodi kroz istraživački rad, pripremu i realizacija putovanja, posjet festivalu i organizaciji, komunikaciju s domaćinima, inozemnim umjetnicima i kustosima (dogovaranje suradnji i gostovanja u Zagrebu), kustosku selekciju radova te povratak i evaluaciju. Putovanje će omogućiti razmjenu znanja, vještina i praksi s ovom francuskom organizacijom te ostvariti preduvjete za prenošenje inovativnih međunarodnih obrazaca integracije i interpretacije umjetnosti u sprezi s tehnologijom u hrvatski kontekst, što je jedan od glavnih ciljeva djelovanja udruge Kontejner uopće. Kroz prezentacije i razmjenu publikacije udruga će međunarodno promovirati hrvatsku umjetničku scenu i vlastite umjetničke produkcije te unaprijediti kritički diskurs koji njeguje od samih početaka.
-
Putovanje na festival Ars Electronica (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,800.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Udruga Kontejner priprema putovanje na festival Ars Electronica u Linzu, Austrija. Cilj putovanja je istražiti najaktualnija strujanja svjetske novomedijske umjetnosti; posjetiti festivalska događanja; realizirati sastanke s umjetnicima, agentima i predstavnicima organizacija; izvršiti selekciju radova za Touch Me Festival 2017 te implementirati nova teorijska znanja, kustoske metodologije i produkcijske modele u sklopu programa udruge. Aktivnosti projekta su istraživački rad, priprema i realizacija putovanja, posjet festivalu Ars Electronica, komunikacija s domaćinima, inozemnim umjetnicima i kustosima (dogovaranje suradnji i gostovanja inozemnih umjetnika u Zagrebu), kustoska selecija radova te povratak i evaluacija. Putovanje će članovima udruge omogućiti direktnu razmjenu znanja, vještina i praksi s inozemnim kustosima, kao i prijenos inovativnih svjetskih obrazaca integracije i interpretacije tehnologije i znanosti u sprezi s umjetnošću na domaću umjetničku scenu. Posjetom festivalu udruga će međunarodno promovirati domaću umjetničku scenu te dodatno razviti kritički kustoski diskurs kao temelj teorijske publikacije koju udruga izdaje u 2017. godini. Sastanci s inozemnim organizacijama omogućit će i vrednovanje razvoja organizacijskih kapaciteta udruge te razvoj novih i postojećih partnerskih odnosa koji su ključni za umrežavanje i međunarodnu distribuciju domaće suvremene umjetnosti. Putovanje će također mlađe članove udruge pobliže upoznati s novomedijskom umjetnosti najviše kvalitete te im omogućiti da s novousvojenim znanjem i vještinama započnu samostalno kreiranje kustoskih projekata.
-
Device_art 5.016 (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 106,375.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Device_art je međunarodni komparativni i istraživački projekt koji se bavi umjetnošću tehnoloških naprava i robotikom u suvremenim umjetničkim praksama. Projekt potiče domaće suvremene umjetnike na istraživačko bavljenje umjetnošću i tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao sredstva umjetničkog izražavanja. Komunicirajući i interpretirajući domaću umjetničku scenu u međunarodnim okvirima, projekt kontekstualizira i promišlja razvoj lokalne novomedijske scene u odnosu na svjetske trendove i globalna zbivanja. Projekt se razvija od od 2004. godine, a do sada je hrvatsku novomedijsku scenu uspješno povezao s regionalnim umjetničkim zbivanjima (2004.), kalifornijskom scenom (2006.), Dalekim istokom i Japanom (2009./10.), Češkom (2012./2013.) i Kanadom (2015.). U 2016. godini projekt gostuje kod partnerske organizacije u Montrealu (galerija Eastern Bloc) gdje će se izložbom, performansima, predavanjima i promocijom publikacije Device-art 5.015 prezentirati hrvatska i slovenska novomedijska scena. U 2016. također se natječaj za nove umjetničke produkcije prvi put raspisuje kao cjelogodišnji natječaj kako bi se umjetnicima dalo više vremena za planiranje i realizaciju kompleksnijih i ambicioznijih radova. Osnovne aktivnosti projekta su realizacije novih umjetničkih produkcija domaćih autora, izložba, performansi, predavanja, radionice te promocija i distribucija publikacije. Projekt stimulira razvoj domaće suvremene umjetničke scene i usmjerava ga ka istraživačkom promišljanju stvarnosti, stvarajući pritom dinamični poligon za suradnju između geografski udaljenih, ali konceptualno veoma bliskih suvremenih umjetničkih krugova.
-
Rezidencijalni program u CERN-u (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 13,875.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Kustoski tim udruge Kontejner u pripremi je novog projekta u partnerstvu s Europskim laboratorijem za fiziku čestica CERN, najvećim istraživačkim laboratorijem na svijetu, i suradnji s centrom Ars Electronica i zagrebačkim Institutom za fiziku. Na poziv glavne kustosice i direktorice rezidencijalnog programa Arts@CERN, Mónice Bello i prema uzoru na postojeći rezidencijalni program u CERN-u, kustosice će zajedno s projektnim partnerima oblikovati rezidencijalni program za umjetnike iz Hrvatske (u pilot fazi 2016./2017.) i regije (nakon prve godine provedbe projekta). Priprema projekta sastoji se od dvije grupe aktivnosti. Prva se odvija u pogonima CERN-a gdje partneri razrađuju plan projekta i troškovnik, upoznaju se s radom umjetnika i znanstvenika u CERN-u, metodologijom rezidencijalnog boravka i projektima koji su već realizirani u sklopu prošlih rezidencija, definiraju moguće teme te selektiraju umjetnike za rezidencije u 2016./2017. Drugi dio pripreme odvija se u centru Ars Electronica u Linzu gdje se partneri sastaju s umjetnicima koji su već boravili u CERN-u, upoznaju se s radovima i protagonistima na licu mjesta te diskutiraju o programu rezidencija. Osnovni je cilj projekta pružiti priliku domaćim i regionalnim umjetnicima za visokokvalitetno interdisciplinarno istraživanje i međusektorsku produkciju radova na razmeđi umjetnosti i znanosti. Istraživanje i produkcija takvih radova kompleksan je proces koji zahtijeva puno vremena, velika financijska sredstva i čvrstu infrastrukturnu podršku koju domaći umjetnici rijetko mogu osigurati. Ovim projektom udruga nastavlja profilaciju domaćih autora na internacionalnoj sceni i unaprjeđuje svoj dugogodišnji rad na integraciji umjetnosti i znanosti u međunarodnom kontekstu.
-
Selekcija programa za Kontejner (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- U okviru ovog projekta priprema se putovanje na festival Ars Electronica u Linzu, Austrija kako bi se istražila najaktualnija strujanja novomedijske umjetničke prakse čijim će se usvajanjem u organizaciji ostvariti razvoj umjetničkog programa, implementirati nova teoretska znanja i kustoske metodologije te provesti novi modeli produciranja radova. Putovanje će razmjenom znanja, vještina i praksi kustosicama omogućiti transfer najnovijih obrazaca u primjeni, interpretaciji te integraciji tehnologije i znanosti sa svjetske na hrvatsku suvremeno umjetničku scenu. Posjetom manifestaciji kustosice će programskim istraživanjem kroz manifestacijski, diskurzivni i produkcijski program hrvatskoj publici nastaviti predstavljati najinovativnije teme, progresivne inozemne radove i umjetnike. Putovanje će novoj kustoskoj generaciji udruge kroz upoznavanje s vrhunskim radovima novomedijske umjetnosti, umjetnicima, znanstvenicima i kulturnim stručnjacima te uvidom u svjetski izložbeni postav omogućiti da usvojenim znanjem započnu sudjelovanje u kustoskom kreiranju organizacijskih projekata.
-
Device_art 5.015. (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 115,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Device_art je međunarodni komparativni i istraživački projekt koji se bavi umjetnošću tehnoloških naprava i robotikom u suvremenim umjetničkim praksama. Projekt potiče domaće suvremene umjetnike na istraživačko i produkcijsko bavljenje umjetnošću i tehnologijom te kritičko promišljanje naprave kao sredstva umjetničkog izražavanja. U 2015. godini, produkcijski i istraživački rad s domaćim umjetnicima dodatno se intenzivira kroz povezivanje lokalne scene s kanadskom, uz predstavljanje komparativnih posebnosti koje domaću umjetnost naprava definiraju u regionalnom kontekstu. Kroz osnovne aktivnosti realizacije novih umjetničkih produkcija domaćih autora, međunarodnu izložbu, performanse, stručni simpozij, radionice i publikaciju, projekt stimulira razvoj domaće suvremene umjetničke scene i usmjerava ga ka istraživačkom promišljanju stvarnosti, stvarajući pritom dinamični poligon za suradnju između geografski udaljenih, ali konceptualno veoma bliskih suvremenih umjetničkih krugova.
-
Priprema projekta za program Kreativna Europa (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Kustosice udruge Kontejner pripremaju putovanje u Mons, Europsku prijestolnicu kulture 2015. godine, kako bi s projektnim partnerima radile na pripremi projekta "Media Visionnaries - East/West - then and now". Jezgru partnera na projektu čine organizacije Transcultures, Belgija, Kontejner, Hrvatska i Galerija Kapelica, Slovenija. Osnovni je cilj dodatno razraditi metodologiju projektne realizacije i uključiti u projekt nove europske partnere koji bi bili zainteresirani za suradnju u sklopu ove međunarodne kodistribucijske i koprodukcijske platforme. Tematski se projekt veže na pionire digitalne i novomedijske umjetnosti koji se kroz projekt istražuju sinkronijski i dijakronijski, kroz njihovu geografsku aproprijaciju na osi istok-zapad i vremensku kontekstualizaciju u obliku odnosa generacija mladih umjetnika prema vlastitim prethodnicima.
-
Touch Me Festival 2014.: Vremenska ekstaza (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Touch Me festival je međunarodni transdisciplinarni projekt posvećen progresivnoj integraciji umjetnosti, znanosti i tehnologije od 2002. godine. U svom četvrtom izdanju bavi se intrigantnom tematikom vremena kroz inovativne koncepte suvremenih znanstvenih i umjetničkih istraživanja. Fascinacija vremenom zajednička je umjetničkoj i znanstveno-tehnološkoj zajednici i čini jedno od mjesta njihovog intenzivnog prožimanja. Dinamika znanstvenih dostignuća biologije, antropologije, fizike, kemije, informatike, filozofije, psihologije i računalstva pridružena snazi umjetničke vizije dekonstruira socio-kulturne paradigme i generira nove, nekonvencionalne, hibridne perspektive koje vrijeme i društvo sagledavaju kritički i provokativno. Osiguravajući preduvjete za stimulativnu međusektorsku suradnju, projekt okuplja međunarodno relevantne umjetnike, znanstvenike i akademske stručnjake iz Europe i SAD-a te umrežava udaljene, ali po mnogočemu bliske kulturno-znanstvene krugove. Projekt se provodi s ciljem njihovog produkcijskog podupiranja, povezivanja i promoviranja: kroz implementaciju progresivne metodologije za integriranje suvremene umjetnosti i znanosti nastaju novi kreativni kooperacijski prostori koji iniciraju i razvijaju međusektorsku suradnju. Aktivnosti pritom obuhvaćaju produkciju 5 novih znanstveno-umjetničkih projekata putem radionica i javnog natječaja, kao i međunarodne manifestacije i publikacije. Primarni korisnici (sudionici projekta) su umjetnici, stručnjaci iz kulturnih krugova, akademska zajednica, znanstvenici, inovatori, znanstveni novaci, djelatnici instituta, profesori i doktori znanosti. Sekundarni korisnici su studentska populacija, školska i srednjoškolska djeca i mladi, dok tercijarne čini opća javnost u lokalnim i međunarodnim okvirima.
-
Ekstravagantna tijela: ekstravagantne godine (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj pojedinih djelatnosti organizacije
- Odobreni iznos:
- 100.000,00kn
- Kategorija:
- produkcija, promocija, medijacija i/ili distribucija radova domaćih umjetnika u svim disciplinama suvremene umjetnosti
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Festival Ekstravagantna tijela: ekstravagantne godine bavi se pitanjima starosti, koja prepoznaje kao mjesta s kojega se otvaraju mogućnosti za kritiku suvremenoga društva. U okviru festivala predstavljaju se umjetnički radovi, filmovi, performansi, predavanja i tekstovi koji se kritički bave starošću. Pored sudjelovanja niza internacionalnih umjetnika u projektu, njegov važan segment je konferencija koja okuplja umjetnike, kulturne radnike i znanstvenike iz polja filozofije, sociologije, psihijatrije, antropologije, medicine i futurologije koji se bave navedenom temom. Najopsežniji dio festivala je program performansa i prezentacijski program. U suradnji sa svjetskim umjetnicima predstavljaju se projekti koji se već niz godina bave temama starosti, a novim produkcijama i radionicama aktualizira se i sam oblik izražavanja performansom. Predavanja, diskusije i filmski program kontekstualiziraju problematiku starosti, a festival je također prati izdavanje i distribucija dvojezične publikacije. Projekt se obraća široj javnosti, naročito osobama starije životne dobi i područjima koja su direktno involvirana u problematiku starosti.