Kreativni laboratorij suvremenog kazališta
Projekti u 2024 godini
-
Godišnji program KRILA 2025 (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 12,600.00kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Godišnji program KRILA 2025 usmjeren je na stvaranje održive transnacionalne strukture koja omogućuje sustvaralaštvo, stručnu i produkcijsku razmjenu europskih, nacionalnih i lokalnih nezavisnih umjetnika i organizacija suvremenog kazališta. Programom se jačaju stručni kapaciteti, poboljšava mobilnost, zajedničko stvaralaštvo i produkcija te potiče veća protočnost umjetničkih djela u svrhu bolje vidljivosti, pozicioniranosti i vrednovanja suvremenih kazališnih praksi te stvaranja angažiranih umjetničkih radova s lokalnom zajednicom i za građane/ke Rijeke. Program razvija kazališnu publiku na način da se iskorištavaju kreativni i inovativni potencijali suvremenih kazališnih praksi i uključuje prvenstveno festival "TranziT – europski festival suvremenih kazališnih praksi", 6. izdanje, koji se realizira kao višemjesečni program usmjeren na suvremenu nezavisnu produkciju, a koji uključuje nekoliko potprograma: Prezentacije radova gostujućih umjetnika, Publika u TranziTu te Umjetnički inkubator. Osim festivala, "Godišnji program KRILA 2025" uključuje i premijernu lokalnu produkciju "Sjećanja budućnosti" te reprizne izvedbe trećeg dijela trilogije "Rijeka Deluxe – HKD".
Ostali projekti
-
Godišnji program KRILA 2024 (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 12,600kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Godišnji program KRILA 2024 usmjeren je na stvaranje održive transnacionalne strukture koja omogućuje sustvaralaštvo, stručnu i produkcijsku razmjenu europskih, nacionalnih i lokalnih nezavisnih umjetnika i organizacija suvremenog kazališta. Programom se jačaju stručni kapaciteti, poboljšava mobilnost, zajedničko stvaralaštvo i produkcija, te veća protočnost umjetničkih djela u svrhu bolje vidljivosti, pozicioniranosti i vrednovanja suvremenih kazališnih praksi te stvaranja angažiranih umjetničkih radova s lokalnom zajednicom i za građane/ke Rijeke. Program uključuje jubilarno 5. izdanje festivala "TranziT – europskog festivala suvremenih kazališnih praksi" koji se realizira kao višemjesečni program usmjeren na suvremenu nezavisnu produkciju, a koji uključuje nekoliko potprograma: I. Prezentacije radova gostujućih umjetnika, a to su suvremene kazališne predstave i projekti domaćih i stranih umjetnika; II. Publika u TranziTu – program radionica za publiku prije predstave i razgovori s publikom nakon predstave kako bi se produbio odnos umjetnika i publike kao i sam doživljaj umjetničkog rada i njegovo razumijevanje; te III. Umjetnički inkubator koji uključuje Istraživačke labove (2-4 dana) namijenjene profesionalnom usavršavanju etabliranim i nadolazećim umjetnicima. Osim festivala, Godišnji program KRILA 2024 uključuje i lokalnu produkciju radnog naslova "Magično kazalište" te umjetničko istraživanje trećeg dijela trilogije "Rijeka Deluxe" radnog naslova "HKD". U programatskom fokusu jest istraživanje novih pristupa razvoja kazališne publike na način da se iskorištavaju kreativni i inovativni potencijali suvremenih kazališnih praksi.
-
Godišnji program KRILA 2023 (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Program je usmjeren na stvaranje održive transnacionalne strukture koja omogućuje sustvaralaštvo, stručnu i produkcijsku razmjenu europskih, nacionalnih i lokalnih nezavisnih umjetnika i organizacija suvremenog kazališta. Programom se jačaju stručni kapaciteti, poboljšava mobilnost, zajedničko stvaralaštvo i produkcija, te veća protočnost umjetničkih djela u svrhu bolje vidljivosti, pozicioniranosti i vrednovanja suvremenih kazališnih praksi te stvaranja angažiranih umjetničkih radova s lokalnom zajednicom i za građane Rijeke. Program uključuje: festival "TranziT", višemjesečni program usmjeren na suvremenu nezavisnu produkciju koji uključuje prezentaciju radova gostujućih umjetnika, radionice, razgovore s publikom, umjetnički inkubator "Make a Move" i istraživačke labove te radno okupljanje "Decentralizacija#2"; lokalnu produkciju kazališta na specifičnoj lokaciji "Rijeka Deluxe" na Žabici (obnova i reprize) i Tower Centra (premijera); te umjetničko istraživanje "Magično kazalište - zrcaLJenja". U programatskom fokusu jest istraživanje novih pristupa razvoja kazališne publike na način da se iskorištavaju kreativni i inovativni potencijali suvremenih kazališnih praksi.
-
Godišnja produkcija KRILA (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 76,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Godišnji program KRILA usmjeren je na stvaranje održive transnacionalne strukture koja omogućuje sustvaralaštvo i produkcijsku razmjenu europskih nezavisnih umjetnika i organizacija suvremenog kazališta. "TranziT – europski festival suvremenih kazališnih praksi" je zamišljen kao višemjesečni program usmjeren na suvremenu nezavisnu europsku produkciju. U programatskom fokusu jest istraživanje novih pristupa razvoja kazališne publike na način da se iskorištavaju kreativni i inovativni potencijali suvremenih kazališnih praksi. Pilot izdanje realizirano je u sklopu službenog programa Rijeke 2020. "Make a Move follow up" program nastavak je uspješno ostvarenog projekta MAKE A MOVE (2018.–2020.) koji testira i realizira inovativni program Umjetničkog inkubatora i koji je dosad ojačao kapacitete 45 nezavisnih kazališnih umjetnika iz 12 europskih zemalja. Projektne aktivnosti prati metodologija akcijskog istraživanja institucije visokog obrazovanja (UAT), a rezultati istraživanja dostupni su u obliku znanstvenih radova i kroz diseminacijske aktivnosti projekta. Također, u 2021. organizacija obilježava 10 godina djelovanja i objavit će online publikaciju "Puls na margini".
-
Godišnja produkcija KRILA (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Godišnji program KRILA usmjeren je na stvaranje održive transnacionalne strukture koja omogućuje su-stvaralaštvo i produkcijsku razmjenu europskih nezavisnih umjetnika i organizacija suvremenog kazališta. Dio je službenog programa Rijeka 2020 – "Luka različitosti". Program sadrži "MAKE A MOVE – Umjetnički inkubator za suvremeno europsko vaninstitucionalno i nezavisno kazalište" kojim se jačaju kapaciteti, poboljšava mobilnost, zajedničko stvaralaštvo i veća protočnost umjetničkih djela te djeluje na kulture politike i prakse u svrhu bolje vidljivosti, pozicioniranosti i vrednovanja vaninstitucionalnih kazališnih praksi. Druga linija je "TranziT Festival – Europski festival suvremenih kazališnih praksi", koji je zamišljen kao višemjesečni program usmjeren na suvremenu nezavisnu europsku produkciju. U programatskom fokusu jest istraživanje novih pristupa razvoja kazališne publike na način da se iskorištavaju kreativni i inovativni potencijali suvremenih kazališnih praksi. Treća linija su "Nestvarni gradovi", suvremeni izvedbeni događaj u formi umjetničke vođene ture. Specifične lokacije su mjesta koja su izgubila svoju funkciju i kao prostori su neiskorišteni ili su u tranziciji te javni prostori.
-
MAKE A MOVE - Lab u Rijeci (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt MAKE A MOVE razvija i testira inovativni program Umjetničkog inkubatora, posebno dizajniranog za subjekte neinstitucionalnog sektora i prvu grupu nezavisnih izvedbenih umjetnika koju čine ukupno 40 sudionika iz najmanje 5 europskih zemalja. Projekt će razvijati 10 novih produkcija suvremenog kazališta u različitim fazama razvoja, koje će biti prezentirane kao radovi u nastajanju u najmanje 3 europske zemlje za vrijeme trajanja projekta. Projekt će identificirati najmanje 5 novih međunarodnih projekata suradnje i inicirati prikupljanje sredstava i prijave na natječaje. Unutar projekta MAKE A MOVE realizirat će se tri Laba od kojih je jedan i u Rijeci čiji je tematski okvir kazalište na specifičnoj lokaciji i upravo tu aktivnost prijavljujemo unutar ovoga poziva. U trajanju od 10 dana 10 europskih i 10 lokalnih umjetnika će unutar posebno razvijenog kurikuluma od strane partnerskih institucija visokog obrazovanja istraživati svoje umjetničke ideje kroz procese sustvaralaštva i razmjene te razvijati nove međunarodne projekte suradnje. Lab u Rijeci održat će se od 9. do 19. 9. 2019. Glavni organizator je umjetnička organizacija KRILA u suradnji s međunarodnim partnerima.
-
Radno okupljanje za projekt Nestvarni gradovi (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt “Unreal Cities" je višegodišnji međunarodni projekt transnacionalnih izvedbenih i multimedijalnih umjetnika koji u fokusu ima umjetničke migracije i ideju “nestvarnoga grada” u kojem se zajedničke crte modernog urbanog svijeta mogu prebroditi kroz kulturne različitosti i umjetničku suradnju. Sastavni je dio programske linije Kuhinja - centar kreativnih migracija u sklopu programa EPK Rijeka 2020: Luka različitosti. Nositelj trogodišnjeg međunarodnog projekta je Kreativni laboratorij suvremenog kazališta KRILA (Rijeka), a međunarodni partneri su ACTS Laboratory for Performance Practices (Oslo), MOVEO – Centro de Creación y Formación (Barcelona), Platform 88 (Montpellier), Poulpe Electrique (Pariz), ToTum TeaTre (Barcelona) i Working Life (Graz). Projekt promovira i afirmira marginaliziranu umjetničku formu dramske korporalne mime koja je dio europske baštine i kojoj treba posvetiti više produkcijske i recepcijske pozornosti u domaćem i međunarodnom izvedbenom polju te na taj način čini otklon od dominantnih kazališnih koncepcija. Forma mime je baza, zajednički background/jezik svim sudionicima, ali se nadograđuje i razvija kroz projekt i konceptualno i formalno. Koncept projekta gradi se oko nekoliko tematskih i problematskih cjelina koje se međusobno isprepliću i nadograđuju: Javni prostori, Neispričane priče, Odusutnost je prisutnost, Slojevi i perspektive, Povjerenje u proces. Kroz projekt će se aktivirati javni i drugi, primarno neizvedbeni prostori za izvedbu i umjetničko djelovanje u Rijeci, a cilj ih je povezivati kroz prostor i vrijeme u umjetničku hibridnu multimedijalnu formu nestvarnoga grada korištenjem principa transmedijalnosti i mapiranja grada. Kako bi se projekt pripremio i razvio, u Rijeci će se održati radno okupljanje u prosincu 2017.
-
SUSRETI u Kortilu (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 39,996.80kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Susreti u Kortilu su participativni izvedbeni projekt koji okuplja umjetnike i zajednicu kroz niz umjetničkih susreta u Galeriji Kortil. U fokusu Susreta su ljudi i njihovi odnosi, doživljaji, kontakt i komunikacija. U svaki Susret uključene su specifične grupe iz zajednice poput djece, umirovljenika, slijepih i slabovidnih te šira javnost odnosno publika. U realizaciju svakog Susreta uključen je autorski tim sastavljen od stručnjaka raznih disciplina pod umjetničkim vodstvom koreografkinje i autorice projekta Ivane Peranić, koji razvijaju temu kontakta među ljudima – verbalnog, fizičkog, kroz igru i dijeljenjem zajedničkog prostora. Njihovo umjetničko istraživanje stvara smjernice kojima potom grupe građana vode kroz sukreaciju zajedničke izvedbe. Susreti u Kortilu realizirali su se kroz dvije tematske grupe susreta tijekom 2017. godine, a javne prezentacije održale su se u svibnju i lipnju 2017. Prva tematska grupa okupila je starije osobe i djecu i konceptualno se temelji na verbalnoj komunikaciji i komunikaciji kroz igru. Kroz međugeneracijski dijalog, dijeljenjem iskustva iz svojeg djetinjstva uspostavila se komunikacija između starijih osoba (54+) i djece osnovnoškolske dobi. Kroz prvi susret sudionici su promišljali kako javni prostor definira dječju igru; koliko može biti poticajan, više ili manje, na razvoj djece te kako oplemenjujući prostor možemo mijenjati njihove stavove i ponašanja? Druga tematska grupa konceptualno se temeljila na komunikaciji dodirom, taktilnim slušanjem i osjetilnim povezivanjem s drugima i samim sobom, a tematski je adresirala potrebe slijepih i slabovidnih u suradnji s članovima Udruge slijepih i slabovidnih PGŽ-a.