Drugo more
Projekti u 2014 godini
-
Balcan can contemporary (2014.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan razvoja - Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Partneri:
-
Drugo more, Rijeka, Hrvatska
Domino, Zagreb, Hrvatska
Kazališna družina Kufer, Zagreb, Hrvatska
Centar za dramsku umjetnost, Zagreb, Hrvatska
Qendra Multimedia, Priština, Kosovo
Zavod Maska, Ljubljana, Slovenija
Teorija koja hoda, Beograd, Srbija
Association of culture and art, Bitola, Makedonija
OKC Abrašević, Mostar, Bosna i Hercegovina
-
- Opis projekta:
- Platforma BCC usmjerena je na povezivanje fragmentirane i često izolirane scene koja djeluje u području izvedbenih umjetnosti na Balkanu. Umjetnici, umjetničke grupe, festivali, časopisi i institucije koje djeluju u području izvedbenih umjetnosti na ovom prostoru već su afirmirani i često se na Zapadu prepoznaju kao specifična scena, no unatoč zajedničkim estetskim opredjeljenjima, kontaktima i suradnjama na samom prostoru Balkana publika nije svjesna posebnosti, a najčešće niti postojanja nečega što bi moglo imati obilježja određene scene. Platforma BCC nastoji stvoriti čvrsti okvir za razvoj jedinstvene umjetničke scene koja presijeca nacionalne granice. Cilj platforme je stvaranje komunikacijske zajednice u prostoru omeđenom umjetničkim stvarateljima, interpretativnim umjetničkim poljem, publikom i horizontom društvenog očekivanja. Korisnici projekta su profesionalci u području suvremenih izvedbenih umjetnosti, ali i šira javnost koja prati recentnu kulturnu i umjetničku produkciju.
-
Pogled u svijet (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,500.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 115.000 kn
-
- Opis projekta:
- Projekt uključuje produkciju iz područja vizualnih i izvedbenih umjetnosti kao i organizaciju niza diskurzivnih i edukativnih aktivnosti poput seminara, konferencija, radionica kroz koje se razmatraju ključni fenomeni i trendovi u području suvremene umjetničke produkcije. Prezentacija umjetničkih radova odvija se kroz prezentacijske platforme: dva festivala, Zoom i Moje, tvoje, naše te galerijski program. U okviru Festivala Zoom tematizirati će se pojam reciklaže u stvaralačkom djelovanju. Moje, tvoje, naše problematizira pitanje javne sfere na internetu. U okviru oba festivala održavaju se i seminari, radionice i glazbeni program. U okviru galerijskog programa predstavljaju se novomedijski i vizualni radovi domaćih i inozemnih umjetnika, a lokalnim umjetnicima pruža se i produkcijska podrška za razvoj njihovih projekata. U okviru galerije razvijaju se kapaciteti umjetnika te organiziraju razgovori, distribucija stručne literature i kataloga.
Ostali projekti
-
Svijet oko nas (2023.)
- Programsko područje:
- Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Opis projekta:
- Svijet oko nas je program koji objedinjuje većinu aktivnosti udruge Drugo more, galerijski program Galerija DM, diskurzivni program Refleks, festival izvedbenih umjetnosti Zoom, sajm 3N, interdisciplinarnu manifestaciju Moje, tvoje, naše, te višegodišnje projekte Figure It Out i Made In 2.0 u okviru kojih se provode umjetnička istraživanja i produkcije novih radova. Galerija DM donosi 6 samostalnih izložbi: Petra Mrša, Silvio Vujčić, Peter Behrbohm i Markus Buhler, Monica Rikić, Patricija Dominguez i kolektiv Iocose. U okviru Refleksa će se održati 6 predavanja, 2 okrugla stola, 3-dnevni seminar i po prvi puta prompt bitka. Sajam 3N uobičajeno donosi pregršt neuobičajenih naprava i 5 radionica, a manifestacija Moje, tvoje, naše se fokusira na prakse snalaženja marginaliziranih i deprivilegiranih grupa čija će inventivnosti biti predstavljana kroz izložbu i diskurzivni program. Festival Zoom nastaje u suradnji s Goethe institutom, a osim samih kazališnih izvedbi donosi pregled novih dramskih tekstova nastalih u Hrvatskoj i susjednim zemljama. U okviru projekta Made In nastaju produkcije kolektiva Oaza, te umjetnica Henriette Waal i Robertine Šebjanič, dok u okviru projekta Figure It Out produkcije kolektiva Škart, Mediengruppe Bitnik, Kiosk i RYBN, te umjetnice Tanie El Khoury.
-
Svijet oko nas (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 150,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Svijet oko nas je program koji obuhvaća većinu aktivnosti Drugog mora, galerijski program Galerije DM koji donosi 6 samostalnih izložbi: Robertina Šebjanić, Kyriaki Goni, Anna Ridler, Viktor Popović, Marko Tadić i Lana Stojićević. Zatim festivale Zoom i Moje, tvoje, naše koji za temu u 2023. godini ima nadzor kao integralni dio infrastrukture interneta, te diskurzivni program Refleks koji se kreće od ptica i pčela, preko umjetne inteligencije do pitanja života na Marsu. Osim toga, tu su i istraživačke aktivnosti, istraživanje umrežavanja na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj i istraživanje situacija u kojima sustavi i institucije iznevjere određene zajednice i populacije pa ljudi počnu razvijati strategije laganja, varanja i muljanja kako bi prevladali svoja ograničenja i nemoć u odnosu na te sustave. Ova tema nastavit će se i kroz međunarodnu umjetničku produkciju i pokretanje mrežnih stranica posvećenih ovoj temi. Od programa razvoja publike ističe se Nukleus kroz koji će grupa mladih stvarati nove umjetničke sadržaje i unaprjeđivati postojeće programe Drugog mora i pokretati nove.
-
Vlakom po Europi (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Svrha ove mobilnosti je selekcija programa za buduće programe Drugog mora. Radi se o putovanjima na festivale Transmediale u Berlin i Baazar u Prag, s kojima je organizacija i ranije surađivala i dijelila programe. S ovim festivalima organizacija također dijeli programsku viziju i do sada je u svojim programima imala dosta dodirnih točaka. Posjeti ovim festivalima do sada su rezultirali razvojem programa Drugo mora, profesionalnim razvojem i razvojem kapaciteta organizacije, a za očekivati je da će i ova mobilnost polučiti iste rezultate.
-
FAP u Rijeci (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživanje industrijskog nasljeđa bivše Jugoslavije praćenjem tragova veza između kooperanata otvara mogućnost razumijevanja ne samo strukture industrije bivše države nego i utvrđivanje kulturnih i socijalnih veza između različitih sredina. Naslanjajući se na već obavljeno istraživanje o tvornici FAP u Priboju ovo istraživanje utvrđuje veze između bivše tvornice Benčić (i samog grada) s FAP-om, ali i s drugim kooperantima FAP-a poput tvornice autobusa iz Zagreba ili čeličanom u Zenici. Istraživanje će također dati uvid u način upravljanja, međuljudske odnose, proizvodni proces u samoj tvornici Benčić. Iz povezivanja ove dvije točke razvit će se platforma za istraživanje industrijskog nasljeđa koja će uključivati i druge organizacije ili pojedince zainteresirane za ovu temu.
-
Svijet oko nas (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100,000 kn
- Opis projekta:
- Prijavljeni program obuhvaća većinu aktivnosti Drugog mora kroz koje se nastoji produbiti razumijevanje svijeta oko nas. Program je raznovrstan i obuhvaća istraživanje strategija deprivilegiranih skupina koje dominantne skupine prepoznaju kao laganje, varanje, krivotvorenje (Snađi se druže), istraživanje utjecaja klimatskih promjena, logistike i turizma na Mediteransko more (Atlas Mediterana) i istraživanje umrežavanja na nezavisnoj sceni u Hrvatskoj. Galerija DM i Refleks se fokusiraju na suvremene tehnologije i njihov utjecaj na društvenu organizaciju, a daje se i pregled viđenja klimatskih promjena od strane izraelskih suvremenih umjetnika i mapiranja procesa planetizacije 10-ak suvremenih europskih umjetnika. Iako program "Moje, tvoje, naše" u fokusu ima šećer, publici će ostaviti gorak okus jer program se koncentrira na radno intenzivnu industriju šećera koja je u kolonijalno doba počivala na robovskom radu, a danas na potplaćenom radu, što je na koncu dovelo i do urušavanja industrije šećera u Istočnoj Europi. Festival Zoom okreće se intermedijalnim radovima, koji kazališnu dramu postižu mobitelima, tabletima i drugim gadgetima.
-
Kula od karata (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Program Kula od karata objedinjuje šest formata javnog djelovanja Drugog mora – Galeriju DM, Refleks, Rad i misao, 3 N i festivale Moje, tvoje, naše i Zoom. Kroz ove formate javnosti će se ponuditi program koji se bavi utjecajem digitalnih tehnologija i interneta na društvo i život pojedinaca, analizom političkih i ekonomskih okvira koji određuju tokove kapitala i globalnu podjelu rada, te mijenjaju okoliš u kojem živimo. Osim ovih formata razvijat će se i istraživački programi te producirati radovi domaćih i inozemnih umjetnika. Program se predlaže u turbulentno vrijeme puno neizvjesnosti zbog epidemije, završetka programa Europske prijestolnice kulture i globalne ekonomske kontrakcije, u nadi da se u navedenim okolnostima dosadašnja postignuća organizacije neće srušiti poput kule od karata.
-
Pogled u svijet (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Pogled u svijet objedinjuje većinu aktivnosti koje provodi Drugo more. Radi se o festivalima Moje, tvoje, naše i Zoom. Moje, tvoje, naše se sljedeće godine bavi temom Jadrana o kojem u Hrvatskoj izravno ovisi život milijun ljudi (prema procjeni Svjetske banke). Tematizirat će se pitanja gospodarskog razvoja, turizma, prometne povezanosti, zanimanja i dr. Festival Zoom sljedeće je godine osmišljen u suradnji sa Silvijom Stipanov koja će predstaviti svoju viziju autorskog kazališta. Niz samostalnih izložbi (Galerija DM) i diskurzivnih i edukativnih programa (Refleks) tematizira različite odnose kulture, tehnologije i društva. U okviru projekta Žiroskop nastavit će se raditi na zagovaranju civilno-javnog partnerstva u upravljanju prostorima Filodrammatice i Palacha te stvaranju stabilnog dugoročnog okvira za djelovanje organizacija s nezavisne scene. Najveći izazov predstavlja program Europske prijestolnice kulture Dopolavoro koji se provodi u suradnji s više partnera, ali je udruga uključena u sve aspekte konceptualizacije, produkcije i promocije. U programu sudjeluje više od 200 umjetnika i drugih suradnika, a velik dio programa temelji se na novim tehnologijama što je uvijek izazov.
-
Idu dani (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 36,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Sljedeće godine proći će 20 godina od osnivanja udruge Drugo more. Radi se o dugom trajanju s obzirom na okolnosti na nezavisnoj kulturnoj sceni, osobito u Rijeci, koja je većim dijelom djelovanja organizacije bila na periferiji kulturnih zbivanja, iako je sada u fokusu kao Europska prijestolnica kulture 2020. Tih 20 godina zabilježeno je kroz tekstove, fotografije, videa, ali sve su te informacije razbacane i teško dostupne. Zbog toga je želja prikupiti ključne informacije i svjedočanstva te ih učiniti dostupnima javnosti i budućim istraživačima kulturnog rada na ovim prostorima. Posao koji se namjerava napraviti je istraživački, iako se radi o istraživanju vlastite arhive, no prebirat će se ne samo po vlastitim sjećanjima nego i po sjećanjima suradnika i publike organizacije. Sve prikupljeno nastojat će se smjestiti u kulturni i društveni kontekst, za što će trebati istražiti niz mijena u europskoj, hrvatskoj i lokalnoj kulturnoj i umjetničkoj praski, kulturnoj politici i vrijednostima.
-
Pogled u svijet (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Pogled u svijet objedinjuje velik broj aktivnosti koje provodi Drugo more. Radi se o festivalima Moje, tvoje,naše i Zoom. Zoom slijedeće godine nije tematski organiziran nego će predstaviti estetike koje su oblikovale naš pogled na kazališnu umjetnost i na koncu programe festivala. Moje, tvoje, naše se slijedeće godine bavi delegiranim radom, radom koji ne obavljamo sami nego ga prepuštama strojevima ili ljudima s kojima nemamo nikakav odnos. Niz samostalnih izložbi i diskurzivnih programa tematizira različite odnose kulture, tehnologije i društva. Baviti ćemo se temama političkog potencijala igara, spoznajnom ulogom umjetnosti, pitanjem korištenja znanstvenih činjenica u svakondevnom rezoniranju, sučeljima između ljudi i strojeva i dr. Umjetničke produkcije vezane uz program Europske prijestolnice kulture bave se pitanjem budućnosti rada (automatizacija, robotika te uključivanje identiteta, emocija i socijabilnosti u svijet rada). Zaključit ćemo projekt razvoja publike koji je prvenstveno okrenut srednjoškolcima i studentima festivalom u čijem oblikovanju će sudjelovati korisnici kojima je i namijenjen. Započeti ćemo s provedbom projekta sudioničkog upravaljanja Molekulom.
-
Kodiranje svijeta (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Praćenje programa "Transmedialea" u Berlinu i "Coding the World" u Parizu omogućuju izbor radova i gostiju za tri programa Drugog mora: Galeriju DM; Moje, tvoje, naše i Refleks. Ova tri programa kroz umjetničku praksu i teorijsko mišljenje problematiziraju odnos umjetnosti, tehnologije i društva. Tehnologija je u ovom odnosu pokretač promjena, umjetnost brzo reagira na ove promjene i utječe na način upotrebe tehnologije, društvo ove promjene uglavnom prihvaća nespremno i sporo, često i prekasno, artikulira neki stav. Ovi se programi rade ne bi li se javnost upoznala s najnovijim trendovima kako bi buduće promjene dočekala spremno te unaprijed artikulirala neki stav iz kojeg će slijediti i djelovanje. Programi koji se planiraju pratiti u Berlinu i Parizu bave se problemom kodifikacije naših identiteta i kulturnih praksi. Upliv tehnologije u ovo područje bitno mijenja naše poimanje kreativnosti, privatnosti, slobode, dakle, temeljnih ljudskih osobina. Kako ćemo se kao društvo odnositi prema njima uvelike ovisi o tome koliko znamo o samoj tehnologiji.
-
Nukleus (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program "Nukleus" će koristeći različite alate razvoja publike prvenstveno lokalnoj publici približiti teme kojima se Drugo more bavi. U fokusu ovog programa su teme vezane uz digitalno okružje, internet, blockchain, algoritme i automatizaciju te posljedice ovih tehnologija na organizaciju svakodnevnog života, kao što su panoptički nadzor ili pojava novih zanimanja koja koriste socijalne mreže, YouTube, blockchain ili internet. Metode koje će se koristiti su u rasponu od klasičnih metoda poput organiziranih posjeta, suradnje s različitim institucijama, publiciranjem brošura i drugih materijala pa do specifičnih metoda poput igara i interaktivnih online servisa. Ove metode ne predstavljaju neku novinu u svijetu, ali predstavljaju novost u našem lokalnom kontekstu. Razvijat će se specifično za pojedine teme, ali će biti primjenjive i za druge teme uz određeno redefiniranje te će, naravno, biti otvorene za korištenje svima koji to budu željeli.
-
Pogled u svijet (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Pogled u svijet" objedinjuje velik broj aktivnosti koje provodi Drugo more. Radi se o festivalima "Moje, tvoje, naše" i "Zoom". "Zoom" tematizira rad koji uključuje emocije, a "Moje, tvoje, naše" transnacionalnu organizaciju rada i pitanja granica. Program "New World Order" tematizira blockchain tehnologiju, a u suradnji sa srednjim školama razvija se program koji i ovu populaciju upoznaje s osnovama blockchaina. Niz samostalnih izložbi i diskurzivnih programa tematizira različite odnose kulture, tehnologije i društva. Istraživački projekt "Knowledge Alliances" problematizira odnos visokog obrazovanja i inovacija, a simpozij "Neprikladna imena" pitanje značaja imenovanja u suvremenom svijetu. Umjetničke produkcije vezane uz program Europske prijestolnice kulture bave se pitanjem budućnosti rada - automatizacijom, robotikom te uključivanjem identiteta, emocija i socijabilnosti u svijet rada, dok se u suradnji s Goethe-Institutom razvija program koji se bavi poimanjem slobode u suvremenom svijetu.
-
3 N (Napusti normalne naprave) (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- Projekt 3N je katalizator novih pristupa u upotrebi tehnologije za potrebe umjetnosti, invenciji u području mehanike, elektronike i programiranja, a sve u svrhu istraživanja i izazova uobičajenom pogledu na tehnologiju. Radi se o popularizaciji hakiranja tehnologije koja nas okružuje, o poticaju da se odustane od tvorničkih uputa i prilagođavanju naprava našim potrebama i interesima. U središtu ovog programa su imaginacija i divergentno mišljenje, a ne tehnologija. Ona je samo sredstvo za oslobođenje od tradicionalnih obrazaca kako trebamo pristupiti svijetu koji nas okružuje. 3 N je zamišljen kao okupljanje znatiželjnika koji uživaju u procesu učenja i dijeljenja znanja, to je mjesto na kojem mogu pokazati što rade, saznati što rade drugi i učiti jedni od drugih. Program se odvija kroz dvije forme, sajam i makerspace. Sajam pruža priliku DIY zajednici da prezentiraju svoje projekte i ideje široj javnosti. Građani pak dobijaju uvid u fascinantnu imaginaciju svojih sugrađana koji uređaje, koji čine dio svakog domaćinstva, transformiraju u začudne objekte koji nas fasciniraju, nasmijavaju i otvaraju nove perspektive njihove upotrebe. U maker spaceu Drugog mora pak imaju mogućnost koristiti alate, opremu i dijelove za izradu različitih naprava, te što je najvažnije razmjenjivati znanja. Osim toga, u programu maker space održavaju se radionice koje prenose znanja koja su potrebna okupljenoj zajednici makera. Program 3N koji je pokrenut ove godine već je izazva veliku pažnju lokalne zajednice, sajam je posjetilo 600 posjetitelja, a maker space dva do tri puta tjedno okuplja 15-tak makera. 3N je povezan s našim djelovanjem u području promocije novomedijske umjetnosti i u budućnosti bi trebao pridonjeti stvaranju jedne nove umjetničke scene u gradu.
-
Pogled u svijet (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj ove aktivnosti je razvoj lokalne produkcije, međunarodnih koprodukcija te stavljanje ove produkcije u suodnos sa suvremenim trendovima u Hrvatskoj i svijetu. Aktivnosti u projektu su produkcije iz područja vizualnih i novomedijskih umjetnosti koje dijelom provodimo samostalno, a dijelom u suradnji s međunarodnim partnerima. Osim same produkcije, u projektu se bavimo i razvojem kapaciteta umjetnika, organizacijom niza diskurzivnih i edukativnih aktivnosti poput seminara, konferencija i radionica kroz koje razmatramo ključne fenomene i trendove u području suvremene umjetničke produkcije. Prezentacija umjetničkih radova iz vlastite produkcije, ali i distribucija drugih radova domaćih i inozemnih umjetnika odvija se kroz naše prezentacijske platforme: festivale Moje, tvoje, naše i Zoom, diskurzivni program Refleks, sajam 3N i galerijski program. Moje tvoje naše sljedeće godine ima za temu logistike koja je važna za ukupni ekonomski razvoj grada. Radi se o interdisciplinarnom programu koji će povezati različite poglede na temu, ekonomski, politički, kulturni i socijalni. Program Refleks će se sljedeće godine fokusirati na nove tehnologije (npr. blockchain) i organizacijske modele (npr. mreže), te njihov utjecaj na organizaciju društva. Sajam 3 N predstaviti će lokalnu DIY scenu Istre i Kvarnera u kontrapunktu s nizozemskom i berlinskom scenom. Festival Zoom će u fokusu imati britansku live art scenu, koju ćemo nastojati staviti u suodnos s praksom domaćih umjetnika. Konceputalna izložba Svijet bez nas predstavlja zamišljeni svijet bez ljudi u kojem Zemlju nastanjuju mašine, biljni i životinjski svijet. Dakle, program u 2017. godini se dijelom nastavlja na teme otvorene prethodnih godina, kao što su odnos tehnologije i društva, a otvaraju se i nove teme, poput logistike
-
BCC - Balcan can contemporary (2015.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 155,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Drugo more, Rijeka, Hrvatska
Domino, Zagreb, Hrvatska
Centar za dramsku umjetnost, Zagreb, Hrvatska
Kazališna družina Kufer, Zagreb, Hrvatska
Qendra Multimedia, Priština, Kosovo
Zavod Maska, Ljubljana, Slovenija
Teorija koja hoda, Beograd, Srbija
Asocijacija za kulturu i umjetnost FRU, Bitola, Makedonija
OKC Abrašević, Mostar, Bosna i Hercegovina
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Platforma BCC namijenjena je povezivanju fragmentirane i često izolirane scene koja djeluje u području izvedbenih umjetnosti na Balkanu. Umjetnici, umjetničke grupe, festivali, časopisi i institucije koje djeluju u području izvedbenih umjetnosti na ovom prostoru već su afirmirani i često se na Zapadu prepoznaju kao specifična scena, no unatoč zajedničkim estetskim opredjeljenjima, kontaktima i suradnjama na samom prostoru Balkana publika nije svjesna posebnosti, a najčešće niti postojanja nečega što bi moglo imati obilježja određene scene. Razloge za ovo treba tražiti u diskontinuitetima u predstavljanju umjetničkog rada i nepostojanju očekivanja kontinuiteta kod publike. Platforma BCC nastoji stvoriti čvrsti okvir za razvoj jedinstvene umjetničke scene koja presijeca nacionalne granice. Cilj platforme BCC je stvaranje komunikacijske zajednice u prostoru omeđenim umjetničkim stvaraocima, interpretativnim umjetničkim poljem, publikom i horizontom društvenog očekivanja. Specifični ciljevi suradničke platforme BCC su: 1) održavanje infrastrukture koja će omogućiti protok informacija o idejama i događajima (web stranice, časopisi, publikacije i sl.); 2) iniciranje struktura za korištenje socijalnog kapitala; povezivanje balkanskih umjetnika međusobno i s umjetnicima iz drugih zemalja i 3) održavanje distribucijske platforme za pojedinačne kulturne proizvode. Ovi ciljevi namjeravaju se postići kroz održavanje portala www.balcancancontemporary.net, organizaciju seminara i drugih edukacijskih aktivnosti te putem distribucije samih umjetničkih radova u regiji. Korisnici projekta su profesionalci u području suvremenih izvedbenih umjetnosti, ali i šira javnost koja prati recentnu kulturnu i umjetničku produkciju.
-
Pogled u svijet (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,737.50kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je razvoj lokalne produkcije, međunarodne koprodukcije u koju su uključeni lokalni umjetnici i stavljanje ove produkcije u suodnos sa suvremenim trendovima u Hrvatskoj i svijetu. Aktivnosti u projektu su produkcije iz područja vizualnih i izvedbenih umjetnosti. Osim same produkcije, projekt se bavi i razvojem kapaciteta umjetnika, organizacijom niza diskurzivnih i edukativnih aktivnosti poput seminara, konferencija, radionica kroz koje se razmatraju ključni fenomeni i trendovi u području suvremene umjetničke produkcije. Osim toga, u 2016. godini produbljuje se rad na razvoju kapaciteta lokalne scene kroz organizaciju maker spacea i studija za sitotisak. Prezentacija umjetničkih radova iz vlastite produkcije, ali i distribucija drugih radova domaćih i inozemnih umjetnika odvija se kroz sljedeće prezentacijske platforme: festivale Moje, tvoje, naše i Corners Zamet, diskurzivni program Refleks, sajam 3N i galerijski program. Moje tvoje naše 2016. godine ima za temu tajne službe i toj temi je posvećena međunarodna izložba Crna komora i konferencija na temu nadzora građana. Na tu temu se djelomično nadovezuje i sadržaja programa Refleks i 3 N, kroz koji će se održati radionice hakiranja nadzornih kamera, izložba o korištenju darkneta i sajam na kojem će se prikazati DIY uređaji za ometanje nadzora. Svi ovi programi imaju za cilj osnažiti građane u borbi protiv nezakonitog nadzora njihovog ponašanja. Kroz program Corners Zamet nastojat će se animirati ovo rubno područje grada kroz kulturne programe i prostor sportskog centra privremeno pretvoriti u kulturno središte.
-
BCC - Balcan can contemporary (2013.)
- Programsko područje:
- Pilot program - Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Partneri:
-
Drugo more, Rijeka, Hrvatska
Domino, Zagreb, Hrvatska
Kazališna družina Kufer, Zagreb, Hrvatska
Centar za dramsku umjetnost, Zagreb, Hrvatska
Qendra Multimedia, Prishtina, Kosovo
Zavod Maska, Ljubljana, Slovenija
Teorija koja hoda - TKH, Beograd, Srbija
Association of Culture and Art , Bitola, Makedonija
OKC Abrašević, Mostar, Bosna i Hercegovina
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Platforma Balcan Can Contemporary namijenjena je povezivanju fragmentirane i često izolirane umjetničke scene koja djeluje u području izvedbenih umjetnosti na Balkanu. Umjetnici, umjetničke grupe, festivali, časopisi i institucije koje djeluju u području izvedbenih umjetnosti na ovom prostoru već su afirmirani i često se na Zapadu prepoznaju kao specifična scena, no unatoč zajedničkim estetskim opredjeljenjima, kontaktima i suradnjama na samom prostoru Balkana publika nije svjesna posebnosti, a najčešće niti postojanja nečega što bi moglo imati obilježja određene scene. Razloge za ovo treba tražiti u diskontinuitetima u predstavljanju umjetničkog rada i nepostojanju očekivanja kontinuiteta kod publike. Platforma BCC nastoji stvoriti čvrsti okvir za razvoj jedinstvene umjetničke scene koja presjeca nacionalne granice. Cilj platforme BCC je stvaranje komunikacijske zajednice u prostoru omeđenim umjetničkim stvaraocima, interpretativnim umjetničkim poljem, publikom i horizontom društvenog očekivanja. Specifični ciljevi suradničke platforme BCC su: održavanje infrastrukture koja će omogućiti protok informacija o idejama i događajima (web stranice, časopisi, novine i sl.); iniciranje struktura za korištenje socijalnog kapitala; povezivanje balkanskih umjetnika međusobno i s umjetnicima iz drugih zemalja; održavanje distribucijske platforme za pojedinačne kulturne proizvode. Ovi ciljevi namjeravaju se postići kroz održavanje portala www.balcancancontemporary.net, organizaciju seminara i drugih edukacijskih aktivnosti te putem distribucije samih umjetničkih radova u regiji. Korisnici ovog projekta su profesionalnci u podučju suvremenih izvedbenih umjetnosti, ali i šira javnost koja prati recentnu kulturnu i umjetničku produkciju.
-
Pogled u svijet (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj ovog projekta je dati podršku lokalnim umjetnicima za umjetničko stvaralaštvo u solidnim produkcijskim uvjetima te dovesti ovu produkciju u suodnos sa suvremenim trendovima u Hrvatskoj i svijetu. Aktivnosti u projektu su jedna umjetnička produkcija u području izvedbenih umjetnosti, jedna koprodukcija hrvatskih s poljskim, srpskim i švedskim umjetnicima, također u području izvedbenih umjetnosti, te više manjih produkcija iz područja novomedijskih i vizualnih umjetnosti. Pokrenut je i projekt Industrijski folklor u okviru kojega se zajedno s lokalnim muzičarima istražuje glazbeno nasljeđe industrijske ere. Kao vid pripreme umjetnika za samostalne produkcije organizirat će se niz radionica, predavanja i igara radi povećavanja fonda znanja ovih umjetnika. Ove edukacijske aktivnosti radit će se prvenstveno s hrvatskim umjetnicima, producentima i teoretičarima. U domeni distribucije domaćih umjetničkih radova Drugo more organizira dva festivala: Zoom i Moje, tvoje, naše. U okviru festivala Moje, tvoje, naše 2014. godine bit će organizirana velika izložba posvećena odnosu javnosti i planiranja grada koja će se održati u riječkom MMSU. Tu će biti prikazan niz umjetničkih radova i akcija provedenih u proteklih 5-6 godina u Hrvatskoj, ali će se kontekstualizirati sa svjetskim trendovima. Zoom festival će pak u potpunosti biti posvećen temi izvedbe u svim aspektima života, a program se sastoji od 14 umjetničkih intervencija koje nastaju kao plod suradnje domaćih i stranih umjetnika i teoretičara. Osim toga, organizira se i program Refleks koji predstavlja domaće i strane umjetnike u vidu prezentacija, predavanja i rasprava. Od 2014. godine bit će pokrenut i program radnog naziva Salon u okviru kojega će biti predstavljeni radovi domaćih novomedijskih umjetnika.
-
Showcase Berlin (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- Cilj ovog projekta je posjetiti Berlin u dva navrata radi selekcije programa za festivale Zoom i Moje, tvoje, naše. Domaćini za svaki od ovih posjeta su organizacije - YKON grupa i skupina Showcase Beat Le Mot. Oni će organizirati posjet Berlinu, upoznavanje s umjetnicima i radovima. Posjeti se odvijaju tijekom 2014. godine, a rezultirat će selekcijom programa za 2015. godinu. U okviru ovih posjeta namjera je pogledati predstave, izložbe, umjetnike, organizacije i festivale. Kako su domaćini posjeta vrlo različiti i ne djeluju na istoj sceni, ove posjete bi trebale rezultirati selekcijom raznovrsnih radova koji će bitno obogatiti kulturni život u Rijeci.
-
Pogled u svijet (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj pojedinih djelatnosti organizacije
- Odobreni iznos:
- 100.000,00kn
- Kategorija:
- produkcija, promocija, medijacija i/ili distribucija radova domaćih umjetnika u svim disciplinama suvremene umjetnosti
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Pogled u svijet nastoji poticati propitivanje društveno relevantnih tema kroz umjetničku refleksiju, a sastoji se od nekoliko projekata. Refleks je projekt u okviru kojega se popularizira suvremena vizualna, kazališna i novomedijska umjetnost kroz različite formate: intervjue uživo, predavanja, prezentacije i okrugle stolove. U fokusu festivala ZOOM nalaze se oni umjetnički radovi koje je teško svrstati u umjetnička područja, a koji bez problema kombiniraju različite tehnike, metode i izričaje, dakle oni koje nazivamo intermedijalnim, interdisciplinarnim. U okviru međunarodnog projekta Corners of Europe, čiji je nositelj švedska organizacija Intercult, Drugo more, kao jedan od desetak partnera, preuzima izvršnu produkciju četiriju umjetničkih radova i odgovara za organizaciju programa Expo koji obuhvaća sve izložbe u okviru ovog projekta. Interdisciplinarni projekt Moje, tvoje, naše ima svoju kulminaciju u višednevnoj manifestaciji koja okuplja teoretičare, umjetnike i aktiviste. Pogled u svijet obraća se različitim publikama od lokalne stručne javnosti preko opće publike koja prati kulturna zbivanja do međunarodne publike.
-
Suradnja s teatrom Brut i galerijom Rotor (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj umjetničkih ideja, partnerskih projekata ili festivala/manifestacija
- Odobreni iznos:
- 15.000,00kn
- Kategorija:
- putovanje radi selekcije međunarodnog programa za domaće festivale i manifestacije
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U okviru projekta suradnje s teatrom Brut iz Beča i galerijom Rotor iz Graza zajedno s voditeljima organizacija, Thomasom Frankom i Margarethe Makovac, predstavnici udruge Drugo more upoznat će se s radovima umjetnika s kojima navedene organizacije rade. Cilj je pronaći radove koji korespondiraju s kontekstom unutar kojeg djeluje udruga Drugo more. Projekt je usmjeren na razmjenu umjetničkih programa između dviju austrijskih organizacija i udruge Drugo more na način da se postojeći program udruge obogati sadržajima iz Austrije, ali i da se u Austriju plasiraju radovi hrvatskih umjetnika. Tijekom posjete Grazu i Beču bit će organizirani sastanci s umjetnicima, kustosima i drugim kulturnim radnicima kojima je cilj dogovoriti buduće suradnje i razmjene programa. Rad na plasmanu hrvatskih umjetnika u inozemstvu uključuje njihovo predstavljanje kroz vizualne materijale, dokumentaciju njihovih radova, kataloge i internetske stranice.