BLOK - LOKALNA BAZA ZA OSVJEŽAVANJE KULTURE
Projekti u 2024 godini
-
Godišnji program BLOK-a (2024.)
- Programsko područje:
- Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- a1_Višegodišnja podrška za organizacijski razvoj
- Opis projekta:
- Program BLOK-a stremi ka demokratizaciji umjetnosti i kulture koju afirmira kroz specifičan pristup umjetničkoj produkciji, istraživanje historijskog naslijeđa, redefiniranje publike i participacije, demokratizaciju edukacije i problematiziranje radnih uvjeta kulturnih proizvođača. Aktivnostima najbogatija je prva programska linija, "Muzej susjedstva Trešnjevka", a podrazumijeva virtualni fundus koji se gradi odozdo i program "Živa baština" koji povijest kvarta povezuje s njegovom sadašnjosti kroz participaciju susjeda, umjetničke interpretacije, oživljavanje urbanih točaka, te kvartovske saveze. Među širom i posebice stručnom publikom izrazito je važan drugi segment, "Društveni angažman kroz umjetnost" kroz koji se politizira umjetničko polje: produciraju se i/ili predstavljaju umjetnički radovi jasnog političkog sadržaja, a kroz edukaciju se intervenira u neadekvatno umjetničko obrazovanje. Bogata izdavačka aktivnost važan je dio ove cjeline, posebno biblioteka Tendencija. Aktivnosti treće cjeline usmjerene su na edukaciju i mobilizaciju te na povezivanje sa sindikatima i aktivističkim inicijativama kroz radionice, kampanje i publikacije u području radnih uvjeta u kulturi.
Ostali projekti
-
Godišnji program BLOK-a 2024. (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Široko prepoznatljiv koncept programa organizacije sažima se u sintagmi "demokratizacija umjetnosti i kulture" koja se afirmira kroz specifičan pristup umjetničkoj produkciji, istraživanje historijskog naslijeđa, redefiniranje publike i participacije, demokratizaciju edukacije i problematiziranje radnih uvjeta kulturnih proizvođača. Najveći njegov dio odnosi se na širok spektar kulturno-umjetničkih aktivnosti pod okvirom "Muzej susjedstva Trešnjevka": virtualni fundus koji se gradi odozdo i program "Živa baština" koji povijest kvarta povezuje s njegovom sadašnjosti, kroz participaciju susjeda, umjetničke interpretacije trešnjevačkih fenomena, kreativne edukacije na tragu nekadašnjih radničkih klubova, oživljavanje pojedinih urbanih točaka, te savez između udruga, ustanova, inicijativa i mjesnih odbora. Među širom i posebice stručnom publikom izrazito je važan drugi segment – "Društveni angažman kroz umjetnost" (izložbe, edukacije, publikacije) kroz koji se politizira umjetničko polje: produciraju se i/ili predstavljaju umjetnički radovi jasnog političkog sadržaja, a kroz edukaciju se intervenira u neadekvatno umjetničko obrazovanje. Bogata izdavačka aktivnost važan je dio ove cjeline, od biblioteke Tendencija preko istraživačkih publikacija do umjetničkih knjiga. Aktivnosti treće cjeline usmjerene su na edukaciju i mobilizaciju te na povezivanje sa sindikatima i aktivističkim inicijativama kroz radionice, kampanje i publikacije u području radnih uvjeta u kulturi. Svojevrsna su metarazina rada koja reflektira ono čime se organizacija bavi u samom načinu rada. Program organizacije je prepoznat kao visokokvalitetan, utemeljen na istraživanju i suradnjama, uključivog sadržaja koji afirmira umjetnost kao javno dobro i alat kritike društva, ali i polje u kojem je moguće stvoriti pravedniju zajednicu.
-
Godišnji program BAZE (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u godišnjem programu BAZE i glavna odrednica našeg djelovanja jest društveni angažman kroz umjetnost. Kroz programsku liniju Kultura u kvartu / MST, čije su aktivnosti najzastupljenije, angažiranost promišljamo iz perspektive izgradnje kulturne infrastrukture odozdo. Nastavljamo s produkcijom suvremenih umjetničkih projekata i kulturnim programom, temeljenima na istraživanju kvarta, pod "kišobranom" Muzeja susjedstva Trešnjevka, čiji virtualni fundus gradimo zajedno s lokalnom zajednicom. Naša druga linija orijentirana je na programe koji propituju odnos umjetnosti i društva te umjetničkim alatima artikuliraju goruća društvena pitanja, kroz pretežito edukativne formate i publikacije, ali i izložbe povijesnih i suvremenih politički angažiranih umjetničkih praksi. U trećoj liniji koja se tiče angažmana za bolje radne uvjete u kulturi, nastavljamo koristiti BAZU kao resurs za različite inicijative i povezivanje. Osim u Novoj BAZI, aktivnosti se zbog prostornih ograničenja i rada sa zajednicom, šire i na druge kvartovske prostore (MO-i, CeKaTe, tržnica, itd.).
-
Papir koji liječi: kolaži i riječi (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja u suvremenoj kulturi i umjetnosti za javnost
- Odobreni iznos:
- 30,000kn
- Kategorija:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja
- Opis projekta:
- Radionica "Papir koji liječi: kolaži i riječi" kroz 5 susreta okuplja 10-ak polaznika i polaznica različitih dobi, razina obrazovanja i pozadina, u procesu književnog i likovnog stvaranja na temu rada. Pod mentorstvom nagrađivanih, socijalno angažiranih umjetnica Olje Savičević Ivančević i Božene Končić Badurina, polaznici dobivaju priliku progovoriti o vlastitim radnim iskustvima, koja su čest izvor tjeskobe, frustracije i nelagode. Kontekstualizacija istih i nalaženje solidarne perspektive na tuđe pozicije te drugačiji pogled na kvart stječe se kroz rad s materijalima iz fundusa Muzeja susjedstva Trešnjevka. Ciljana skupina upravo su osobe na neki način vezane za Trešnjevku (kao mjesto stanovanja, rada, ili obiteljske povijesti). Kraj radionice je javna prezentacija, "točka na i" procesa osnaživanja umjetničkim alatima, afirmacija društvene uloge umjetnosti i demokratizacija kulturno-umjetničkog polja ka osobama koje su iz njega sustavno isključene. Radionica je uspješno realizirana u 2022. te je se ovim putem želi pretvoriti u kontinuirani program kako bi navedeni procesi ostvarili jači učinak.
-
Dom zdravlja (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- "Dom zdravlja" bavi se temama brige, zajednice i rada u odnosu na javnozdravstveni sustav te mogućnostima koje medij fotografije ima da prikaže njihovu kompleksnost. Riječ je o dubinskom istraživanju domova zdravlja kao neuralgičnih točaka javnozdravstvenog sustava u kojima do najvećeg izražaja dolazi odnos zajednice i zdravstvene skrbi. Postupna privatizacija i izostanak političke volje za sistemskim rješavanjem problema u javnom zdravstvu pretvaraju domove zdravlja u problematična mjesta na kojima se ogoljuju posljedice prodiranja tržišne logike u sve sfere društva. Zauzimajući otvoreno angažirani pristup, fotograf Marko Ercegović svoje istraživanje oblikuje oko potrebe da se umjetničkim sredstvima istakne važnost koju sustav javnog zdravstva ima za zajednicu. Kroz suradnju s kustosicama BLOK-a posebno se fokusira na mrežu domova zdravlja na Trešnjevci, čija naselja obilježava jak osjećaj pripadnosti zajednici. Istraživanje se odvija u tri grupe aktivnosti: rad s istraživačima i stručnjacima koji se bave javnim zdravstvom u Hrvatskoj, terenski rad s kustosicama BLOK-a te istraživanje samog umjetničkog postupka fotografiranja i kombiniranja fotografskog i tekstualnog materijala.
-
Godišnji program BAZE (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u godišnjem programu BAZE i glavna odrednica našeg djelovanja jest društveni angažman kroz umjetnost. Kroz programsku liniju Kultura u kvartu, čije su aktivnosti najzastupljenije, angažiranost promišljamo iz perspektive izgradnje kulturne infrastrukture odozdo. Nastavljamo s produkcijom suvremenih umjetničkih projekata i kulturnim programom temeljenima na istraživanju kvarta, sada u novom okviru: kroz Muzej susjedstva Trešnjevka, participativnu instituciju u nastajanju. U liniji edukacije nastavljamo Političku školu za umjetnike (i sve zainteresirane...), kao i program Mikropolitike koji se napokon vraća "uživo". U liniji izdavaštva pripremamo dva čitalačka kružoka naših izdanja, a u liniji organiziranja radnika u kulturi predstavljanje Fair Pay protokola. Program u '22. se u cijelosti odvija u Novoj BAZI i prilagođen je novim uvjetima (nešto manja kvadratura i drugačija prostorna dispozicija).
-
Godišnji program BAZE (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u godišnjem programu BAZE i glavna odrednica djelovanja organizacije jest društveni angažman kroz umjetnost. Kroz programsku liniju Kultura u kvartu, čije su aktivnosti najzastupljenije, angažiranost se promišlja iz perspektive izgradnje kulturne infrastrukture odozdo. Nastavlja se s produkcijom suvremenih umjetničkih projekata i kulturnim programom temeljenima na istraživanju kvarta, no, nakon 20 godina rada, to se čini u novom okviru – kroz Muzej susjedstva Trešnjevka, participativnu instituciju u nastajanju. U liniji edukacije planiraju se dva nova projekta fokusirana na mlade, a u liniji izdavaštva pripremaju se dva nova izdanja te se nastavlja s radom javne knjižnice i čitaonice. U BAZI se odvija i četvrta programska linija: organiziranje radnika u kulturi. Podrazumijeva okupljanje na istraživanju trenutnih kulturnih politika i proizvodnih uvjeta s ciljem utemeljenog angažmana i zagovaranja promjene dominantnih tendencija. Dugoročno se teži stvaranju boljih uvjeta za proizvodnju kvalitetne, društveno relevantne, široko dostupne umjetnosti iza koje stoje dostojno tretirani proizvođači.
-
Geografije nejednakosti: kultura i rad u Europi (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Projekt "Geografije nejednakosti: kultura i rad u Europi" usmjeren je na osmišljavanje i pripremu uvjeta za međuregionalnu europsku platformu razmjene i međusobnog osnaživanja među organizacijama koje djeluju u području suvremene umjetnosti i kulture. Buduća platforma ispitivat će tendencije europskih kulturnih politika i njihov učinak na sferu proizvodnje, kako na rad u kulturi tako i na kulturne programe. Fokus će biti na specifičnim lokalnim kontekstima članica platforme, njihovoj usporedbi te pronalaženju zajedničkih neuralgičnih točaka i uporišta daljnjeg djelovanja i praćenja europskih kulturnih politika. Projekt okuplja organizacije iz četiri zemlje: BLOK iz Hrvatske, IG Kultur Steiermark iz Austrije, Asociacija iz Slovenije te Kontekst iz Srbije. Uključene organizacije imaju dugogodišnje iskustvo rada u polju kulture, s naglaskom na prožimanje kulturnih programa i društvenog angažmana, propitivanje kulturnih politika te djelovanje u smjeru poboljšanja radnih uvjeta u polju. Kroz zajednički sastanak i komunikaciju osmislit će se i osnovati platforma te izraditi plan daljnjeg djelovanja i osiguravanja sredstava, a na koncu će se platforma predstaviti javnosti.
-
Godišnji program BAZE (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u programu BAZE i glavna odrednica djelovanja organizacije je društveni angažman kroz umjetnost. Kroz produkcijsku liniju ("Umjetnici za kvart") umjetnicima se osigurava materijalna baza za produkciju angažiranih radova. Uslijed društvenih procesa koji uključuju propadanje javno dostupne kulturne infrastrukture i krizu obrazovanja suvremena se umjetnost povukla u uski krug upućenih stručnjaka, što vrijedi i za društveno angažirane prakse. Stoga je koncept BAZE proizvoditi i predstavljati društveno angažiranu umjetnost obraćajući se kvartu i razvijajući specifične modele demokratizacije, a tome su komplementarne i aktivnosti u polju edukacije (Mikropolitike, Politička škola za umjetnike). Besplatna predavanja i seminari usmjereni su na kodifikaciju angažiranih praksi, ali i kritičku analizu svijeta umjetnosti u širem društvenom kontekstu. Demokratizacija znači i otvaranje udrugama i inicijativama sa sličnom agendom koje nemaju vlastiti prostor, a čija su gostovanja redoviti dio programa. Opisani je pristup u otklonu od još dominantnog shvaćanja umjetnosti kao autonomne sfere orijentirane na estetski užitak i njezine rastuće komercijalizacije.
-
Platforma za radne uvjete u kulturi (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 81,000kn
- Kategorija:
- Zagovaračka platforma na subnacionalnoj razini do 90.000 kn
- Partneri:
-
BLOK - Lokalna baza za osvježavanje kulture, Zagreb, Grad Zagreb
Centar za dramsku umjetnost, Zagreb, Grad Zagreb
Atelieri Žitnjak, Zagreb, Grad Zagreb
OOUR, Zagreb, Grad Zagreb
Skribonauti, Zagreb, Grad Zagreb
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Platforma za radne uvjete u kulturi" okuplja pet zagrebačkih organizacija nezavisne kulture (BLOK, CDU, Atelieri Žitnjak, OOUR, Skribonauti) u angažmanu za poboljšanje radnih uvjeta u polju te analizi kulturnih politika koje na njih utječu. Platforma je proizašla iz djelovanja inicijative Dosta je rezova!, koja je početkom 2019. u javnosti otvorila pitanje devastacije javnog financiranja kulture i njime uzrokovanih sve lošijih radnih uvjeta u tom području. Okupivši organizacije koje djeluju u različitim disciplinama – vizualna umjetnost, književnost, suvremeni ples, dramska i filmska umjetnost te inovativne kulturne i umjetničke prakse, članice će platformu razvijati zagovaranjem za zajedničke ciljeve – očuvanje javno financirane kulture te osnaživanje kulturnih radnika i umjetnika za međusobno organiziranje. U prvoj godini djelovanja platforma će kroz intervjue s akterima provesti kvalitativno ispitivanje stanja u pojedinim disciplinama te ga popratiti mapiranjem aktualnih tendencija kulturne politike kroz ključne izvore i linije financiranja od 2000. naovamo. Svoje djelovanje će javno predstaviti kroz okrugli stol i online kampanju usmjerenu stručnoj i širokoj javnosti.
-
Godišnji program BAZE (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2 Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u programu BAZE i glavna odrednica našeg djelovanja je društveni angažman kroz umjetnost. Kroz produkcijsku liniju (Umjetnici za kvart) umjetnicima osiguravamo materijalnu bazu za produkciju angažiranih radova. Uslijed društvenih procesa koji uključuju propadanje javno dostupne kulturne infrastrukture i krizu obrazovanja, suvremena se umjetnost povukla u uski krug upućenih stručnjaka, što vrijedi i za društveno angažirane prakse. Stoga je koncept BAZE proizvoditi i predstavljati društveno angažiranu umjetnost obraćajući se kvartu i razvijajući specifične modele demokratizacije, a tome su komplementarne i aktivnosti u polju edukacije (Mikropolitike, Politička škola za umjetnike). Besplatna predavanja i simpoziji usmjereni su na kodifikaciju angažiranih praksi, ali i kritičku analizu svijeta umjetnosti u širem društvenom kontekstu. Demokratizacija znači i otvaranje udrugama i inicijativama sa sličnom agendom koje nemaju vlastiti prostor, čija gostovanja su redoviti dio programa. Opisani je pristup u otklonu od još dominantnog shvaćanja umjetnosti kao autonomne sfere orijentirane na estetski užitak i njezine rastuće komercijalizacije.
-
URBANA SONDA (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 13,945.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Urbana sonda je istraživačko putovanje u svrhu selekcije umjetnika i predavača za godišnji program u BAZI, kao i za njegovo kvalitetnije programiranje. Prakse umjetnika i kustosa koji se angažiraju u produkciji umjetnosti koja se kritički odnosi prema dominantnim europskim politikama, gentrifikacijskim procesima i privatizaciji kulture dragocjene su za budući rad udruge. S obzirom na to da je udruga tijekom prvih 15 godina postojanja djelovala "nomadski", razvijena je specifična metodologija kakvu udruga prepoznaje i u osnovnim načelima Manifeste. S razvojem spomenute metodologije nastavilo se i nakon useljenja u prostor na Trešnjevci, sada u dijalogu s tim nekad radničkim kvartom koji je unazad dvadeset godina pretrpio novi val divlje gradnje, a odnedavno i procese gentrifikacije. Stoga iskustva manifestacije koja program temelji na urbanom istraživanju i radikalnoj lokalnosti, kao i upoznavanje s radovima umjetnika koji se kritički odnose prema prostornim transformacijama i koji razvijaju umjetnost u zajednici, mogu biti ključni za međunarodni dio programa udruge. Odmak Manifeste od dominantne umjetničke produkcije u centru Europe sljedeći je značajan moment s obzirom na poziciju Bloka na europskoj periferiji.
-
BAZA za umjetnost i aktivizam (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Crvena nit koja povezuje različite formate u programu BAZE i glavna odrednica njezina djelovanja je društveni angažman kroz umjetnost. Kroz program "Produkcija" umjetnicima se osigurava materijalna baza za produkciju društveno angažiranih radova - istraživačka podloga, uključivanje suradnika i pažljiva medijacija koja uvelike izlazi iz uskog kulturnog polja. Uslijed društvenih procesa koji uključuju propadanje javno dostupne kulturne infrastrukture i krizu obrazovanja, suvremena se umjetnost povukla u uski krug upućenih stručnjaka, što vrijedi i za društveno angažirane prakse. Stoga je koncept BAZE proizvoditi i predstavljati društveno angažiranu umjetnost razvijajući specifične modele demokratizacije, pri čemu se prije svega obraća neposrednom susjedstvu - Trešnjevci. Demokratizacija znači i otvaranje BAZE kroz program Suradnja udrugama i inicijativama sa sličnom agendom koje nemaju vlastiti prostor. Opisani je pristup u otklonu od još dominantnog shvaćanja umjetnosti kao autonomne sfere orijentirane na estetski užitak i, paralelno, njezine rastuće komercijalizacije. Stoga je važan dio programa i Edukacija, gdje se kroz predavanja i diskusije otvaraju pitanja o poziciji i ulozi umjetnosti u društvu.
-
Starački dom (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Starački dom" je umjetničko istraživanje Marine Paulenke koje se bavi institucionalnim zbrinjavanjem osoba treće životne dobi te transformacijama tog sustava u suvremenom kontekstu. Istraživanje kreće od analize jedne mikrolokacije - Doma za starije osobe Trešnjevka, a obuhvatit će nekoliko aspekta vezanih uz stanovanje starijih i nemoćnih osoba. Prvi iz feminističke perspektive otvara pitanje rodne podjele u skrbi za starije i nemoćne osobe, a tiče se i onih koji nisu institucionalno zbrinuti. Briga o takvim starijim članovima obitelji u pravilu pada na ženska leđa i taj je rad uglavnom nevidljiv i društveno nevaloriziran, što postaje posebno relevantno u doba krize i rezanja servisa socijalne države. Drugi aspekt istraživanja vezan je uz socijalizaciju i svakodnevni život u staračkom domu te psiho-socijalne učinke kvalitetnije organizacije svakodnevice. Uz arhivska istraživanja i komparativne analize organizacije prostora tog tipa institucije, umjetnica će se posvetiti i istraživanju mogućnosti fotografskog medija kao plodnog tla za socijalizaciju i kvalitetniju interakciju štićenika doma. To podrazumijeva razvijanje eksperimentalnih i participativnih modela i fotografskih formata, kroz koje će se štićenici doma aktivno uključivati u procese snimanja svog neposrednog okruženja. Istraživanje će se oslanjati i na proučavanje stručne literature, arhiva i svih dostupnih audio, video te tiskanih materijala s informacijama o povijesti izgradnje doma, socijalnim politikama za starije i sl. Raznim metodama bilježenja zvuka i slike autorica će izraditi testne snimke doma, bilježiti dnevnička iskustva i dojmove, ali i izjave sugovornika/ca. Krenut će od ispitivanja infrastrukture doma, dok će u finalnoj fazi snimati i fotografirati ključne protagoniste/ice.
-
Umjetnici za kvart (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Umjetnici za kvart je godišnji program vezan za zagrebački kvart Trešnjevka: za njegove javne površine, javne institucije, a dijelom se odvija i u BAZI, prostoru za umjetnost i aktivizam. Sastoji od novoproduciranih radova čiji je tematski fokus jedno od gorućih pitanja današnjice: stanovanje. Svaka nova produkcija temelji se na istraživanju, inter- i multidisciplinarnom pristupu, inovativnim formatima, multimedijalnosti i promicanju društvenog angažmana kroz umjetnost, a razvija dugoročnije i čvršće suradnje u okviru kvarta. Ovaj model rada preuzet je od UrbanFestivala, zajedno s 3-godišnjom strukturom koja nam omogućava bolje obrađivanje teme, rad s umjetnicima u više faza, dublje istraživanje, čvršće suradnje i jači razvoj publike. Tema stanovanja proizlazi iz samog prostora Trešnjevke na kojoj možemo pratiti različite procese vezane uz stanovanje. Povijesno, riječ je o radničkom naselju, prijeratnim gradnjama slabije kvalitete koje su odredile raster i strukturu kvarta. Nakon 2. svjetskog rata, kao i u drugim dijelovima Zagreba, na Trešnjevci se mogu pratiti težnje ka ostvarenju tzv. socijalističkog grada kroz projekte zajedničkog stanovanja i izgradnju infrastrukture. U tranzicijskom pak periodu Trešnjevku snažno obilježava tzv. divlja gradnja, upliv privatnog tržišta u stanogradnju, otkupi dotrajalih stambenih jedinica radi izgradnje i tržišnog plasmana novih zgrada koje parametrima potpuno mijenjaju organizaciju naselja. Današnjica Trešnjevke može poslužiti kao teren istraživanje stambenog pitanja danas, koje podrazumijeva kreditno zaduživanje i snalaženje u tržišnoj logici. Tko uopće ima pristup trajnom rješenju stambenog pitanja i kako se u takvim okolnostima gradi zajednica i zajedničko, samo su neka od pitanja koje ova tema otvara.
-
Urbana sonda (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Urbana sonda osmišljen je s idejom upoznavanja rada manifestacija, organizacija i umjetnika orijentiranih na djelovanje u javnom prostoru, i to na razmeđi umjetnosti, urbanizma i aktivizma. Istraživanje se, s obzirom na našu usmjerenost, redovito odvija u gradovima obilježenim intenzivnim urbanim transformacijama, a u 2016. orijentirano je na Bijenale u Liverpoolu, manifestaciju koja naglasak stavlja na produkciju novih radova, najčešće intervencija u javnom gradskom prostoru, temeljenih na istraživanju. Rezultat našeg istraživanja je kvalitetna selekcija umjetnika za program produkcije umjetnosti za javni prostor pod nazivom Umjetnici za kvart. Riječ je o projektu koji se temelji na 15 godina dugoj tradiciji UrbanFestivala, festivala umjetnosti u javnom prostoru koji se od ove godine transformira u cjelogodišnji program vezan za zagrebački kvart Trešnjevku, a koji će se dijelom odvijati u našem novootvorenom prostoru pod nazivom BAZA. Program BAZE bit će posvećen jednoj od najaktualnijih tema današnjice: stambenom pitanju u kapitalizmu. Cilj nam je u program uključiti umjetnike koji su kroz svoj rad istraživali Liverpool, grad koji je u prvom redu obilježila deindustrijalizacija, a s njome i intenzivni procesi urbanih transformacija, praćeni sve jačim socijalnim raslojavanjem stanovništva. Ovogodišnje izdanje Bijenala posebno će se osvrnuti na liverpoolsku Kinesku četvrt (Chinatown), najstariju u Europi (postoji od 1890-ih), otvarajući na tom primjeru goruće pitanje migracija. Upoznavanje s radom manifestacije, i posebno s radom umjetnika koji istražuju kontekst i njeguju društveni angažman u umjetnosti, bit će izrazito korisno i potentno za daljnje razvijanje inovativnih modela umjetničke proizvodnje u našem radu.
-
Trešnjevački dérive (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 18,407.50kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Trešnjevački dérive kao radni naslov umjetničkog istraživanja sažima njegov koncept: dérive kao metoda i Trešnjevka kao mjesto i predmet istraživanja. Unutar različitih problematika koje taj kvart otvara fokus je tema stanovanja: prema popisu iz 2011. na Trešnjevci živi 45.000 ljudi, u naseljima i zgradama čija je raznolikost produkt različitih procesa: od prijeratnog radničkog naselja, preko socijalističkog projekta zajedničkog stanovanja do tranzicijske divlje gradnje. Današnjica Trešnjevke može poslužiti kao teren za studiju slučaja suvremenog stambenog pitanja. Šire gledano, stanovanje ne znači samo imati osiguran krov nad glavom, ono znači ukupnost uvjeta za život u gradu i zajedničku organizaciju. Istraživanje ima ishodište u političkoj imaginaciji i radikalnoj praksi G. Deborda, a odvija se kroz 3 faze. Prva je samostalna primjena postupka derivéa na prostor Trešnjevke, dok se u drugoj fazi poziva sudionike/istraživače različitih pozadina i sa svakim od njih u paru prolazi unaprijed zadani dérive, nakon čega svaki od njih ponavlja taj dérive s novim parom, sad stanovnikom Trešnjevke. U trećoj se fazi generira grupa koja čini dérive forum koji se sastaje mjesečno u Bazi. Grupa nastavlja istraživati putem dérivea, a pojedine rute granaju se u fokusirana istraživanja mikro-lokacija i mikro-narativa. Svrha upotrebe dérivea i jest u kristalizaciji podtema i problema stanovanja, a da ih se ne definira unaprijed niti nagađa. Istraživanje je podloga za psihogeografsku kartu Trešnjevke, koja je mogući nastavak projekta, a može poprimiti različite formate: web, letci, intervencija u prostor itd.
-
Umjetnici za kvart (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 106,375.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Umjetnici za kvart temelji se na 15 godina dugoj tradiciji bavljenja festivalom umjetnosti u javnom prostoru – UrbanFestivalom – koji se na ovaj način transformira u cjelogodišnji program vezan za zagrebačku Trešnjevku, za njezine javne površine i javne institucije. Program Umjetnici za kvart se dijelom odvija u novootvorenom prostoru pod nazivom Baza u zagrebačkoj Adžijinoj ulici. Riječ je o programsko-radnom prostoru usmjerenom na produkciju suvremene umjetnosti, edukaciju i aktivizam. Otuda i naziv BAZA kojim želimo istaknuti kako će to biti mjesto proizvodnje, kako umjetničkih radova tako i govora o njima, ne zaobilazeći pritom uvjete u kojima oni nastaju. Program Umjetnici za kvart se i dalje temelji na istraživanju, novim produkcijama, inter i multidisciplinarnom pristupu, inovativnim formatima, multimedijalnosti i promicanju društvenog angažmana kroz umjetnost, ali razvija dugoročnije i čvršće suradnje u okviru kvarta i pri tom po prvi put koristi vlastitu prostornu infrastrukturu. Preuzimajući od posljednjeg UrbanFestivala trogodišnju strukturu koja nam omogućava obrađivanje jedne teme kroz 3 godine te stoga i bolje planiranje, rad s umjetnicima u više faza, dublje istraživanje, čvršće suradnje i jači razvoj publike, program Umjetnici za kvart će se u svom prvom izdanju, u periodu od 2016. do 2018. godine, baviti temom stanovanja. Riječ je o temi koja logično proizlazi iz samog prostora Trešnjevke, budući da je riječ o kvartu u kojem možemo pratiti različite procese vezane uz stanovanje: povijesno, riječ je o radničkom naselju, prijeratnim gradnjama slabije kvalitete u kojima je izrastao i radnički pokret. U tranzicijskom pak periodu Trešnjevku snažno obilježava tzv. divlja gradnja i upliv privatnog tržišta u stanogradnju. Trešnjevka će tako poslužiti kao teren umjetničkog istraživanje stambenog pitanja danas.
-
Urbana sonda (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Urbana sonda osmišljen je s idejom upoznavanja rada sestrinskih manifestacija i organizacija te provedbe kvalitetne selekcije umjetnika za program međunarodnog festivala umjetnosti u javnom prostoru UrbanFestival i sudionika međunarodne serije predavanja i radionica Mikropolitike. Uključuje dva putovanja: posjet bejrutskoj organizaciji 98weeks te odlazak na festival WienWoche u Beč. Dok je prvo putovanje usmjereno na širenje međunarodnog djelovanja van Europe i prilika za kontakte s kustosima i umjetnicima koji društveni angažman promišljaju iz drugačijeg konteksta, drugo je putovanje produbljivanje već uspostavljenih odnosa s geografski i povijesno bliskom austrijskom scenom i festivalom WienWoche s kojima se dijeli pristup društveno angažiranoj umjetnosti. Cilj projekta je bolja selekcija umjetnika i drugih potencijalnih suradnika za program UF-a i Mikropolitika, ali i dogovaranje zajedničkih produkcija, publikacija i drugih vidova programske suradnje.
-
UrbanFestival (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 115,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- UrbanFestival je festival umjetnosti u javnom prostoru koji kontinuirano predstavlja novoproducirane radove domaćih i inozemnih umjetnika osmišljene na temelju istraživanja i najčešće u suradnji sa stručnjacima iz različitih disciplina. Pored toga što u fokus stavlja svoj prostorni kontekst i društvene procese koji ga proizvode, obrađuje se i specifična tema te se na taj način otvara prostor za umjetničku artikulaciju društveno relevantnih tema. UF13 Natrag na trg! III. dio, završna faza prve trogodišnje edicije, problematizira ulogu trga u suvremenom gradu te propituje mogućnost repolitizacije ove urbanističke jedinice u lokalnom kontekstu. Aktivnosti obuhvaćaju sedam novih produkcija u Zagrebu i jednu u Sinju, katalog, postprodukciju. U kontekstu dominacije reprezentativnih formata, UF je platforma za proizvodnju umjetničkih projekata, i to u cjelogodišnjem vremenskom okviru koji umjetnicima omogućuje istraživanje, eksperimentiranje s medijima i formatima te postprodukciju.
-
Ovdje i drugdje (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Ovdje i drugdje proizlazi iz potrebe da se istraživački boravci međunarodnih umjetnika namijenjeni pripremi novog site-specific projekta, koji se organiziraju od 2005. godine, podignu na višu razinu kroz uspostavu stabilnog modela suradnje s institucijom iz inozemstva – La Casa Encedida (LCE), Madrid. Planirana suradnja uključuje razmjenu umjetnika i umjetničkih grupa, ali i urbanista, arhitekata i pojedinaca različitih stručnih usmjerenja angažiranih u pitanjima javnog prostora, iz Španjolske i Hrvatske, na istraživačkim boravcima čiji su rezultat produkcije novih projekata. Osnovni cilj projekta je razvoj modela suradnje kojim bi se na višoj razini, sustavnije i stabilnije poticalo produkciju društveno angažiranih umjetničkih projekata temeljenih na istraživanju. Priprema projekta podrazumijeva uzajamni posjet kustosica obaju organizacija Madridu tj. Zagrebu, kako bi se na višednevnim zajedničkim sastancima raspravila pitanja vezana za organizaciju, financijski okvir i realizaciju projekta. Ciljevi su sljedeći: kroz razvoj zajedničkog rezidencijalno-produkcijskog projekta, uvođenje novog suradničkog modela na polju društveno angažirane umjetničke produkcije; adekvatniji uvjeti za produkciju društveno angažiranih umjetničkih projekata i njihovo prevođenje u druge kontekste; upoznavanje stručne javnosti s modelima umjetničke proizvodnje unutar hibridnih kulturno-socijalnih institucija; povećana mobilnost kulturnih radnika i umjetnika; veća međunarodna vidljivost udruge.
-
Urbana sonda (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Urbana sonda osmišljen je u cilju upoznavanja načina rada sestrinskih manifestacija i organizacija te provedbe kvalitetne selekcije umjetnika za program međunarodnog festivala umjetnosti u javnom prostoru UrbanFestival. Uključuje dva putovanja: prvo je putovanje u Berlin na 8. izdanje Berlinskog bijenala; drugo putovanje orijentirano je na upoznavanje redovitog programa organizacija koje su posvećene produkciji, istraživanju i medijaciji društveno angažirane umjetnosti, a koje djeluju u španjolskoj regiji Baskiji. Riječ je o institucijama Bulegoa (Bilbao) i Arteleku (Donostia/San Sebastian). Cilj putovanja je bolja selekcija umjetnika i drugih potencijalnih suradnika za program festivala, ali i dogovaranje zajedničkih produkcija i drugih vidova programske suradnje. Ciljevi projekta su sljedeći: kvalitetnija selekcija umjetnika za program UrbanFestivala; osnaživanje novih umjetničkih produkcija kroz uspostavu modela koprodukcije s međunarodnim institucijama; razvijanje stablinih suradničkih modela na međunarodnom nivou; jačanje međunarodne vidljivosti i prisutnosti udruge; stjecanje i širenje znanja o različitim inovativnim modelima umjetničke proizvodnje u hibridnim, umjetničko-kulturno-socijalnim institucijama. Aktivnosti su priprema putovanja, ostvarivanje kontakta s umjetnicima, kustosima i organizatorima; realizacija putovanja; evaluacija, selekcija programa, daljnja komunikacija oko mogućih suradnji. Korisnici su kustosi, organizatori i suradnici Berlinskog bijenala, Bulegoe, Artelekua i BLOK-a te međunarodna i lokalna stručna javnost.
-
URBANFESTIVAL13 NATRAG NA TRG! – produkcija umjetnosti u javnom prostoru (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- UrbanFestival je festival umjetničkih intervencija u javnom prostoru koje istražuju svoj prostorni kontekst i društvene procese koji ga proizvode. Svako festivalsko izdanje obrađuje specifičnu temu i predstavlja nove umjetničke produkcije u javnom prostoru. Te se produkcije temelje na istraživanjima specifičnih lokacija i tako otvaraju prostor za umjetničku artikulaciju društvenih i urbanih tema. UF13 problematizira ulogu trga u suvremenom gradu te preispituje mogućnosti repolitizacije ove urbanističke jedinice u lokalnom kontekstu. Festival se usmjerava na moguće načine prisvajanja trga kao javnog prostora i mjesta političke konfrontacije i to kroz produkciju site specific projekata koji se temelje na intrdisciplinarnom istraživanju nekoliko trgova u Zagrebu i Križevcima. Program obuhvaća produkcije domaćih i inozemnih umjetnika koje se temelje na istraživanju specifičnih trgova, a također i dvije radionice. Ciljevi projekta su sljedeći: produkcija umjetničkih projekata u javnom prostoru; povezivanje umjetničke proizvodnje s društvenim kontekstom; širenje umjetničkog polja uvođenjem novih formata i metodologija rada; demokratizacija umjetnosti razvijanjem novih odnosa prema publici; artikulacija javnog prostora umjetničkim sredstvima; repolitizacija trgova (Zagreb, Križevci) kroz umjetničke projekte, radionice i tekstove. Aktivnosti u 2014. godini obuhvaćaju: koordinaciju i administriranje programa; pripremu (osiguravanje financija, selekcija, istraživanje) i produkciju programa (umj. projekti, radionice); pripremu i produkciju projekta u Križevcima te medijaciju i promotivnu kampanju. Korisnici su publika intervencija i akcija u javnom prostoru, a koji su ujedno i korisnici javnih prostora; stručna publika; polaznici radioničkog programa.
-
Ka Studentskom centru kao javnom dobru (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj umjetničkih ideja, partnerskih projekata ili festivala/manifestacija
- Odobreni iznos:
- 14.096,00kn
- Kategorija:
- umjetničko istraživanje u svrhu produkcije umjetničkog rada (samostalno ili u suradnji s drugim umjetnicima i umjetničkim skupinama)
- Opis projekta:
- Istraživanje je usmjereno na tranziciju Studentskog centra i nastavak je istraživanja započetog u okviru UrbanFestivala12. Kroz istraživački rad propituju se moguće stretegije otpora dominantnom diskursu koji tranziciju vidi isključivo kao prijelaz iz koncepta društvenog vlasništva u neoliberalni kapitalistički model, unutar kojega bi jedina moguća budućnost SC-a mogla biti njegova vrlo skora privatizacija. Projekt se razvija kroz istraživanje triju tema: strukturne promjene, moguće mobilizacijske točke (&TD, galerija SC, MM centar) te kultura promjene vs. intersektorska suradnja. Istraživanje okuplja zaposlenike SC-a, kustose, umjetnike i studente, stručnjake i nekadašnje aktere Centra. Ideja je kroz istraživanje i otvorene diskusije stvoriti materijal i ocrtati okvir za izložbu / intervenciju koja bi istovremeno funkcionirala kao povijest jednog slučaja i kao poligon za širenje rasprave o konkretnim mjerama kulturne politike, a posebno politike stvaralaštva mladih. Izložba / intervencija, čiji je format i opseg određen dinamikom i ishodima procesa rada ove istraživačke i radne grupe, planira se realizirati u 2014. godini.
-
UF - pripremno istraživanje (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj umjetničkih ideja, partnerskih projekata ili festivala/manifestacija
- Odobreni iznos:
- 14.788,00kn
- Kategorija:
- putovanje radi selekcije međunarodnog programa za domaće festivale i manifestacije
- Opis projekta:
- rojekt UF - pripremno istraživanje osmišljen je kako bi se sustavno i kvalitetno provela selekcija programa za međunarodni festival umjetnosti u javnom prostoru UrbanFestival, koji se sastoji od novoproduciranih radova nastalih na temelju istraživanja. Projekt je fokusiran na istraživačka putovanja na inozemne festivale slične orijentacije, prilikom kojih se pored posjećivanja programa održavaju i sastanci s organizatorima i sudionicima. U projekt je uključeno i putovanje na jednu izabranu izložbu kontekstualno osjetljive i socijalno angažirane umjetničke prakse u regiji bivše Jugoslavije, gdje se također organiziraju susreti s kustosima, umjetnicima i drugim akterima lokalne scene. Važan aspekt pripremih putovanja je upoznavanje strategija djelovanja međunarodnih organizacija sa sličnim agendama, što postaje temelj za unaprijeđenje vlastite organizacije, kao i za koprodukciju, što je model koji bi uvelike osnažio rad udruge, omogućio bolje uvjete, veću kvalitetu i bolju međunarodnu vidljivost novih produkcija. Projekt uključuje posjetite na festivale Madrid Abierto (Madrid, španjolska) i Steierischer Herbst (Graz, Austrija) te izložbu Oktobarski salon (Beograd, Srbija).