Centar za ženske studije
Projekti u 2020 godini
-
Suvremene feminističke kritičke intervencije u kuturnoumjetničkom polju (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Program će obuhvatiti edukativne cikluse posvećene suvremenim feminističkim teorijama i praksama te njihovom zrcaljenju u području kulture i umjetnosti. Kroz različite programe bavit će se politikama umjetnosti kao i materijalnim uvjetima njezine proizvodnje i reprodukcije, klasnom i rodnom dimenzijom institucije umjetnosti te umjetničkog rada kroz teorije socijalne reprodukcije, imajući u vidu socioekonomske, povijesne silnice te umjetničke i političke progresivne pokrete i udruženja na lokalnoj i globalnoj razini. Kroz feminističku epistemologiju bavit će se i kritičkom analizom sistemske situiranosti percepcije femininosti, rodnim, rasnim, etničkim i seksualnim slobodama u kapitalizmu, ali i refleksijama na potonje u (angažiranim politikama) umjetničkog diskursa kroz različite formate (film, književnost, popularnu kulturu, izvedbene umjetnosti, vizualnu umjetnost itd.) koji se svakodnevno prelijevaju i oblikuju kroz društvene i proizvodne odnose. Povezivanjem različitih rodno osviještenih kulturnih i umjetničkih praksi i teorija utjecat će se na pozitivne promjene u demokratizaciji šire društvenosti koja počiva na emancipatornim, solidarnim i feminističkim uvidima.
Ostali projekti
-
Suvremene feminističke kritičke intervencije u kuturnoumjetničkom polju (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 17,500kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Program naziva "Suvremene feminističke kritičke intervencije u kuturnoumjetničkom polju" kreiran je kroz godine transgeneracijskog iskustva stečenog kroz provedbu ženskostudijskih obrazovnih programa koje Centar za ženske studije (CŽS) izvodi preko 28 godina. Riječ je o sveobuhvatnom modelu izvaninstitucionalnoga obrazovanja unutar kojeg su na različite načine povezane teorijska artikulacija feminizma i žensko iskustvo, aktivističko i artivističko djelovanje, feministička pedagogija te iskustveni načini učenja, osobna kreativnost i kulturno-umjetničke prakse. Ono što odlikuje ovaj program veza je teorije, aktivizma i umjetnosti, inovativnosti i kritičnosti, želje za stvaranjem nove angažirane publike te uključivanje javnosti u kreativne procese s fokusom na mlade. CŽS se svojim dugogodišnjim djelovanjem profilirao kao autonomni i inovativni prostor feministički orijentirane umjetničke prakse otvoren građanima/kama za ispunjavanje kulturnih i edukativnih potreba. Cilj programa je ponuditi korisnicima aktivne alate društvene reakcije. Izuzev jezgre ženskostudijskog programa koji u svom postpandemijskom obliku obuhvaća i hibridni model provedbe (koji omogućava uključenost osoba iz čitave RH, kao i regije), program obuhvaća i niz cjelina usmjerenih na razvoj feministički orijentirane suvremene umjetnosti i kulture (kao i socijalno-inovativne interpretacije suvremene umjetnosti). Tu je i razvoj podrške nezavisnim umjetnicima (s fokusom na razvoj publika) kroz gostovanja društveno angažiranih umjetničkih praksi te pružanje prostora za razvoj novih, kao i platformsko/kustosko promišljanje uvjeta razvoja novih umjetničkih praksi. Izuzev navedenog, velika se programska cjelina bavi odnosom suvremene umjetnosti, održivosti i ekofeminizma kao važnog toposa današnjice.
-
Suvremene feminističke kritičke intervencije u kuturnoumjetničkom polju (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Program naziva ‘Suvremene feminističke kritičke intervencije’ nastaje na iskustvu ženskostudijskih obrazovnih programa koje Centar za ženske studije kreira već 25 godina zaredom. Riječ je o sveobuhvatnom modelu izvaninstitucionalnoga obrazovanja unutar kojeg su na različite načine povezane teorijska artikulacija feminizma i žensko iskustvo, aktivističko djelovanje, feministička pedagogija te iskustveni načini učenja, osobna kreativnost i kulturno-umjetničke prakse. Ono što odlikuje ovaj program veza je teorije, aktivizma i umjetnosti, inovativnosti i kritičnosti, želje za stvaranjem nove angažirane publike te uključivanje javnosti u edukacijske i kreativne procese s fokusom na mlade. CŽS se svojim dugogodišnjim djelovanjem profilirao kao autonomni i inovativni prostor feministički orijentirane umjetničke prakse otvoren građanima/kama za ispunjavanje kulturnih i edukativnih potreba. Kroz sedam različitih će modula, program obuhvatiti interdisciplinarni prostor kulture, umjetnosti i inovativnih pristupa aktivizmu unutar prostora osvještavanja problema rodno uvjetovane diskriminacije, stigmatizacije i nasilja. Program ima za cilj ponuditi korisnicima aktivne alate društvene reakcije.
-
Suvremene feminističke kritičke intervencije u kuturnoumjetničkom polju (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt će obuhvatiti edukativne cikluse posvećene suvremenim feminističkim teorijama i praksama te njihovo zrcaljenju u području kulture i umjetnosti. Kroz različite programe bavit će se politikama umjetnosti kao i materijalnim uvjetima njezine proizvodnje i reprodukcije, klasnom i rodnom dimenzijom institucije umjetnosti te umjetničkog rada kroz teorije socijalne reprodukcije, imajući u vidu socioekonomske kao i historijske silnice te umjetničke i političke progresivne pokrete i udruženja na lokalnoj i globalnoj razini. Kroz feminističku epistemologiju bavit će se i kritičkom analizom sistemske situiranosti percepcije femininosti, rodnim, rasnim, etničkim i seksualnim slobodama u kapitalizmu, ali i refleksijama na potonje u (angažiranim politikama) umjetničkog diskursa kroz različite formate (film, književnost, popularnu kulturu, izvedbene umjetnosti, vizualnu umjetnost itd.) koji se svakodnevno prelijevaju i oblikuju kroz društvene i proizvodne odnose. Povezivanjem različitih rodno osviještenih kulturnih i umjetničkih praksi i teorija utjecat će se na pozitivne promjene u demokratizaciji šire društvenosti koja počiva na emancipatornim, solidarnim i feminističkim uvidima.
-
Feminističke kritičke intervencije (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Feminističke kritičke intervencije jedan je od rijetki sustavnih dvosemstralnih vaninistitucionalnih programa feminističkog obrazovanja koji nastoji povezati aktualne i povijesne socio-ekonomske procese te pitanja poput reproduktivnih prava, rodne ravnopravnosti, socijalne reprodukcije, veze različitih opresija (klasne, rasne, rodne, seksualne), patriarhata i kapitalističke ekspoloatacije, odnosno kroz feminističku epistemologiju i metodologiju nastoji kritički pozicionirati i teoretizirati cjelokupnost različitih ženskih iskustva (radnih žena, migrantkinja, prekranih radnica, nezaposlenih itsl). Također, kroz program se promišljaju i kontekstualiziraju kulturni te umjetnički habitusi i prakse, odnosno kritički sagledava s jedne strane marginalizacija žena u povijesti, kulturi i umjetnosti, a s druge prostori novih progresivnih spoznaja i mogućnosti stvaranja (primjerice feminističko čitanje povijest i umjetnosti G. Pollock, ili razmatranje sistemske potlačenih društvenih grupa i (buržoaske) umjetnosti iz očišta Johna Bergera itd.). S obzirom na isprepletenost teorije i prakse, odnosno uvezanosti privatnog i javnog, svakodnevice i globalnih procesa, program će prožimati materijalistička perspektiva te anagažirane feminističke poetike, stoga ćemo se na tragu Silvije Federici i Katje Praznik, baviti i vezom neplaćenog kućanskog rada i nadnica za kulturne radnike_e i umjetnike_ice, kulturnom reprodukcijom te materijalnim uvjetima stvaranja (npr. u književnosti), emancipatornim dosezima društvenih (lezbijskog, LGBTIQ+, kvir itd.) pokreta te njihovim korespondiranjem s političkim i umjetničkim pokretima vremena u kojima nastaju i djeluju, umjetnošću kao mehanizmom deministifikacije vlasničkih odnosa, feminističkim praksama u vizualnoj umjetnosti od 60tih itd. Inovativnost projekta ogleda se i u partnerskim kreativnim modulima s drugim obrazovnim institucijama, poput dugogodišnje suradnje s FFZG-om, Akademijom likovnih umjetnosti (u 2018.) te Akademijom dramskih umjetnosti (u 2019.) pod vodstvom Jasne Žmak, naime, studentice i studente (zasad, umjetničkih i društveno-humanističkih fakulteta) nastoji se upoznati s kritičkim feminističkim teorijskim okvirima te progresivnim uvidima koji u klasičnim viskoobrazovnim kurikulima izostaju. Povezivanjem različitih umjetničkih i emancipatornih praksi i teorija, program utječe na promjenu paradigme, drugim riječima na potencijalno šire prihvaćanje emancipatornih, progresivnih, feminističkih ideja.
-
Dokumentiranje ženskih doprinosa suvremenoj kulturi i umjetnosti (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Svrha je projekta sortirati, dokumentirati, digitalizirati, prezentirati i diseminirati doprinose Centra za ženske studije unutar obrazovnih aktivnosti, s posebnim fokusom na ženske doprinose kulturi i umjetnosti. Vremensko razdoblje je 1995.-2003. godina. To uključuje i građu vezanu uz istraživanje inicijativa civilnoga društva u navedenom razdoblju. Potreba dokumentiranja odnosi se na građu pohranjenu na audio i VHS zapisima, koja je u tom formatu nedostupna široj javnosti. Sistematizacija i arhiviranje građe i organizacijskog pamećenja važan su oblik čuvanja od zaborava i način su daljenjeg prenošenja i čuvanja informacija i znanja udruge, koja kontinuirano posljednje 24 godine provodi izvaninstitucionalno feminističko obrazovanje, uključujući i programe vezane uz umjetnost i kulturu. Voditeljica projekta osoba je s dugogodišnjim iskustvom rada i djelovanja u Centru za ženske studije (uključena u različite niše i programske aktivnosti) koja je informirano mogla selektirati dio građe (s fokusom na periodod 1995. do 2005.) Jedan od rezultata projekta je i izrada trailera filma "Borovi i jele, sjećanja žena na život u socijalizmu" umjetnice Sanje Iveković iz 2002. nastao u koprodukciji Centra Rezultate projekta predstavile smo na javnom okruglom stolu na kojem su sudjelovali predstavnici_e nezavisne kulturne scene te organizacija civilnog društva (Tomislav Medak, Nikola Mokrović, Dunja Kučinac, Sandra Prlenda, Nikolina Rajković uz moderaturu voditeljice projekta Jasminke Pešut).
-
Feminističke kritičke intervencije (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Feminističke kritičke intervencije oblik je vaninstitucionalnog feminističkog obrazovanja koji kroz različite programske aktivnosti nastoji povezati aktualne i povijesne socio-ekonomske procese te pitanja poput reproduktivnih prava, rodne ravnopravnosti, socijalne reprodukcije, sistemsku veze različitih opresija (klasne, rasne, rodne, seksualne), odnosno kroz feminističku epistemologiju i metodologiju nastoji kritički pozicionirati i teoretizirati cjelokupnost različitih ženskih iskustva (radnih žena, migrantkinja, prekranih radnica itsl). Također, kroz program se promišljaju i kontekstualiziraju kulturni te umjetnički habitusi i prakse, odnosno kritički sagledava s jedne strane marginalizacija žena u povijesti, kulturi i umjetnosti, a s druge prostori novih progresivnih spoznaja i mogućnosti stvaranja (primjerice feminističko čitanje povijest i umjetnosti G. Pollock). S obzirom na isprepletenost teorije i prakse, odnosno uvezanosti privatnog i javnog, svakodnevice i globalnih procesa, program će prožimati anagažirane feminističke poetike te emancipatorni dosezi društvenih (lezbijskog, LGBTIQ+, kvir itd.) i feminističkih pokreta te njihovim korespondiranjem s političkim i umjetničkim pokretima vremena u kojima nastaju i djeluju, feminističkim praksama u filmskoj i vizualnoj umjetnosti od 60tih itd. Inovativnost projekta ogleda se i u suradnjama s drugim obrazovnim institucijama, poput partnerstva na brojnim projektima s FFZG-om, dok smo u 2018. pod mentorstvom prof. Leonide Kovač s Akademijom likovnih umjetnosti provele kraći kreativni obrazovni modul sa studentima i studenticama ALU, kojima se dao uvod u kritičke feminističke teorije te progresivne uvide koji u klasičnim viskoobrazovnim kurikulima izostaju. Povezivanjem različitih umjetničkih i emancipatornih praksi i teorija, program utječe na promjenu paradigme, drugim riječima na potencijalno šire prihvaćanje emancipatornih, progresivnih, feminističkih ideja.
-
Laboratorij feminističke teorije i prakse (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 80,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt pridonosi obrazovanju i osvještavanju pitanja rodne ravnopravnosti u području kulture i umjetnosti. Dva su temeljna programa koje Centar želi realizirati, oba povezana s idejom o proizvodnji umjetnosti i kulture u zajednici a prožimaju se kroz više aktivnosti. Aktivnosti programa okupljene pod nazivom Interaktivni memorijalni prostor nastaju iz potrebe za otvaranjem javnog prostora koji je posvećen prikupljanju građe, arhiviranju i proučavanju povijesti žena te promoviranju svih oblika ženskog stvaralaštva i doprinosa razvoju civilnog društva. Od 1960ih do danas upravo su feminističke umjetničke prakse, pozicionirajući se na presjecištu estetičkog, analitičkog, kritičkog i aktivističkog omogućile da pojam umjetnosti danas obuhvati problematiziranje društvenih odnosa kroz različite diskurzivne umjetničke formate te ono što se naziva participacijskim umjetničkim praksama utemeljenim na inkluzivnosti. Na tom aspektu temelji se program koji Centar želi integrirati u svoje djelovanje. Cilj nije puka prezentacija umjetničkog djela u pojedinom izložbenom prostoru, već proizvodnja umjetnosti u zajednici, kroz niz predavanja, umjetničkih akcija, radionica i javnih projekata.
-
Ženski antifašistički Zagreb (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ženski antifašistički Zagreb nastavak je kontinuiranog umjetničko-istraživačkog projekta Ženski vodič kroz Zagreb a cilj projekta je istražiti i na specifičan umjetnički način predstaviti razdoblje Drugog svjetskog rata u Zagrebu iz ženske perspektive. Primarni je fokus projekta na životu i djelatnostima antifašistkinja: članica SKOJ-a, KPH-a ili AFŽ-a, simpatizerki pokreta. Temelj projekta je istraživanje postojećeg arhivskog materijala. No metodom participacije u istraživanje se planira aktivno uključiti preživjele sudionice tog vremena, članove i prijatelje obitelji, kao i širu javnost kako bi doprinosom osobnih materijala (obiteljskih fotografija, dokumenta i usmenih svjedočanstava) obogatili postojeću arhivsku građu i učinili je dostupnom javnosti. Stoga projekt obuhvaća pokretanje „otvorenog ureda“ (fizičkog prostora i internetskog sučelja) za prikupljanje svjedočenja, info-štandova i edukativnih tura gradom. Istraživanjem biografija anonimnih, zaboravljenih ili prešućivanih antifašistkinja želi se uz poznate „ikone“ pokreta, predstaviti šira slika i masovnost žena u otporu fašizmu. Planira se i mapirati ilegalne lokacije u gradu i putove izlaska iz okupiranog grada u partizanske jedinice. Završni dio projekta je publikacija u „otvorenoj formi“, nalik registratoru s košuljicama (svaka posvećena jednoj biografiji), s mogućnošću nadopunjavanja. Načinom rada i prezentacije postiže se dinamično polje interakcije s građanima kao su-stvaraocima i partnerima.