Umjetnička organizacija za otvaranje novih polja kazališne komunikacije "Četveroruka"
Projekti u 2016 godini
-
Udaljenosti - fokusiranje (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
-
- Opis projekta:
- „Udaljenosti - fokusiranje“ je istraživanje izvedbenosti unutar specifičnog kazališnog formata, koje se bavi pogledom u ono što smatramo jednim od elementarnih problema trenutka u kojem živimo, a to je duboka podijeljenost, nerazumijevanje i strah od drugog te agresivne i destruktivne pobude kako prema drugima tako i prema sebi. Cilj je umjetnički istražiti temu na razini govora, glasa i geste stvarnih ljudi sa stvarnim i osobnim problemima tako da se kroz tekstualni, zvučni i video materijal dokumentarnog i dokumentarističkog karaktera spoje umjetnici i stvarni ljudi. Istražuju se mogućnosti specifične forme – spoj dokumentarnosti i teatralnosti (dokumentarni film, video projekcije, kazališna izvedba s glumcima, plesačima, pjevačima i muzičarima). Zbog toga će se, nakon pomnog planiranja rada i usklađivanja kolektiva, snimiti razgovori sa stanovnicima Darde u Baranji. Dobiveni materijal obradit će se i pripremiti za izvedbeno istraživačke radionice koje će se provoditi s glumcima, plesačima, pjevačima, muzičarima i performerima. Istraživanje će se provoditi na razini teme - kroz strategije razgovaranja i prikupljanja podata o problematici, umjetničke izvedbe - kroz rad sa izvođačima i komunikacije s publikom - kroz dijeljenje i otvaranje istraživačkog procesa. Istraživanje će se provoditi tijekom 2017. godine u nadi da će iza sebe ostaviti konkretan i inspirativan materijal za rad na potencijalnoj produkciji predstave tijekom 2018.
Ostali projekti
-
Mogući budući radovi - koreografski arhiv kao senzualni/doživljajni objekt (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 14,250.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Ovim programom želi se pripremiti projekt razvoja novih načina dokumentacije i diseminacije suvremenih koreografskih praksi u jugoistočnoj Europi. U suradnji s partnerskom institucijom NDA Slovenija iz Ljubljane koristit će se vlastiti umjetnički, teorijski i produkcijski resursi kako bi se teorijski i praktično razradila i propitala ideja novog modela arhiva te kako bi se produkcijski osmislilo provođenje projekta međunarodne suradnje takvog inovativnog arhiviranja recentnih suvremenih (somatsko-teorijskih, fenomenoloških) koreografskih praksi u jugoistočnoj Europi. Na kraju će se dobiti osmišljeni suradnički projekt provođenja opisanog procesa arhiviranja na dvije lokacije, a moguće i s novim partnerima, te diseminacija ovakvog arhiva među kolegama, studentima, kritičarima, teoretičarima i zainteresiranom javnošću na oba lokaliteta.
-
Objekti produženih ovdje i sada (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ovom teorijsko-praktičnom kolektivnom umjetničkom istraživanju želja je proučiti mogućnosti stvaranja objekata interkontaminacije različitih medija kao entiteta, okoliša, odnosno iskustava. Istraživanje provodi osam umjetnika iz različitih disciplina. Teorijski, rad se naslanja na feminističku i (post)relacijasku estetiku te teorije objektnosti i post/antropocena u kontekstu novih fenomenologija prostora i vremena, uvjetovanih razvojem virtualnih, uronjenih (imerzivnih) i participativnih modaliteta socijalnih relacija. Ako je medij poruka (po McLuhanu), postavlja se pitanje što je poruka intermedija kao sinestetskog međuprostora? Što se novo može naučiti o razvoju percepcije, osjetljivosti i sudjelovanja, danas, kao o potencijalu za djelovanje? Želja je raditi s iskustvom kolektivnog i ambivalentnosti njegove definicije kao objekta umjetnosti ili kategorije društvenog. Rad će se od teorijskog istraživanja provesti kroz kolektivne praktične sesije u pokušaju kreiranja afektivnih objekata te završiti prezentacijom za javnost.
-
Od terora do udaljenosti... (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 36,000kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Zbog nemogućnosti pronalaska zajedničkog jezika s dominantnim strujanjima unutar suvremene, posebno institucionalne, hrvatske kazališne scene, M. Petković je 2011. započela umjetničko-istraživačke projekte s ciljem razvijanja autentičnog kazališnog izričaja. Želja je bila stvoriti okolnosti u kojima je moguće dopustiti da se razviju specifični elementi, strategije i postupci stvaranja predstave uz drugačiji pristup suradnji s izvedbenim umjetnicima, publikama te produkcijskim i prostornim uvjetima. Namjera je bila ispitati mjesto kazališta u suvremenom društvu, pronaći mogućnost njegovog aktivnog i angažiranog djelovanja unutar zajednice. Kroz cikluse "Od terora" i "Udaljenosti " provedeno je 15 različitih izvedbenih fragmenata i predstava. Uspostavljena je prepoznatljivost pristupu temama, izvedbenom jeziku i publici. Radovi i procesi su izvedeni malo puta za malo gledatelja, ali su snimljeni. Obrada, analiziranje i sistematiziranje tih radova omogućili bi razumijevanje, razvoj i artikulaciju na novoj razini, postigla bi se vidljivost, a novim mladim umjetnicima i svim zainteresiranima omogućio uvid u jedan kazališno-razvojni proces koji se razlikuje od dominantne kazališne struje u Hrvatskoj.
-
Strukture razgovaranja - "runaway" - ispid razumijevanja (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se oslanja na dva osnovna fokusa: 1. KAZALIŠTE kao mjesto specifične komunikacije, sinestetsko kazalište, kazalište nemoći; 2. GLAS kao subverzivan prostor iza riječi, glas kao komunikacija koja se ne može zapisati, koja često dodiruje nesvjesno i kolektivno, glas koji izražava najdublje osjećaje te ih komunicira ili blokira u komunikaciji, glas kao prkosni sadržaj nedominantne, potiskivane i negirane osjećajnosti, tjelesnosti (pa i ženskosti). Ovim projektom cilj je nastaviti prethodna izvedbena istraživanja (započeta u projektima "Od terora…" i "Udaljenosti…"), ali ih fokusirati na područje glasovnih elemenata unutar komunikacije. Što se nalazi u prostoru iza riječi, a govori o percepciji stvarnosti u kojoj živimo unutar Hrvatske svakodnevice koja je duboko obilježena prošlošću i u kojoj jedan od glavnih unutarnjih glasova viče "runaway". Razgovarat ćemo s mlađim i starijim stanovnicima Darde, usmjerit ćemo se na susretanje s novim praksama izvan Hrvatske zbog širenja područja znanja i iskustva. Dobivene rezultati, znanja, spoznaje i inspiracije koristit ćemo za kazališnu predstavu i ostale inovativne događaje koje organiziramo u sklopu djelovanja organizacije.
-
Koreografija utopije (2017.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt predstavlja koreografsko istraživanje (u proširenom smislu) s desetoro suradnika iz širokog raspona medija (pokret, tekst, video, instalacija, glazba, moda) o modalitetima međuzavisnosti - stvaralačkom bio-organizmu ili utopijskoj zajednici. U prostoru nehijerarhičnog dijaloga jedan medij stvara materijal prevodeći drugi - glazba prevodi koreografske upute, koreografija prevodi strategije videa, video prevodi proces nastajanja kostima, a kostimi tjelesno iskustvo stvaranja glazbe... U fokusu istraživanja je koreografija koja je proširena toliko da može biti okvir za su-stvaranje različitih medija i individua, dakle koreografija kao političko sredstvo. Kroz djelovanje organizacije razvijao se niz praksi, metoda i strategija, poput vježbi percepcije, koncentracije, dijaloga, prevođenja, podržavanja, "bivanja s", paralelnog praćenja individualnog i grupnog procesa itd., koje se kani pretvoriti u dnevnu praksu kako bi se vidjelo kakvu umjetničku i socijalnu zajednicu takav rad proizvodi i kakva je to vrsta umjetničkog izraza. Također, kako takav rad upućuje publiku hoće li prakticiranjem ovakve vrste politike/poetike nastati osjetna razlika u načinu na koji se publika osjećaj oslovljeno, uključeno, da je se tiče.
-
Rearranging (and) the self-arranged / Rearanžiranje već (samo-) uređenog – priroda, mediji, odnosi (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 18,500.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Umjetničko istraživanje vizualne umjetnice Nives Sertić i plesne umjetnice Sonje Pregrad tematizira prirodu odnosa dva medija – tijela i videa/kamere te odnos čovjeka prema prirodi kroz ta dva medija. Kako se kamera može otjeloviti te kako se koreografija (tj. tijelo u prostoru) može re-kadrirati? Koji su komunikacijski modeli koje znamo, a koje još možemo stvoriti u dijalogu sa svijetom koji je izvan nas, izvan našeg osobnog, ali i društvenog organizma? Kako svakodnevne funkcije kao što su gledanje, disanje, jedenje, slušanje možemo vidjeti i kao metaforu za određene procese i odnose? Kroz faze teorijsko-umjetničkog istraživanja (literature, tjelesnih praksi i umjetničkih radova oko tema zapadnjačke i istočnjačke interpretacije/sistematizacije organiziranosti i odnosa "unutrašnjeg" i "izvanjskog") i radnih odlazaka u prirodu, stvorit će se znanja i metode. Potom će se istraživanje otvoriti kroz radionicu/laboratorij za mlade vizualne i plesne umjetnike, kako bi se istraživanje multipliciralo te kako bi se podijelile strategije intermedijalne suradnje. Projekt završava predstavljanjem rada i dokumentacije.