Kulturno-umjetničko društvo ˝INA˝
Projekti u 2018 godini
-
Program Galerije Miroslav Kraljević (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2 Plan aktivnosti i proračun
-
- Opis projekta:
- Galerija Miroslav Kraljević je nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost, posvećena poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, odnose politike i estetike. Program se bazira na izložbenoj djelatnosti, ali i edukativnim, diskurzivnim i istraživačkim projektima. Osnovu čine izložbe umjetnika (Andrej Škufca, Fokus Grupa, Darko Masnec, Coven, Damir Gamulin i Antun Sevšek), višegodišnji projekti (Tvornica i Marginalnost-Točka komunikacije) i istraživanja, prezentacije i predavanja (Kustoska platforma). Galerija potiče stvaralaštvo kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novoga rada koji će se realizirati po peti put (Tvornica) i koncepta Otvoreni studio. Ciljevi programa za navedeno razdoblje su poticanje umjetničkog istraživanja, podrška mladim umjetnicima, produkcija novih radova, lokalno specifični participativni projekti i umrežavanje kroz rezidencijalne programe te međusektorsku suradnju.
Ostali projekti
-
Program Galerije Miroslav Kraljević (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija "Miroslav Kraljević" je nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost, posvećena poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, odnose politike i estetike. Godišnji program bazira se na izložbenoj djelatnosti, ali i edukativnim, diskurzivnim i istraživačkim projektima. Osnovu čine samostalne izložbe umjetnika, višegodišnji projekti (Razmjena LMU/ALU, Tvornica i Marginalnost - točka komunikacije) i niz popratnih istraživanja, prezentacija, okruglih stolova i predavanja. Galerija stavlja poseban naglasak na poticanje stvaralaštva kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novoga rada koji će se realizirati po četvrti put (Tvornica) i koncepta Otvoreni studio, a ustaljuju se i rezidencijski boravci. Glavni ciljevi programa za navedeno razdoblje su poticanje umjetničkog istraživanja, pružanje podrške mladim umjetnicima, produkcija novih radova, lokalno specifični participativni projekti i umrežavanje kroz rezidencijalne programe (Occurance, Kanada) i međusektorska partnerstva (Radiona, Cirkorama, BADco., Kinoklub Zagreb, Design District Zagreb).
-
Program Galerije Miroslav Kraljević (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija Miroslav Kraljević je nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost, posvećena poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, odnose politike i estetike. Godišnji program temelji se na izložbenoj djelatnosti, ali i edukativnim, diskurzivnim i istraživačkim projektima. Osnovu čine samostalne i grupne izložbe domaćih i stranih umjetnika (Ivan Marušić Klif, Petr Zhukov, Kirill Shirokov, Maayan Amir i Ruti Sela, Mangelos, Tomislav Gotovac, Sanja Iveković, Dalibor Martinis, Mladen Stilinović, Vlado Martek, Igor Grubić), višegodišnji projekti (Razmjena studenata LMU/ALU, Tvornica i Marginalnost - točka komunikacije) i niz popratnih istraživanja, prezentacija, okruglih stolova i predavanja. Galerija stavlja poseban naglasak na poticanje stvaralaštva kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novoga rada koji se realizira po treći put (Tvornica) i koncepta Otvoreni studio (Vanda Kreutz i Šumovi protiv valova). Ustaljuju se i rezidencijski boravci te se aktivira najmlađa publika (filmske radionice 1na1 i serija radionica za učenike srednjih škola pod vodstvom Ane Kuzmanić). Istraživački dio programa čini istraživanje u okviru projekta Kronika jedne tvornice III. Bojana Mrđenovića i umjetničko istraživanje Katerine Dude koje je proizašlo iz Otvorenog studija iz 2016. godine. Glavni ciljevi programa za navedeno razdoblje su poticanje umjetničkog istraživanja, pružanje podrške umjetnicima, produkcija novih radova, lokalno specifični participativni projekti i umrežavanje kroz rezidencijalne programe.
-
Program Galerije Miroslav Kraljević za 2016. – 2018. (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,737.30kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija Miroslav Kraljević je nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost, posvećena poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, odnose politike i estetike. Godišnji program temelji se na izložbenoj djelatnosti, ali i edukativnim, diskurzivnim i istraživačkim projektima. Osnovu čine samostalne izložbe domaćih i stranih umjetnika, višegodišnji projekti (Razmjena studenata LMU/ALU) i niz popratnih istraživanja, prezentacija, okruglih stolova i predavanja, čitalačkih grupa i filmskih večeri. Galerija stavlja poseban naglasak na poticanje stvaralaštva kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novoga rada koji se ove godine realizirao po drugi put i koncepta Otvoreni ateljei. Ustaljuju se i rezidencijski boravci te se aktivira najmlađa publika (filmske radionice 1na1 i serija radionica za učenike srednjih škola u suradnji s udrugom Sfius). Istraživački dio programa čine istraživanje na temu regionalnih participatornih praksi (u suradnji s udrugama iz Kosova, Slovenije i Srbije), projekt Kronika jedne tvornice II. i istraživanje u okviru projekta She just vanished into thin air koji će se temeljiti na suradnji s radio amaterima. Glavni ciljevi programa za navedeno razdoblje su poticanje umjetničkog istraživanja, pružanje podrške mladim umjetnicima, produkcija novih radova, lokalno specifični participativni projekti i umrežavanje kroz rezidencijalne programe.
-
She Just Vanished Into Thin Air (radni naslov) (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 18,083.75kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Istraživanje She Just Vanished Into Thin Air (radni naslov) počiva na pretpostavci da se umjetničkim bavljenjem medijem radija – koje uz javnu prirodu medija u obzir uzima i materijalnu i formalnu specifičnost radija (kao npr. ograničen domet i disperzija signala) – može stvoriti kritička javna umjetnost. U promišljanju javne umjetnosti autorica se vodi razmišljanjima Rosalyn Deutsche – riječ je o viziji umjetnosti koja potpomaže stvaranje javnosti kroz raspravu, predlaže alternativnu viziju javne sfere, svjesna je svojih odluka te posljedica koje one sa sobom nose. Istraživanje će provoditi umjetnica Hrvoslava Brkušić u suradnji s kustoskim timom Galerije Miroslav Kraljević, a provodit će se kroz nekoliko vrsta aktivnosti: 1) proučavanje postojeće literature, zakona o frekvencijskom spektru i povijesti hrvatskog kretanja unutar frekvencijskog dijela; 2) suradnju s radio-amaterima; 3) osnivanje piratskog i podcast radija; 4) radionice izrade vlastitog radija. Projekt smjera istražiti postoji li mogućnost radija u zajednici, odnosno može li radio i danas djelovati kao kohezijsko sredstvo; zatim, osvijestiti eter kao 'prostor' koji nam pripada te obratiti pažnju na činjenicu postojanja restriktivnih zakona u regulaciji radijskog spektra i nepostojanja Hrvatske na radijskom spektru; konačno, jedan od ciljeva je i aktivirati slušanje, tj. osvijestiti činjenicu da postoji cijeli niz filtera koji ga uvjetuju te kako je svjesno slušanje u društvu, koje informacije prima poglavito kroz letimične vizualne podražaje, rijetko.
-
Godišnji program Galerije Miroslav Kraljević (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija Miroslav Kraljević kao prostor za suvremenu umjetnost posvećena je poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju suvremenih umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, osobito odnose politike i estetike. Godišnji program temelji se na izložbenoj djelatnosti, ali i radioničkim, diskurzivnim i edukativnim projektima. Osnovu programa čine samostalne izložbe domaćih i stranih umjetnika, dva višegodišnja projekta (Urbanizam Roma i Srami se!) i niz popratnih istraživanja, prezentacija, okruglih stolova, predavanja, čitalačkih grupa i filmskih večeri. Galerija potiče stvaralaštvo kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novih radova, koncepta open studio te suradnje zagrebačke i londonske akademije. Također, Galerija radi na ustaljivanju rezidencijskih boravaka te aktiviranju najmlađe publike kroz radionice. Program je namijenjen širem krugu kulturne javnosti, a primarni korisnici programa su umjetnička zajednica, interdisciplinarna stručna javnost te mladi i studenti.
-
Srami se! (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,900.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Glavni je cilj projekta Srami se! razviti prvo sveobuhvatno interdisciplinarno istraživanje pojma srama kojem će se pristupiti kroz umjetnički i teorijski diskurs. Projekt nastoji razotkriti konstrukciju i prezentaciju srama u privatnoj i javnoj sferi. Cilj je pojmiti sram kao sredstvo uočavanja i artikuliranja aktualnih društvenih borbi. Svrha projekta razviti je inovativan kulturni program kao i povezati stručnjake iz raznih područja kroz istraživačke rezidencije, javni edukacijski program (čitalačke grupe, predavanja, radionice) i javne prezentacije (izložbe).