Udruga za promicanje kultura Kulturtreger
Projekti u 2012 godini
-
Klub Booksa (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj pojedinih djelatnosti organizacije
- Odobreni iznos:
- 100.000,00kn
- Kategorija:
- upravljanje javnim prostorima (npr. galerije, klubovi, centri itd.) za suvremenu kulturu i umjetnost
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa podijeljen je u tri jedinice: dnevni program, večernji program i Centar za dokumentiranje nezavisne kulture. Dnevni program nastoji, prvenstveno mladima, omogućiti kreativno i smisleno provođenje slobodnog vremena te im omogućiti edukacije iz područja kreativnog izražavanja. Dnevni program kluba tako čine: čitaonica, info-punkt te prostor i infrastruktura za sastanke prema dogovoru, različite radionice i druženja edukativnog karaktera. Večernji program obuhvaća Književni budoar koji se bavi nekomercijalnim, ali vrijednim izdanjima, zapostavljenim književnim žanrovima (SF, fantasy, strip) te promocijom suvremene hrvatske književnosti kroz razgovor s piscima i uključivanjem publike u raspravu. U sklopu večernjeg programa ugošćuju se i projekti drugih organizacija iz područja nezavisne kulture i civilnog društva te glazbeni program škrabica koji promovira mlade, neafirmirane glazbenike koji sami pišu tekst i glazbu za svoje pjesme. Centar za dokumentiranje nezavisne kulture ima namjeru na jednom mjestu sistematizirati i arhivirati sve što je od početka 1990-ih napravljeno kroz projekte nezavisne kulture. Osim fizičkoga prostora s materijalima, sva se građa Centra digitalizira i na taj način postaje dostupna javnosti.
-
Razvoj suradničkog projekta razmjene među arhivima (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj umjetničkih ideja, partnerskih projekata ili festivala/manifestacija
- Odobreni iznos:
- 14.900,00kn
- Kategorija:
- razrada ideje i priprema međunarodnih suradničkih projekata (razvoj partnerstava s organizacijama iz inozemstva)
- Opis projekta:
- Kako bi projekt uspostavljanja Centra za dokumentiranje nezavisne kulture bio što kvalitetnije proveden, izuzetno je važno kontinuirano razmjenjivati znanja i iskustva te sadržaje s različitim tipovima digitalnih i fizičkih arhiva kojima je fokus na suvremenoj kulturi i umjetnosti ili na novim tehnologijama i inovativnim načinima digitalizacije i arhiviranja. Cilj je osmisliti suradnički projekt kojim bi Centar stekao uvid u inovativne prakse na međunarodnoj sceni i njihovu konkretnu primjenu. Na taj bi način Centar unaprijedio svoje djelovanje te ga digao na međunarodnu razinu i time omogućio predstavljanje svoje građe izvan nacionalnih okvira. U tu svrhu organiziraju se uzajamni posjeti partnera (Kulturtreger, Kurziv, CIANT, Neural) i njihovi sastanci tijekom kojih se razmjenjuju informacije, znanja i iskustva te razvija suradnički projekt.
Ostali projekti
-
Organizacijski razvoj udruge Kulturtreger (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Trogodišnji program organizacijskog razvoja Kulturtregera temelji se na kulturno-umjetničkom programu definiranom u Strateškom planu organizacije. U trogodišnjem razdoblju organizacija će provoditi 4 programske cjeline i to: Književni program, Program nezavisne kulture, Program edukacije/medijacije te Program para-književnost koji se realiziraju kroz različite formate online i offline aktivnosti s velikim naglaskom na javnim događanjima u klubu Booksa, edukacijskim formatima poput radionica ili mentorskog programa te objavljivanjem sadržaja u elektroničkom i tiskanom formatu. Svoje programske linije organizacija realizira kroz četiri sučelja, i to klub Booksa, Centar za dokumentiranje nezavisne kulture, portal Booksa.hr te izdavačku djelatnost, a služi se prvenstveno metodama proizvodnje sadržaja, prijenosa znanja i zajedničkog djelovanja (participacija i suradnja). Ključni ciljevi programa su: inovativnost u osmišljavanju formi djelovanja i stvaranja sadržaja, ažurnost u praćenju književnih, kulturnih i društvenih fenomena i procesa, povećanje vidljivosti programa i reputacije organizacije, unapređenje produkcijske razine izvedbe programa te organizacijska održivost. Program se realizira u suradnji s pojedincima i organizacijama na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, a obraća se različitim zajednicama i publikama koje se potiče da i same aktivno sudjeluju u njegovoj proizvodnji. Primjenom inovativnih metoda, razvojem novih praksi i stvaranjem kritičkih znanja primarno u području suvremene književnosti i nezavisne kulture omogućuje se preplitanje različitih profesionalnih i širih društvenih zajednica te se potiče angažman, suradnja i proizvodnja novih znanja izvan ustaljenih načina razmišljanja i djelovanja.
-
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40,000 kn
- Opis projekta:
- Centar za dokumentiranje nezavisne kulture je arhiv zajednice smješten u klubu Booksa čija je zadaća brinuti o organizacijskom sjećanju aktera nezavisne kulturne scene od 1990-ih do danas. Centar stoga od organizacija, neformalnih inicijativa i pojedinaca sakuplja materijale nastale radom organizacija nezavisne kulture u RH te ih dalje obrađuje, katalogizira, arhivira i digitalizira, kao i čini dostupnim na mrežnim stranicama i u fizičkom prostoru Centra. Dostupnost materijala korisnicima i široj javnosti je u fokusu djelovanja Centra, kako bi se te materijale, znanja, iskustva i prakse moglo kontekstualizirati, interpretirati, valorizirati, ukratko aktivirati u svrhu prijenosa znanja na nove generacije aktivista u ovom polju. Centar ima online bazu podataka o suvremenim umjetničkim i kulturnim praksama koja se koristi za edukativni program u kojemu sudjeluju studenti FFZG i volonteri zainteresirani za polje nezavisne kulture. Centar surađuje i s ostalim organizacijama civilnog društva kako na arhiviranju tako i na proizvodnji priručnika i zagovaračkog dokumenta kojima se briga o organizacijskom pamćenju promovira među organizacijama i donositeljima odluka.
-
Klub Booksa (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Klub Booksa javni je prostor za kulturu te program koji proizvodi i promovira inovativne kulturne i umjetničke prakse koje angažiraju zajednicu u njihovu produkciju izvan dominantnih umjetničkih koncepcija. Programske linije su: 1) književni program (razgovori, tribine, predavanja), 2) edukacijski program (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja), 3) glazbeni program (koncerati autorske glazbe), 4) program podrške i solidarnosti (pružanje tehničkih, prostornih i drugih resursa drugim organizacijama i pojednicima), 5) rad sa zajednicom (čitaonica, info-točka, participativne aktivnosti Raspričavanja) i 6) ljetni program Booksa u parku. Ciljane skupine su mladi (prvenstveno studenti), umjetnice, aktivistice, mladi profesionalci u kreativnim industrijama, osobe starije životne dobi, lokalna zajednica te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Korisnici aktivno sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa i edukaciji u područjima u kojima formalno obrazovanje ne nudi sadržaje. Korisnike se potiče na društveni angažman, kritički pristup suvremenoj umjetnosti i kulturi te na solidarnost u zajednici.
-
Klub Booksa (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Klub Booksa inovativan je program koji proizvodi i promovira kulturne i umjetničke prakse koje odstupaju od dominantnih koncepcija i angažira zajednicu u njihovu produkciju. Ciljane skupine programa su mladi (prvenstveno studenti), umjetnice, aktivistice, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama, osobe starije životne dobi, lokalna zajednica te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Aktivnosti u klubu dijele se na: 1) književne (razgovori, tribine, predavanja), 2) edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja), 3) glazbene (koncerati autorske glazbe), 4) podrška i solidarnost (pružanje prostornih, tehničkih i organizacijskih resursa drugim organizacijama i pojednicima), 5) rad sa zajednicom (čitaonica, info-točka, participativne aktivnosti Raspričavanja) te 6) ljetni program Booksa u parku. Korisnici aktivno sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa i edukaciji u područjima u kojima formalno obrazovanje ne nudi sadržaje, te potiče društveni angažman, kritički pristup suvremenoj umjetnosti i kulturi te solidarnost u zajednici.
-
Razvoj praksi sudjelovanja u kulturi udruge Kulturtreger (2021.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Opis projekta:
- Dugoročni cilj udruge je kontinuirano razvijanje odnosa s publikom te njeno uključivanje u kreativni proces i odlučivanje u produkciji kulturno umjetničkog sadržaja. Tim udruge je spreman da iz svog pozitivnog iskustva i potreba napravi iskorak ka kreiranju inovativnih modela i metodologija kako bi primijenio one koje zadovoljavaju potrebe dosadašnje, ali i nove publike te stvaraju nove kulturne navike koje udruga promiče kao organizacijske vrijednosti. Kada je u pitanju razvoj publike i angažirani pristup u radu s njom, udruzi je potreban strateški pomak kroz definiranje daljnjih koraka u vođenju udruge u programiranju, veće angažiranje članstva i stalnih suradnika u produkciju sadržaja. Kroz dvije facilitirane radionice sa stručnjakom za razvoj publike i redovne sastanke tima, programskih suradnika i publike, uz radioničku i mentorsku podršku Zaklade "Kultura nova" Kulturtreger namjerava raditi na organizacijskoj transformaciji udruge i novim praksama sudjelovanja u kulturi.
-
Razvoj projekta "#nova#kritika" (2021.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Recentna istraživanja pokazuju da mladi u ogromnom postotku, većem od 95 %, koriste društvene mreže, i to primarno one koje se tiču video sadržaja, stoga će svako relevantno razvijanje čitateljskih navika mladih morati uključivati nove tehnologije i inovativne formate. Projekt #nova#kritika, koji će Kulturtreger osmisliti i razviti u suradnji s organizacijom Pobunjene čitateljke iz Srbije, oslanja se na promišljanje kritike, novih medija i književnog polja te na trendove korištenja novih formata kritike prilagođene primarno društvenim mrežama i mladoj publici. Kritičnost i refleksivnost projekta ogleda se ne samo u samoj formi kritike na koju se odnosi nego i u angažiranom pristupu književnom polju kojim se bavi. Projekt preispituje nove forme već "tradicionalnog" medija i njeguje suradnički i komparativni istraživački pristup i inovativnost u korištenju novih medija koji dominiraju u dosezanju željene publike. Budući da promišljanje metodologije i tematiziranje književne kritike kroz novi medij, kao i priprema i konceptualno zaokruživanje projekta zahtijevaju vrijeme i intenzivan rad, projekt će se pripremati kroz drugu polovicu 2022. godine kako bi bio proveden u 2023. godini.
-
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (2020.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 38,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40.000 kn
- Opis projekta:
- Centar za dokumentiranje nezavisne kulture sakuplja, obrađuje, katalogizira, arhivira i digitalizira materijale koji su nastali radom organizacija nezavisne kulture u RH od 1990-ih naovamo. Centar je fizički prostor u kojem su materijali dostupni svim zainteresiranim korisnicima 6 dana u tjednu, a ima i web stranice na kojima se korisnici i šira javnost informiraju o Centru i njegovim aktivnostima. Centar ima online bazu podataka kojoj je od 2020. omogućen pristup korisnicima te koja će od 2021. postati središnje mjesto istraživanja suvremenih umjetničkih i kulturnih praksi. U svom radu surađuje s organizacijama kako na arhiviranju tako i na edukaciji i zagovaranju jačanja praksi arhiviranja i prenošenja organizacijskog pamćenja, a sve u cilju jačanja i razvoja nezavisne kulturne scene i njezinih praksi. Centar kontinuirano surađuje i s relevantnim institucijama na edukaciji mladih arhivista te povećanju vidljivosti kritičkih, inovativnih i angažiranih kulturnih i umjetničkih praksi u zemlji, kao i s istraživačima s ciljem historizacije i interpretacije tih praksi u suvremenom kontekstu.
-
Klub Booksa (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Klub Booksa inovativan je program koji proizvodi i promovira kulturne i umjetničke prakse koje odstupaju od dominantnih koncepcija i angažira zajednicu u njihovu produkciju. Ciljane skupine programa su mladi (prvenstveno studenti), umjetnice, aktivistice, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama, osobe starije životne dobi, lokalna zajednica te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Aktivnosti u klubu dijele se na: književne (razgovori, tribine, predavanja); edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja); glazbene (koncerti autorske glazbe); podršku i solidarnost (pružanje prostornih, tehničkih i organizacijskih resursa drugim organizacijama i pojednicima); rad sa zajednicom (čitaonica, info-točka, participativne aktivnosti Raspričavanja); te ljetni program Booksa u parku. Korisnici aktivno sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa i edukaciji u područjima u kojima formalno obrazovanje ne nudi sadržaje, potiče društveni angažman, kritički pristup suvremenoj umjetnosti i kulturi te solidarnost u zajednici.
-
Booksino kulturno dvorište (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 36,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Posljednjih par godina klub Booksa sredinom lipnja "iseli" svoj program u park ispred kluba. S obzirom na to da se članovima udruge, suradnicima, susjedama, postojećoj i novoj publici jako svidjelo sudjelovati na kulturnim i umjetničkim događanjima na otvorenom, učestalo su predlagali da ih se organizira što više. S druge strane, u istraživanju publike koje je provedeno ove godine, dio publike koja rad organizacije prati online, no ne dolazi na događanja u Booksi, stekao je dojam kako je Booksa mjesto "samo za jako pametne i načitane" te percipira udrugu kao prostor namijenjen usko određenom profilu ljudi. Ovo istraživanje također je pokazalo kako "izlazak" u javni prostor razbija takvu percepciju i potiče sliku Bookse kao otvorenog i inkluzivnog prostora. Ovaj projekt povećat će broj Booksinih aktivnosti u javnom prostoru u čije će se osmišljavanje i provedbu uključiti postojeća publika, članovi udruge, suradnice i suradnici, a oni će također biti uključeni i u komunikaciju prije, za vrijeme i nakon ovih događanja. Time će se osnažiti odnos s postojećom publikom te ukloniti perceptivna blokada koja potencijalnu publiku udruge obeshrabruje da prisustvuje programima i postane dio zajednice koja se u Booksi okuplja.
-
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dokumentiranje nezavisne kulture sakuplja, obrađuje, katalogizira, arhivira i digitalizira materijale koji su nastali radom organizacija nezavisne kulture u RH od 1990-ih naovamo. Centar u svom radu surađuje s organizacijama kako na arhiviranju tako i na edukaciji i zagovaranju jačanja praksi arhiviranja i prenošenja organizacijskog pamćenja, a sve u cilju jačanja i razvoja nezavisne kulturne scene i njezinih praksi. Centar kontinuirano surađuje i s relevantnim institucijama na edukaciji mladih arhivista te povećanju vidljivosti kritičkih, inovativnih i angažiranih kulturnih i umjetničkih praksi u zemlji, kao i s istraživačima s ciljem historizacije i interpretacije tih praksi u suvremenom kontekstu. Centar je fizički prostor u kojem su materijali dostupni svim zainteresiranim korisnicima šest dana u tjednu, a ima i mrežne stranice na kojima se korisnici i šira javnost informiranju o Centru i njegovim aktivnostima. Centar ima online bazu podataka pristup kojoj će od 2020. biti omogućen zainteresiranim korisnicima.
-
Klub Booksa (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa inovativan je program koji nudi sudjelovanje u kulturnim aktivnostima, potiče na kritičko razmišljanje, društveni angažman te nudi neformalnu edukaciju. Program je osmišljen za ciljanu skupinu koju čine prvenstveno mladi, odnosno studenti, akteri nezavisne kulture, umjetnici, aktivisti, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Korisnicima program omogućuje da sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi nikakve sadržaje, da se društveno angažiraju te da, bilo samostalno, bilo u suradničkim inicijativama, istražuju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti u klubu dijele se na: književne (razgovori, tribine, predavanja); edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja); glazbene (serija koncerata autorske glazbe); podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika); društveno-kulturna događanja za zajednicu i sa zajednicom; ljetni program "Booksa u parku".
-
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dokumentiranje nezavisne kulture je community arhiv nezavisne kulturne scene u RH. Centar je posvećen sustavnom prikupljanju, obradi, digitalizaciji i prezentaciji materijala proizvedenih na nezavisnoj sceni, besplatno je otvoren i nudi podršku u istraživanju svim zainteresiranima. Centar je jedinstveno mjesto očuvanja i prezentacije građe iz polja nezavisne kulture, ali i edukacije mladih o razvoju nezavisne kulture i civilnog društva u RH kroz volontiranje i studentsku praksu. Centar pruža i podršku organizacijama nezavisne kulture u uspostavljanju vlastitih arhiva. Centar se temelji na suradničkim modelima rada te je posvećen umrežavanju sa sličnim arhivima i knjižnicama civilnog društva u RH kroz razmjenu materijala, resursa i znanja, ali i kroz zagovaračke aktivnosti. U sklopu projekta provode se sljedeće aktivnosti: prikupljanje i arhiviranje građe, rad s korisnicima, prezentiranje vlastitih aktivnosti online, umrežavanje s organizacijama nezavisne kulture i civilnog društva, provođenje edukacije studenata i volontera te zagovaranje boljih uvjeta dokumentiranja civilnog društva u RH.
-
Klub Booksa (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2 Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa inovativan je program koji nudi sudjelovanje u kulturnim aktivnostima, potiče na kritičko razmišljanje, društveni angažman te nudi neformalnu edukaciju. Program je osmišljen za ciljanu skupinu koju čine prvenstveno mladi, odnosno studenti, akterice nezavisne kulture, umjetnici, aktivistice, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Korisnicima i korisnicama omogućujemo da sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi nikakve sadržaje, da se društveno angažiraju te da bilo samostalno, bilo u suradničkim inicijativama istražuju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti u klubu dijele se na: 1) književne (razgovori, tribine, predavanja), 2) edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja), 3) glazbene (serija koncerata autorske glazbe, slušateljski klub), 4) podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika), 5) društveno-kulturna događanja za zajednicu i sa zajednicom te 6) ljetni program Booksa u parku.
-
Polarni krug (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Nakon 10 godina predstavljanja balkanskih književnosti te različitih regija od Baltika do Mediterana, Kulturtregerov festival Revija malih književnosti u 2019. godini završava trogodišnji ciklus predstavljanja suvremene arapske književnosti ugošćavanjem i objavljivanjem književnika iz Egipta. Festival predstavlja književnosti koje su u hrvatskom kulturnom polju manje zastupljene i/ili zanemarene, a od 2020. počinje novu fazu u kojoj se geografija povezuje sa suvremenim društvenim, kulturnim, ekonomskim i političkim izazovima. U novoj fazi namjera je osmisliti širi suradnički međunarodni projekt unutar kojeg bi Revija malih književnost bila integralni dio, a ovaj projekt prvi je pokušaj tog iskoraka u kojem će se s partnerima s Islanda i iz Norveške osmisliti koncept i aktivnosti. Kroz projekt se želi istražiti temu Polarnog kruga te načine na koje se njoj prilazi politički, ekonomski, ali i književno, te predstaviti goste iz nordijskih zemalja, Rusije, Kanade i SAD-a koji se bave tim fenomenom. U sklopu suradničkog projekta osmislit će se aktivnosti izvan Hrvatske čiji će nositelji biti partneri na projektu, a u koje će biti uključeni hrvatski suradnici.
-
Razvoj publike udruge Kulturtreger (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Kroz ovaj projekt razvoja publike udruga Kulturtreger istražuje potrebe, sklonosti i navike postojeće publike, ponajprije one koja rad udruge prati putem praćenja njezinih internetskih stranica i društvenih mreža. Cilj je utvrditi koje programe publika prati i dolaskom na iste, koje su mogućnosti preklapanja publike u različitim programima, optimizirati načine komunikacije s publikom te osnažiti organizaciju kroz izgradnju kapaciteta, odnosno edukaciju u razvoju postojećih i uvođenju novih oblika digitalne komunikacije. Ovim će projektom udruga bolje upoznati svoju publiku, tj. dobit će uvide o publici koje će iskoristiti kako bi mogla sustavnije i interaktivnije komunicirati s njom. Kroz razvoj odnosa s već postojećom publikom i jasniju percepciju njezinih potreba i sklonosti udruga će privući i novu publiku jer će znati koje komunikacijske metode i kanale koristiti i na koji način. Publika će kroz ovaj projekt dobiti mogućnost još snažnijeg upliva u rad i programe organizacije, odnosno postići će se osjećaj zajedničkog vlasništva nad radom, čime se ispunjava cilj da svi programi koje organizacija provodi budu temeljeni na potrebama zajednice i provedeni u suradnji s njom.
-
Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dokumentiranje nezavisne kulture je community arhiv nezavisne kulture koji od prosinca 2011. godine vode udruge Kulturtreger i Kurziv iz Zagreba. Centar je jedinstveno mjesto na kojem se sustavno prikupljaju, obrađuju, digitaliziraju i javnosti trajno i besplatno nude na korištenje fizički i digitalni materijali koje su od 1990. do danas proizvele organizacije, inicijative i pojedinci u polju nezavisne kulture u Hrvatskoj. Centar se bazira na suradničkim principima rada te u rad direktno uključuje organizacije i pojedince kroz razmjenu i arhiviranje materijala te njihovu digitalizaciju i prezentaciju. Osim toga, u svrhu transfera znanja o razvoju nezavisne kulture na nove generacije, ali i jačanja stručnih kapaciteta polja, Centar provodi edukaciju za studente informacijskih znanosti i volontere. Također, provodi se umrežavanje s drugim arhivima i knjižnicama civilnog društva u svrhu zagovaranja za poboljšanje uvjeta dokumentiranja tog polja. U sklopu projekta u Centru će se provesti sljedeće aktivnosti: arhiviranje i digitalizacija materijala, rad s korisnicima, web stranica Centra, edukativni program (studentska praksa i volonterski program), zagovaračke aktivnosti.
-
Klub Booksa (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa inovativan je program koji nudi sudjelovanje u kulturnim aktivnostima, potiče na kritičko razmišljanje, društveni angažman te nudi neformalnu edukaciju. Program je osmišljen za ciljanu skupinu koju čine prvenstveno mladi, odnosno studenti, akterice nezavisne kulture, umjetnici, aktivistice, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Korisnicima i korisnicama omogućeno je da sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi nikakve sadržaje, da se društveno angažiraju te da, bilo samostalno, bilo u suradničkim inicijativama, istražuju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti u klubu dijele se na: književne (razgovori, tribine, predavanja); edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja); glazbene (serija koncerata autorske glazbe, slušateljski klub); podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika); društveno-kulturna događanja za zajednicu i sa zajednicom te ljetni program Booksa u parku.
-
Selekcija Booksinog međunarodnog književnog programa (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se sastoji od posjete dvama međunarodnim književnim festivalima u Berlinu i Bilbaou radi selekcije međunarodnog programa u klubu Booksa. Kulturtreger već godinama razvija svoj međunarodni književni program kako kroz različite suradničke projekte tako i samostalno. Ključna stvar za realizaciju književnog programa, osim osobnog kontakta s međunarodnim književnicima koje se poziva u Zagreb, je upoznati se sa suvremenom književnom produkcijom, novim imenima i novim trendovima u književnosti. Stoga je posjeta važnim međunarodnim književnim festivalima koji okupljaju veliki broj autora iz cijelog svijeta, otkrivaju nove teme i nove formate književnih predstavljanja jedan od najučinkovitijih načina odabira autora za program u klubu Booksa te njegov daljnji razvoj.
-
Klub Booksa (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa inovativan je program koji svojim korisnicima nudi uključivanje i sudjelovanje u kulturnom djelovanju, potiče ih na kritičko razmišljanje, društveni angažman te nudi kvalitetno provođenje slobodnog vremena i neformalnu edukaciju prilagođenu njihovim potrebama. Kao takav, klub Booksa jedan je od rijetkih prostora u Gradu Zagrebu koji pruža odmak od standardnih, odnosno konvencionalnih načina konzumiranja kulturnih sadržaja. Program je osmišljen za ciljanu skupinu koju čine prvenstveno mladi (od 18 do 30 godina), odnosno studenti, akteri nezavisne kulture, umjetnici, aktivisti, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Program u klubu podijeljen je u tri dijela – dnevni, večernji i Centar za dokumentiranje nezavisne kulture (istraživačko-arhivski program) a karakterizira ga sinergija različitih formata aktivnosti koji omogućuju korisnicima da aktivno i konstruktivno provedu slobodno vrijeme, sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi nikakve sadržaje, da se društveno angažiraju te da bilo samostalno, bilo u suradničkim inicijativama istražuju i propituju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti u klubu dijele se na: 1) književne (razgovori i tribine), 2) edukacijske (radionice kreativnog pisanja, čitateljski klubovi, putopisna predavanja), 3) glazbene (serija koncerata autorske glazbe i slušateljski klub), 4) istraživačko-arhivske (Centar za dokumentiranje nezavisne kulture), 5) podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika) te 6) kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
-
RMK - arapska knjževnost (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 13,500.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je uspostaviti suradnju s književnim institucijama, udruženjima i samim književnicima u arapskim zemljama istočnog i južnog Mediterana kako bi se realizirao festival Revija malih književnosti 2017. - 2019. godine. Projekt se sastoji od putovanja u Bejrut gdje će se u suradnji s The Arab Fund for Arts and Culture organizirati sastanci s udruženjima pisaca, urednicima, književnicima, prevoditeljima, izdavačima i kulturnim menadžerima kako bi se dogovorila konkretna suradnja za naredne tri godine festivala. Specifičnost projekta je njegova lingvistička i geografska odrednica (arapske zemlje istočnog i južnog Mediterana) s obzirom na to da hrvatsko izdavaštvo gotovo uopće ne poznaje taj književni teritorij koji nam je danas poznat isključivo zbog migrantske krize. Daljnja specifičnost projekta je da se bavi otkrivanjem novih imena u književnosti, prvim predstavljanjem do sad neprevedenih autora na hrvatski te uspostavljanjem književnih veza kroz sustavnu višegodišnju suradnju. Konačno, projekt će otvoriti prostor drugim organizacijama u Hrvatskoj (kako onima u polju književnosti tako i onima u drugim umjetničkim područjima) za suradnju s organizacijama i umjetnicima u navedenim zemljama.
-
Klub Booksa (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,737.50kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa inovativan je program koji svojim korisnicima nudi uključivanje i sudjelovanje u kulturnom djelovanju, potiče ih na kritičko razmišljanje, društveni angažman te nudi kvalitetno provođenje slobodnog vremena i neformalnu edukaciju prilagođenu njihovim potrebama. Kao takav, klub Booksa jedan je od rijetkih prostora u gradu Zagrebu koji pruža odmak od standardnih, odnosno konvencionalnih načina konzumiranja kulturnih sadržaja. Program je osmišljen za ciljanu skupinu koju čine prvenstveno mladi (od 18 do 30 godina), odnosno studenti, akteri nezavisne kulture, umjetnici, aktivisti, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva (primarno iz područja nezavisne kulture). Program u klubu podijeljen je u tri dijela – dnevni, večernji i Centar za dokumentiranje nezavisne kulture a karakterizira ga sinergija različitih formata aktivnosti koje omogućuju korisnicima da aktivno i konstruktivno provedu slobodno vrijeme, sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi nikakve sadržaje, da se društveno angažiraju te da bilo samostalno, bilo u suradničkim inicijativama istražuju i propituju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti u klubu dijele se na: 1) književne (razgovori i tribine), 2) edukacijske (radionice kreativnog pisanja, book clubovi, putopisna predavanja), 3) glazbene (serija koncerata autorske glazbe), 4) istraživačko-arhivske (Centar za dokumentiranje nezavisne kulture), 5) podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika) te 6) kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
-
Razvoj aktivnih zajednica (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 13,505.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Međunarodni suradnički projekt s partnerima iz Španjolske, Srbije i Hrvatske ima za cilj razvoj publike kroz formate uključivanja i osnaživanja aktivnih zajednica. Posebnost projekta je u pristupu publici kao aktivnim kreatorima kulturnog sadržaja koji ga ne samo osmišljavaju i provode u suradnji s partnerima već se kapacitiraju za njegovo preuzimanje i razvijanje u budućnosti neovisno o partnerima koji su inicirali aktivnosti. Povezivanje na europskoj razini je drugi segment projekta koji partnerima omogućuje bolje povezivanje zajednica s kojima rade te jačanje njihovih kapaciteta za suradnju i razmjenu. Kako bi se ovaj međunarodni projekt razvio i pripremio u Zagrebu će se organizirati sastanak i radionica na kojima će sudjelovati po 2 predstavnika partnerskih organizacija Platoniq iz Španjolske i grupe Škart iz Srbije te predstavnici partnerske organizacije Kurziv iz Hrvatske. Na sastanku koji će se održati u svibnju 2016. godine bavit ćemo se osmišljavanjem konkretnih aktivnosti projekta. Nakon sastanka održat će se radionica gdje će partneri osmisliti formate aktivnosti budućeg projekta te se osnažiti za njihovo provođenje korištenjem inovativne metodologije iskustvenog učenja koja će se razviti s partnerima upravo za tu namjenu.
-
Klub Booksa (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program kluba Booksa podijeljen je na dnevni i večernji program te Centar za dokumentiranje nezavisne kulture, a karakterizira ga sinergija različitih formata aktivnosti koje omogućuju korisnicima da aktivno i konstruktivno provedu slobodno vrijeme, sudjeluju u osmišljavanju i provedbi kulturnih i umjetničkih programa, da se educiraju u područjima u kojima im formalno obrazovanje ne nudi sadržaje, da se društveno angažiraju te da istražuju i propituju širok spektar kulturnih i društvenih zbivanja i postignuća. Aktivnosti se dijele na: književne (razgovori i tribine); edukacijske (radionice kreativnog pisanja, book clubovi, putopisna predavanja); glazbene (serija koncerata autorske glazbe); istraživačko-arhivske (Centar za dokumentiranje nezavisne kulture); podrška i solidarnost (ugošćavanje organizacija i umjetnika) te kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Korisnici programa su prvenstveno mladi od 18 do 30 godina, odnosno studenti, akteri nezavisne kulture, umjetnici, aktivisti, mladi zaposleni profesionalci u kreativnim industrijama te organizacije civilnog društva.
-
Rubna područja književnosti (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Kako bi kontinuirano razvijala svoje programe te osmišljavala inovativne pristupe književnosti, organizacija ulaže u kontakte s međunarodnim organizatorima književnih programa, istraživanje novih kulturnih praksi te povezivanje s književnicima koji njeguju kritički i eksperimentalan pristup tekstu. U okviru projekta istražit će se festivali koji svojim pristupom, formatima, izborom gostiju i vrijednostima koje promoviraju nude mogućnosti za učenje i razvoj programa organizacije. Jedan od takvih festivala je međunarodni književni festival Kosmopolis koji se svake dvije godine održava u Barceloni, koji je zanimljiv jer je organiziran u male formate u kojima se ostvaruje lakši kontakt s piscima, i koji poziva pisce koji njeguju inovativne i eksperimentalne književne prakse, povezuje književnost s drugim područjima kako u polju umjetnosti tako i polju znanosti i društva, stavlja naglasak na promišljane novih tehnologija i njihova utjecaja na polje književnosti, te polaže veliku pažnju na privlačenje novih publika.
-
Klub Booksa (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Klub Booksa predstavlja specifičan model prostora u kulturi s obzirom da posjetiteljima nudi program tijekom cijele godine te ih potiče na aktivno uključivanje u sve programske aktivnosti i rad kluba. Danas, nakon deset godina rada, klub je prepoznat kao mjesto nezavisne kulture i kao poligon za predstavljanje novih ideja i inicijativa. Glavni cilj projekta je razvijanje kritičke kulture i poticanje na društvenu odgovornost i angažman. Također, klub kreira prostor za sudjelovanje i interakciju te na taj način uključuje lokalnu zajednicu u kulturnu razmjenu. Brojnim suradničkim projektima povećava vidljivost kako same udruge tako i cijelog nezavisnog kulturnog i civilnog sektora. Aktivnosti koje se provode u klubu uključuju sve - od dnevnog boravka s infrastrukturom za smisleno i kreativno provođenje slobodno vremena (čitaonica, bežični internet, info punkt, dnevna štampa...) do dnevnih i večernjih programa koje čine razne kreativne radionice, strukturirana tematska okupljanja, prezentacije, javni razgovori s umjetnicima i kulturnim radnicima, okrugli stolovi, prezentacije projekata drugih udruga i sl. Korisnici programa prvenstveno su mladi, studenti i mladi profesionalci, ali i šira publika zainteresirana za kulturu i umjetnost te stručna javnost iz područja kulture i umjetnosti. Tematski naglasak kluba je na književnosti, promociji knjiga i čitanja, ali se knjige uzimaju i kao polazište za šire društvene rasprave, pri čemu se mladima nastoji ukazati na značaj i ulogu književnosti u razvoju modernog i otvorenog društva te njezine relevantnosti za njihov razvoj i život.
-
Revija malih književnosti - Baltik (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je uspostaviti suradnju s književnim institucijama, udruženjima i samim književnicima u Estoniji kako bi se relizirao festival Revija malih književnosti 2015. godine. Projekt se sastoji od putovanja u Tallin gdje će se u suradnji s Estonian Literature Center organizirati sastanci s udruženjem pisaca, urednicima, književnicima i prevoditeljima kako bi se dogovorila konkretna suradnja za festival. S obzirom na nepostojanje bilo kakvih književnih veza između Hrvatske i Estonije (kod nas ne postoji katedra za estonski jezik, kulturno društvo pa čak niti ambasada) vrlo je važno ostvariti osobne kontakte s potencijalnim partnerima i donatorima projekta.