Centar za dramsku umjetnost
Projekti u 2014 godini
-
net.cube (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 39,976.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
-
- Opis projekta:
- Net.cube projekt sustavno prati i potiče umjetničko Internet stvaralaštvo unutar hrvatskog konteksta. Cilj net.cube projekta osigurati je uvjete za umjetničke internetske projekte i razvoj domaćeg internetskog stvaralaštva, njegovo kontekstualiziranje i mapiranje. Tematski fokus je razgradnja digitalne "bijele kocke" i poticanje umjetničkih projekata koji se bave cyberspaceom kao prostorom reprezentacije. Istraživanjem analogije između "bijele kocke" i cyberspacea, analizira se na koji način nevidljivi zidovi internetske galerije daju izloženim radovima dodanu vrijednost i preslikavaju autonomiju materijaliziranog prostora galerije prisutnu od modernizma nadalje. Program se ostvaruje na dvije razine – kao program predavanja i kao internetska galerija novoproduciranih radova hrvatskih umjetnika. Net.cube će omogućiti platformu za produkciju, reprezentaciju, kontekstualizaciju i dokumentarizaciju internetske umjetnosti. U 2015. godini planira se 6 novih produkcija.
Ostali projekti
-
CDU 2024 (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 8,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Centar za dramsku umjetnost neprofitna je organizacija osnovana 1995. godine uz potporu Instituta Otvoreno društvo te u suradnji s Akademijom dramske umjetnosti, a danas djeluje kao platforma za produkciju, festivalsku organizaciju i kuriranje te umjetničko istraživanje i edukativno-diskurzivne programe u području izvedbenih, audiovizualnih i novomedijskih umjetnosti. Godišnji program CDU-a artikulira se s obzirom na sljedeće temeljne odrednice: 1. Otvaranje prostora eksperimenta i istraživanja te kritičkog promišljanja, s ciljem artikulacije, prezentacije, distribucije i afirmacije novih i inovativnih umjetničkih izvedbenih praksi (nove produkcije i reprize predstava: Dostaviti n/r g. J., Bartlebyjeva dilema, Čistim život, this is my truth, tell me yours, zadnji voz, Povrtni složenac); 2. Decentralizacija programskih aktivnosti i prostora suradnje (UNSEEN festival u formatu putujućeg kina); 3. Razvoj nove publike putem suradničkih modela prezentacije i participacije u kulturnoj produkciji i konzumaciji (CDU na Peščenici – Kultura u zajednici, UNSEEN festival, feministička plesna edukacija Mjesečnica); 4. Stvaranje lokalnih i međunarodnih partnerstava u svrhu jačanja kapaciteta organizacije i provedbe programa s internacionalnom komponentom (UNSEEN i suradnja s ne-europskim filmskim autorima_cama i kustosima_cama, predstava Sve što jedna država želi (HR/FR/RC, suradnje s lokalnim institucijama i organizacijama: Centar mladih Ribnjak, KunstTeatar, Centar kulture Peščenica - KNAP, UO Muzak i dr.)); 5. Stvaranje lokalnih platformi koja se bave problematikom kulturnog polja, kako bi se pomoglo ostvarivanju ciljeva djelovanja organizacije (platforma za radne uvjete u kulturi Za K.R.U.H.).
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta - 2023. (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 44,999.96kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- CDU je osnovan 1995. te kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremenih izvedbenih praksi i medija u Hrvatskoj istovremeno formirajući međunarodne veze i umrežujući se s lokalnim organizacijama. Program CDU u nadolazećoj godini artikulirat će se na temelju: umjetničke produkcije s naglaskom na eksperimentalne i subverzivne forme: Jasna Žmak "This is my truth, tell me yours" (autoetnografska izvedba iz pozicije dramaturginje); razvijanja participativnih praksi u kulturi i decentralizaciju distribucije (pokretno kino Unseen festivala, Nina Gojić i body-positive, feministička plesna edukacija); dokumentiranja i arhiviranja (ne)formalnih znanja u kulturnom polju i radu neprofitnih organizacija te promicanja osnaživanja sektora (sudjelovanje u EU projektu "Zajedno smo jači", platforma ZA K.R.U.H., arhiv samoorganiziranih izvedbenih praksi - Nina Gojić i Antisezona); razvijanja međunarodnih partnerstva i suradnji (suradnja s južnoameričkim autorima u sklopu Unseena, plesna produkcija "Poligon" s umjetnicima iz Republike Kongo/Francuske - Lucija Klarić).
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta, 2022. (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50,000 kn
- Opis projekta:
- CDU kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremene izvedbene scene u Hrvatskoj istovremeno se povezujući s međunarodnom mrežom partnera. Godišnji program CDU-a artikulira se s obzirom na 3 temeljne sastavnice: 1. otvaranje prostora eksperimenta i istraživanja (u 2022. projekti "Coworking" Jasne Žmak te "Double fault" Nine Gojić); 2. decentralizacija programskih aktivnosti i prostora suradnje (izmještajući većinu programskih aktivnosti u manje zajednice izvan Zagreba u kojima suvremene umjetničke prakse nisu zastupljene: UNSEEN film festival); 3. razvoj nove publike (razvijajući nove metode prezentacije: UNSEEN festival, "Double Fault", nova umjetnička metodologija: "Coworking"). CDU također aktivno radi na stvaranju međunarodnih partnerstava kroz selekciju programa međunarodnih filmskih festivala te suradnju s organizacijama iz inozemstva, ali i na stvaranju lokalnih platformi koje se bave problematikom kulturnog polja (platforma za radne uvjete u kulturi Za K.R.U.H.).
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja participativnih praksi (2021.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Opis projekta:
- Sudioničke prakse jedan su od potencijalnih aspekata odgovora na dva problema u kulturi – pad broja publike i marginalizacija važnosti kulture. S jedne strane, uključivanje šire javnosti u rad organizacija na bilo kojoj razini osnažit će organizacije i njihove kapacitete, kako određenim tipovima znanja tako potencijalno i financijski – kroz različite oblike financiranja koji bi se u novim konstelacijama odnosa mogli razviti čime bi se isti decentralizirali i dodatno diversificirati, a što bi organizacijama u konačnici omogućilo veću autonomiju u djelovanju. Uključivanje šire zajednice, koja nije nužno strukovno vezana uz polje kulture, jest prvi korak ka širenju i uključivanju nove publike te kao takvo predstavlja temelj za kasnije privlačenje i uključivanje većeg broja ljudi u sudioničke procese, ali i participaciju u polju kulture općenito. Za očekivati je da prvi sudionici budu osobe koje već imaju određeno iskustvo, interes te praktično znanje u domeni kulture, međutim njihovim uključivanjem, koje bi također omogućilo preciznije i bolje mogućnosti odgovora na potrebe zajednice, stvorili bi se praktični preduvjeti za daljnje uključivanje zainteresiranih.
-
Coworking (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- U praksi coworkinga sublimirane su brojne značajke suvremenog tržišta rada: od fleksibilizacije uvjeta rada preko dominacije IT sektora do raznih "inovativnih" poslovnih modela današnjice. S druge strane, njegovim se naličjem mogu smatrati fenomeni poput prekarnosti rada i rastuće ugroženosti radničkih prava, visoke nezaposlenosti, nestanka srednje klase, slabljenja sindikalne moći te transformacije strukture gospodarskih sektora. Paralelno, u lokalnom, ali i međunarodnom kontekstu, kao goruće se pitanje preživljavanja nezavisne kulture postavlja pitanje nestajanja prostora u kojima ta kultura "živi" Posebice to vrijedi za izvedbene umjetnosti za koje je pitanje prostora oduvijek bilo od centralnog značaja. Ovo istraživanje dovodi u vezu ove dvije premise te se temelji na ispitivanju umjetničkog potencijala coworking prostora postavljajući naizgled vrlo paradoksalno pitanje – mogu li coworking prostori postati novi prostori kulture? Istraživanje se temelji na terenskoj opservaciji nekoliko zagrebačkih coworking prostora. Koristeći autoetnografske metode, autori će bilježiti svoje iskustvo coworkinga te detektirati moguće prostore za umjetničke intervencije.
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta, 2021. (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 42,750.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Opis projekta:
- CDU, udruga osnovana 1995., kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremene izvedbene scene u Hrvatskoj istovremeno se povezujući s međunarodnom mrežom partnera. Godišnji program CDU-a artikulira se s obzirom na 3 temeljne sastavnice: prva je otvaranje prostora eksperimenta i istraživanja (u 2021. godini projekt "Pravila igre" Lucije Klarić te "koreografija empatije" Nine Gojić); druga je decentralizacija programskih aktivnosti i prostora suradnje (izmještajući većinu programskih aktivnosti u manje zajednice izvan Zagreba u kojima suvremene umjetničke prakse nisu zastupljene: UNSEEN mini film festival);treća je razvoj nove publike (razvijajući nove metode prezentacije: UNSEEN festival; nova umjetnička metodologija: "Pravila igre"). Uz to, CDU radi na stvaranju međunarodnih partnerstava (selekcija programa festivala DOK Leipzig, HRFF Belfast) te sudjeluje u stvaranju lokalnih platformi koja se bave problematikom kulturnog polja (platforma za radne uvjete u kulturi Za K.R.U.H.). Ova podrška uključuje troškove plaće koordinatora aktivnosti zaposlenog na poslovima produkcije i administracije, promidžbenim aktivnostima te troškove računovodstva, nužne za nesmetan rad i razvoj udruge.
-
Pravila igre - "alati" za participativni teatar (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 15,200.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Kao relativni izvedbeni novitet, participativna umjetnost i dalje egzistira na umjetničkim marginama gdje još uvijek opstaje pitanje – kad određena izvedba postaje participativnom? Uvođenje elemenata igre u izvedbu pokazalo se kao jednim od osnovnih mehanizama kako umjetnici postižu "participativnost" u teatru. Upravo u izučavanju odnosa igre i izvedbe namjera je istraživačkog projekta "Pravila igre - alati za participativni teatar" zakrpati konceptualne rupe koje nastaju zbog pomanjkanja sustavnog i kritičkog proučavanja ovih hibridnih, interaktivnih formi. Ovaj interdisciplinarni projekt povezuje dizajnere igara s kazališnim umjetnicima u radioničkom ciklusu. U sklopu radionica cilj je pokušati, putem izučavanja načela dizajniranja igre, napraviti korak bliže metodologiji kreiranja participativnih, izvedbenih formi. Istraživanje koje će se provoditi u radioničkom formatu na praktičan će način pokušati artikulirati koje su konceptualne kvalitete, a da bi se određena forma mogla nazivati participativnom te se formalno prosuđivati u vrijednosti svoje "participativnosti". Krajnji ishod bolje je razumijevanje i kako praktični tako i teorijski iskorak u promišljanju participacije.
-
Selekcija filmova iz programa festivala "Belfast Human Rights Film Festival" (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 8,900.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- U kontekstu pripreme UNSEEN filmskog festivala koji se održava u Cavtatu te u svrhu selekcije dijela filmskog programa planira se posjet festivalu aktivističkog dokumentarnog filma u Belfastu Belfast Human Rights Film Festival (u nastavku BHRFF), s kojim je već uspostavljen inicijalni kontakt. BHRFF dijeli vrijednosti srodne onima koje zastupa festival UNSEEN, a radi se o otvaranju i preispitivanju ključnih tema u društvu, politici, ekonomiji i ekologiji te nastojanju da se lokalna zajednica uključi u raspravu i pripremi za sudjelovanje u procesima odlučivanja o istima. U tom smislu prilika da se selektira dio programa festivala BHRFF pozitivno bi utjecala na kvalitetu narednog izdanja UNSEEN filmskog festivala te bi dodatno pridonijelo ispunjavanju navedenih ciljeva, a publici bi bili ponuđeni i inovativni umjetnički modeli reprezentacije. Osim toga, razmjena iskustava oko organizacije ovog tipa festivala te širenje mreže poznanstava osnažili bi kapacitete CDU-a za organizaciju narednih izdanja festivala UNSEEN, ali i drugih projekata organizacije.
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta, 2020. (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,992.80kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dramsku umjetnost je udruga osnovana 1995. koja kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremene izvedbene scene u Hrvatskoj istovremeno se povezujući s međunarodnom mrežom partnera. Godišnji program CDU-a artikulira se s obzirom na tri temeljne sastavnice: otvaranje prostora eksperimenta i istraživanja (u 2019. godini projekt "Food for Thought" Nine Gojić i Yalde Pakzad Afshar); decentralizacija programskih aktivnosti i prostora suradnje izmještajući većinu programskih aktivnosti u manje zajednice izvan Zagreba u kojima suvremene umjetničke prakse nisu zastupljene (projekt UNSEEN mini film festival); razvoj nove publike pomoću novih metodologija edukacije (diskurzivni dio UNSEEN festivala; izdavačka djelatnost, sistematsko obrađivanje bitnih i dugogodišnjih aktera na nezavisnoj sceni, poput kolektiva BADco. u predstojećem projektu Une Bauer).
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta, 2019. (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,992.80kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dramsku umjetnost kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremene izvedbene scene u Hrvatskoj povezujući se istovremeno s međunarodnom mrežom partnera. Godišnji program artikulira se u odnosu na 3 temeljne sastavnice. Jedna od njih je otvaranje prostora eksperimenta i istraživanja u okviru kojega se provode plesni projekt Noćna muzika nastao kroz koreografsku metodu Visible Thinking Bodies i istraživački projekt Koreografija smrti u partizanskom filmu. Druga se odnosi na decentralizaciju programskih aktivnosti i prostora suradnje izmještanjem većine programskih aktivnosti u manje zajednice izvan Zagreba u kojima suvremene umjetničke prakse nisu zastupljene - projekt: UNSEEN mini film festival. Treća sastavnica odnosi se na razvoj nove publike koristeći prostor interneta kao prostor dijeljenja znanja (projekt: Javna arhiva Frakcije).
-
Javna arhiva Frakcije - časopisa za izvedbene umjetnosti - 1995.-2015. (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 39,700.00kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40.000 kn
- Opis projekta:
- Projekt javne arhive Frakcije – časopisa za izvedbene umjetnosti koji je izlazio u periodu 1995. – 2015. godine (izdavač: Centar za dramsku umjetnost) omogućuje profesionalnoj i široj javnosti uvid u dva desetljeća jednog od dugovječnijih publicističkih projekata u Hrvatskoj, ne samo u nezavisnoj kulturi nego i u području kulturnih časopisa općenito. Započeta iz potrebe artikulacije teorijsko-kritičke platforme za suvremena kretanja u izvedbenim umjetnostima, Frakcija je aktivno gradila kontekst za novu i aktualnu umjetnost te pružila podršku cjelokupnoj nezavisnoj sceni u Hrvatskoj što je, pogotovo u devedesetima, značilo i opozicijsku političku opciju i otpor prema dominantnim kulturnim politikama. Ovaj sadržajno progresivan i međunarodno relevantan dvojezičan časopis nositelj je pamćenja niza lokalnih organizacija, institucija, umjetnika i umjetničkih skupina koje djeluju u Hrvatskoj 1995. – 2015. Projekt javne arhive Frakcije uključuje digitalizaciju svih izdanja časopisa, trajnu i javno dostupnu arhivu, web-katalog s bibliografijom, pretraživ po uredniku, autoru, naslovu i temi, dvojezičan (hrvatsko-engleski) kontekstualizirajući website, te druge uvezane promotivne aktivnosti.
-
Koreografija smrti u partizanskom filmu (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Partizanski film jedini je "autohtoni" filmski žanr koji je naša regija ikada izrodila, a ujedno i inozemno najviše prepoznat domaći filmski "proizvod". No, zahvaljujući suvremenim revizionističkim tendencijama, njegov se značaj u političkom, ali i umjetničkom kontekstu, danas umanjuje ili čak u potpunosti briše. Ovaj projekt revitalizaciji partizanskog filma pristupa iz izvedbenog ugla, postavljajući ga kao predložak za koreografski materijal, fokusirajući se pritom isključivo na scene smrti, odnosno umiranja. Iako su navedene scene u popularnoj kulturi odavno kanonizirane kao amblematski prikazi herojstva, predanosti, srčanosti i moralnosti NOB-a, te iz istog razloga često kritizirane zbog stereotipizacije kojoj podliježu, u njima je istovremeno ideološki naboj doveden do maksimuma. Istražujući razlike između prikaza individualnih i kolektivnih smrti, onih jugoslovenskih, savezničkih i fašističkih, zatim onih ženskih i muških, mladih i starih, ovaj projekt želi analizirati moduse fikcijskih reprezentacija umirućih boraca i borkinja u NOB-u te ispitati njihov potencijal u koreografskom smislu.
-
Centar za dramsku umjetnost - program razvoja organizacijskih, produkcijskih i prezentacijskih kapaciteta, 2018. (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,045.96kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Centar za dramsku umjetnost kroz svoje kontinuirano djelovanje oblikuje kontekst i uvjete za rad suvremene izvedbene scene u Hrvatskoj istovremeno se povezujući s međunarodnom mrežom partnera. Godišnji program artikuliran je s obzirom na dvijetemeljne sastavnice. Jedna od njih je decentralizacija programskih aktivnosti i prostora suradnje izmještanjem programske aktivnosti u manje zajednice izvan Zagreba u kojima suvremene umjetničke prakse nisu zastupljene - projekt "UNSEEN".a druga razvoj nove publike koji uključuje razvoj nove metodologije edukacije pomoću projekta "Publikator".
-
Nohow On (radni naslov) (2017.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 19,975.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Istraživanje polazi od pojmova nevidljivosti, radikalnog drugog i ksenofeminizma, a pristupa im se koristeći prakse prefiguracije kao političke i estetske strategije. Politički pojam prefiguracije odnosi se na prakse otpora i građanskog neposluha koje nemaju unaprijed odabrane ideološke programe na svojem horizontu, nego se ideologija formulira mikropolitički, utjelovljenjem principa za koje se želi zalagati na širem društvenom planu. U tom procesu temelj je istraživanje pokreta, čiji su principi bazirani na principima somatskih praksi koje razumijevamo kao prefigurativne, zahvaljujući svojoj istovremenoj prisutnosti i odsutnosti prenaučenih i novih znanja i principa stvaranja novih, te rastvaranja starih znanja i iskustava. Istraživanjem pokreta temeljem ovih principa dolazi se do izvedbenih pitanja: što se događa unutar linije želja-namjera-odluka-događaj/ne-događaj; što je to što odlučujemo ne opažati i ne činiti; kada događaj postaje nečitljiv, nedovršen, nespektakularan i time nevidljiv. Uz to, u fokusu interesa su i šire političke implikacije navedenih izvedbenih problema te režimi vidljivosti u reprezentaciji nasilja, ljubav prema stranom i nepoznatom te open-source ekonomije.
-
Posjet DokuFestu (Prizren) u okviru pripreme festivala Nevidljivi (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,308.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Nevidljivi, festival kratkometražnog filma održat će se po prvi put u Cavtatu od 26. do 30.9, 2017.godine. Projekcije i prezentacija radova dogodit će se u javnom prostoru grada Cavtata, a središnja točka događanja je Dom kulture. Cavtat je turistički gradić koji živi u sjeni Dubrovnika kao kulturnog središta, te se ondje ne odvijaju programi iz područja suvremenih umjetničkih praksi. Projekt Nevdiljivi dramaturginje Mila Pavićević, filmske radnice Karle Crnčević i dizajnera Orsata Frankovića, predstavlja pokušaj da se to postojeće stanje promijeni. Koncept događanja mišljen je u otklonu prema dominatnim načinima prezentacije na festivalima kroz promišljanje odnosa vidljivog i nevidljivog u umjetničkoj proizvodnji. Filmski se program prezentira nenajavljeno - gerilski, na frekvetnim lokacijama u javnom prostoru, zaokupljajući pažnju slučajne publike domaće i internacionale, a diskurzivni program (radionice i javne diskusije) zauzima središnje mjesto u Domu kulture. Projekt “Nevidljivi” se realizira u suradnji s različitim akterima (Općina Konavle, Dubrovačko-neretvanska županija, Muzeji i galerije Konavle, Turistička zajednice Konavle.) Iako je ovo prvo izdanje festivala, festival su prepoznali međunarodni umjetnici, organizacije i institucije. Fondacija IASPIS (Švedska) podržat će gostovanje švedskih umjetnika SMIKA na festivalu, festival Performing Bodies iz Leipziga ugostit će autore festivala i predstaviti projekt u Leipzigu. Suradnja s DokuFestom predstavalja širenje mreže partnera, a do nje je došlo pozivom umjetničkog ravnatelja Vetona Nurkollarija. Boravak na festivalu podrazumijeva sastanke s umjetničkim vodstvom festivala, selekciju programa, sudjelovanje u diskusijama i panelima, te završni dogovor o modelu suradnje i razmjeni programskog sadržaja.
-
U nastavcima (To be continued) (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,500.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Suradnički projekt "U nastavcima" uključuje suradnju različitih aktera, disciplina i produkcijskih konteksta i institucija. Produkcijski, "U nastavcima" bi bio projekt suradnje umjetničke organizacije BADCo. i ustanove u kulturi Dubrovačkih ljetnih igara, a odvio bi se u Art radionici Lazareti. Projekt polazi od istraživanja tijela plesača u galerijskom prostoru, interesirajući se za različite instance promatranja tog tijela - od okulara kamere, pogleda gledatelja, bilježenog pogleda dramaturga do dokumentacije pokreta. Pritom, tijelo plesača predstavlja svojevrstan arhiv svojeg dosadašnjeg rada, treninga, predstava ili pak svakodnevnog korištenja tijela u različitim dnevnim ritmovima. Metoda koja će se koristiti pri istraživanju i radu na projektu je VTB (Visible thinking body), metoda koju je koreograf Sergiu Matis razvio tijekom svojega magistarskog studija Solo/Dance/Autorship na Universität der Künste u Berlinu, te je kasnije nastavio primjenjivati u daljnjem profesionalnom radu. VTB je improvizacijska metoda koja se koristi za generiranje pokreta, a naglasak pridaje fizičkim impulsima, sjećanjima i slikama koji prethode segmentu pokreta. Projekt obuhvaća intenzivan rad s koreografom/plesačem Sergiuiem Matisom te sastanke s produkcijskim timom Tanzfabrik na kojima će se razgovarati o mogućim smjerovima razvoja koncepta te razraditi i podijeliti produkcijske uloge između različitih partnera.
-
net.cube: Ekonomije virtualnog svijeta (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 36,964.48kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projektom “net.cube: Ekonomije virtualnog svijeta” nastoje se osigurati kontinuirani uvjeti za umjetničke internetske projekte i poticanje domaćeg internetskog stvaralaštva, njegovo kontekstualiziranje i mapiranje, kao i komunikaciju među zainteresiranim akterima medijske scene. U fokusu projekta su ekonomije virtualnog svijeta, a ostvaruje se kroz produkcijski, izložbeni i diskurzivni program. Projekt otvara sljedeća pitanja: na koji način ekonomija utječe na produkciju internetske umjetnosti, koliko je definirana prekarnim odnosima i koje su mogućnosti njihove modifikacije, kako se ekonomski modeli razvijaju unutar imaginarnih svjetova video igara i koje su moguće primjene na offline ekonomiju. Stoga tematski fokus projekta obuhvaća četiri modula posvećena virtualnoj razmjeni i internetskim valutama, ekonomijama društvenih mreža i platformi, vrijednosti internetske umjetnosti i ekonomiji video-igara. Izložbeni program se odvija na netdotcube.org virtualnoj galeriji u kojoj će biti producirano i predstavljeno 5 novih radova, a planirana je i izložba posvećena postinternetskoj umjetnosti u Galeriji Galženica. Diskurzivni program bit će nadograđen gostovanjima predavača i sudionika projekta na Akademiji likovnih umjetnosti, prostorima umjetničke organizacije Format C u Osijeku i Galerije Galženica u Velikoj Gorici.