Kurziv - Platforma za pitanja kulture, medija i društva
Projekti u 2024 godini
-
Kurziv: Reparativne kulturne i umjetničke prakse (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 22,500.00kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Reparativnost, centralno Kurzivovo konceptualno uporište, odnosi se na oblike mišljenja, promišljanja i reakcije koji ne slijede zadane pristupe i okvire, omogućujući da iz odnosa bliskosti s objektom promatranja proizađu neočekivani ishodi. Programske cjeline – diskurzivno-prezentacijski program; obrazovanje u kulturi; istraživanja i hibridno izdavaštvo – nadograđuju se na dosadašnji istraživački, produkcijski i nakladnički rad udruge na razvoju i primjeni metodologija koje nadilaze uobičajene modele proizvodnje znanja, te se zasniva na pedagoškim pristupima i metodama učenja i razmjene drugačijima od onih koje nalazimo u službenim kurikulumovima, mainstream medijima ili većinskom etnicitetu. Provodna nit svih navedenih linija jest snažan fokus na interdisciplinarne suradnje, pri čemu se aktivira široku i živu mrežu suradnika, osmišljavajući i inicirajući suradnje koje uključuju umjetnike različitih disciplina, kustose, kritičare, novinare, istraživače i producente u kulturi, ali i aktere izvan područja kulture. Niz obrazovnih aktivnosti posvećen je uključivanju mladih i novih glasova, kako u Kurzivovu suradničku mrežu tako i u područje nezavisne kulture.
Ostali projekti
-
Kurziv - prema reparativnim kulturnim i umjetničkim praksama (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 24,996.56kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Dugoročno usmjerenje Kurziva pružanju potpore nezavisnoj kulturnoj i umjetničkoj sceni, stvaranju prostora za refleksiju o njoj i jačanju vidljivosti podzastupljenih perspektiva, u najnovijem periodu konceptualno se nadograđuje idejom "reparativnosti", otvorenošću za eksperiment i neočekivane ishode, koja prožima sve trenutne i planirane programe. Potaknuti uvjerenjem kako su takvi pristupi ključni za (pre)osmišljavanje načina kako kultura može intervenirati u svoj širi kontekst, Kurziv razvija tri programske cjeline s aktivnostima čiji je cilj djelovati reparativno u odnosu na područja krize i trenja, odnosno osmisliti modele djelovanja koji kroz kulturu mogu pridonijeti društvenom oporavku. Uz cjelinu posvećenu razvoju reparativnih kulturnih i umjetničkih praksi kroz kreativno istraživanje, ideja potencijala kulture da djeluje reparativno te primjena metodologija koje nadilaze uobičajene modele proizvodnje i prezentacije znanja polazište je druge cjeline koja se odnosi na obrazovanje u kulturi (kroz interaktivne formate razmjene znanja i nehijerarhijske pedagoške modele), dok treću cjelinu čini hibridno izdavaštvo (osmišljavanje formata kojima testiramo kreativne oblike refleksije o kulturi, društvenim i ekološkim pitanjima). Provodna nit navedenih linija jest fokus na interdisciplinarnim suradnjama, pri čemu se aktivira postojeću široku mrežu suradnika, osmišljavajući i inicirajući suradnje kakve nadilaze uobičajene podjele unutar kulturnog/umjetničkog polja. Koncept testiranja i generiranja reparativnih metoda i formata pristupa krizi, u 2024. i godinama koje slijede planira se i dalje razvijati i još intenzivnije prezentirati nizom javnih programa koji predstavljaju širenje dosadašnjeg rada organizacije u produkcijskom i sadržajnom smislu, te participativni iskorak prema novim publikama i okolinama.
-
Abeceda nezavisne kulture (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40,000 kn
- Opis projekta:
- Abeceda nezavisne kulture kontinuirani je i dugogodišnji projekt bilježenja, dokumentiranja i kontekstualiziranja sadržaja i praksi nezavisne kulturne scene. U fokusu je sljedeće faze istraživanja historijski presjek odgovora i reakcija nezavisnog kulturnog polja na različite krizne situacije i šira društveno-ekonomska previranja. Istraživanje će obuhvatiti kulturnu produkciju u odnosu na društveni kontekst njezinog nastanka i u odnosu na kulturne politike koje su u pojedinim razdobljima bile na snazi. Istraživat će se studentske intervencije u javnom prostoru 1970-ih i 1980-ih, prostore za kulturu u 1990-im, kulturu iz perspektive zajedničkih dobara u 2000-ima, liberalne tendencije 2016. i njihov utjecaj na polje kulture te ono što je preostalo u razdoblju pandemije od 2020. godine. Provedba aktivnosti obuhvatit će do sada usustavljene načine dokumentiranja, no uz svojevrsni metodološki zaokret. Istražit će se reparativni potencijal tih praksi kao obilježja nezavisne kulturne scene koja aktivno sudjeluje u oporavku od krize, procesuiranju društvenih i ekonomskih nejednakosti te produktivnoj aktivaciji razlika, umjesto njihova brisanja u monokulturnoj viziji polja.
-
Generator novih mogućnosti (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Koncept "Generatora novih mogućnosti" gradi se imajući u fokusu jednu od četiri Kurzivove programske linije, onu edukativnu i njezin sinergijski učinak na ostale razvojne linije organizacije. S obzirom na interdisciplinarni profil Kurziva i djelovanje koje u suradnje povezuje aktere različitih disciplina i profila, nužno je ulagati u daljnje istraživanje mogućnosti suradnje u internacionalnom kontekstu, mapirajući, testirajući i usvajajući nove modele rada, kao i produkcije i transfera znanja. Kao svrhe mobilnosti su se prirodno nametnule povezivanje i istraživanje, s pažljivo odabranim partnerima: interdisciplinarnom platformom Gerador kao primarnim partnerom, obrazovnom ustanovom, centrom na području suvremene umjetnosti i knjižnicom inkluzivnog programa. Kroz posjete, tematske sastanke, istraživački rad i definiranje daljnjih aktivnosti postavit će se temelji za nove kolaborativne projekte, doprinijeti revalorizaciji i osvježavanju dosadašnjeg načina rada Kurziva i partnera te potaknuti zagovaračka nastojanja šireg kruga međunarodnih organizacija i ustanova u smjeru održanja kritičkog mišljenja i javne dostupnosti specifičnih znanja generiranih u polju civilnog društva u kulturi.
-
Kulturpunktova novinarska školica (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja u suvremenoj kulturi i umjetnosti za javnost
- Odobreni iznos:
- 30,000kn
- Kategorija:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja
- Opis projekta:
- Kulturpunktova novinarska školica jednosemestralni je, za sve polaznike besplatan, neformalni obrazovni program koji udruga Kurziv provodi od 2009. U dosadašnjih 13 ciklusa obrazovano je preko 150 mladih autora od kojih je 30-ak nastavilo svoj profesionalni put u polju kulture. Cilj je programa na razinama informiranosti, razumijevanja te analize osposobiti buduće autore za kvalitetno praćenje područja suvremene kulture i umjetnosti te doprinijeti podizanju kvalitete njihove medijske prezentacije. Školica se sastoji od četiri tematske cjeline (nezavisna kulturna scena, medijska pismenost, suvremena umjetnost, proizvodnja sadržaja), podijeljene po metodama (predavanja, praktikumi, mentoriranje). Predavači i voditelji radionica istaknuti su kulturni radnici, istraživači i predavači te kustosi i umjetnici. Uz dosadašnje praktikume analize suvremenih umjetničkih radova, u 2023. provest će se 15. ciklus Školice uz nužnu nadogradnju programa u smjeru razvoja segmenta istraživačkog novinarstva u kulturi, proizvodnje analitičkog sadržaja koji može presudno utjecati na cjelokupno funkcioniranje kulturnog sustava, njegovu transparentnost i uključivost.
-
Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP5: Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Kurziv - platforma za pitanja kulture, medija i društva, Zagreb, Hrvatska
Udruga za promicanje kultura Kulturtreger, Zagreb, Hrvatska
SEEcult.org, Beograd, Srbija
Kontrapunkt, Skoplje, Sjeverna Makedonija
SCCA-Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Maska, Ljubljana, Slovenija
Pobunjene čitateljke, Beograd, Srbija
- Opis projekta:
- Projekt Svijet oko nas predstavlja najnoviju etapu dugogodišnjeg djelovanja neformalne platforme koja uključuje članice iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije. Platforma okuplja organizacije aktivne u poticanju proizvodnje umjetničke kritike i teorije, koje odgovarajući na nepovoljan položaj kritike u sustavu kulturne proizvodnje rade na njegovom poboljšanju, stvarajući uvjete za umrežavanje i suradnju postojećih i razvoj novih kritičara, teoretičara i ostalih proizvođača kritičkog diskursa na razini regije. Programske linije projekta uključuju diskurzivni program koji u različitim stupnjevima formalnosti odgovara na aktualne pojave u kulturi; edukativne aktivnosti koje odgovaraju na podzastupljenost kritike u formalnom obrazovanju; online produkciju koja u živoj raspravi spaja glasove kritičara iz regije; istraživanje posvećeno recentnoj povijesti regionalne izvedbene produkcije, njezinih kritičkih i širih društvenih odjeka; te izdavačke aktivnosti posvećene cirkulaciji kritičkog znanja o suvremenoj kulturi. U 2023. godini program uključuje i niz aktivnosti koje će obilježiti završetak tekućeg i početak novog ciklusa rada platforme.
-
Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP5: Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Kurziv, Zagreb, Hrvatska
Kulturtreger, Zagreb, Hrvatska
SEEcult.org, Beograd, Srbija
SCCA-Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Kontrapunkt, Skoplje, Sjeverna Makedonija
- Opis projekta:
- Projekt Svijet oko nas nastavak je 4-godišnjeg djelovanja platforme organizacija iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije, u ovom ciklusu posvećene odgovoru na pandemijske okolnosti kroz očuvanje prostora za susret umjetnika, kritičara, teoretičara, predavača i publike na regionalnoj razini. U početnoj fazi projekt je odgovarao na pandemijske okolnosti kroz online aktivnosti, a u narednom se razdoblju planira vratiti fokus na stvaranje prostora za razmjenu i suprisutnost u fizičkom prostoru te praćenje aktualne, žive kulturne produkcije. Uz diskurzivni program koji u aktivnoj raspravi okuplja glasove različitih kritičarskih generacija, projekt uključuje različite edukativne aktivnosti usmjerene razvoju kritike, istraživačku liniju posvećenu ponovnoj aktualizaciji izgubljenog prostora za susret u domeni izvedbenih umjetnosti na regionalnoj razini, te izdavački segment posvećen cirkulaciji znanja o suvremenoj umjetnosti i kulturi. Aktivnosti proizvodnje i cirkulacije znanja kulminirat će u završnom Seminaru koji će istražiti potencijale kritičkog pristupa kao reparativne aktivnosti koja ima važnu ulogu u oporavku kulturnog sustava od (post)pandemijske krize.
-
Nove perspektive bliskosti (2020.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 38,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Opis projekta:
- Četiri su osnovna smjera strategije razvoja publike Kurziva: istraživanje, edukacija, umrežavanje i promocija. Istraživanje koje je udruga provela tijekom 2020. potvrdilo je da je transformacijom medijskog polja za dopiranje do novih publika potrebno izaći iz okvira medija te razvijati pristupe publici drugim metodama i formatima komunikacije. Organski se nadovezujući na audio produkciju koju se nastavlja profesionalizirati, u 2021. započinje se s projektom prezentacije aktera umjetničke i eksperimentalne glazbene scene kroz izvedbeno-diskurzivno događanje Komunalna soba u prostoru Trenkove 11. Izvedbe i razgovori s autorima koji prakticiraju transmedijske i konceptualne izvedbe bit će prenošeni uživo, ali i trajno dostupni u podcast rubrici portala i drugim online platformama. Potaknuta rezultatima istraživanja, udruga nastavlja s provedbom neformalnih susreta i predavanja te se prilagođava potrebama scene i potencijalnih korisnika, pridonoseći prijenosu znanja o suvremenim umjetničkim praksama i nezavisnoj kulturnoj sceni, ulažući u trajnu i stabilnu bazu publike te osiguravajući vidljivost i održivost emancipatornih, inovativnih i progresivnih ideja.
-
Svijet oko nas - očuvanje prostora kritike (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 209,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Kurziv, Zagreb, Hrvatska
Kulturtreger, Zagreb, Hrvatska
SEEcult.org, Beograd, Srbija
SCCA-Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Kontrapunkt, Skoplje, Sjeverna Makedonija
- Opis projekta:
- Projekt Svijet oko nas nastavak je četverogodišnjeg djelovanja platforme organizacija iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije, u ovom ciklusu u potpunosti posvećene očuvanju prostora za susret umjetnika, kritičara, teoretičara, predavača i publike na regionalnoj razini, ključnog za cirkulaciju i prisutnost kulturnih proizvoda i radnika. (Post)pandemijski kontekst kulturne proizvodnje postavlja sasvim nova pitanja pred kritiku kao praksu i formu te zahtijeva temeljitu rekalibraciju kritičarskih kriterija. Intenziviranje online regionalnih susreta (kritičarski kolokviji, tribine, razgovori) pridonijet će snažnijem povezivanju i razmjeni praktičara iz užeg kulturno-umjetničkog te šireg medijskog polja, kao i prema promišljanju novih kritičarskih formi. Obrazovni programi koje partneri provode više od 10 godina spojit će se u veći Seminar za kraj svijeta koji će okupiti relevantne predavače iz svih zemalja regije. Održane i zabilježene aktivnosti prevest će se u inovativne formate te kroz takav živi arhiv aktualnih umjetničkih i kulturnih kritički praksi pridonijet će se demokratizaciji forme i jezika kritike, ali i vidljivosti teme efekata pandemije na kulturne sektore u regiji.
-
Abeceda nezavisne kulture (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za kontinuirane projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Abeceda nezavisne kulture kontinuirani je i dugogodišnji projekt istraživanja i dokumentiranja nezavisne kulturne scene – aktera, sadržaja, procesa i praksi koje nastaju od 1990-ih do danas – te njene kontekstualizacije korištenjem prikupljene građe. Prijavljeni projekt dokumentira nezavisnu kulturnu scenu sadržajnim i formalnim proširenjem javno dostupne online arhivske platforme Abeceda nezavisne kulture, putem analitičkih tekstova etabliranih autora o umjetničkoj produkciji nastaloj na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj od 1990-ih. Tekstovi će biti sintetizirani u publikaciju koja će na jednom mjestu obuhvatiti uvide različitih autora o raznorodnim umjetničkim praksama te koja će te iste prakse staviti u širi kontekst razvoja nezavisne kulturne scene. Objavljenu publikaciju organizacija će iskoristiti za otvaranje novog ciklusa projekta putem otvorenih razgovora koji će u tri hrvatska grada otvoriti teme koje se tiču konkretnih umjetničkih scena, ali i aktualnih društvenih tendencija koje uvjetuju i o(ne)mogućavaju razvoj praksi i modela koji nastaju na nezavisnoj kulturnoj sceni.
-
Izvan sigurne zone (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 36,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Četiri su smjera strategije razvoja publike Kurziva: istraživanje, edukacija, umrežavanje i promocija. Za organizaciju koja proizlazi iz neprofitnog medija specijaliziranog za suvremene kulturno-umjetničke prakse, medijacija sadržaja i komunikacija s publikom kralježnica je organizacije. Transformacijom medijskog polja pokazalo se da je za dopiranje do novih publika potrebno izaći iz okvira medija te tragati za pristupima publici drugim metodama, izvan sigurne zone postojeće publike i formata komunikacije. U prvom dijelu 2020. stoga je naglasak na istraživanju navika praćenja kulturnih sadržaja na različitim online platformama. Konferencija će krajem godine, uz prezentaciju rezultata istraživanja, ali i predstavljanje iskustva jedanaestogodišnje provedbe edukativnog novinarskog programa, biti prilika za dvosmjernu komunikaciju o budućnosti rada u medijima i kulturi. Na to se nadovezuju neformalni susreti i predavanja koja pridonose prijenosu znanja o suvremenim umjetničkim praksama i nezavisnoj kulturnoj sceni na mlade generacije, ulažući tako u trajnu i stabilnu bazu njihove publike te osiguravajući vidljivost i održivost njenih emancipatornih, inovativnih i progresivnih ideja.
-
Publika u centru: Razvoj organizacijskih kapaciteta Kurziva (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za profesionalno usavršavanje za upravljanje u kulturi
- Odobreni iznos:
- 9,970kn
- Kategorija:
- Sudjelovanje na Ljetnoj školi stručnog usavršavanja za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Za organizaciju koja proizlazi iz neprofitnog medija specijaliziranog za suvremene kulturno-umjetničke prakse, medijacija sadržaja i komunikacija s publikom kralježnica je organizacije. Transformacijom medijskog polja pokazalo se da je za dopiranje do novih publika potrebno izaći iz okvira medija te tragati za pristupima publici drugim metodama. Stoga više od 10 godina Kurziv razvija obrazovni program koji je iz jedinstvene cjeline prerastao u rizomatsku strukturu obrazovnih formata razvijanih za različite publike. Kurziv razvija i suradnje s organizacijama nezavisne scene i šireg civilno društvenog polja, kao i s institucijama i komercijalnim subjektima. Značajan smjer razvoja je ulaganje u obrazovanje članova organizacije te razvoj vlastitih kapaciteta kao i praćenje dinamika u polju novih medija s ciljem odgovora na potrebe, interese i navike suvremenih korisnika interneta. Četiri su smjera strategije razvoja publike Kurziva: istraživanje, edukacija, umrežavanje i promocija. Edukativni programi koje Zaklada Kultura nova pruža važna su komponenta ove strategije i stoga sudjelovanje u Ljetnoj školi Kurziv smatra organskim i nužnim nastavkom ulaganja u razvoj svojih organizacijskih kapaciteta.
-
Svijet oko nas - širenje kritičarskog dijaloga (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 198,000kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Kurziv, Zagreb, Hrvatska
Kulturtreger, Zagreb, Hrvatska
SEEcult.org, Beograd, Srbija
SCCA-Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Kontrapunkt, Skopje, Makedonija
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Svijet oko nas – širenje kritičarskog dijaloga" nastavak je trogodišnjeg djelovanja platforme, ali i višegodišnjeg zajedničkog djelovanja u različitim oblicima na temu kritike u regionalnom kontekstu. Cilj projekta u najnovijoj etapi je nizom javnih događanja proširiti polje dijaloga o kritici i susreta između kritičara, teoretičara, umjetnika i šire javnosti u regiji. Ključni iskorak koji u tom smislu projekt radi jest širenje aktivnosti na područje Bosne i Hercegovine, odnosno Sarajeva u kojem će dosadašnji rad, akumulirana znanja i rezultati projekta poput objavljenih publikacija poslužiti kao povod za umrežavanje i diskusiju s bosanskohercegovačkim kolegama i organizacijama srodnih interesa. Projekt pritom zadržava temelje koji su se razrađivali tijekom zadnje tri godine: raznovrstan program edukacijskih aktivnosti, od čitalačkih grupa sa srednjoškolcima i mladima do mentoriranja mladih kritičara, zatim izdavački segment kojim će se nastaviti praksa objavljivanja publikacija iz područja kritike, te diskurzivna događanja koja će okupljati kritičare, teoretičare i javnost te raspravljati o ključnim problemima kritike i njezinog društveno-političkog konteksta.
-
Mediteranski susreti: Kritika i nova geografija (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U fokusu ovog projekta je razvoj zajedničkog programa na području kritike s organizacijom Racines koja je nositelj velikog broja programa nezavisne kulture u Maroku, ali i istraživački centar te koordinator nekoliko inicijativa u polju kulturnih politika na području Južnog Mediterana i Bliskog Istoka. Maroko i Sjeverna Afrika područja su s kojima se svojevremeno odvijala puno življa kulturna razmjena, a s njima i dalje dijelimo zajednički prostor i kulturu mediteranskog bazena. Ovim posjetom nastoji se uspostaviti kontinuitet komunikacije i suradnje kroz osmišljavanje novih projekata, razmjenu autora i tekstualnu proizvodnju koja će se baviti kontekstima dijeljenog kulturnog prostora, problematikom razvoja nezavisne kulture, našim društvenim i političkim tranzicijama, odnosno njihovim sličnostima i razlikama. Uz posjet Racinesu, cilj je upoznati se i s drugim akterima nezavisne scene Casablance, njihovom umjetničkom produkcijom, ali i problemima koji se najčešće odnose na nedostatak prostornih kapaciteta za stalan rad u ovom polju.
-
Susreti tamo i tu (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Razvoj publike shvaća se kao proces koji obuhvaća ne samo aktivne korisnike Kurzivovih programa već i drugih sadržaja koji se produciraju na nezavisnoj kulturnoj sceni. Predloženi program, koji čine razvoj organizacijskih kapaciteta, predavanja, neformalni susreti i ciklus Kviz-o-rama, kroz suradničke, interaktivne i participativne formate osigurava mladima alate za razumijevanje i kontekstualizirano sagledavanje suvremenih kulturno-umjetničkih praksi te razvoj kritičke recepcije, ali i usvajanje vještina za produkciju kritičkih sadržaja u različitim medijima. Program sistematično utječe na transfer znanja o suvremenim umjetničkim praksama, nezavisnoj kulturnoj sceni i civilnom društvu na mlade generacije i djeluje dvosmjerno. S jedne strane ulaže se u trajnu i stabilnu bazu publike nezavisne scene i osigurava vidljivost i održivost njenih emancipatornih, inovativnih i progresivnih ideja, a s druge strane potiče se razvoj organizacijskih kapaciteta Kurziva u svrhu razvoja novih modela i modula, odnosno strategija i aktivnosti razvoja publike kojima će se pristupati korisnicima, u skladu s njihovim interesima, komunikacijskim navikama i načinima konzumacije kulturnih sadržaja.
-
Svijet oko nas – metamorfoze pojma kritike (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 198,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Kurziv, Zagreb, Hrvatska
Kulturtreger, Zagreb, Hrvatska
SEECult.org, Beograd, Srbija
SCCA - Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
Kontrapunkt, Skopje, Makedonija
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Svijet oko nas – metamorfoze pojma kritike dio je višegodišnjeg programa posvećenog kritici koji Kurziv tijekom zadnje dvije godine provodi s partnerima u regiji. Njegov je cilj ponuditi slojevit uvid u promjene u shvaćanju pojma kritike i funkcije kritičke valorizacije suvremenih umjetničkih praksi. Osmišljen s namjerom da kroz različite aktivnosti promišlja i prati putanje tih transformacija na različitim razinama, ali i da taj razvoj aktivno oblikuje, projekt navedene teme adresira fokusirajući se na niz problemskih cjelina koje se tiču nacionalnih kulturnih polja, regije, ali i europskog i mediteranskog područja. U sklopu edukacijskih aktivnosti projekt obuhvaća čitalačke grupe na kojima srednjoškolci i mladi diskutiraju o kritici, njezinoj važnosti i poziciji. Njima pripada i mentoriranje mladih kritičara s kojima se fokusirano radi na kritičarskoj praksi. Publikacije pak nude uvide u pluralnost kritičarskih pristupa i zamišljeni su kao referentna mjesta za raspravu o temeljnim pojmovima kritike. Konačno, predavanja i javni razgovori omogućuju susrete umjetnika, kritičara, teoretičara i javnosti i uspostavljaju prostore dijaloga o promjenama u shvaćanju kritike danas.
-
Abeceda nezavisne kulture (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Abeceda nezavisne kulture" dugogodišnji je projekt otvorenog kraja iniciran 2009. kao projekt dokumentiranja aktera, sadržaja, praksi i procesa na nezavisnoj kulturnoj sceni u Hrvatskoj od 1990. U tom periodu, nezavisna kultura nije adekvatno financijski i infrastrukturno podržana, a njene prakse nisu dovoljno valorizirane pri kontekstualiziranju društvenih procesa. U istom su razdoblju mainstream mediji prošli niz vlasničkih, uređivačkih i čitalačkih transformacija te prestali biti mjesta reprezentacije i kritičke recepcije eksperimentalnih i interdisciplinarnih kulturnih praksi. Akteri u polju nemaju kapaciteta baviti se vlastitom organizacijskom memorijom i prijenosom znanja, stoga ti procesi ostaju nezabilježeni i nedostupni. Na to odgovara projekt Abecede koji udruga Kurziv strukturira kroz dubinske intervjue s pojedincima i organizacijama, umjetnicima i kulturnim radnicima; sintetske tekstove koji daju kontekstualni pogled na desetljeća umjetničke i kulturne prakse; javna događanja koja online arhiv, trajno dostupan na portalu udruge , stavljaju u interakciju s drugim poljima građanskog angažmana i podižu vidljivost nezavisne kulture kao agensa promjene šireg društva.
-
Krugovi sudjelovanja (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Proces obrazovanja o suvremenim kulturnim i umjetničkim praksama jedno je od ključnih mjesta na kojima se socijalizacija njihovih vrijednosti treba događati, dok su afirmacija i stvaranje prostora dijaloga njihova iznimno važna svojstva. Ipak, specifična priroda, načini na koje djeluju te alati kojima komuniciraju svoje ideje, teme i probleme, zahtijevaju određenu razinu kompetencija i vještina. Projekt je prijavljen kao krovni dosadašnjim aktivnostima udruge, koji će našu primarnu publiku - mlade - postaviti u središte naših programa, ali i proširiti njihov opseg. Važno je mladima svih socijalnih, klasnih i zdravstvenih pozadina omogućiti stjecanje alata za uspostavljanje komunikacije sa suvremenim umjetničkim i kulturnim praksama, kao i ovladavanje tehnikama njihova razumijevanja i interpretacije. Kao metodu za okupljanje zainteresiranih sudionika u tematskim raspravama i razvoju kritičke i aktivne zajednice koristit će se čitateljski kružoci čiji će fokusi biti suvremena umjetnost i nezavisna kultura, koji su ujedno i fokusi rada udruge posljednjih desetak godina, te konkretne teme koje sustavno izostaju u obrazovnom sustavu i mainstream medijima.
-
Svijet oko nas - osnaživanje kritike u regiji (2017.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 219,940.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Kurziv - Platforma za pitanja kulture, medija i društva, Zagreb, Hrvatska
Kultrutreger - Udruga za promicanje kultura, Zagreb, Hrvatska
SCCA - Ljubljana - Zavod za sodobnu umetnost, Ljubljana, Slovenija
SEEcult.org, Beograd, Srbija
Kontrapunkt, Skopje, Makedonija
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Svijet oko nas – osnaživanje kritike u regiji" nastoji odgovoriti na nekoliko ključnih problemskih cjelina za koje smatramo da obilježavaju naš kulturno-umjetnički i društveni kontekst. Ti fokusi se tiču nedostatnog dijaloga među zemljama u regiji u pogledu sistemskih kulturnih i umjetničkih poveznica, položaja kulture i umjetnosti u zemljama regije, reafirmacije kritike u kontekstu krize medija, promjene paradigmi i uvjeta umjetničke produkcije te uključivanja mladih u kritičku recepciju aktualnih umjetničkih praksi. Predloženi program direktno se nadovezuje na trajno zajedničko djelovanje uključenih partnera. Dosadašnje se diskurzivne aktivnosti nastavljaju u formi predavanja, okruglih stolova i kolokvija. Izdavački rad obuhvaća objavu dvaju pojmovnika godišnje koji za cilj imaju postati kompetentnom i praktičnom osnovom za kritičko pisanje o suvremenoj umjetnosti. Konačno, edukacijski će rad obuhvaćati višemjesečne radionice s mladima, u sklopu kojih će polaznici posjećivati, a potom i komentirati aktualnu suvremenoumjetničku produkciju, pritom usvajajući i razvijajući pojmovni aparat za njezino razumijevanje.
-
Svijet oko nas - kritički pogledi u regiji (2016.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Odobreni iznos:
- 198,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Jugoistočnoj Europi
- Partneri:
-
Kurziv - Platforma za pitanja kulture, medija i društva, Zagreb, Hrvatska
Kulturtreger - Udruga za promicanje kultura, Zagreb, Hrvatska
SCCA - Ljubljana, Ljubljana, Slovenija
SEECult.org, Beograd, Srbija
Kontrapunkt, Skoplje, Makedonija
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Svijet oko nas – kritički pristupi u regiji nastavak je dosadašnje suradnje organizacija u regiji na temi kritičke valorizacije umjetničke produkcije te edukacije mladih autora u polju kritike. Cilj projekta je produbiti komunikaciju među zemljama-partnerima u projektu te nastaviti širiti suradnju na ovoj temi i s drugim akterima. Kao jedan od ključnih medijatora umjetničke produkcije – interpretacija prema publici te refleksija viđenog prema umjetnicima – kritika ne gubi na svojoj važnosti, ali gubi na svojoj prisutnosti i zastupljenosti. Stoga je iznimno važno održati dijalog o kritici otvorenim i poticati ga kako bi njezina relevantnost i ponovno bila prepoznata. Rasprava o kritici na regionalnoj razini važna je i iz razloga što se radi o donedavno jedinstvenom, dakako ne i uniformnom, kulturnom prostoru unutar kojeg je postojala snažna cirkulacija kulturno-umjetničke proizvodnje te fluktuacija utjecaja. Što se dogodilo s tim razmjenama, što se dogodilo s utjecajima te kako je prekid odnosa utjecao na položaj kritike u smanjenim medijskim tržištima – neka su od pitanja koje je namjera dotaknuti kroz ovu suradnju. Kroz predavanja, okrugle stolove, kolokvij i edukacijske aktivnosti, namjera je dotaknuti se kritike iz različitih, gore naznačenih aspekata te sagledati načine na koje se ona transformira u suvremenom dobu.
-
Budućnost kritike (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U transformaciji medijskog krajolika pritisnutog tržišnim zahtjevima konkurentnosti i spektakla, iščezavaju brojne forme, a među njima je i kritika kulturno-umjetničke produkcije. Stoga se, u suradnji s partnerima, Kurziv bavi ovom temom iz različitih perspektiva, kako one teorijske tako i na praktičnoj razini sustavne produkcije kritičke valorizacije produkcije. Namjera projekta je uspostaviti intenzivniju suradnju s inozemnim časopisima sličnog profila na razmjeni kritičkih tekstova koji se produciraju za medije, s naglaskom na one koji tematiziraju relevantne pojave u poljima suvremenih izvedbenih i vizualnih umjetnosti za internacionalni krug čitatelja. Fokus je na suvremenim istraživačkim, kritičkim, angažiranim i eksperimentalnim praksama, odnosno onim sferama umjetnosti koje se bave kako društveno-političkim temama, tako i sagledavanjem samih medija izražavanja i njihovih transformacija. S partnerima se promišljaju mogući formati razmjene, kao i iznalaženja zajedničkih tema iz polja suvremene umjetničke produkcije i njezine kritičke valorizacije.
-
Kritički pristupi Svijetu umjetnosti (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt je nastavak dosadašnjeg projekta udruge Kurziv - Kulturpunktova novinarska školica - Svijet umjetnosti, programa neformalnog obrazovanja u području suvremene umjetnosti. U dosadašnjim ciklusima program je bio fokusiran na suvremene vizualne umjetničke prakse, postavljajući naglasak na one prakse koje su izostavljene iz službenih obrazovnih kurikuluma. Kroz ovaj projekt do sada je prošlo oko 80 polaznika, a uz seriju predavanja polaznici imaju priliku usvajati spisateljske vještine i kritičko pismo o suvremenim umjetničkim praksama, poglavito onim novonastajućima te kritičkim i angažiranim radovima. Pored obrazovnog programa, u prethodnim ciklusima najangažiraniji polaznici imali su priliku sudjelovati u studijskim putovanjima na kojima su se upoznavali s umjetničkim scenama tih zemalja. S obzirom na uspjeh ovog segmenta projekta, kao i značaj partnerske suradnje s inozemnim organizacijama za njegov daljnji razvoj i unapređivanje, važna je razmjena iskustava i znanja te obogaćivanje programa s programima iz drugih zemalja. U prethodnim je godinama uspostavljena suradnja s partnerima iz Turske i Libanona s kojima je započeto razvijanje programskih sadržaja koji bi se razmjenjivali kroz naredne cikluse. Pored sastanaka s partnerskim organizacijama, priprema projekta podrazumijeva kontinuiranu komunikaciju kroz koju će se definirati zajedničke aktivnosti, sadržaji razmjene te ciljevi i rezultati koji se namjeravaju zajedničkim projektom ostvariti.
-
Novi prostori govora (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi
- Odobreni iznos:
- 90.000,00kn
- Kategorija:
- zagovaračka platforma na lokalnoj razini
- Opis projekta:
- Članice platforme: Centar za dramsku umjetnost - CDU, K-zona, Fantastično dobra institucija Fade In, N mreža, Udruga za razvoj kultura Kulturtreger. Novi prostori govora zamišljeni su kao zagovaračka platforma čiji je cilj uspostaviti kontinuiranu i dvosmjernu komunikaciju s Gradom Zagrebom i dovesti do podizanja svijesti o važnosti stvaranja medijske strategije i infrastrukture za razvoj medija sa sadržajem od javnog interesa. Zagovaračke aktivnosti odvijaju se u online i offline prostoru, a podijeljene su u tri grupe. Prvu grupu čini izravna komunikacija s gradskim vlastima, drugu tribine i radni sastanci partnera, a treću intervencije u online prostoru. Kroz različite aktivnosti platforma će detektirati najbolje puteve ka ostvarenju navedenog cilja, propitivati poziciju, ulogu i smjernice za razvoj neprofitnih medija unutar medijske strategije na lokalnoj razini, dok će u online prostoru, tekstovima, medijskim hackovima i video prilozima potaknuti raspravu o pitanjima i važnosti medija.