Udruženje hrvatskih arhitekata
Projekti u 2023 godini
-
Udruženje hrvatskih arhitekata (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 22,500kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Udruženje hrvatskih arhitekata, krovna nacionalna strukovna organizacija koja okuplja lokalna društva arhitekata, usmjereno je razvoju arhitektonske i šire kulturne scene, njihovu predstavljanju široj javnosti i povezivanju s inozemstvom, promicanju interesa i statusa struke i članica, stvaranju prostora za raspravu o društvenim temama s naglašenom prostornom dimenzijom te bilježenju, poticanju i provođenju praksi koje pridonose održivijem i pravednijem upravljanju prostornim resursima. "Godišnja izložba ostvarenja" skup je izlagačkih, izdavačkih i diskurzivnih aktivnosti koje bilježe godišnju nacionalnu produkciju u arhitekturi, ali i bliskim područjima, promiču dobre prakse te donose različite oblike refleksije i rasprave o suvremenom graditeljstvu. "Zagrebački salon arhitekture i urbanizma" pruža kurirani osvrt na prostornu stvarnost, a obilježen je refleksivnošću, kritičnošću, interdisciplinarnošću, inovativnošću i regionalnim dosegom. Programima međunarodne suradnje grade se mreže razmjene znanja s inozemnim akterima i susjednim scenama, ne samo u području arhitekture nego i širih društvenih i kulturnih praksi. Mrežom međusobno povezanih online arhiva, koji obuhvaćaju digitalizirane arhive časopisa "Čovjek i prostor" i "Arhitektura", bazu suvremenih realizacija, bazu arhitektonskih natječaja te platformu posvećenu sanaciji od potresa, kontinuirano se prikuplja, obrađuje i najširoj javnosti pruža na slobodno korištenje vrijedna arhivska građa. Dokumentarni TV serijal "Čovjek i prostor" javnost upoznaje s vrhuncima domaće arhitekture, ali i kontekstom u kojem ona nastaje. Studentskim i volonterskim programima u rad Udruženja uključuju se mlađe generacije, a promicanje, bilježenje i provedba javnih arhitektonskih natječaja pridonosi kvalitetnom oblikovanju prostora.
Ostali projekti
-
Udruženje hrvatskih arhitekata (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Udruženje hrvatskih arhitekata, krovna strukovna organizacija koja okuplja lokalna društva arhitekata, usmjereno je na bilježenje, predstavljanje i vrednovanje nacionalne arhitektonske produkcije, stvaranje prostora za raspravu o društvenim temama s naglašenom prostornom dimenzijom, izgradnju domaće kulturne scene i njezino povezivanje s inozemstvom. "Godišnja izložba ostvarenja" promiče dobre prakse i uključuje različite oblike rasprave i refleksije o suvremenom graditeljstvu i upravljanju prostornim resursima. Digitalizacijom arhive časopisa "Čovjek i prostor" i "Arhitektura" te ostalih UHA-inih izdanja i projekata, vrijedna arhivska građa postaje široko dostupna i pretraživa. Platforma "obnovi.zg" prikuplja i javnosti pruža informacije o mogućnostima sanacije od potresa. Dokumentarni TV serijal "Čovjek i prostor" najširu javnost upoznaje s vrhuncima domaće arhitekture, ali i izazovima konteksta u kojem ona nastaje. Studentskim programima u rad Udruženja uključuju se mlađe generacije, a programima međunarodne suradnje grade se mreže razmjene znanja s inozemnim akterima i susjednim scenama, ne samo u području arhitekture nego i širih društvenih i kulturnih praksi.
-
Udruženje hrvatskih arhitekata (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 42,750.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Opis projekta:
- Udruženje hrvatskih arhitekata kroz program koji provodi stvara javni prostor za diskusiju o društvenim, kulturološkim i političkim pitanjima s kojima se kao pojedinci i društvo susrećemo u području arhitekture. Ciljevi su UHA-e bavljenje tekućim problemima prostornih politika na državnoj razini, osnažujući i kanalizirajući rad lokalnih Društava arhitekata od kojih se sastoji, povezivanje ostalih institucija i različitih privatnih i društvenih inicijativa koje se bave razvojem arhitekture i urbanizma te uključivanje i "nestručne" javnosti u razgovor o prostoru. Programske aktivnosti za 2021. godinu planirane su u skladu s ovim ciljevima, pa će tako "Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata" i platforma obnovi.zg popratiti trenutno stanje u prostoru, "Zagrebački salon" će osnažiti polemiku nerealiziranih radova, dok će uredska politika časopisa "Čovjek i prostor" uključivati istraživanje i analizu konteksta i aktualnosti, prateći teme s područja arhitekture, urbanizma, kulture stanovanja, estetike prostora, kulturne baštine i njene zaštite, dizajna, likovne i primijenjene umjetnosti u Hrvatskoj.
-
Nevidljivi prostori (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 19,900.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje do 20.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Rastuća degradacija prostora sve je primjetnija u mnogim gradovima Hrvatske, naročito u kontinentalnom dijelu zemlje. Ulaganja, briga o baštini i javnom prostoru uglavnom se dotiču glavnog grada, te zbog turističkog potencijala, mjesta i gradova uz obalu, dok lokacije kontinentalnog dijela Hrvatske ostaju zanemarene. Razmjerno tome, bez aktualiziranja prostornih problema kontinentalne Hrvatske, nestaje i svijest lokalnog stanovništva o urbanističkim, kulturnim, povijesnim i umjetničkim vrijednostima prostora koji ih okružuje. S društvom kojeg stalne socijalne, ekonomske, tehnološke promjene karakteriziraju možda i više od bilo kojeg drugog faktora, arhitektura, tj. materijalizirani prostor ne uspijeva pratiti korak. Vladajuće strukture i sustav prostornog uređenja za takve probleme ostaju previše tromi i neučinkoviti, zbog čega se ovaj projekt okreće promjenama “odozdo“. U fokusu projekta je istraživanje i ispitivanje gradova kontinentalne Hrvatske, te detektiranje arhitektonski i urbanistički vrijednih, ali zanemarenih i napuštenih prostora, takozvanih nevidljivih prostora. Nevidljivi prostori su prostori koji su uslijed različitih dinamičkih procesa unutar grada s vremenom postali mjesta čiji su stanovnici potpuno nesvjesni njihova postojanja i kvalitete, prostori u kojima korisnik „mora“ boraviti umjesto mjesta u kojima „želi“ boraviti. Umjetnička grupa namjerava mapirati i analizirati nevidljive prostore te ispitati njihove prostorne potencijale, s ciljem stvaranja baze nevidljivih prostora u urbaniziranim sredinama kontinentalne Hrvatske, kao početne točke za kulturne i umjetničke intervencije. U 2017. godini umjetničko istraživanje obuhvaća pet gradova: Požega, Čakovec, Belišće, Nova Gradiška i Slavonski Brod.