Multidisciplinarni autorski projekti i akcije - MAPA
Projekti u 2024 godini
-
Godišnji program udruge (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 8,000.00kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Program se temelji na angažiranim umjetničkim praksama koje otvaraju mogućnosti sudjelovanja u kulturi vrlo različitim skupinama te pravi otklon od dominantnih umjetničkih koncepcija. Program je cjelogodišnji koji kroz razmjenu i suradnju s kulturnim organizacijama, organizacijama civilnog društva, neformalnim i stranim organizacijama te kulturnim institucijama stvara nove zone participacije i suradnje otvarajući dijalog o problematičnim društvenim temama s ciljem mijenjanja zatečene društvene situacije. Programske cjeline obuhvaćaju produkciju novog rada "Stvaranje iskustva bivanja skupa: mikro-situacije zajedničkog" s kojim se reagira na situaciju rastućih tenzija i netrpeljivosti u Hrvatskoj spram stranih radnika i radnica; produkciju interaktivnog umjetničkog rada "index.žene" koji propituje percepciju položaja žena u društvu, s postavom u javnim prostorima grada Zagreba i Muzeju grada Zagreba; realizaciju izložbe "Činiti svijet boljim mjestom" u MSU koja kroz umjetnost nudi vizije i strategije za transformaciju svijeta u inkluzivnije i pravednije mjesto; nastavak rada na projektu "Vi ste Partiju izdale... " koji istražuje povijesne i političke narative u Bukureštu i Tajvanu.
Ostali projekti
-
850 žena za 850 žena (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Program se temelji na angažiranim umjetničkim praksama, kroz koje otvara mogućnosti sudjelovanja u kulturi vrlo različitim skupinama te radi otklon od dominantnih umjetničkih koncepcija. Program je cjelogodišnji te kroz razmjenu i suradnju s kulturnim organizacijama, organizacijama civilnog društva, srednjim školama i sindikatom umirovljenika širi znanja i iskustva. Projekt propituje nove umjetničke ideje memorijalne spomeničke prakse okrećući se ideji antispomenika. Kritički se pozicionira u odnosu na dominantne paradigme prema kojima su pitanje ženske traume i nasilnog nasljeđa, kao i rodno specifičnih oblika političkog nasilja i trans-generacijskog prijenosa, zanemarene. Sastoji se od zajedničke produkcije novog rada – antispomenika – kroz održavanje 10 akcija u raznim gradovima (Pula, Rab, Lopar, Zabok, Zagreb); i istraživanja i umjetničke produkcije o odnosu tijela i mjesta – ekohistorije, na Golom otoku i Sv. Grguru. Cilj je istražiti zapostavljene povijesne narative, suodnos tijela i mjesta, uključiti široki krug sudionica u izradu antispomenika, osvještavajući teme političkih logora, prostora izuzeća, totalitarizma te osobne odgovornosti za suvremeno društvo.
-
Zone isključenih: povijesno sjećanje tijela i prostora (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100,000 kn
- Opis projekta:
- Projekt se temelji na angažiranim umjetničkim praksama te radi otklon od dominantnih koncepcija memorijalne spomeničke prakse okrećući se ideji anti-spomenika; kritički se pozicionira u odnosu na dominantne kontekstualne paradigme prema kojima su pitanje ženske traume i nasilnog naslijeđa, kao i rodno specifičnih oblika političkog nasilja i trans-generacijskog prijenosa, zanemarene. Projekt se sastoji od dvije linije: produkcije novog rada – niz akcija izrade skulpturica – anti-spomenik; i istraživanja Otoka kao mjesta promjenljive strukture koja trpi preobražaje u međudjelovanju otoka i kažnjenica. Cilj je istražiti zapostavljene povijesne narative, žensku povijest, odnos tijela i mjesta na lokaciji Golog otoka te uključiti široki krug žena u izradu anti-spomenika kao oblika suvremenih memorijalizacijskih praksi nasilnog naslijeđa. Aktivnosti uključuju: niz akcija izrade skulpturica kao dijela anti-spomenika sa sudionicama u raznim gradovima Hrvatske (Tenja, Zagreb, Karlovac, Rijeka i Korenica); istraživanje o ekosustavu Golog otoka; intervenciju na lokalitetu logora; izložbu, okrugli stol, edukaciju volontera i diskurzivni rad s publikom na Golom otoku.
-
HERstory/NJENApriča: ogoljenost ženskih strategija pamćenja (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Projekt se temelji na angažiranim umjetničkim praksama koje propituju ideološko, društveno i političko okruženje te pravi otklon od dominantnih koncepcija memorijalne spomeničke prakse okrećući se ideji anti-spomenika; kritički se pozicionira u odnosu na dominantne kontekstualne paradigme prema kojima su pitanje ženske traume i nasilnog nasljeđa, kao i rodno specifičnih oblika političkog nasilja i trans-generacijskog prijenosa, zanemarene. Cilj je otvoriti prostor za propitivanje odnosa prema ženi i njenom mjestu u povijesti, posebice u terminima HERstory ili ženske povijesti koja se nerijetko briše iz povijesnih izvora. Aktivnosti uključuju: istraživanje o anti-spomenicima i o trans-generacijskom prijenosu, site-specific umjetničku instalaciju na Golom otoku čiji će koncept razviti umjetnica Andreja Kulunčić; izložbu u MMSU u Rijeci i ciklus radionica; publikaciju većeg opsega koja će obuhvatiti teorijski relevantne tekstove o temi spajajući se u hibridni umjetničko znanstveni format; snimanje dokumentarnog filma koji prati razvoj projekta u ko-autorstvu umjetnice Andreje Kulunčić i redateljice Ane Opalić.
-
„Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete“ (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se temelji na angažiranim umjetničkim praksama koje propituju ideološko, društveno i političko okruženje te prave otklon od dominantnih koncepcija memorijalne spomeničke prakse, a u čijem je središtu tema ženske traume i povijest ženskog zatvora na Golom otoku. Multidisciplinarni projekt nastaje u suradnji vizualne umjetnice Andreje Kulunčić s etnologinjom Renatom Jambrešić Kirin i psihoterapeutkinjom Dubravkom Stijačić. Cilj projekta je otvoriti novi oblik suočavanja s prostorom dehumanizacije kroz istraživanje i uspostavljanje ženske memorije na traumatičnu prošlost kroz site-specific umjetničku intervenciju. Aktivnosti uključuju istraživanje, izradu objekta/spomenika i info tabli, produkciju site-specific umjetničke instalacije, probu za izvođače, performativnu izvedbu na Golom otoku, ciklus radionica u Pakracu, Rijeci i Zagrebu, produkciju izložbe u Puli, izradu web stranice te publikaciju. Projekt će otvoriti pitanja ženske participacije u povijesti, kritičkog promišljanja memorijalnih spomenika i (ne)pravednosti pozicije žrtve, kao i položaja povijesnih narativa u suvremenom kulturnom kontekstu kroz multidisciplinarni pristup suvremenim umjetničkim praksama.
-
Improvizirane strukture (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,932.50kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se temelji na istraživačkim, improvizacijskim, edukacijskim i prezentacijskim susretima vizualne umjetnice Andreje Kulunčić, plesne umjetnice Zrinke Užbinec, glazbenice Jasne Jovičević i vokalistice Annette Giesriegl. Usmjeren je ka proučavanju i artikuliranju pitanja međusobnog utjecaja suvremenih umjetničkih praksi demonstriranih kroz vizualnu umjetnost, ples, instrumentalnu glazbu i vokalnu improvizacijsku praksu, zatim edukativnog potencijala proizašlog iz interakcije različitih umjetničkih senzibiliteta. Aktivnosti uključuju istraživačke susrete, ciklus radionica i predstavljanja rezultata projekta u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Koprivnici i Sisku, te produkcijski proces. Završna umjetnička produkcija u MSU-u bit će realizirana u različitim medijima, formatima, vremenskim i prostornim odsječcima. Projekt zaključuje publikacija koja obuhvaća teorijske zapise i radne bilješke autorica, spajajući se u hibridni umjetničko-znanstveni format. Projekt prepoznaje i adresira stalno obnavljajuće nepoznanice unutar zastupljenih umjetničkih praksi te dotiče pitanja institucionalnih i nezavisnih prostora rada, prijenosa znanja i osnaživanja aktera spremnih na stvaranje u području izvan dominantnih umjetničkih praksi.
-
ART-ACT-BOX: Performativnost izložbe (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,437.50kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "ART-ACT-BOX: Performativnost izložbe" nastavak je i nadogradnja projekta osmišljenog i započetog 2016. od strane vizualne umjetnice Andreje Kulunčić uključivanjem koreografije plesne umjetnice Zrinke Užbinec. Višegodišnji je to projekt istraživanja, produkcije i razvoja multidisciplinarnog kolaborativnog rada koji povezuje vizualne i izvedbene komponente konceptualne umjetničke prakse. Projekt je u inicijalnoj fazi interpretirao radove umjetnika 1960-ih i 1970-ih godina iz kolekcije četiri europska muzeja kroz objekt koji sadrži rasklopive rekvizite za izvedbu izložbe zajedno s publikom. U 2017. nastavljena je produkcija i distribucija kroz brojne izvedbe diljem Hrvatske te izložbom. U 2018. nastavlja se razvoj projekta u namjeri daljnjeg eksperimentiranja s medijem izvedbe izložbe kao umjetničkog rada koji se realizira u performativnoj interakciji s publikom. U produkcijskom segmentu fokus je na izvedbenom plesnom aspektu u obliku video instalacija i "živog pokreta". U diskurzivnom dijelu intenzivnije se povezuje edukativni pristup predavanjima o umjetnosti 1960-ih i 1970-ih s onim reprezentativnim, uz uvođenje teorijskog momenta provedbom predavanja, kolokvija i razgovora s autoricom i izvođačicama.
-
ART-ACT-BOX (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 44,212.50kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt ART-ACT-BOX koncipiran je 2016. od strane vizualne umjetnice Andreje Kulunčić u sklopu projekta "Performing the Museum" kustosice Jasne Jakšić (MSU Zagreb), i muzeja iz Barcelone, Slovenj Gradeca i Novog Sada. U suradnji s autoricom istraživanje muzejskih arhiva za potrebe izvedbe radile su Tihana Puc i Bella Rupena, koreografiju za izvedbu je razvila Zrinka Užbinec te dizajn kutije i materijala Dejan Dragosavac–Ruta. U 2017. slijedi nastavak produkcije te provedba kroz nadogradnju performativnog dijela te osmišljavanje i realizacija izložbenog i diskurzivnog dijela uz aktivno uključivanje izvanumjetničke publike kroz interaktivne i didaktičke aspekte programa. ART-ACT-BOX kao objekt sadrži lako rasklopive rekvizite za izvedbu izložbe. Sadržaj je sastavljen na osnovu metoda i materijala koje su umjetnici koristili za aktiviranje publike te kritiku društveno-političkog sustava tijekom 60-tih i 70-tih. Suvremena plesna umjetnica koristeći ART-ACT-BOX objekt pokretima i riječima zajedno s publikom izvodi izložbu. Cilj je publici približiti navedenu umjetničku praksu, ali i predstaviti kreativne alate za stvaranje i komuniciranje kritičkog sadržaja što je primjenjivo na aktualne društvene okolnosti, prezentirajući umjetničke metode (prijedlozi za akcije u javnim prostorima, teorijske instalacije, arte util, direktni rad, performansi, manifesti) i jednostavne umjetničke materijale kroz interaktivnu izvedbu. Plesna umjetnica prema koreografiji, uzimajući elemente iz kutije sklapa dijelove izložbe, svojim gestama izvodi dio umjetničkih radova i uključuje publiku kao aktivne sudionike procesa. U 2017. izvedbu će izvoditi Zrinka Užbinec i Ana Kreitmeyer. Kako bi se projekt ostvario u punom umjetničkom, edukacijskom, inkluzivnom i aktivacijskom svojstvu u 2017. produkcijski će se nadograditi u samom ART-ACT-BOX objektu, izvedbe će se realizirati u Zagrebu, Čakovcu, Šibeniku, Pazinu i Osijeku te će se postaviti dvije izložbe u prostoru Ateljea Žitnjak i Prostoru za kulturu Čakovec. Sve izvedbe i izložbe pratit će diskurzivni program u obliku tribina, predavanja ili razgovora. Korodinatorica projekta za 2017. je Martina Kontošić, udruga MAPA.
-
Otočnost - ljudi okruženi morem (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 41,187.94kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Otočnost - ljudi okruženi morem“ dio je trogodišnjeg interdisciplinarnog programa koji razvija Udruga MAPA. Cjelokupan se projekt bavi odnosom pojedinca i zajednice u uvjetima prostorne, ekonomske, društvene i kulturne izoliranosti uslijed koje otočni način života iskazuje posebnost (otočnost). Projekt propituje zajednicu kroz dinamiku promjena otočkog (su)života, kroz oblike društvenosti koji se uspostavljaju, organizaciju i samoorganizaciju i specifičnost pojedinih otoka, pri čemu se naglasak stavlja na aktiviranje lokalne otočke zajednice. Tri razvojna segmenta projekta grade se simultano i odnose se na: istraživanja građe koja se temelje na recentnoj literaturi, direktnoj suradnji sa stručnjacima referentnih područja i terenskom radu; umjetničkoj produkciji, koja nastaje na osnovi suradnje i u interakciji s otočanima; događanja na otocima koja uključuju prezentaciju rezultata i platforma su za daljnja događanja, istraživanje i produkciju. Otoci uključeni u projekt su Lastovo, Vis i Mljet. U 2016. godini nova istraživačko-produkcijska postaja je otok Mljet na kojemu se distribuiraju i komuniciraju dosadašnji rezultati projekta i nastavlja rad na umjetničkoj produkciji realiziranoj na prethodno posjećenim otocima. Zatim slijedi izvedba umjetničke intervencije u gradovima na koja se ova tri otoka oslanjaju: Split i Dubrovnik. Uviđajući da je život otočne zajednice determiniran i jednim i drugim, izbjegavajući romantičnu sliku otoka što se nudi kao turistička razglednica ili metaforu osamljenosti, projekt istražuje otočnu svakodnevicu nastojeći u krajnjem ishodu otvoriti mogućnost komunikacije i suradnje među otocima te realizirati međuotočnu kulturnu mreža koja može imati svoju svrhovitost i izvan granica projekta.
-
Identitet zajednice – primjer Južne Afrike (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,800.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Južnoafrička Republika je zbog njezine duge povijesti rasne segregacije i sadašnjeg iskustva demokracije značajna za analizu i kritičko preispitivanje konstruiranja kolektivnog identiteta. Projektom se nastoji putem interaktivne i participativne umjetničke metodologije otvoriti nove načine dijaloga o problemu konstruiranja kolektivnog identiteta i kroz angažiranu umjetničku praksu utjecati na društveno i političko okruženje. Priprema projekta uključuje četiri osnovne faze: istraživanje dostupne teorijske građe i suradnja sa znanstvenicima sa Sveučilišta u Johannesburgu; osmišljavanje umjetničkih intervencija koje kritički propituju trenutačnu političku situaciju koristeći se angažiranom umjetničkom praksom; dogovor o predloženom konceptu i ulogama partnera u produkciji rada; detaljan dogovor o produkcijskom planu.
-
Kolektivni stranac (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 19,750.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Elaboracija umjetničke ideje fokusirana je na istraživanje, osmišljavanje i pripremu projekta koji se bavi pitanjem kolektivnog stranca u Zagrebu i Hrvatskoj povezano s recentnim primjerima vani. Istražuje se: odlazak Hrvata/ica radi traženja posla u inozemstvo te dolazak stranih radnika kod nas, primjeri radnika iz Bosne koji rade na gradilištima, i rastuće negodovanje domicilnog stanovništva zbog mogućnosti dolaska većeg broja stranih radnika. Razvoj umjetničke ideje obuhvatit će sljedeće aktivnosti: teorijsko istraživanje na osnovu recentne literature i direktne suradnje sa stručnjacima referentnih područja istraživanja; terenski rad koji će obuhvatiti razgovore s pojedincima koji imaju iskustvo rada u inozemstvu ili zapošljavanju stranih radnika kod nas; praćenje i analizu zakonskih regulativa, kao i analizu retorike i vizualizacije kampanja političkih stranaka i eksperimentiranje u procesu razvoja nove metodologije i komunikacijskih formi aktiviranja publike na temu istraživanja.
-
Kreativne strategije: Početnica (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,140.90kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 115.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt "Kreativne strategije: Početnica" obuhvaća teorijska istraživanja, umjetničku produkciju i procese kritičke refleksije. Uz istraživačko-aktivistički dio, koji se kontinuirano realizira u suradnji sa širokim brojem sudionika, drugi dio projekta čini umjetnička produkcija. "Početnica" je produkt i nastavak izložbenog projekta pri čemu je jedan od ciljeva izaći iz prostora galerija i doprijeti do zajednica uglavnom zatvorenih za mogućnosti suradnje. To je prostorna i prenosiva instalacija koja uz to što kreira prostorni i estetski okvir diskurzivnih događanja istodobno funkcionira i kao "toolkit" s pojmovnikom, arhivom dosadašnjih borbi i literaturom iz područja sindikalizma, direktne demokracije, feminizma, teologije oslobođenja, Prava na grad, ekologije i angažirane umjetnosti s ciljem edukacije, informiranja i otvaranja dijaloga. Strateški raspoređenim gostovanjima koja čine izložbe i diskurzivni program ostvaruje se predstavljanje suvremene umjetnosti kao infrastrukture edukacije i pozitivnih promjena u percepciji suvremene umjetničke kulturne produkcije kao mogućih alata društvenih promjena.