HRVATSKI CENTAR INTERNACIONALNOG TEATARSKOG INSTITUTA
Projekti u 2024 godini
-
Razvoj projekata suvremenih praksi mladih dramatičara (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 7,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Ovim programom HC ITI uključuje mlade izvedbene umjetnike, koji provode projekte istraživačkog karaktera, s ciljem otvaranja prema novim suvremenim praksama i metodama rada u izvedbi. Program se dijeli na istraživački pristup, u kojemu se poziva mlade dramatičare da stvaranjem novih pristupa rada, koristeći umjetničke ili druge discipline, istražuju izvedbene formate. Zatim na društveno angažirani pristup, u kojemu se kroz povezivanje s akterima prvenstveno iz socijalnog područja detektira društveno marginalizirane skupine i njihove potrebe korištenja kulturnog sadržaja te na temelju tog istraživanja kreiraju projekti i aktivnosti namijenjene njima te edukativni pristup u kojemu se također temeljem istraživanja osmišljava kvalitetne umjetničko edukativne aktivnosti za različite korisnike, a u svrhu kulturnog djelovanja u široj zajednici. Kroz ovaj program potiče se istraživački rad u području izvedbe u čijem eksperimentalnom procesu umjetnici dolaze do novih teorija/metoda te pronalaze svoj jezik i pristup u širem polju izvedbene umjetnosti. Kroz program organizacija aktivno uključuje mlade umjetnike te osnažuje prepoznatljivost u njihovom krugu, što je važno za budućnost rada organizacije.
Ostali projekti
-
Razvoj projekata suvremenih praksi mladih dramatičara (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 9,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Hrvatski centar ITI u posljednjih nekoliko godina u svojem godišnjem programu otvara vrata mladim dramatičarima, kazališnim i plesnim umjetnicima koji provode projekte koji su istraživačkog karaktera s ciljem otvaranja prema novim suvremenim praksama i metodama rada u kazalištu. Novi smjer rada ITI-ja dijeli se na ISTRAŽIVAČKI u kojem se poziva mlade dramatičare da korištenjem novih pristupa rada i koristeći različite umjetničke ili druge discipline u kazalištu stvaraju svoju produkciju, zatim DRUŠTVENO ANGAŽIRANI pristup u kojem se kroz povezivanje s udrugama iz socijalnog područja detektiraju društveno marginalizirane skupine i njihove potrebe korištenja kulturnog sadržaja te kreiraju projekti i aktivnosti namijenjeni njima; zatim EDUKATIVNI pristup (najčešće za srednjoškolsku populaciju smještenu u socijalno-obrazovne institucije) u svrhu kojeg se angažira tim mladih dramskih umjetnika koji stvaraju kvalitetne umjetničko edukativne aktivnosti kojima nije cilj kvantiteta polaznika već kvaliteta. Ovim novim programom želi se udrugu otvoriti ka suvremenijim praksama s ciljem davanja veće vidljivosti projektima mladih dramatičara koji su uglavnom suradnici u provedbi programa udruge. Kroz ovaj program potiče se istraživački rad u polju izvedbene umjetnosti kojem nije prvenstveno cilj gotov produkt (predstava) već "laboratorijsko-eksperimentalni" proces u kojem umjetnici dolaze do novih saznanja/teorija/pronalaze svoj jezik i pristup u polju izvedbe, zatim istražuju i otvaraju izvedbenu umjetnost drugim smjerovima i granama umjetnosti i društva. Upravo takav pristup osnažuje organizaciju (HC ITI) jer otvara svoje resurse novim mladim ljudima te obogaćuje broj javnih aktivnosti čime se stvara i veća vidljivost rada organizacije.
-
Razvoj projekata suvremenih praksi mladih dramatičara (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 22,500kn
- Kategorija:
- Mala podrška do 25.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Hrvatski centar ITI u posljednjih nekoliko godina u svojem godišnjem programu otvara vrata mladim dramatičarima, kazališnim i plesnim umjetnicima koji provode projekte koji su istraživačkog karaktera s ciljem otvaranja prema novim suvremenim praksama i metodama rada u kazalištu. Novi smjer rada ITI-ja dijeli se na ISTRAŽIVAČKI u kojem se poziva mlade dramatičare da korištenjem novih pristupa rada i koristeći različite umjetničke ili druge discipline u kazalištu stvaraju svoju produkciju; zatim DRUŠTVENO ANGAŽIRANI pristup u kojem se kroz povezivanje s udrugama iz socijalnog područja detektiraju društveno marginalizirane skupine i njihove potrebe korištenja kulturnog sadržaja te na temelju tog istraživanja kreiraju projekti i aktivnosti namijenjeni njima; te EDUKATIVNI pristup (najčešće za srednjoškolsku populaciju) u svrhu kojega se angažira tim mladih dramskih umjetnika koji stvaraju kvalitetne umjetničko edukativne aktivnosti kojima nije cilj kvantiteta polaznika već kvaliteta. Ovim novim programom želi se Udrugu otvoriti prema suvremenijim praksama s ciljem postizanja veće vidljivosti projekata mladih dramatičara koji uglavnom surađuju s organizacijom u provedbi.