Što, kako i za koga
Projekti u 2014 godini
-
Program Galerije Nova (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 103,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 115.000 kn
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova u 2015. godini nastavlja se temeljiti na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu od društvenog značenja i komunicirati sa širokim krugom publike. Tematske smjernice programa usmjerene su na proučavanje kontradikcija ekonomizacije kulturne produkcije, figure umjetnika kao modela neoliberalnog radnika, prekarnih radnih stilova te implikacija kritike i protesta protiv neoliberalne privatizacije i rasta kapitala. Metodološki, program se temelji na istraživanjima i aktivnostima u području likovne umjetnosti, performansa, novih medija i aktivizma te predstavlja pokušaj da se aspekti znanja među disciplinama i medijima povežu i da na nehijerarhijski način uključuje raznorodne umjetničke i izvanumjetničke materijale. Program Galerije Nova tako u 2015. godini obuhvaća tri sljedeća segmenta: izložbeni program; edukacijski program - serija diskurzivnih programa (predavanja, seminari, prezentacije), arhivske izložbe i čitaonice; izdavački program.
Ostali projekti
-
Ekologije skrbi i nove institucionalnosti (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 25,000kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Programom Ekologije skrbi i nove institucionalnosti planira se unaprijediti organizacijske kapacitete udruge kroz prostorno i suradničko djelovanje kao prioritete i osigurati višegodišnje uvjete održive i inovativne kulturne produkcije. Metodološki i tematski program je usmjeren prema procesima zajedničkog učenja, suradničkim modelima obrazovanja, produkciji suvremene umjetnosti i radu s publikom različitih profila. Kroz teme solidarnosti, skrbi, ekologije i odrasta program obuhvaća izložbene, produkcijske, edukativne i diskurzivne aktivnosti koje u lokalnoj i međunarodnoj zajednici povezuju umjetničke discipline. Edukativni i interdisciplinarni program WHW Akademije potiče inkluzivnu ulogu umjetnosti kroz izložbe, predavanja, projekcije i radionice. Program potiče dijalog u zajednici i uključuje različite društvene skupine (mladi, tražitelji azila, manjine) artikulirajući kritičku društvenu raspravu, kolektivno učenje i umjetničke ekologije kako bi se zajednički proizvelo nove oblike institucionalnosti. S obzirom na to da je organizacija izgubila dosadašnji prostor Galerije Nove, dio se programa realizira nomadski u suradnji s galerijama i kulturnim centrima, dok se za sam kraj 2024. planira inauguracija novog prostora kojeg se vidi kao kulturni centar i galeriju otvorenu različitim profilima publike koji bi uz izložbe na jednom mjestu nudio niz sadržaja i aktivnosti. Dok se traži novi prostor djelovanja, paralelno se bavi temom kako rekonfigurirati koncept galerije kao hibridne javne sfere i mjesta susreta i razmjene. Posebnosti programa su: nehijerarhijsko povezivanje umjetnosti s različitim zajednicama, javni i besplatni umjetničko-edukativni programi, jaka lokalna i međunarodna suradnička mreža; otklon od dominantnih koncepcija kroz teme ekologije i obrazovanja te razvijanje modela održive organizacije.
-
"Prakse brige" (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja u suvremenoj kulturi i umjetnosti za javnost
- Odobreni iznos:
- 30,000kn
- Kategorija:
- Podrška za programe neformalnog obrazovanja
- Opis projekta:
- "Prakse brige" kroz radionice i masterclassove s istaknutim međunarodnim umjetnicima i kustosima besplatno nudi edukativne interaktivne sadržaje koji istražuju etiku brige. Različite eko-socijalne teme zahvaćaju prakse brige na nekoliko razina: od brige za vlastito tijelo do brige za zajednicu kroz feminističku perspektivu – osobno je političko. Radionice pokreta, Fendelkrais vježbi i eko-socijalnih praksi svakodnevice nameću se kao stvarno korisna znanja koja su nam potrebna uslijed brojnih kriza koje nas potresaju. Pandemija, rat, ekonomska kriza ostavljaju danak na svim članovima društva, uključujući kulturne radnike. Mnogo ljudi proživljava burn out i u stanju je permanentnog stresa. Projekt produbljuje i nastavlja iskustva WHW radionica (poezija, pokret, kompostiranje, tarot i rad s migrantskim zajednicama) koja su se razvijala kroz WHW Akademiju i Galeriju Nova. Program inicira razmjenu znanja i vještina koje osnažuju resurse vezane za tijelo, okoliš i zajednicu, a koje smanjuju stres koji donosi neizvjesnost. Znanja koja razvijamo izuzetno su relevantna jer kroz jedinstvene multidisciplinarne metodologije inkluzivno i kreativno potiču publiku da kreira resurse jačajući i zajednicu.
-
„Nova 2.0“ (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40,000 kn
- Opis projekta:
- „Nova 2.0“ dokumentira, arhivira i aktualizira period od dvadeset godina koliko WHW vodi Galeriju Nova, realiziravši preko dvjesto izložbi koje je, organski se nadovezujući, pratio diskurzivni program. Projekt organizacijskom i umjetničkom pamćenju pristupa dokumentiranjem i aktiviranjem građe, serijom razgovora i grupnom izložbom. Arhiviranje i dokumentiranje provodi se novom mrežnom stranicom kojom se namjerava olakšati i potaknuti istraživanje povijesti Galerije. Serijom razgovora se obuhvaćaju tri generacije kustosa i umjetnika te se kontekstualizira slučaj Galerije u širem okviru upravljanja nezavisnim prostorima, otvarajući pitanja kulturnih politika i dinamike između institucija i malih organizacija. Grupna izložba okuplja četiri generacije koje su u Galeriji realizirale važne umjetničke projekte ili su u slučaju najmlađe generacije bili polaznici WHW Akademije. Time doprinosimo bilježenju hrvatske umjetničke proizvodnje i njezine neraskidive veze s organizacijama koje su je sukreirale. Ovakvim programom javnu sferu se obogaćuje krucijalnim pitanjem umjetničkog i institucionalnog pamćenja kao metode približavanja u javnosti nedovoljno valoriziranih kulturnih praksi.
-
˝Zajednice učenja˝ / ˝Communities of learning˝ (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Što, kako i za koga / WHW, Zagreb, Hrvatska
Živi Atelje Dajht Kralj, Zagreb, Hrvatska
Udruženje građana Kuda.org, Novi Sad, Srbija
State of Concept, Atena, Grčka
Neue Nachbarschaft / Moabit e.V. Berlin, Berlin, Njemačka
Udruženje za kulturu i umjetnost Crvena, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
- Opis projekta:
- Platforma "Zajednice učenja" okuplja šest organizacija iz Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Njemačke i Grčke obuhvaćajući više europskih regija s ciljem razmjene programa nezavisne i suvremene umjetničke produkcije u kojoj je naglašeno neformalno umjetničko obrazovanje te edukativni programi u radu s ranjivijim skupinama društva te kreiranje novih programa uz zagovaranje participativnog i horizontalnog udruženog djelovanja. Organizacije se postavljaju analitički i kritički prema društvu i sredini u kojoj se nalaze, a svima je karakterističan rad s različitim skupinama i lokalnom zajednicom. Platforma je pokrenuta prije godinu dana te joj se nedavno priključila nova organizacija, Udruženje za kulturu i umjetnost Crvena iz Sarajeva. Aktivnosti koje su predviđene za 2023. uključuju predavanja, radijske podcaste, javna događanja u sklopu razmjene programa u svim gradovima uključenih organizacija te edukativne programe. U vrijeme stalne krize obrazovnog sustava te izražene komercijalizacije obrazovnih programa, uspostavljanjem i razvojem ove platforme nastoji se stvoriti mrežu organizacija koje provode i etabliraju edukativne programe koji potiču kritičko promišljanje suvremenog društva.
-
Profesionalno usavršavanje za Anu Kovačić (WHW) (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za profesionalno usavršavanje za rad u kulturi
- Odobreni iznos:
- 10,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za profesionalno usavršavanje za rad u kulturi
- Opis projekta:
- WHW, osim što provodi redoviti program Galerije Nova i WHW Akademije, sudjeluje u više suradničkih lokalnih i međunarodnih projekata, od kojih Ana Kovačić dio koordinira i programski uređuje. Ova bi podrška za profesionalno usavršavanje za rad u kulturi osnažila organizacijske kapacitete kroz doprinos stjecanju znanja i osiguravanju novih mogućnosti razmjene profesionalnih iskustava zaposlenice kojoj su ova područja u primarnom fokusu. Zadnje dvije godine bile su izazovne za međunarodnu suradnju, ali i rad organizacija uopće. Nakon duljeg djelovanja u kontinuiranom stanju krize, jasno je da je povratak "na staro" nemoguć i da se treba prilagoditi i otkriti nove načine i pristupe kako bi se gradila održiva budućnost unutar umjetničkog sektora temeljena na kolektivnim politikama brige i održivosti. Cilj je i kroz ovaj oblik usavršavanja, u suradnji s umjetnicima i kulturnim radnicima, pronaći nove metode i alate te osmisliti njihovu gradbenu ulogu u održivoj civilizacijskoj promjeni. Ovakav program izuzetno je dragocjen u nadogradnji infrastrukture za nova promišljanja i postavljanje temelja kreativnim rješenjima.
-
Program Galerije Nova i WHW Akademije (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Strateški se pozicioniravši prema potrebama lokalne sredine, i dugogodišnjom međunarodnom profilacijom programa Galerije Nova, a zadnje četiri godine i programa WHW Akademije, u kojima su sudjelovali mnogi priznati domaći i međunarodni umjetnici_e, kao i onih mlađi koji se tek afirmiraju na sceni, program Galerije Nova i WHW Akademije jedno je od ključnih mjesta umjetničke, kustoske i edukativne produkcije u Hrvatskoj. Kustoski tim WHW-a vodi program Galerije od 2003. godine. Program je temeljen na nizu samostalnih i grupnih izložbi domaćih i međunarodnih umjetnika_ca, te diskurzivnih sadržaja, osmišljen je kao kontinuirani niz aktivnosti s ciljem povećanja zanimanja javnosti za kritičku praksu suvremene umjetničke produkcije. Program za 2023. djelomično je fokusiran na činjenicu da je prošlo dvadeset godina otkako WHW vodi program Galerije Nova te uključuje veliku izložbu posvećenu tome kao i niz tematskih diskurzivnih programa. Drugi dio programa uključuje treću godinu programa NOVAci, edukativnog programa za mlade kustose_ice, petu godinu WHW Akademije i njene popratne javne programe te veliku međunarodnu izložbu i konferenciju posvećenu temi ekologije i odrasta.
-
Program mini rezidencija i istraživanja: Marwa Arsanios i Selma Selman u Zagrebu (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Ova podrška za mobilnost usmjerena je na dolazak Marwe Arsanios i Selme Selman u Zagreb. Marwa Arsanios u svojem se umjetničkom i istraživačkom radu bavi metodama učenja i alternativnim pedagogijama te promišlja kako se može provoditi ne-ekstraktivna ekologija. Kako je Arsanios inspirirana komunama i nezavisnim organizacijama iz cijelog svijeta, ovaj će boravak i istraživanje iskoristiti kako bi se bolje upoznala sa scenom i njezinim metodama. Arsanios će sudjelovati i na konferenciji Planet, people, care: It spells degrowth! koja je mjesto dijaloga i kolektivnog učenja te platforma za razmjenu znanja iz područja ekologije. Za umjetnicu to će biti prilika za učenje, ali i dijeljenje znanja te povezivanje sa stručnjacima iz raznih područja, između ostalog, i iz umjetnosti. Selma Selman dolazi na mini rezidenciju na kojoj bi se povezala s romskim organizacijama te s udrugama koje rade s ranjivim skupinama. Cilj ove kraće rezidencije je prvenstveno istraživanje, a potom i povezivanje te razmjena znanja i metoda, posebno vezanih uz rad s ranjivim skupinama, u ovom slučaju s mladim Romkinjama. Dio boravka bi iskoristila i za istraživanje kojim bi pripremala svoj novi performans.
-
Razvoj umjetničke ideje umjetnika Željka Beljana pod radnim nazivom „Borovo: Restlovi“ (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživanje Željka Beljana "Borovo: Restlovi" bavi se poviješću, sadašnjošću i budućnošću tvornice Borovo, njezinim radnicima te sadržajima koje je tvornica kreirala za dokolicu radnika. Umjetnikova obitelj radila je u pogonima Borova i bila uključena u život zajednice. Istraživanje zahvaća različite aspekte koje je donijela tranzicija od deindustrijalizacije do društvenih promjena, a odvija se u tri faze. Prva faza obuhvaća intervjue s nekadašnjim radnicima (članovi obitelji, lokalna zajednica) o njihovim iskustvima rada i sadržajima koje je tvornica organizirala za radnike kako bi učvrstila odnose sa zajednicom. Druga faza obuhvaća posjet Borovu i tvornici, Hrvatskom državnom arhivu, Državnom arhivu, Vukovar, Gradskom muzeju Vukovar i Zlínu (prema kojem je Bata osnovala naselje "Bata Ville" – Borovo naselje). Treća faza predstavlja eksperimentiranje s arhivskim materijalom, prikupljenim iskazima i rad s ostacima ("restlovima") materijala, primjerice kožom (umjetnikova majka u tvornici je radila s kožom, a njegova sestra s majkom danas radi torbe). Umjetnik će razgovarati i sa stručnjacima koji su se bavili tvornicom Borovo, a proces će bilježiti skicama, fotografijama i audio-snimkama te blog postom na webu WHW Akademije.
-
˝Zajednice učenja˝ / ˝Communities of learning˝ (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Odobreni iznos:
- 220,000kn
- Kategorija:
- Razvoj suradničkih platformi u Europi
- Partneri:
-
Što, kako i za koga / WHW, Zagreb, Hrvatska
Živi atelje Dajht Kralj, Zagreb, Hrvatska
Udruženje građana kuda.org, Novi Sad, Srbija
State of Concept, Atena, Grčka
Neue Nachbarschaft / Moabit e.V., Berlin, Njemačka
- Opis projekta:
- Platforma "Zajednice učenja" okuplja pet organizacija iz Hrvatske, Srbije, Njemačke i Grčke čime obuhvaća više europskih regija s ciljem razmjene programa nezavisne i suvremene umjetničke produkcije u kojoj je naglašeno neformalno umjetničko obrazovanje te edukativni programi u radu s ranjivijim skupinama društva te sukreiranje novih programa uz zagovaranje participativnog i horizontalnog udruženog djelovanja. Organizacije se postavljaju analitički i kritički prema društvu i sredinama u kojima se nalaze, a svima je karakterističan rad s različitim skupinama i lokalnom zajednicom. Aktivnosti u 2022. godini odvijaju se podjednako u online i fizičkom prostoru. Aktivnosti uključuju: online predavanja, online radijski podcast u Neue Nachbarschaft / Moabit e. V., javna događanja u sklopu razmjene programa u svim gradovima uključenih organizacija te izložbe u Zagrebu i Novom Sadu. U vrijeme krize obrazovnog sustava te izražene komercijalizacije obrazovnih programa, uspostavljanjem i razvojem ove platforme nastoji se uspostaviti mrežu aktera u provođenju i etabliranju dostupnih edukativnih programa koji potiču kritičko promišljanje suvremenog društva.
-
Program Galerije Nova i WHW Akademije (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2: Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Strateški se pozicioniravši prema potrebama lokalne sredine, i dugogodišnjom međunarodnom profilacijom programa Galerije Nova, a zadnje tri godine i programa WHW Akademije, u kojima su sudjelovali mnogi priznati domaći i međunarodni umjetnici_e, kao i onih mlađi koji se tek afirmiraju na sceni, program Galerije Nova i WHW Akademije jedno je od ključnih mjesta umjetničke, kustoske i edukativne produkcije u Hrvatskoj. Kustoski tim WHW-a vodi program Galerije od 2003. godine. Program je temeljen na nizu samostalnih i grupnih izložbi domaćih i međunarodnih umjetnika_ca, te diskurzivnih sadržaja, osmišljen je kao kontinuirani niz aktivnosti s ciljem povećanja zanimanja javnosti za kritičku praksu suvremene umjetničke produkcije. Program za 2022. pod nazivom "Umjetničke ekologije" će nastaviti omogućavati umjetničku artikulaciju ključnih kulturnih tema i gorućih pitanja koja su trenutno u fokusu javnosti, te će se i dalje odvijati po izrazito suradničkim principima, pa će tako neki od suradnika programa biti ovi kustosi i organizacije: Lea Vene, Branka Stipančić, kolektiv Kontejner i Centar za nezavisnu kulturu i mlade Pogon. Nezavisnim inicijativama Galeriju ustupamo besplatno.
-
Razvoj umjetničke Lale Raščić «Egzoneracija tradicije» (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Interdisciplinarno istraživanje Lale Raščić "Egzoneracija tradicije" bavi se tradicionalnim folklornim praksama "tepsijanja" – pjevanja uz okretanje bakrene zdjele. Istraživanje materijalu pristupa kao autentičnom izričaju potisnutog ženskog subjektiviteta u patrijarhalnim društvima, produbljuje postojeća znanja o fenomenu i reinterpretira ga iz angažirane feminističke perspektive. Istraživanje zahvaća tri faze: 1. terenska i arhivska istraživanja u Zagrebu, Sarajevu, Beogradu i Prištini uz intervjue sa stručnjacima iz polja etnomuzikologije, folkloristike i izvođačicama; 2. umjetnički eksperiment u tonskom studiju i 3. umjetničku obradu materijala koja sumira i obrađuje rezultate istraživanja. Umjetnica će posjećivati etnografske i povijesne zbirke i arhive, a proces bilježiti fotografijama, videom, skicama i audio snimkama. Baveći se povijesnim, kulturološkim i akustičkim aspektima "tepsijanja" umjetnica sondira ovu praksu na osi prošlost-budućnost, izvorno-izvedbeno, prirodno-artificijelno, vizualno-narativno, intervenirajući u tradiciju. Istraživanje može biti polazište za realizaciju budućeg projekta.
-
Program Galerije Nova i WHW Akademije (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- U iduće tri godine međunarodno priznat program Galerije Nova, kao i do sada obuhvaća izložbene, produkcijske, edukativne i diskurzivne aktivnosti. One su tematski usmjerene procesima zajedničkog učenja, novim modelima obrazovanja i suradnji, angažmanu umjetnosti prema društvenim temama solidarnosti, skrbi, budućnosti i ekologiji. U dijalogu s edukativnim programom WHW Akademije, program se temelji na uvjerenju da umjetnost može artikulirati kritičku društvenu raspravu, prijeći granice izolacije i uspostaviti komunikaciju s lokalnom i međunarodnom publikom. Program lokalno potiče inkluzivnu i edukativnu ulogu umjetničke produkcije, potičući oblike suradnje kroz različite inovativne formate (izložbe, edukaciju, predavanja, podcast). Posebnosti programa su: nehijerarhijsko povezivanje umjetnosti s teorijom i aktivizmom; jaka lokalna i međunarodna suradnička mreža koju je WHW stvorio; inovativnost programa u otklonu od dominantnih koncepcija afirmacijom potisnutih društvenih tema i razvojem novih suradničkih modela. Udruga se aktivno zalaže za kontinuirano unapređenje kapaciteta produkcije domaće umjetnosti u međunarodnom kontekstu i upravljanja nezavisnom galerijskim prostorom.
-
Istraživačko putovanje na 11. berlinsko bijenale suvremene umjetnosti radi selekcije programa za WHW Akademiju i program Galerije Nova (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U svrhu diversifikacije geografskog profila programa Galerije Nova i WHW Akademije, istraživačko putovanje na 11. Berlinsko bijenale, jednu od najvažnijih međunarodnih manifestacija suvremene umjetnosti, omogućit će udruzi WHW da, nakon što se upozna s najsuvremenijim trendovima međunarodne kulturne i umjetničke scene, dio tih programa selektira za zagrebačku publiku. Kustosice 11. Berlinskog bijenala, M. Berríos, R. Cervetto, L. Lagnado i A. Pérez Rubio, tvore tim kojem je ishodišna točka vezana za različite aspekte Južne Amerike. Koncept bijenala temelji se na pojmu globalnog juga te ekološkim i političkim temama. To usmjerenje relevantno je i za domaću scenu te će posjet Bijenalu rezultirati odabirom sudionika iz Južne Amerike koji će biti prikazani na Bijenalu, a koji će pridonijeti podizanju geografske zastupljenosti naših umjetničkih programa. Uz sastanak s kustosima Bijenala, planiran je susret s južnoameričkim umjetnicima: M. Lopez (Peru), G. Berger (Argentina), M. Robinson (Costa Rica), P. Belli (Nikaragva) i drugim sudionicima Bijenala te lokalnim galerijama: HKW, Galerija KOW i Wedding.
-
Program Galerije Nova (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Opis projekta:
- Strateški se pozicioniravši prema potrebama lokalne sredine i dugogodišnjom međunarodnom profilacijom programa Galerije Nova u čijem je programu sudjelovao niz priznatih domaćih i međunarodnih umjetnika i umjetnica, kao i onih mlađih koji se tek afirmiraju na sceni, program Galerije Nova u posljednjih dvadeset godina jedno je od ključnih mjesta umjetničke, kustoske i edukativne produkcije u Hrvatskoj. Kustoski tim WHW vodi program Galerije od 2003. godine. Galerijski program temeljen na nizu samostalnih i grupnih izložbi domaćih i međunarodnih umjetnika i umjetnica te diskurzivnih sadržaja, osmišljen je kao kontinuirani niz aktivnosti za povećanje zanimanja javnosti za kritičku praksu suvremene umjetničke i vizualne produkcije. Program za 2020. pod nazivom "Otvorena Nova" će nastaviti omogućavati umjetničku artikulaciju ključnih kulturnih tema i pitanja koja su potisnuta iz sfere javnosti te će se i dalje odvijati po izrazito suradničkim principima, a koji će se iduće godine dodatno naglasiti pozivanjem na suradnju niza gostujućih kustosa. Nezavisnim inicijativama Galerija se ustupa besplatno.
-
Program Galerije Nova (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP1b2 Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova od 2019.-2020. godine nastavit će se temeljiti na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu o društvenom razvoju i komunicirati sa širokim krugom publike.U 2019. godini program će obuhvatiti niz međunarodnih izložbi i predavanja, filmski i eksperimentalni obrazovni program. Tematski, obuhvatit će slijedeće cjeline: pitanja političke subjektivizacije i prezentacije žena u kontekstima revolucionarnih previranja i društvenih promjena, odnos suvremene umjetnosti prema suvremenoj politici spavanja, mogućnosti razvoja novih modela umjetničkog obrazovanja, nova čitanja pozicije 'disidentske' umjetnosti te povijesti umjetnosti tzv. Istočne Europe. Metodološki, temeljit će se na istraživanjima i aktivnostima u području likovne umjetnosti, performansa, novih medija i aktivizma, te će povezivati znanja među disciplinama i medijima, na nehijerarhijski način uključujući umjetničke i izvan-umjetničke materijale. Program Galerije Nova važan je zbog isticanja kritičke, socijalne i emancipatorske dimenzije umjetnosti, te otvaranja prostora za povezivanje umjetničkih, teorijskih i edukacijskih praksi koje se bave gorućim pitanjima.
-
Susreti s publikom (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova, koji se sastoji od međunarodnih izložbi i predavanja, obrazovnih aktivnosti, bit će upotpunjen tijekom 2019. cjelogodišnjim programom "Susreti s publikom" koji će kroz besplatne participativne i edukativne aktivnosti – vodstvima kroz izložbe za različite grupe, edukativnim programima, susretima s umjetnicima, sudjelovanjem u umjetničkim projektima i transsektorskom suradnjom – razvijati metode i alate aktivnog privlačenja i sudjelovanja šireg kruga publike. Uz širenje opće publike koja prati kulturne sadržaje, ciljane skupine su: opća publika i mladi, osobito studentska populacija. Program će uključiti unapređenje dosadašnje strategije za razvoj publike koja će kontinuirano implementirati komunikacijske metode koje vode ka izraženijoj prisutnosti programa udruge na internetu, društvenim mrežama, medijima i javnosti. Provođenje aktivnosti unaprijedit će inkluzivne modele prezentacije kulture širokom krugu publike. Program se nadovezuje na kontinuiranu suradnju udruge s umjetničkim akademijama i fakultetima, te na iskustva dosadašnje transsektorske suradnje s organizacijama civilnog društva kroz uključivanje ranjivih društvenih skupina u umjetničke sadržaje.
-
Program Galerije Nova (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova od 2018.-2020. godine temelji se na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu o društvenom razvoju i komunicirati sa širokim krugom publike. Program obuhvaća niz međunarodnih izložbi i predavanja, filmski, izdavački i eksperimentalni obrazovni program. Tematski, uključuje sljedeće cjeline: analizu uzroka i posljedica povijesnih i suvremenih migracija, odnos suvremene umjetnosti prema solidarnosti i mogućnostima razvoja novih modela umjetničkog obrazovanja. Metodološki, temelji se na istraživanjima i aktivnostima u području likovne umjetnosti, performansa, novih medija i aktivizma, te povezuje znanja među disciplinama i medijima, na nehijerarhijski način uključujući umjetničke i izvan-umjetničke materijale. Program Galerije Nova važan je zbog isticanja kritičke, socijalne i emancipatorske dimenzije umjetnosti te otvaranja prostora za povezivanje umjetničkih, teorijskih i edukacijskih praksi koje se bave gorućim pitanjima suvremenoga globalnog društva, koja nisu ekskluzivna ni za jedan zemljopisni prostor.
-
Razvoj umjetničke ideje umjetnika Marka Tadića pod radnim naslovom Pokušaji u razumijevanju (Meaning to comprehend) (2017.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Multimedijalno istraživanje umjetnika Marka Tadića pod radnim nazivom "Pokušaji u razumijevanju" će u formi umjetničkog dokumentiranja putovanja i istraživanja kroz Istru, Kvarner i Italiju (Raša, Labin, Opatija, Rijeka, Pula, Trst) istraživati povijest i identitet gradića Raše kroz brojne arhive, institucije, iskaze i materijalnu kulturu. Istraživanje će biti polazište za realizaciju budućeg multimedijalnog projekta koji će biti pokazan u sklopu programa Galerije Nova tijekom 2018. godine. Marko Tadić će istraživati u sljedećim arhivima i muzejima: Državni arhiv u Pazinu, Državni arhiv u Rijeci, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka, Arheološki muzej Istre, Pula, Povijesni i pomorski muzej Istre, Pula, gdje bi se mogle pronaći fotografije, dokumenti i razglednice vezane uz lokalitet Raše. Također, Tadić namjerava raditi intervjue s lokalnim stanovnicima te povjesničarima, arhitektima, kustosima i umjetnicima koji poznaju tematiku grada Raše. Tijekom putovanja i istraživanja umjetnik će proces putovanja i istraživanja bilježiti fotografijama, videom, skicama i audio snimkama.
-
Susreti s publikom (2017.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 36,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova, koji se sastoji od međunarodnih izložbi i predavanja, filmskih i obrazovnih aktivnosti, bit će upotpunjen tijekom 2018. cjelogodišnjim programom "Susreti s publikom" koji će kroz besplatne participativne i edukativne aktivnosti - vodstvima kroz izložbe za različite grupe, edukativnim programima, susretima s umjetnicima, sudjelovanjem u umjetničkim projektima i transsektorskom suradnjom - razvijati metode i alate aktivnog privlačenja i sudjelovanja šireg kruga publike. Uz širenje opće publike koja prati kulturne sadržaje, ciljane skupine su mladi, osobito studenti, te ranjive društvene skupine azilanata i migranata. Program će uključiti izradu strategije za razvoj publike koja će kontinuirano implementirati komunikacijske metode koje vode ka izraženijoj prisutnosti programa udruge na internetu, društvenim mrežama, medijima i javnosti. Provođenje aktivnosti unaprijedit će inkluzivne modele prezentacije vizualne kulture širokom krugu publike. Program se nadovezuje na dosadašnju transsektorsku suradnju s organizacijama civilnog društva, u kontaktu s migrantskom zajednicom, te na kontinuiranu suradnju s umjetničkim akademijama i fakultetima.
-
Program Glerije Nova (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Udruga WHW djeluje u području izvaninstitucionalne kulture i njezino djelovanje karakterizira isprepletanje suvremene umjetnosti s teorijom, kritikom, aktivizmom i novim medijskim praksama. Primarno područje djelovanja udruge su produkcija i prezentacija suvremene umjetnosti, a realizira se kroz vođenje programa Galerije Nova, koji će se i u 2017. godini temeljiti na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu od društvenog značenja. Aktivnosti udruge kroz Galeriju Nova usmjerene su na pomicanje granica uskog profesionalnog konteksta suvremene umjetnosti, a programi povezuju područje vizualne kulture sa širim kontekstom kritičke kulture, s područjem primjene novih medija, medijskih sloboda, demokratskih procedura, ljudskih prava, urbanog razvoja i odgovornog građanskog sudjelovanja u javnom životu. Kroz program Galerije Nova kreiramo nove modele kulturnog pozicioniranja koji će povezivati suvremene aktivnosti i pristupe s nasljeđem ključnih povijesnih praksi. Glavni ciljevi programa: - produkcija i prezentacija novih umjetničkih radova s područja društveno angažirane suvremene umjetnosti - jačanje razumijevanja suvremene umjetnosti kao prostora za diskusiju o aktualnim društvenim pitanjima - razvoj novih oblika suradnje i razmjene znanja, osnaženje resursa domaće izvaninstitucionalne scene - razvijanje međunarodnog konteksta za lokalnu umjetničku produkciju - podrška društvenom aktivizmu Primarni korisnici programa: - lokalna i međunarodna profesionalna publika suvremene umjetnosti - sudionici i publika izvaninstitucionalne scene - studenti i istraživači iz različitih humanističkih i društvenih znanosti - aktivisti u području edukacije, ljudskih prava, ekologije, razvoja demokracije, antiglobalizacijskih pokreta
-
Istraživačko putovanje u Atenu / priprema projekta “I sad, što će sad biti od nas, bez barbara?” (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 9,435.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Opis projekta:
- Putovanje u Atenu omogućit će udruzi WHW upoznavanje s programom Kunsthalle Athens te umjetničkom scenom u Grčkoj kako bi u projekt “I sad, što će sad biti od nas, bez barbara?” u Galeriji Nova u Zagrebu mogli uključiti umjetnike, teoretičare, pisce, kustose, aktivističke inicijative te dokumentaciju iz Grčke. Kunsthalle Athena je fleksibilni nomadski umjetnički centar, koji je 2010. osnovala kustosica Marina Fokidis, ujedno i urednica South Magazine te Umjetnička direktorica ureda Dokumente 14, koja će se 2017. osim u Kasselu u Njemačkoj održati i u Ateni. Dokumenta 14, zamišljena je kao kritička intervencija u umjetničku scenu Atene, Grčke i Europe u cjelini. Propitujući novu društvenu ulogu umjetničkih institucija, nastoji nadići format prikazivanja umjetnosti te se fokusirati na mogućnost sudjelovanja u proizvodnji kulture te istražiti domete radikalne kustoske prakse. Grčka je posljednjih godina u medijima prvenstveno zbog zastrašujućih posljedica ekonomske krize i velikog dotoka migranata s kojima se radi ekonomskog kolapsa teško nosi. No ona je ujedno i laboratorij za razvoj novih oblika solidarnosti i novih političkih promišljanja – kriza je učinila jasnim potrebu da se nađu nova rješenja u politici i u ekonomiji, ali i u kulturi. Kunsthalle Athens i brojni umjetnici razvijaju inovativne načine uključenja kulture u zajednicu i problematiziranja političkih i ekonomskih procesa. Posjet Ateni omogućio bi da se kustosice WHW-a upoznaju s radom organizacije koja razvija kritički diskurs u izrazito nepovoljnim okolnostima te sa snažnom umjetničkom scenom grada. Tematski, istraživanje će se fokusirati na prakse koje propituju dvije najveće društvene krize u Europi–krizu financijskog tržišta i Eura te migracijsku krizu – kao i način na koji one rekonfiguriraju odnos između Juga i Sjevera Europe.
-
Program Galerije Nova (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,737.50kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Plan aktivnosti i proračun
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Udruga WHW djeluje u području izvaninstitucionalne kulture i njezino djelovanje karakterizira isprepletanje suvremene umjetnosti s teorijom, kritikom, aktivizmom i novim medijskim praksama. Primarno područje djelovanja udruge su produkcija i prezentacija suvremene umjetnosti, a realizira se kroz vođenje programa Galerije Nova, koji će se i u 2016. godini temeljiti na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu od društvenog značenja. Aktivnosti udruge kroz Galeriju Nova usmjerene su na pomicanje granica uskog profesionalnog konteksta suvremene umjetnosti, a programi povezuju područje vizualne kulture sa širim kontekstom kritičke kulture, s područjem primjene novih medija, medijskih sloboda, demokratskih procedura, ljudskih prava, urbanog razvoja i odgovornog građanskog sudjelovanja u javnom životu. Kroz program Galerije Nova kreiraju se novi modeli kulturnog pozicioniranja koji će povezivati suvremene aktivnosti i pristupe s nasljeđem ključnih povijesnih praksi. Glavni ciljevi programa su: produkcija i prezentacija novih umjetničkih radova s područja društveno angažirane suvremene umjetnosti; jačanje razumijevanja suvremene umjetnosti kao prostora za diskusiju o aktualnim društvenim pitanjima; razvoj novih oblika suradnje i razmjene znanja, osnaženje resursa domaće izvaninstitucionalne scene; razvijanje međunarodnog konteksta za lokalnu umjetničku produkciju; podrška društvenom aktivizmu. Primarni korisnici programa su: lokalna i međunarodna profesionalna publika suvremene umjetnosti; sudionici i publika izvaninstitucionalne scene; studenti i istraživači iz različitih humanističkih i društvenih znanosti; aktivisti u području edukacije, ljudskih prava, ekologije, razvoja demokracije, antiglobalizacijskih pokreta.
-
Putovanje u London / priprema projekta “Svakodnevne kompozicije” s vodećim partnerom, galerijom Showroom (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 13,875.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- U suradnji s organizacijama The Showroom iz Londona, If I Can’t Dance, I Don’t Want To Be Part Of Your Revolution iz Amsterdama, i Bulegoa z/b iz Bilbaoa, udruga WHW planira razviti dvogodišnji izložbeno-diskurzivni program Svakodnevne kompozicije koji će obuhvatiti različite vizualne, performativne, teorijsko-diskurzivne i izdavačke formate. Kako bi se pobliže upoznale s programom vodeće organizacije na projektu – galerijskim prostorom The Showroom, razgovarale o zajedničkim polazišnim točkama i programskim prioritetima, te na licu mjesta razvile postavke za buduću suradnju, dvije članice kustoskog kolektiva WHW otputovat će u svibnju 2016. godine u London. Organizacije koje će surađivati na ovom projektu, uključujući i WHW, odabrale su jedna drugu zbog zajedničkog pristupa suvremenoj umjetnosti kao istraživačkoj i eksperimentalnoj praksi, naglaska na kritičke kustoske i umjetničke pristupe koje propituju suodnos umjetnosti i društvenih procesa te zbog fokusa na produkciju novih umjetničkih radova, nove modele izdavaštva i razvoj novih oblika učenja. Četiri suradničke organizacije su povezane i činjenicom da su sve male ili srednje organizacije koje su u svojim zemljama i geografskim kontekstima vodeće u propitivanju 'nove institucionalizacije' kroz interdisciplinarne pristupe. Sve organizacije koje sudjeluju u projektu profitirat će od suradnje kroz međusobni razvoj kapaciteta, razmjenu znanja i podršku. Kroz promišljanje uvjeta u kojima se radi i načina na koji se uspijeva održati praksa vitalnom u trenutku kada se javna potpora umjetnosti rapidno smanjuje te relevantnom u trenutku turbulentnih i traumatičnih društvenih promjena, projekt nastoji unaprijediti organizacijske i financijske, ali i teorijske kapacitete malih i srednjih organizacija.
-
Program Galerije Nova (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova u 2014. godini temelji se na uvjerenju da suvremena umjetnost može artikulirati kritičku raspravu od društvenog značenja, i komunicirati sa širokim krugom publike. Program obuhvaća 5 međunarodnih izložbi, 10 predavanja, seriju događanja “WHW arhiv”, seminar i čitalačku grupu. Tematski, program obrađuje niz gorućih pitanja koja uključuju: jačanje ekstremno desničarke ideologije u Europi, pa tako i u Hrvatskoj, te mogućnosti suprotstavljanja ovom regresivnom trendu kroz kulturu; artikulaciju društvenih promjena u odnosu na masovne protestne društvene pokrete posljednjih godina; odnos kulturne djelatnosti i obrazovanja u svjetlu negativnog trenda privatizacije javnih dobara i rastakanja socijalne države. Glavni ciljevi programa su: produkcija i prezentacija novih umjetničkih radova s područja društveno angažirane suvremene umjetnosti; jačanje razumijevanja suvremene umjetnosti kao prostora za dijalog i preispitivanje aktualnih društvenih pitanja; razvoj novih oblika suradnje i razmjene znanja te osnaživanje resursa domaće izvaninstitucionalne scene; jačanje međunarodne relevantnosti domaće umjetničke produkcije; jačanje znanja vezanog za društveni aktivizam koji umjetničke geste na kreativne načine isprepliće s formom javnog protesta. Program Galerije Nova usmjeren je prema širem krugu kritičke kulturne javnosti i obraća se različitim krugovima publike. Primarni korisnici programa su: profesionalna publika suvremene umjetnosti iz Hrvatske; članovi udruga koje se bave izvaninstitucionalnom kulturom: studenti i istraživači iz različitih humanističkih i društvenih znanosti; aktivisti u području edukacije, ljudskih prava, ekologije, razvoja demokracije, antiglobalizacijskih pokreta te međunarodna profesionalna publika suvremene umjetnosti.
-
Program Galerije Nova (2012.)
- Programsko područje:
- Razvoj pojedinih djelatnosti organizacije
- Odobreni iznos:
- 99.764,00kn
- Kategorija:
- upravljanje javnim prostorima (npr. galerije, klubovi, centri itd.) za suvremenu kulturu i umjetnost
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program Galerije Nova temelji se na uvjerenju da likovna umjetnost i vizualna kultura mogu artikulirati kritičku raspravu od širega društvenog značenja, koja može komunicirati sa širom publikom. U okviru Galerije ističu se sljedeći programi: izložbeni program, edukacijski program (edukacijske izložbe, video arhiva), i izdavački programi (publikacije, katalozi, Novine Galerije Nova). Program tijekom 2013. uključuje međunarodne izložbe, predavanja, seminar i čitalačku grupu, a realiziraju se kroz tri projektno-sadržajne cjeline. Početi najbolje što se može (Kako govorimo o fašizmu?) serija je međunarodnih izložbi, diskurzivnih programa i izdavačkih projekata koji se odvijaju u suradnji s partnerima. Kustoski kolektiv WHW kurirat će 7. izdanje multidisciplinarnog festivala suvremene umjetnosti Meeting Points 7. Deset tisuća smicalica i sto tisuća trikova. Projekt Slatke 60-e finalna je faza dugoročnog interdisciplinarnog projekta, a završna izložba sumira provedena istraživanja te uključuje područja vizualnih umjetnosti, aktivizma, filma, arhitekture i popularne kulture s naglaskom na lokalno nasljeđe angažirane umjetničke prakse šezdesetih godina. Program je usmjeren na širi krug kritičke kulturne javnosti.