IPAK - istraživački projekti i autorske koncepcije
Projekti u 2016 godini
-
Anatomija privremenih migracija: Drugi (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,989.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
-
- Opis projekta:
- „Anatomija privremenih migracija: Drugi“ segment je istraživačko antropološko umjetničkog projekta „Anatomija privremenih migracija“ s ciljem umjetničko-antropološkim metodama razviti održivu platformu podrške migrantima. Projekt obrađuje privremene radne migracije unutar globalnog fenomena migracija kao ekonomskih, kulturnih i društvenih činjenica te kao važnu sponu međukulturnih dijaloga. S obzirom na kontinuirane odlaske i dolaske, privremeni su migranti nositelji dvostruke distinkcije (tamo i ovdje) i potencijalni agensi društvenih promjena u matičnim i primateljskim sredinama. Projekt istražuje procese koji se aktiviraju na osobnoj i kolektivnoj razini, posebice one koji zadiru u dominirajuće obrasce podjele rada i rodnih uloga (radne migrantice) te percepciju stranaca. Razvija se prepletanjem umjetničkih produkcija, znanstvenog istraživanja, rada s migrantskim skupinama i edukacijskih formata koji uključuju aktivno sudjelovanje ciljanih skupina. Predviđa nove prostore izvedbe (prostori neformalne socijalizacije migranata, nadležnih institucija i agencija, tranzitna i transportna mjesta) čime širi kulturno polje; razvija platformu za istraživanje migracijskih procesa uključujući sudjelovanje, aktivaciju i mogućnost umrežavanja migracijskih skupina te se temelji na transnacionalnoj/regionalnoj suradnji i umrežavanju organizacija civilnog društva i institucija koji mogu aktivno pridonijeti razvoju programa podrške privremenim migrantima. Projekt se temelji na interferenciji znanstvenog, umjetničkog i aktivističkog pristupa, razvija metodu koja potiče aktivno sudjelovanja ciljanih skupina, interesnih grupa i građanstva čime podiže svijest o važnosti angažmana u zajednici ka mogućim društvenim pomacima i kvalitetnijem životu zajednice.
Ostali projekti
-
Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,160.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- "Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti" trogodišnji je projekt koji se temelji na umjetničkom i kulturno antropološkom istraživanju, a rezultirat će izložbama, radionicama i diskurzivnim formatima. Projekt istražuje društvene mehanizme i procese uspostavljanja, definiranja i mijenjanja pojma vrijednosti, dok otpad sagledava kao proces i simboličku kategoriju. Cilj je nova umjetnička produkcija i distribucija koja će u suradnji s kulturnom antropologijom istražiti relacijsku prirodu vrijednosti i njezinu potencijalnu društveno transformacijsku moć pri prelasku u polje odbačenog. Kontekstualna priroda vrijednosti sagledavat će se kroz dvije istraživačke linije. Prva, "Studije bezvrijednosti" rezultirat će izložbama temeljenim na umjetničko kulturno antropološkoj kolaboraciji. Druga, "Studije bezvrijednosti – antimuzeji" kritički će propitivati postojeće koncepte odbačenog, bezvrijednog, trivijalnog i svakodnevnog kroz analiziranje specifičnih aspekata koncepta Antimuzeja Vladimira Dodiga Trokuta i pojedinih amaterskih zbirki i muzeologija te rezultirati stvaranjem virtualnog arhiva.
-
Dijalektika viška (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Istraživački antropološki umjetnički projekt "Dijalektika viška" polazi od pojma viška kao temeljnog pojma oko kojega se grade mreže suvremenog društva i dispozicija moći. Projekt prepoznaje konfiguracije odnosa – ljudi, mjesta i stvari – u relaciji s temom, koje predstavljaju područja otpora hegemonijama, otvarajući prostore alternativnim održivim praksama. Antropolozi upozoravaju na ulogu otpada u rastu globalne nejednakosti i na analogiju između načina postupanja s otpadom i logike isključivanja ljudi. Njih se tretira kao "suvišne, "ljudski otpad", "uskladištene" u izbjegličkim kampovima, sirotinjskim četvrtima ili zatvorima, siromašne potrošače i neučinkovite proizvođače" ili kao "raspoloživ ljudski materijal, zaposlen, otpušten i zamijenjen s lakoćom." Devastirana arhitektura i urbanističke strukture sagledive su u kontekstu viška. Projekt istražuje te procese i razvija široku suradničku mrežu s namjerom javnoga govora o problemu te upozorava na prikrivene aspekte koji zadiru duboko u etičke, estetske i humane postavke društva, oslanjajući se na istraživački i izvedbeni potencijal saveza kulturne antropologije i umjetnosti, u smjeru dubinskih uvida i društvene intervencije.
-
Privremene migracije (2015.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,977.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Riječ je o interdisciplinarnom projektu koji obrađuje globalni fenomen migracija kao kulturnih i društvenih, a ne samo ekonomskih činjenica te kao važnu sponu međukulturnih dijaloga. Istražuje procese koji se aktiviraju na osobnoj i kolektivnoj razini, uslijed privremenih migriranja motiviranih zahtjevima tržišta rada ili profesionalnim interesima, s naglaskom na one koji zadiru u dominirajuće obrasce podjele rada i rodnih uloga (primjerice kod radnih migrantica). S obzirom na kontinuirane odlaske i dolaske privremeni su migranti nositelji dvostruke distinkcije: u odnosu na „tamo“ i „ovdje”, potencijalni su agensi društvenih promjena u matičnim i primateljskim sredinama, a njihova je svakodnevica modificirana napetošću separacije i susretanja unutar njima bliskih zajednica. Projekt se razvija isprepletanjem triju segmenata: umjetničkim produkcijama, znanstvenim istraživanjem i direktnim radom s migrantskim skupinama. Spajajući društveno angažiranu umjetničku praksu i suvremene metodološke i teorijske postavke kulturne antropologije, projekt je usmjeren na transnacionalno umrežavanje i suradnju između zemalja odlazaka (Hrvatske, Bosne i Herzegovine, Rumunjske) i dolazaka (Italije, Austrije, Slovenije itd.) radi sagledavanja migracijskog fenomena iz različitih geografskih, metodoloških i disciplinskih perspektiva.