Ured za fotografiju
Projekti u 2024 godini
-
Galerija Spot (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 12,600.00kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Galerija Spot specijalizirani je izlagački prostor za suvremenu umjetničku fotografiju kojim upravlja Ured za fotografiju (UzF) – neprofitna udruga orijentirana ka razvoju, promociji i kontekstualizaciji inovativnih umjetničkih praksi na području fotografije i novih medija te razvijanju znanja o povijesti, kritici i teoriji fotografije. Programske aktivnosti podijeljene su u nekoliko glavnih cjelina: izložbena, edukativno-diskurzivna, nakladništvo i web portal Suvremena hrvatska fotografija (SHF). Izložbeni program usmjeren je na prikazivanje radova umjetnika koji kritički i teorijski promišljaju medij fotografije te nastoje ponuditi odgovore na problemska pitanja. Osim pet samostalnih izložbi s popratnim aktivnostima, nadolazeći program obogaćen je s tri pop-up izložbe te manifestacijom kojom se obilježava 10 godina djelovanja Galerije Spot. Edukativno-diskurzivni program čine dvije radionice usmjerene na istraživanje povijesnih aspekata fotografije te njezinu ulogu u suvremenom društvu. Nakladničkim aktivnostima njegujemo važnost taktilnog iskustva medija i proširujemo teorijsko znanje o suvremenoj hrvatskoj fotografiji, a portal SHF funkcionira kao online arhiv suvremene hrvatske fotografije.
Ostali projekti
-
Galerija Spot (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 14,400kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Ured za fotografiju (UzF) je neprofitna i nevladina udruga orijentirana prema razvoju, promociji i kontekstualizaciji inovativnih umjetničkih praksi na području fotografije i novih medija te razvijanju znanja o povijesti, kritici i teoriji fotografije. UzF upravlja prostorom Galerije Spot koja djeluje kao mjesto susreta i međugeneracijske razmjene znanja u području umjetničke fotografije s naglaskom na suvremenu hrvatsku fotografiju, a godišnji program čine izložbe domaćih i inozemnih umjetnika, radionice, predavanja, javni razgovori s umjetnicima i panel-diskusije. O godišnjem izložbenom programu odlučuje Savjet Galerije Spot koji čine relevantni umjetnici i teoretičari fotografije. Programske aktivnosti podijeljene su u nekoliko glavnih cjelina: izložbena, diskurzivno-didaktička i istraživačka djelatnost, nakladništvo i web Suvremena hrvatska fotografija. U nadolazećem godišnjem programu planira se 10 izložbi koje prati niz popratnih programa usmjerenih na nekoliko problemskih područja koje se razmatra kako kroz izložbene formate tako i u nizu popratnih aktivnosti, zadržavajući interes za dokumentarno-konceptualni fotografski izričaj. Izložbeni program u 2024. godini usmjeren je ka prikazivanju problemskih izložbi te radova koji proizlaze iz iskustva rada s medijem, kritičkog i teorijskog promišljanja pojedinih aspekata suvremene umjetnosti fotografije i društveno angažirane umjetnosti, te kroz poticanje identitetskih pitanja i queer sadržaja koji nastaju izvan dominantnih društvenih normi. Rad i djelovanje udruge usmjereni su na stvaranje arhiva suvremene hrvatske fotografije, intenziviranje suradničkih programa kroz umrežavanje s drugim srodnim organizacijama, edukaciju publike kroz razgovore i mini-vodstva, te kroz poticanje publike u formiranju izložbenih sadržaja.
-
Bata: aranžiranje uprizorenja (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživanjem se želi rasvijetliti principe projektiranja i aranžiranja tipskih izloga tvornice cipela Bata, polazeći od premise da je upravo ovaj aspekt bio ključan za razvoj Batinog sustava poslovanja. Cilj je ustanoviti "pravilnik" češkog inovatora i industrijalca Jana Bate i njegovih arhitekata i aranžera izloga koji su, propisujući norme o tipskom uređenju za svoje prodavače, proizveli (javnosti skriven) repozitorij neodoljivih uspješnih rješenja izloga koja odgovaraju na pitanja kako se stvaraju i zadovoljavaju želje. Pitanje izloga pitanje je tranzicijskih slojeva između ulice i prodavaonice, ali i društvenih, političkih i gospodarskih trendova koji za sobom ostavljaju svoje vizualne tragove. Recentna istraživanja o potrošačima pokazuju kako oni imaju dvije osnovne potrebe: želju za razumijevanjem i želju za istraživanjem. Provodeći istraživački rad te unošenjem suvremenih kulturnih obrazaca u svrhu pozitivnih društvenih promjena, Mušćet potiče narativ o "drugim prošlostima", onima koje ostaju nevidljive za 40 000 učenika osnovnih škola u RH, koji kroz jednodnevne ili dvodnevne izlete posjete Vukovar u svrhu terenske nastave o Domovinskom ratu.
-
Galerija Spot (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost
- Opis projekta:
- Ured za fotografiju upravlja prostorom Galerije Spot koja je zamišljena kao mjesto susreta i međugeneracijske razmjene znanja u području umjetničke fotografije s naglaskom na suvremenu hrvatsku fotografiju. Djelovanje organizacije usmjereno je na promicanje umjetničke fotografije i novih medija te razvijanje inovativnih umjetničkih praksi i širenje znanja na području teorije fotografije. Programske su aktivnosti podijeljene u nekoliko glavnih cjelina: izložbena, diskurzivno-didaktička i istraživačka djelatnost, nakladništvo i mrežna stranica. U Galeriji Spot se osim izložbi organiziraju brojni popratni programi poput čitalačkih grupa, radionica, panel-diskusija, predavanja i razgovora o raznim temama iz polja fotografije. U godišnjem je planu predviđeno osam izložbi koje prati niz popratnih programa usmjerenih na nekoliko problemskih područja koji se razmatraju kako kroz izložbene formate, tako i u nizu popratnih aktivnosti, zadržavajući interes za dokumentarno-konceptualni fotografski izričaj. Rad i djelovanje koncentrirano je na stvaranje arhiva suvremene hrvatske fotografije te na razvoj suradničkih programa u svrhu umrežavanja s drugim organizacijama koje se bave srodnim kulturnim i umjetničkim područjem.
-
Toplo – hladno (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za mobilnost
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Podrška za mobilnost
- Opis projekta:
- Na suprotnim stranama Europe djeluju udruge Centrum för u Stockholmu i Ured za fotografiju u Zagrebu, čiji izložbeni program, izdavaštvo i pristup suvremenoj fotografiji pokazuju sličnosti bez obzira na razlike između povijesnih i društvenih okolnosti u odnosu na koje se razvijala fotografska scena. Izvan dominantnih institucionalnih narativa, ove dvije udruge podržavaju mlade umjetnike i potiču razvoj inovativnih fotografskih praksi, temeljem čega nastaju važni pomaci u razumijevanju samog medija. Posljednjih nekoliko desetljeća svjedočimo procesu iseljavanja iz Hrvatske i regije u nordijske zemlje, zbog čega tamošnja lokalna fotografska praksa reflektira procese kulturne razmjene koja dosad nije bila adekvatno istražena i prezentirana. Programom se nastoji oformiti novi modalitet suradnje, koji uz međusobno upoznavanje sa značajkama lokalne scene i razmjenom izložbenih formata prvenstveno djeluje na načelima kritičkog tumačenja stvarnosti kroz teoriju i praksu fotografije i slijedom načela kritičke kartografije, koja stvarnost ne samo prikazuje nego je i stvara.
-
Galerija Spot (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100,000 kn
- Opis projekta:
- Galerija Spot djeluje kao mjesto izlaganja dokumentarno-konceptualne i društveno angažirane fotografije i radova nastalih na razmeđi fotografije i novih medija te kao mjesto razvijanja dijaloga o suvremenim umjetničkim praksama i teoriji i povijesti fotografije. Program Galerije osmišljen je kao niz izložbeno-didaktičkih cjelina, a osim izložbi u program su uključene aktivnosti usmjerene prema podizanju vizualne pismenosti: čitalačke grupe, radionice, diskusije, predavanja i razgovori o fotografiji. Godišnji galerijski program čini 6 izložbi te niz diskurzivnih programa. Glavni ciljevi su promocija, produkcija i distribucija novih umjetničkih projekata i radova, popularizacija dokumentarno-konceptualne i neoavangardne fotografije, kao i eksperimentalnih praksi i poetika te stvaranje poticajnog okruženja za diskusiju, razvoj novih znanja o mediju fotografije. Rad Galerije usmjeren je i na stvaranje arhiva nacionalne fotografske scene te na razvoj suradničkih programa, što omogućuje širu tematsku perspektivu te stvara prostor za raspravu o brojnim kulturnim, umjetničkim i društvenim tendencijama, pristupajući fotografiji kao diskurzivnom području važnom za cjeloviti razvoj kulture.
-
SPOTIZACIJA - razvoj praksi sudjelovanja u kulturi (2021.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Opis projekta:
- Program organizacijske transformacije Ureda za fotografiju prema razvoju praksi sudjelovanja u kulturi usmjeren je na stvaranje kapaciteta za uspostavu novih suradničkih i participativnih modela s ciljem pozicioniranja publike u središte programa i aktivnosti. Program se u 2022. sastoji od aktivnosti edukacije i istraživanja u smjeru iznalaženja novih pristupa te donošenja plana razvoja sudjelovanja u kulturi, što je prepoznato kao ključno za daljnji rad organizacije specifičnog djelovanja, usmjerenog k istraživanju, kontekstualizaciji, razvoju i promociji inovativnih umjetničkih praksi fotografije i srodnih medija.
-
Zajednički fotografski narativi (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 140,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP4a: Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Ured za fotografiju, Zagreb, Grad Zagreb
Institut Tomislav Gotovac, Zagreb, Grad Zagreb
Kombinat – Riječki kreativni kolektiv, Rijeka, Primorsko-goranska
Atelieri Koprivnica, Koprivnica, Koprivničko-križevačka
Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, Osječko-baranjska
Gradska galerija Striegl, Sisak, Sisačko-moslavačka
Gradski muzej Križevci, Križevci, Koprivničko-križevačka
- Opis projekta:
- Programska platforma okupila je 7 institucija i udruga te jednog nezavisnog istraživača s ciljem istraživanja fotografije i načina njezine zastupljenosti u tiskanim medijima. U radu i istraživanju, odmičemo od uvriježenih stavova te istraživačkim postupcima i postavljanjem pitanja utvrđujemo okolnosti djelovanja fotografa i sredine u kojoj su radili, kritički evaluirajući fotografsku praksu. Svoje istraživanje ne temeljimo isključivo na uvriježenoj historiografiji, nego kombinacijom analitičkih i interpretativnih pristupa prepoznajemo sličnosti i utvrđujemo razlike,markirajući vrijedne, no posve zapostavljene privatne arhive, kao i one koje su posve izvan fokusa, u čemu nam osobito pomažu razgovori s akterima. U 2020. godini usmjerili smo se na tvorničke novine i specijalizirane časopise, kao i na vezu između industrije i fotografije, dok smo 2021. istraživanja proširili na turizam, urbanizam i područje kulture. U 2022., zadnjoj godini trogodišnje provedbe projekta, usmjerit ćemo se na sistematizaciju dosadašnjeg rada, a u tu ćemo svrhu, uz nastavak organiziranja javnih predavanja, diskusija, panela i emitiranja podcasta, organizirati 2 izložbe te objaviti završnu publikaciju.
-
Borovo-Bat’a: zapreteni apostrof (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 19,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživanje se referira na povijest Vukovarsko-srijemske županije s aspekta danas zaboravljenih tema, a koje su umjetnici posebno zanimljive s obzirom na dosadašnja istraživanja koja je sprovela na području navedene županije. Istraživanje se odnosi na radnike kombinata Borovo u sklopu satelitskog naselja (Borovo naselje) te koncepta rada i života koji je početkom 20. stoljeća u Slavoniju donio češki industrijalac Tomáša Bat’a. Umjetnici je koncept novog umjetničkog istraživanja intrigantan jer pretendira na uspostavljanje novog dijaloga putem više aktivnosti tijekom uzastopnog terenskog istraživanja. Metodologija podrazumijeva istraživanje arhivskih podataka o navedenim temama te produbljivanje smjera umjetničke ideje koja za cilj ima osigurati uspostavljanje novog jezika i percepcije Vukovarsko-srijemske županije te njezine dalje i bliže povijesti.
-
Galerija Spot (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Galerija Spot djeluje kao mjesto izlaganja dokumentarno-konceptualne i društveno angažirane fotografije te radova nastalih na razmeđi fotografije i novih medija te kao mjesto otvaranja rasprave i razvijanja dijaloga o suvremenim umjetničkim praksama i teoriji fotografije. Program Galerije osmišljen je kao niz izložbeno-didaktičkih jedinica – osim izložbi, u program su uključene pojedinačne aktivnosti usmjerene na podizanje vizualne pismenosti: čitalačke grupe, radionice, panel diskusije, filmske projekcije i razgovori o fotografiji. Godišnji galerijski program čini 6 izložbi. Glavni ciljevi su poticanje te produkcija i distribucija novih umjetničkih projekata i radova, popularizacija dokumentarno-konceptualne i neoavangardne fotografije te stvaranje poticajnog okruženja za razgovor, razvoj novih znanja o mediju i teoriji fotografije. Rad Galerije usmjeren je i na razvoj suradničkih programa na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, što omogućuje širu tematsku perspektivu te stvara otvoren prostor za raspravu o brojnim kulturnim, umjetničkim i društvenim tendencijama, pristupajući fotografiji kao diskurzivnom području važnom za cjeloviti razvoj kulture.
-
Zajednički fotografski narativi (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 133,000.00kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- PP4a: Plan aktivnosti i proračun
- Partneri:
-
Ured za fotografiju, Zagreb, Grad Zagreb
Institut Tomislav Gotovac, Zagreb, Grad Zagreb
Kombinat – Riječki kreativni kolektiv, Rijeka, Primorsko-goranska
Atelieri Koprivnica, Koprivnica, Koprivničko-križevačka
Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, Osječko-baranjska
Gradska galerija Striegl, Sisak, Sisačko-moslavačka
Gradski muzej Križevci, Križevci, Koprivničko-križevačka
- Opis projekta:
- Programska platforma okupila je 7 institucija i udruga te jednog nezavisnog istraživača s ciljem istraživanja fotografije i načina njezine zastupljenosti u tiskanim medijima. Slijedom osnovnog uvida u nekoliko stručnih časopisa koji su izlazili od vremena između dva svjetska rata nadalje, interes platforme proširio se na brojne druge tiskovine koje su u lokalnim sredinama promovirale fotografiju i rad autora koji su s vremenom posve izmakli pozornosti. U 2020. godini platforma se usmjerila na tvorničke novine i specijalizirane časopise, kao i na vezu između industrije i fotografije, dok se u 2021. istraživanja proširuju i na turizam te područje kulture. Pritom se odmiče od uvriježenih stavova te se istraživačkim postupcima i postavljanjem pitanja utvrđuju okolnosti djelovanja fotografa i sredine u kojoj su radili, kritički evaluirajući fotografsku praksu. Istraživanja koja se provode ne temelje se isključivo na uvriježenoj historiografiji, nego se kombinacijom analitičkih i interpretativnih pristupa prepoznaje sličnosti i utvrđuju razlike, markirajući vrijedne, no posve zapostavljene privatne arhive, kao i one koje su posljednjih desetljeća posve izvan fokusa, čemu osobito pomažu razgovori s akterima.
-
Foto (re)vizija (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je uspostavljanje suradničke mreže na relaciji Ljubljana–Zagreb–Novi Sad–Beograd kojom bi se potaknulo sustavno istraživanje i valorizacija fotografskih praksi na ovom području. Istražujući povijesne slojeve umjetničke i kulturne suradnje na ovom teritoriju, prvenstveno između aktera Nove umjetničke prakse, kao i bogate tradicije razmjene znanja, promocije i umrežavanja neoavangardnih i konceptualnih umjetnika, nastojat će se otvoriti kanali za prijenos znanja i iskustava na dvije razine: na povijesnoj – uvidom u arhive i dokumentaciju, intervjuiranjem aktera iz vremena, inventarizacijom i analizom manifestacija i umjetničkih radova te mapiranjem institucija i privatnih galerija; na suvremenoj – istražujući mogućnosti današnje suradnje i umrežavanjem umjetnika, kustosa i teoretičara umjetnosti. Partnerske organizacije udružit će znanje i iskustva kako bi pridonijeli historizaciji, kontekstualizaciji i kritičkoj valorizaciji umjetničke i fotografske scene i praksi na području bivše Jugoslavije te kako bi pritom uspostavili mrežu koja će aktualne prakse povezati u zajedničku platformu.
-
Galerija Spot (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija Spot djeluje kao mjesto izlaganja dokumentarno-konceptualne i društveno angažirane fotografije, radova nastalih na razmeđi fotografije i novih medija, a koji su slabije dostupni publici i ne ulaze u područje tzv. mainstream produkcije, te kao mjesto otvaranja rasprave i razvijanja dijaloga o naprednim umjetničkim praksama i teoriji fotografije. Program Galerije Spot osmišljen je kao niz izložbeno-didaktičkih jedinica, pri čemu UzF ima ulogu kreatora i koordinatora svih događanja. Osim izložbi, u program su uključene pojedinačne aktivnosti usmjerene na podizanje vizualne pismenosti: čitalačke grupe, radionice, panel diskusije, filmske projekcije i razgovori o fotografiji. Godišnji galerijski program čini 6 do 8 izložbi – dio su kustoske koncepcije članova UzF-a, dio su kustoski projekti vanjskih suradnika, a dio se bira putem javnog poziva. Glavni ciljevi su poticanje te produkcija i distribucija novih umjetničkih projekata i radova, popularizacija dokumentarno-konceptualne i neoavangardne fotografije te stvaranje poticajnog okruženja za razgovor, razvoj novih znanja o mediju i teoriji fotografije.
-
Spotizacija (2019.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 36,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Rad UzF-a općenito je usmjeren ka podizanju opće vizualne pismenosti kroz medij fotografije, a ključnu ulogu u postizanju ove misije organizacija prepoznaje upravo u edukativnim participativnim formama. Ideja iz aktivnosti u okviru SPOTizacije počiva na stavu da je za njegovanje kontinuiranog interesa publike potrebno razvijati senzibilitet i razumijevanje suvremenih umjetničkih radova. Stoga se aktivnosti baziraju na poticanju kritičnosti i refleksivnosti, stimuliranju razmišljanja, razumijevanja, povezivanju i, naposljetku, generiranju novih znanja. Umjesto pasivnih recipijenata UzF potiče aktivno uključivanje i sudjelovanje te publici donosi sadržaje koji predstavljaju značajno polje za širenje znanja o umjetničkoj fotografiji i novim medijima. UzF vjeruje da se jedino širenjem znanja i edukacijom publike, posebno kada je riječ o umjetničkim praksama koje su izvan dominantnih strujanja i koje češće nailaze na nerazumijevanje, može potaknuti širu publiku na promišljanje onoga što vide i na postavljanje pitanja.
-
Zajednički fotografski narativi (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 140,000kn
* višegodišnja podrška - Kategorija:
- Programska platforma na nacionalnoj razini do 140.000 kn
- Partneri:
-
Ured za fotografiju, Zagreb, Grad Zagreb
Institut Tomislav Gotovac, Zagreb, Grad Zagreb
Kombinat – Riječki kreativni kolektiv, Rijeka, Primorsko-goranska
Atelieri Koprivnica, Koprivnica, Koprivničko-križevačka
Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, Osječko-baranjska
Gradska galerija Striegl, Sisak, Sisačko-moslavačka
Gradski muzej Križevci, Križevci, Koprivničko-križevačka
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Program okuplja niz udruga i institucija sa svrhom održavanja višegodišnjih aktivnosti posvećenih fotografiji u 20. stoljeću, mediju najizravnije povezanim s razvojem modernog društva, koji vizualnim sadržajem pridonosi općem značenju i znanju. Udruživanjem se omogućuje istraživanje, edukacija, izlaganje i pisanje o povijesti hrvatske fotografije kroz povijest tiskanih medija u kojima su objavljivani vizualni i tekstualni prilozi o kulturi, industriji, turizmu i ostalim društvenim aspektima. Donedavno na margini, fotografija danas zauzima središte umjetničkog diskursa, pojašnjavajući društvene odnose i civilizacijske fenomene. Cilj projekta je podići razinu znanja o društvu i načinima kako je pomoću fotografije interpretirana svakodnevica, utvrditi do koje mjere je bila uključena u propagandu i kojim su se vizualnim alatima služili fotografi u sredini koja je tradicionalno "patila" od sindroma lijepih umjetnosti. Kombinacijom analitičkih i interpretativnih metoda te istraživačkih, edukacijskih i produkcijskih aktivnosti omogućit će se nova znanja o prostoru i društvu i podići svijest o fotografiji kao mediju koji utječe na gotovo sva ljudska područja djelovanja.
-
Galerija Spot (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija Spot djeluje kao mjesto izlaganja dokumentarno-konceptualne i društveno angažirane fotografije te radova nastalih na razmeđi fotografije i novih medija, a koji su slabije dostupni publici i ne ulaze u područje tzv. mainstream produkcije, te kao mjesto otvaranja rasprave i razvijanja dijaloga o naprednim umjetničkim praksama i teoriji fotografije. Program Galerije Spot osmišljen je kao niz izložbeno-didaktičkih jedinica, pri čemu UzF ima ulogu kreatora i koordinatora svih događanja. Osim izložbi, u program su uključene pojedinačne aktivnosti usmjerene na podizanje vizualne pismenosti: čitalačke grupe, radionice, panel diskusije, filmske projekcije i razgovori o fotografiji. Godišnji galerijski program čini 6-8 izložbi – dio su kustoske koncepcije članova UzF-a, a dio su kustoski projekti vanjskih suradnika, dok se dio bira putem javnog poziva. Glavni ciljevi su poticanje te produkcija i distribucija novih umjetničkih projekata i radova, popularizacija dokumentarno-konceptualne i neoavangardne fotografije te stvaranje poticajnog okruženja za razgovor, razvoj novih znanja o mediju i teoriji fotografije.
-
SPOTizacija (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj publike
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj publike
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Rad UzF-a općenito je usmjeren ka podizanju opće vizualne pismenosti kroz medij fotografije, a ključna uloga u postizanju ove misije prepoznaje se upravo u edukativnim participativnim formama. Ideja iz aktivnosti u okviru SPOTizacije počiva na stavu da je za njegovanje kontinuiranog interesa publike potrebno razvijati senzibilitet i razumijevanje suvremenih umjetničkih radova. Stoga se aktivnosti temelje na poticanju kritičnosti i reflektivnosti, stimuliranju razmišljanja, razumijevanja, povezivanju i, naposljetku, generiranju novih znanja. Umjesto pasivnih recipijenata UzF potiče aktivno uključivanje i sudjelovanje te publici donosi sadržaje koji predstavljaju značajno polje za širenje znanja o umjetničkoj fotografiji i novim medijima. UzF vjeruje da se jedino širenjem znanja i edukacijom publike, posebno kada je riječ o umjetničkim praksama koje su izvan dominantnih strujanja i koje češće nailaze na nerazumijevanje, može potaknuti širu publiku na promišljanje onoga što vide i na postavljanje pitanja.
-
TRIPOD (2018.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ranih 1970-ih na području regije Alpe-Adria uspostavljena je nekolicina međunarodnih umjetničkih i kulturnih mreža. Suprotstavljajući se dominantnoj geopolitičkoj podjeli tadašnje Europe te njegujući regionalne i povijesne veze između Austrije, Italije i Jugoslavije (prvenstveno Slovenije i Hrvatske), institucije i pojedinci podržavali su mlade umjetnike te poticali razvoj neoavangardnih i konceptualnih umjetničkih praksi. Poseban značaj pri tome zauzimaju fotografski radovi koji nastaju tih godina, a koji odražavaju revolucionarni pomak u shvaćanju medija. Značaj i utjecaj ovih mreža, korišteni modeli suradnje, kao i umjetnički radovi nastali direktno i/ili indirektno kao posljedica razmjene, nikada nisu adekvatno istraženi, valorizirani i prezentirani, kao ni okolnosti koje su pomogle stvaranju ovog iznimnog umjetničkog fenomena i to izvan tzv. umjetničkih centara. UzF zajedno s međunarodnim pratnerima Camera Austria, Museo di Fotografia Contemporanea, Muzej Ar/Ge Kunst osmišljava i razvija međunarodni projekt koji će, služeći se načelima kritičke kartografije, istražiti povijesni sloj međunarodnih suradnji na području inovativne i konceptualne fotografije radi njezine adekvatne interpretacije i valorizacije.
-
Galerija SPOT (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Galerija "SPOT" osmišljena je kao mjesto izlaganja dokumentarno-konceptualne i društveno angažirane fotografije te radova nastalih na razmeđi fotografije i novih medija, a koji su slabije dostupni publici i koji ne ulaze u područje mainstream produkcije, te kao mjesto otvaranja rasprave i razvijanja dijaloga o naprednim umjetničkim praksama i teoriji fotografije. Program Galerije osmišljen je kao niz izložbeno-didaktičkih jedinica, pri čemu Ured za fotografiju (UzF) ima ulogu organizatora i koordinatora svih događanja. Godišnji izložbeni program kreira tim UzF-a i Savjet Galerije, a čine ga izložbe nastale kao kustoski koncepti članova UzF-a, kustoski projekti vanjskih suradnika, izložbe odabrane putem javnog poziva te izložbe diplomskih radova studenata ADU koje se prikazuju izvan službenog godišnjeg programa. Prateće aktivnosti su čitalačke grupe, radionice i panel diskusije. Glavni ciljevi Galerije su poticanje razvoja i produkcija novih projekata i radova na polju fotografije i njoj srodnih medija, popularizacija dokumentarne, konceptualne i neoavangardne fotografije te stvaranje poticajnog okruženja za razgovor, razvitak novih znanja o mediju i teoriji fotografije.
-
Digitalni repozitorij konceptualne fotografije (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 41,625.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Opis projekta:
- Digitalni arhiv konceptualne fotografije u Hrvatskoj predstavlja radove eminentnih umjetnika koje je moguće dovesti u vezu sa sličnim europskim vizualnim poetikama. Unutar razdoblja od 60-ih godina nadalje moguće je ukazati na lokalne specifičnosti, a zahvaljujući istraživanjima ta će se znanja i informacije o zbivanjima učiniti dostupnima zainteresiranim korisnicima. Svaki od umjetnika zastupljen je s izborom određenog broja radova koji najbolje svjedoče o korištenju specifičnih fotografskih gramatika i primjeni inovacija u formalnom i sadržajnom smislu. Projekt podrazumijeva istraživačku fazu (razgovori s umjetnicima, skupljanje vizualne građe, kritika i prikaza te njihova digitalizacija); interpretativnu fazu (pisanje autorskih tekstova o svakom pojedinom autoru, uređivanje skupljene građe), te pripremu za objavljivanje na internetskoj stranici.