UMJETNIČKA ORGANIZACIJA - OTVORENI LIKOVNI POGON - ZAGREB
Projekti u 2019 godini
-
Novi pokrovitelji.hr (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
-
- Opis projekta:
- Osmišljavanje suradničkog projekta s platformom Novi pokrovitelji, međunarodnom mrežom kulturnih djelatnika i kustosa koji na inicijativu građana kao pokrovitelja, tj. naručitelja umjetničkih projekata produciraju iste u javnom prostoru i prostoru zajednice. Od osnutka platforme (1992.) realizirano je oko 500 projekata u 15-ak zemalja, dok Platforma ima podružnice u Njemačkoj, Francuskoj, Belgiji, Italiji, Španjolskoj, Švicarskoj i Kamerunu. Radi se o novoj strukturi i strategiji odlučivanja o umjetnosti u javnom prostoru koja aktivira građane te umjesto klasične kustoske pozicije uvodi medijatora koji posreduje između umjetnika i grupe građana koji su naručitelji projekta. Medijator i podružnica rade na realizaciji projekta i nalaze mogućnosti financiranja. U RH trenutno ima nekoliko inicijativa građana, posebice u području kulture sjećanja, koje bi uz ovakvu strukturnu i stručnu podršku uvele nove standarde u kvaliteti projekata. Tijekom 2020. voditeljica ureda organizacije provest će dva tjedna u podružnici platforme u Berlinu gdje će je domaćini uvesti u načela i metode rada te će zajedno osmisliti suradnički projekt za 2021.
-
Umjetnost u javnom i socijalnom prostoru (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
-
- Opis projekta:
- U sljedeće tri godine nastavit će se s radom na Umjetničkom pojmovniku javnog prostora – UPJP i Demokratizaciji kulture sjećanja – DKS te će se baviti lokalno akutnim temama: odnosom institucionalnog i osobnog sjećanja (Vukovar, Gospić), migracijama, okolišem te deindustrijalizacijom (Knin, Split, Osijek, Slavonski Brod, Šibenik). U zagrebačkom naselju Gajnice pokreće se Laboratorij Gajnice – program za kvalifikaciju umjetnika za rad u socijalnom i javnom prostoru. Radi se o proširenju UPJP-a na prostor Zagreba, tj. o mentoriranoj produkciji site-specific intervencija mladih lokalnih umjetnika. Time se stvara kompendij kritičke umjetničke prakse u javnom i u prostoru zajednice te jača umjetničku produkciju u manjim sredinama. Programsko područje DKS i dalje se bavi instrumentalizacijom spomenika. Nastavlja se s istraživanjem primjera prijepornih spomenika in situ, a u suradnji s građanima otvara se siguran prostor za razmjenu mišljenja kroz radionice, javne razgovore te manju mobilnu izložbu. Iskorak u pravcu međunarodne suradnje očituje se kroz povezivanje s Platformom Novi pokrovitelji, u suradnji s kojom će se osmisliti projekt za 2021. godinu s perspektivom za dugoročnu suradnju.
Ostali projekti
-
UMJETNOST U JAVNOM I SOCIJALNOM PROSTORU (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 16,200kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Nakon što je 2023. pokrenuta nacionalna suradnička platforma NOVI NARUČITELJI HR po kojoj sasvim obični ljudi mogu postati naručitelji/ce umjetničkog djela za javni prostor i svoju zajednicu, kolektivno sa 23 partnerske organizacije nastavlja se razvijati ovaj demokratski model porijeklom iz Francuske koji će se po prvi puta primijeniti na jedan postsocijalistički prostor sa željom da preraste u malu kulturnu revoluciju. Potom, na temelju participativne izložbe ŽIVOT U GRADU priprema se intervencija u Kninski muzej Pobjede kao i u njegovu etnološku zbirku, pri čemu će se nacionalnom narativu dodati osobne pripovijesti manjinskih identiteta po principima multiperspektivnog sjećanja Michaela Rothberga. U Međimurju se nastavljaju osnažujuće radionice za romske osnovnoškolce/ke u suradnji s romskom organizacijom mladih ROM.HR te se participativno razvija film u zajednici koji se opire segregaciji obrazovanja: LUME CARA ĂJ ĂM NJENČIM znači SVIJET JE PREDA MNOM. Naposlijetku, izdavaštvo organizacije dokumentirat će dva paradigmatska projekta umjetnosti u zajednici. KAKO ŽIVI NAROD – IZVJEŠTAJ O PASIVNOSTI suvremena je replika knjige Rudolfa Bićanića iz 1936., a bavi se narodnom ekonomijom, korupcijom i iseljavanjem, dok će u monografiji AMERIKA pet hrvatskih iseljenica u New Yorku podijeliti svoje misli o američkom snu. Na njih će se svojim ekonomskim imaginarijem Amerike nadovezati studenti/ce kroatistike i njihova profesorica Maša Kolanović.
-
NOVI NARUČITELJI (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- Odobreni iznos:
- 140,000kn
- Kategorija:
- Programska platforma na nacionalnoj razini do 140.000 kn
- Partneri:
-
Gradska galerija Striegl, Sisak, Sisačko-moslavačka
Galerija Sikirica/ KUS, Sinj, Splitsko-dalmatinska
Obrazovno-kulturna Udruga “Porta”, Knin, Kninsko-šibenska
Muzej likovnih umjetnosti, Osijek, Osječko-baranjska
Udruga KA-MATRIX, Karlovac, Karlovačka
Gradska knjižnica Požega, Požega, Požeško-slavonska
Art radionica Lazareti, Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska
Labin Art Express XXI, Labin, Primorsko-goranska
Polygon – Centar za istraživanja i razvoj projekata u kulturi, Zagreb/Rijeka, Primorsko-goranska
Avanti!, Zagreb/Svetvinčenat, Istarska
Muzej Brodskog Posavlja, Slavonski Brod, Brodsko-posavska
Atelijeri Koprivnica, Koprivnica, Koprivničko-križevačka
Gokul, Zabok, Krapinsko-zagorska
Slobodne veze, Zagreb/Trogir, Splitsko-dalmatinska
Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja - UIII, Zagreb, Grad Zagreb
Umjetnički paviljon, Zagreb, Grad Zagreb
Gradski muzej Vukovar, Vukovar, Vukovarsko-srijemska
Gradski muzej Varaždin, Varaždin, Varaždinska
Ured za fotografiju, Zagreb, Grad Zagreb
BLOK, Zagreb, Grad Zagreb
Galerija Galženica/POUVG, Velika Gorica, Zagrebačka
- Opis projekta:
- Nije li naručivanje umjetnosti povijesno stečena privilegija upravnih slojeva društva? Ne bi li ono u socijalnoj demokraciji trebalo biti u nadležnosti građana? No, na koji se način šire građanstvo može uključiti u te procese? Tijekom 2023. Otvoreni likovni pogon, u suradnji s nizom organizacija koje imaju ekspertizu u području umjetnosti u javnom/socijalnom prostoru, te svi zajedno umreženi s nizom ustanova voljnih razviti svoje potencijale u tom smjeru, oživit će nacionalnu mrežu NOVI NARUČITELJI. Radi se o modelu produkcije suvremene umjetnosti osmišljenom 1990. u Francuskoj, s ciljem demokratizacije zajednica kroz umjetničku produkciju, do danas primijenjenom u nizu zemalja, s nekoliko stotina na taj način realiziranih umjetničkih djela. 21 članica platforme – udruge, umjetničke organizacije, muzeji i knjižnice širom RH, posvetit će prvu godinu rada upoznavanju modela NN, istraživanju potencijala svojih lokalnih zajednica te razmjeni programa u tom smislu, a kako bi krajem godine svi zajedno donijeli smjernice za prilagodbu modela Novih naručitelja u RH. Međunarodna konferencija otvorena za javnost s nizom radionica, financirana od Goethe Instituta i drugih, dio je programa.
-
UMJETNOST U JAVNOM I SOCIJALNOM PROSTORU (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 150,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- U sljedeće tri godine nastavlja se s 4 dugoročna programa umjetnosti u javnom i socijalnom prostoru te se želi još radikalnije promišljati pojmove participacije i suradnje. Stoga se širi opseg produkcije na participativni dokumentarni film, a u novoj programskoj liniji NOVI NARUČITELJI osniva se nacionalna suradnička platforma za produkciju suvremene umjetnosti s građanima kao naručiteljima. U 2023. kroz programe UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA i LABORATORIJ GAJNICE produciraju se radovi mladih umjetnika u javnom prostoru na lokalno relevantne teme. Tako će se u Sisku tematizirati kolektivnu depresiju, a na zagrebačkoj periferiji Podsused-Vrapče vodne resurse zajednice. U DEMOKRATIZACIJI KULTURE SJEĆANJA u Kninu nastavlja se rad na poliperspektivnom sjećanju kroz projekt Zidnih novina i intervenciju-izložbu u suradnji s građanstvom. U edukacijsko-umjetničkom programu SVIJET JE PREDA MNOM provodi se osnažujuća filmska radionica s romskim osnovnoškolcima u Maloj Subotici i producira dokumentarni film o obrazovnoj segregaciji Roma. Izdavačka djelatnost obuhvaća nastavak rada na e-Katalogu umjetnosti u javnom i socijalnom prostoru te rad na publikaciji Kako živi narod.
-
UMJETNOST U JAVNOM I SOCIJALNOM PROSTORU (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100,000 kn
- Opis projekta:
- U sljedeće 3 godine okosnica rada organizacije je produkcija i distribucija društveno angažiranih umjetničkih projekata uz participaciju građanstva, uz prateće edukacijske programe i izdavaštvo. U 2022. u programima Umjetnički pojmovnik javnog prostora i Laboratorij Gajnice mentorski se produciraju radovi mladih umjetnika u javnom prostoru na lokalno relevantne teme, u sredinama izvan Zagreba (Šibensko-kninska županija) i na gradskoj periferiji (Podsused-Vrapče). U Demokratizaciji kulture sjećanja afirmira se inkluzivno i poliperspektivno sjećanje kroz produkciju Zidnih novina u suradnji s građanstvom (Knin). U programu Novi naručitelji oformljava se nacionalna platforma i inicira produkcija umjetničkih radova u javnom prostoru s građanima kao naručiteljima, u skladu s međunarodno afirmiranim Protokolom F. Hersa (1990.) kojeg se planira implementirati u RH. U edukacijskom programu "Svijet je preda mnom" radi se s pripadnicima romske zajednice u Maloj Subotici na temu položaja Roma u sustavu obrazovanja u RH. Izdavačka djelatnost obuhvaća rad na e-Katalogu umjetnosti u javnom i socijalnom prostoru te predstavljanje Knjige o mljekaricama uz obilježavanje 20 godina projekta "Sir i vrhnje".
-
UMJETNOST U JAVNOM I SOCIJALNOM PROSTORU (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- U sljedećem trogodišnjem razdoblju okosnica rada OLP-a je produkcija i distribucija društveno angažiranih umjetničkih projekata uz participaciju građanstva, uz prateće edukacijske programe i izdavaštvo: UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA je mentorirana produkcija radova mladih umjetnika na lokalno relevantne teme i u suradnji s lokalnim stanovništvom, u sredinama izvan Zagreba (Osijek, Šibenik, Slavonski Brod) ili na gradskoj periferiji (Sesvete). Umjetnike se regrutira kroz obrazovni program LABORATORIJ GAJNICE, obrazovni laboratorij za kvalifikaciju umjetnika u socijalnom i javnom prostoru u zagrebačkim Gajnicama. U DEMOKRATIZACIJI KULTURE SJEĆANJA afirmira se inkluzivno i poliperspektivno sjećanje u javnom prostoru, radeći s različitim skupinama lokalnog stanovništva (Knin, Drniš). Izdavačka djelatnost obuhvaća rad na e-Katalogu umjetnosti u javnom i socijalnom prostoru kao work-in-progress te izdavanje publikacije KAKO ŽIVI NAROD, o istoimenom projektu organizacije iz 2016. Iskorak u pravcu međunarodne suradnje je povezivanje s Platformom NOVI POKROVITELJI s kojom će se osmisliti zajednički projekt s perspektivom za dugoročnu suradnju.
-
SIR I VRHNJE reloaded (2018.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projektom SIR I VRHNJE RELOADED dokumentirat ćemo, rekontekstualizirati i evaluirati umjetničko-istraživački aktivistički projekt Kristine Leko i Lokalne baze za osvježavanje kulture [BLOK] iz 2002./03., koji je proveden kao inicijativa za zaštitu zagrebačkih mljekarica. Iako je obilježio početak 2000-ih na domaćoj sceni i poljuljao ustaljene odnose aktivno sudjelujući u socio-političkom i medijskom prostoru, projekt je pao u zaborav, a arhiva nije dostupna. Mlada kulturalna antropologinja Klara Tončić napravit će studiju projekta, evaluirati ga iz perspektiva različitih aktera i istražiti utjecaje u društvenom i u umjetničkom kontekstu. Projektne aktivnosti uključuju intervjue s protagonisticama, suradnicama, sudionicima i suvremenicima, arhiviranje foto i video materijala, arhiviranje medijskih reakcija i objava te produkciju kritičkih evaluacijskih tekstova. Studiju i arhiv objavit ćemo na web sučelju, posebno usmjerenom prema mlađim kustosima, kulturnim producentima i aktivistima. Više od valorizacije cilj je problemska evaluacija i propitivanje odnosa umjetnika, civilne scene i mainstream politike, upravo onoga po čemu projekt Sir i vrhnje može biti poučan za nove generacije.
-
UMJETNOST U JAVNOM INTERESU (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 88,740.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Ove godine, a na temelju rezultata i otvorenih pitanja iz 2018., nastavljamo s naše dvije ustaljene programske linije: UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA – UPJP i DEMOKRATIZACIJA KULTURE SJEĆANJA – DKS. I dalje se bavimo lokalno akutnim temama, npr. odnosom institucionalnog i osobnog sjećanja, postindustrijskom situacijom i korupcijom, i to na lokacijama Drniš, Knin, Osijek, Slavonski brod i Šibenik. Unutar programa UPJP kroz produkciju, mentoriranje i kuriranje site-specific intervencija mladih lokalnih umjetnika radimo na kompendiju kritičke umjetničke prakse u javnom i socijalnom prostoru zajednice. Naše drugo programsko područje – DKS – obračunava se s instrumentalizacijom spomenika 2. svjetskog rata i Domovinskog rata s ciljem poticanja rekoncilijacije. Istražujemo primjere prijepornih spomenika in situ, te uz kritički i analitički pristup dokumentiramo stanje na terenu u suradnji s lokalnim akterima i građanima. Želja nam je osnažiti lokalno zainteresirano stanovništvo, nudeći im siguran prostor za razmjenu mišljenja kroz radionice, javne razgovore, manju mobilnu izložbu i online prisutnost.
-
UMJETNOST U JAVNOM INTERESU - AKCIJE I SMJERNICE (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 88,815.60kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Umjetnost u javnom interesu - akcije i smjernice" višegodišnji je program organizacije, a "umjetnički pojmovnik javnog prostora, demokratizacija kulture sjećanja?" i "Kako živi narod – izvještaj o pasivnosti" programi su koji obuhvaćaju multidisciplinarne umjetničke projekte i seriju intervencija u javni i socijalni prostor. Distribucija i medijacija sadržaja prema općoj javnosti i ciljanim grupama, osobito kulturno zakinutima, važna je koliko i produkcija. U tom smislu organizacija se bavi društveno i lokalno aktualnim, i akutnim temama, kao što su spomen-obilježja Domovinskog rata, privredni kriminal itd. Društvena odgovornost umjetnika je skrivena crvena nit programa. Pozvani su podzastupljeni stariji umjetnici te mlađi umjetnici odabrani javnim pozivom. Cilj je razviti formalno raznolik kompendij kritičke prakse umjetnosti u javnom prostoru i umjetnosti u zajednici te jačati domaće društveno proaktivne i participacijske produkcije, osobito u manjim kulturnim centrima. Kroz otvaranje umjetničke produkcije i distribucije prema različitim socijalnim skupinama cilj je pospješiti demokratski dijalog i staviti interdisciplinarnu umjetnost u funkciju razvoja društva.
-
KAKO ŽIVI NAROD - IZVJEŠTAJ O PASIVNOSTI - Poučna izložba u osam cjelina. Kristina Leko i suradnici-ce (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- KAKO ŽIVI NAROD - IZVJEŠTAJ O PASIVNOSTI je interdisciplinarni projekt likovne umjetnosti, kazališta, dokumentarnog filma i obrazovanja. Objedinjuje i prenosi znanja iz povijesti, sociologije, antropologije i ekonomije, daje uvid u život lokalnih zajednica te ima formu izložbe filmskog i inog materijala (predmeti, tekst) s integriranim performativno-edukativnim programom. Vodiči-aktivisti, 30 studenata različitih profila te umirovljenici raznih profesija koje odlikuje interes za zajednicu na dnevnoj bazi kritički diskutiraju ekonomsko-političke teme sa 150 učenika u malim grupama u dvosatnim terminima. 2016. izložba je premijerno predstavljena u MSU Zagreb. Izložba reinterpretira studiju „Kako živi narod“ R.Bićanića iz 1936. i bavi se demistifikacijom ekonomske teorije. U svim fazama projekta sudjeluju tzv. obični ljudi. Osam dokumentarnih cjelina predstavlja osam obitelji iz pasivnih krajeva kroz povijest tri generacije: povijest rada, posjedovanja, gladi, dugova, raseljavanja. Svaka priča predstavlja jedan ekonomski apsurd povezan s erozijom društvenih struktura te traži rješenja. 2017. godine izložba će u fragmentima putovati u lokalne zajednice te uključiti 5000 mladih osoba i 30 vodiča. Tih osam manjih izložaba bavit će se gorućim lokalnim društveno-ekonomskim temama kako slijedi: 1) crno tržište mesa, krivolov, izložba u Gospiću i Visu 2) iseljavanje, migracije, Osijek, Vukovar, Trilj 3) proizvodnja i prodaja autohtonih proizvoda, izložba u Šibeniku; 4) vrijednost rada/terapija radom, Livno i Sinj. Edukativno-performativni program fokusiran je na probleme zajednice, a izvodit će se u suradnji s lokalnim aktivistima, udrugama, kulturnim i obrazovnim institucijama.
-
KAKO ŽIVI NAROD - IZVJEŠTAJ O PASIVNOSTI. Osam poučnih priča o narodnoj ekonomiji (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 41,625.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Prošireni dokumentarni film o osam obitelji iz pasivnih krajeva predstavljen je u formi pučne izložba u kojoj publika aktivno diskutira predstavljene sadržaje. Odakle smo ekonomski došli, kamo idemo? Što mogu promijeniti? Izložba se bavi ekonomijom i referira se na studiju „Kako živi narod“ R. Bićanića iz 1936. Osam cjelina predstavlja 8 obitelji na 8 lokacija kroz video instalacije, artefakte i tekstove. Obitelji pričaju svoju povijest kroz tri generacije: povijest rada, posjeda, gladi, raseljavanja, otkrivaju lokalne ekonomske apsurde, opstrukciju prirodnih i ekonomskih potencijala, korupciju. 2016. izložba je u MSU Zagreb u performativno-edukativni program – dvosatne diksusije u malim grupama – uključila 2200 učenika i 25 obučenih vodiča-kinja. Narativ izložbe počinje perspektivom (nekadašnjeg) seljaštva pasivnih krajeva: od ovčarstva u zabitima Like do raseljavanja i današnje nezaposlenosti u Berlinu i Vukovaru. Izložba je poziv poblici na izlazak iz pasivnosti te na usvajanje društveno-odgovornih obrazaca ponašanja.