Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja
Projekti u 2018 godini
-
Retropolis 1: manifesti za budućnost (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
-
- Opis projekta:
- Osnovno pitanje koje postavlja projekt "Retropolis 1: manifesti za budućnost" jest jesu li bolje budućnosti čovječanstva anticipirane u 20. stoljeću izgubljene? U vrlo konkretnom slučaju, kroz projekt se sondira vrijeme u kojem se istovremeno artikuliraju nacrti boljeg i pravednijeg društva i otpor konzervativnim silama koje dijele ljude prema rasama ili nacijama. Moderni Zagreb nastaje 1930-ih, projicira se i preko Save (i danas Novi Zagreb) u krilu novoosnovanog Građevnog ureda, dok gradom i zemljom kolaju progresivne ideje napretka Radničke komore Božidara Adžije i Škole narodnog zdravlja Andrije Štampara, umjetnička stremljenja konstruktivizma i zenitizma, te brojne radničke i ženske novine. U to vrijeme formiraju se znakoviti manifesti za budućnost čije su ideje relevantne i danas: pravo na jednakost među ljudima, pravo na rad, stan i zdravlje, pravo na umjetničke slobode i slobodu govora, ukratko – pravo na grad. Aktualni i u doba antropocena, ti manifesti predstavljaju mentalne, emotivne i imaginativne repertoare koji snažno transformiraju svakodnevicu, dizajn postaje alat društvenog napretka, a umjetnost je ontološki povezana s humanističkim i prirodnim znanostima i tehnologijom.
-
Retropolis: skrb i solidarnost (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
-
- Opis projekta:
- Pitanje socijalističke estetike i etosa prijeporno je pitanje hrvatskog društva, opterećeno dodatno falsifikacijama povijesti i brutalnostima neoliberalnih i konzervativnih politikantskih struja. Ovo umjetničko istraživanje zadire u korijene te estetike koji sežu u vrijeme prije 2. svjetskog rata, naglašavajući ulogu žena u formiranju boljeg društva. Jedan segment istraživanja proučava progresivni tisak, s naglaskom na emancipatorski "Ženski svijet" (izlazio od 1939. do 1941.), dok drugi segment istraživanja propituje i kritički se reflektira na rad Zore Dumengjic. Dumengjic od 1930. radi kao projektantica u Higijenskom zavodu i Školi narodnog zdravlja, gdje se i specijalizirala za objekte zdravstvene namjene, pri čemu su je inspirirali zdravstveni objekti finskog arhitekta Alvara Aalta. Njezino najvažnije djelo je splitska Opća bolnica, današnji KBC na Firulama, no tu su i brojni domovi zdravlja.
Ostali projekti
-
Geometrije (od)rasta (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 8,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- S počelom u interdisciplinarnim istraživanjima, projekt "Geometrije (od)rasta" naglasak stavlja na analizu i redefiniranje regionalnih geo-politika, što uključuje dekolonijalne kritike ekstrakcije prirodnih resursa i akumulacije tako stečenog kapitala u središtima financijske moći što se eksplicira kroz izložbu "Geometrije elektrifikacije" te aktualiziranje antikolonijalnog Pokreta nesvrstanosti, njegovih materijalnih i nematerijalnih odraza u modernističkom kompleksu Zagrebačkog velesajma, što se također tematizira kroz izložbeni format, podcrtavajući geopolitički, kulturološki i urbanistički značaj mjesta. Promoviramo participativne metodologije rada s građanstvom te intra- i inter-sektorsku i interkulturalnu suradnju na lokalnom, republičkom, regionalnom i međunarodnom planu s ciljem konceptualizacije, produkcije, prezentacije i distribucije umjetničkih radova. Ciljevi svih programa unutar projekta provode se kroz produkciju i distribuciju u inovativnim i eksperimentalnim poljima stvaranja čije je gabarite organizacija ocrtala kako bi se oblikovalo trans-lokalne suradničke platforme te izložbene, izvedbene i hibridne dispozitive razumijevanja suvremene društvene stvarnosti, ali i kako bi se artikuliralo moć globalnih afektivnih zajednica kojima pripadamo i kreiralo solidarnije eko-humane sustave. Pri artikulaciji programskih linija oslanja se na "Tri ekologije" Félixa Guattarija i ekosofijske kategorije koje iz njih proizlaze: mentalno-psihološku, društvenu i okolišnu, što znači i da se pri produkciji umjetničkog izraza programa organizacije ukazuje na duboku povezanost okolišnih politika i društveno-ekonomskih odnosa, ali i na činjenicu da se društveno-politička komponenta uvelike određuje kroz kulturno-umjetničko proizvodnju i međuljudske odnose kakve uvjeti te proizvodnje modeliraju.
-
20 godina interdisciplinarnih urbanoloških istraživanja (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Podrška za jednokratne projekte do 40.000 kn
- Opis projekta:
- Programom se obilježava 20 godina djelovanja Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja pri čemu se naglasak stavlja na segment urbanoloških interdisciplinarnih istraživanja, što najbolje odgovara zahtjevu povijesnog trenutka u kojem se nalazimo i ulozi organizacije u njemu. Cilj je zaokružiti i prezentirati javnosti do sada neobjavljena ili djelomično objavljena istraživanja organizacije: objaviti tiskanu publikaciju o genezi Krešimirova trga u Zagrebu i političkim okolnostima te geneze s naglaskom na razvoj radničkog pokreta i solidarnih ideja međuraća; objaviti dvojezičnu tiskanu publikaciju Urbani mobilijarij koja donosi komparativne studije urbanog mobilijara poglavito u Zagrebu i Barceloni, kao i naputke za poboljšanje urbanog metabolizma putem mobilijara; objaviti do sada neobjavljenu dokumentaciju na mrežnim stranicama (dvojezično) o projektima Blokiranje (zagrebački donjogradski blok) i res urbanae (neiskorišteni gradski prostori); provesti informativnu kampanju, na društvenim mrežama i promocijom na portalima projekta obilježavanja obljetnice postojanja organizacije i objavljivanja do sada neobjavljenih materijala.
-
Utopijske disonance III (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 50,000kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- "Utopijske disonance III" nastavljaju s analizom regionalnih geopolitika i propitivanjem mogućnosti reprogramiranja odnosa moći kroz kulturu i umjetnost, s počelom u interdisciplinarnim istraživanjima koja promoviraju participativne metodologije rada s građanstvom te (inter)sektorsku i interkulturalnu suradnju na lokalnom, republičkom, regionalnom i međunarodnom planu s ciljem konceptualizacije, produkcije, prezentacije i distribucije umjetničkih radova. Osnaživanje kapaciteta organizacije stremi ka trans-lokalnoj platformi koja njeguje sinergije umjetnosti i društveno-humanističkih znanosti kroz inovativne programe i eksperimentalne metodologije. Ciljevi programa u 2023. godini odnose se na produkciju i distribuciju radova u eksperimentalnim poljima eko-političke artikulacije intersemiotičke razmjene na konceptualnoj osi grad-film; programske mogućnosti Zagrebačkog velesajma i geometrije elektrifikacije RH iz de-kolonijalne perspektive; odnose spram značaja jugoslavenskog kulturnog nasljeđa, politike prijateljstva i Pokreta nesvrstanih u europskom i globalnom kontekstu; obilježavanje 20 godina postojanja i kontinuiranog rada organizacije s naglaskom na urbanološke studije.
-
aRs PUBLICae II (2021.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Opis projekta:
- Projekt "aRs PUBLICae II" s podnaslovom "Les Nouveaux Commanditaires i nova čitanja umjetničkih i prostornih praksi jugoslavenskog socijalizma" bavi se razmatranjem novih modela odnosa spram jugoslavenskog nasljeđa umjetničkih i prostornih praksi u europskom kontekstu kroz razvoj međunarodnog suradničkog projekta koji je inicirala neformalna organizacija PhD in One Night iz Belgije koju vodi dramaturginja Ivana Momčilović, uz sudjelovanje nezavisne istraživačice Ane Dane Beroš, Sanje Horvatinčić i dr. Aktivnosti u koje se organizacija aktivno uključuje u sljedećoj godini priređuju Grad Sinj na inicijativu nezavisne istraživačice Dragane Modrić iz Sinja, i Muzej Jugoslavije, kroz gostovanje Francoisa Hersa (jedan od osnivača Les Nouveaux Commanditairesa) u Sinju i Beogradu. Tijekom 2022. godine cilj je dogovaranje suradnje između prijavitelja i partnera iz inozemstva (PhD in One Night, Les Nouveaux Commanditaires, Muzej Jugoslavije) u svrhu osmišljavanja i razrade budućeg zajedničkog projekta, s ciljem stvaranja novih modela revalorizacije umjetničkih i prostornih praksi jugoslavenskog socijalizma te komunikacije jugoslavenskog nasljeđa u EU.
-
Utopijske disonance II (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50,000 kn
- Opis projekta:
- Nastavak zdravstvene i društveno-političke krize u 2021. godini podcrtao je kapitalocen (i) kao posljedicu (post)kolonijalnog poretka te ocrtao područje Balkana kao ponovljenu limes-zonu susreta globalnih geopolitičkih interesa. "Utopijske disonance II" stavljaju naglasak na analizu i moguće reprogramiranje tih susreta kroz umjetnost, s počelom u interdisciplinarnim istraživanjima koja iniciraju participativne metodologije rada s građanstvom te intersektorsku i interkulturalnu suradnju na republičkom, regionalnom i međunarodnom planu s ciljem konceptualizacije, produkcije, prezentacije i distribucije umjetničkih radova. Organizacija stremi jačanju kapaciteta kako bi se pozicionirala kao trans-lokalna, regionalna i međunarodna platforma koja osnažuje sinergije umjetnosti i društveno-humanističkih znanosti. Ciljevi programa u 2022. godini odnose se na translokalne i međunarodne horizonte: programske mogućnosti zagrebačkog Velesajma i geometrije elektrifikacije RH iz (post)kolonijalne perspektive; sagledavanje pandemijske situacije; odnose spram značaja jugoslavenskog kulturnog nasljeđa u europskom i globalnom kontekstu; filmsko-eksperimentalne postupke proizvodnje pluri-perspektivnog pogleda.
-
Grad :: Film: Lund Architecture Film Festivala (2020.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Opis projekta:
- Projekt selekcije umjetničkih djela na internacionalnom festivalu u švedskom gradu Lundu proizlazi iz kontinuiteta napora organizacije da u Hrvatskoj pokrene sinergiju arhitektonsko-filmskih kultura. Istraživački segment programa polazi od povijesnosti i suvremenosti odnosa filma i srodnih medija, urbanog mjesta te društvenih interakcija koje iz takvih odnosa proizlaze. Takva diskurzivna linija počela je razvojem hibridnih umjetničkih strategija koje povezuju prošireni film, instalacije u javnom prostoru i mediascape s nasljeđem političkog i feminističkog filma, filmskih zajednica, filma kao medija zajednice i urbanističke kritike. Naglasak ove selekcije je na transkulturalnosti, ženskom filmu i intenzivnoj intersektorskoj suradnji koja je ujedno specifična odlika festivala u Lundu koji povezuje institucije i aktere raznolikih profila. Kroz selekciju se želi potaknuti i lokalne segmente intersektorske suradnje s ciljem pokretanja sinergije arhitektonsko-filmskih kultura u kontekstu produkcije i prezentacije umjetničkih programa na temu arhitektonskog i umjetničkog oblikovanja i kulture prostora.
-
Utopijske disonance (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 42,750.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Opis projekta:
- Zdravstvena i društveno-politička kriza 2020. predočila je jasnije globalne klasne razlike, a antropocen se na pozadini istih očituje (i) kao posljedica globalnog (post)kolonijalnog poretka. Utopijske disonance imenuju projekt vježbe imaginacije globusa bez vojnih granica s ciljem kreiranja intersemiotičke razmjene između raznih sustava poimanja svijeta koji streme ka neophodnim radikalnim alternativama postojećem. Proizvodnja i distribucija umjetničkih radova odvija se u polju odnosa (proširenog) grada i (proširenog) filma gdje se klasične i proto-modernističke (Platon, T. More i dr.) te modernističke utopije (V. Richter) kao i njihov kraj (H. Marcuse) sučeljavaju s feminističkom kritikom (R. Braidotti, J. Rendell) s jedne strane te obiljem popularnih filmskih distopija s druge. Tako nastalo inovativno teorijsko polje pak se sučeljava s neumitnom praksom životnih potreba, nastavljajući dugoročni rad udruge na infrastrukturnim manjkavostima republike u kojoj živimo i radimo, proučavajući (strukturalnu i interesnu) povezanost vode i električne energije te nastavljajući angažirano inzistirati na ekspanziji humanosti i kapaciteta zdravstvene zaštite kao egalitarnog prava svih građana.
-
Geometrija elektrifikacije :: Šibenik (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Šibenik je jedan od prvih gradova na svijetu čije su ulice osvjetljene električnom energijom. Ta tekovina modernizacije danas je isključena iz narativa o gradu koji radije ističe svoju srednjevjekovnu prošlost kao najznačajniju odrednicu svog identiteta. Istraživanje "Geometrija elektrifikacije" provodi se u okviru dugoročnog projekta "Iluminovizija", čija je svrha potaknuti inovativne procese artikulacije svjetla u javnom prostoru kroz format festivala, ali i kroz interdisciplinarnu suradnju raznih profesija koje se bave odnosom spram okoliša u zemlji u kojoj kontaminacija svjetlom postaje sve ozbiljniji problem. Ovo umjetničko istraživanje u Šibeniku provodi interdisciplinarni internacionalni tim umjetnika u suradnji s lokalnim stručnjacima iz područja arhitekture, urbanizma i vizualnih medija. Od početaka uvođenja električne energije u urbaniziranu svakodnevicu, ta nova vrsta energije uvelike je promijenila sredstva i medije umjetničke proizvodnje. Koliko smo svjesni infrastrukture koja direktno uvjetuje kako umjetničku proizvodnju tako i proizvodnju svakodnevice te kako utjecati na tu proizvodnju, samo su neka od pitanja koja se postavljaju u okviru ovog inovativnog istraživanja.
-
Grad :: Film : kako nastaje zajednica? (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 40,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Grad::Film: kako nastaje zajednica?" je istraživačko-produkcijski i distribucijski program koji proizlazi iz kontinuiteta napora Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja da u Hrvatskoj pokrene sinergiju arhitektonsko-filmskih kultura. Istraživački segment programa polazi od povijesnosti i suvremenosti odnosa filma i srodnih medija i urbanog mjesta te društvenih interakcija koje iz takvih odnosa proizlaze. Takva diskurzivna linija počela je razvoja hibridnih umjetničkih strategija koje povezuju prošireni film, instalacije u javnom prostoru i mediascape s nasljeđem političkog i politički angažiranog filma, filmskih zajednica, filma kao medija zajednice i urbanističke kritike. Transkulturalnost i intenzivna intersektorska suradnja daljnje su karakteristike ovog programa koji se odvija u Karlovcu, Šibeniku i Zagrebu, transverzalno povezujući organizacije u kulturi s različitim ustanovama i institucijama, s ciljem aktivacije emancipacijskih potencijala modernističkog i avangardnog nasljeđa u rekonfiguraciji pojma zajednice te diverzifikacije publike kao aktivnog sudionika u tom procesu ostvarivanja prava na imaginaciju.
-
Grad::Film (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Grad::Film nastavak je napora Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja da u Hrvatskoj pokrene sinergiju arhitektonsko-filmskih kultura. Kako se radi o zemlji s vrlo kvalitetnom arhitektonskom baštinom 20. stoljeća, a slijedom izjave Sergeja Eisensteina kako je upravo arhitektura "neupitni predak filma" i izuzetno kvalitetnom filmskom baštinom, vjerujemo da takav sinergijski kulturološki projekt može doprinijeti razvoju inovativnih programa u Zagrebu, a posljedično i nizu drugih hrvatskih gradova, te doprinijeti promišljanju prostora kao mjesta te pripadajućih održivih praksi obitavanja i rada. Namjera projekta Grad::Film je ne samo provesti selekciju na određenim filmskim festivalima koji njeguju sinergijski potencijal odnosa grada-arhitekture-filma, već i uspostaviti trajna partnerstva kao i transferirati za kontekst naše republike korisna znanja koja će se diseminirati u nizu gradova u kojima UIII već djeluje (Zagreb, Šibenik, Vukovar,..) i u kojima planiramo djelovati u suradnji s lokalnim partnerima. Kao cilj prvog selekcijskog modula odabran je jedan od nastarijih svjetskih festivala koji se bave temom, a to je Architecture Film Festival Rotterdam (AFFR).
-
Koraci grada: Novi novi Zagreb (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 45,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projektom "Koraci grada" otvorena je nova faza u urbanološkim istraživanjima kojima se udruga bavi. Uvođenjem teorijskog presjecišta dvostruke ontologije odnosa između modernosti filma i grada, nastala je i prva hrvatska teorijska čitanka unutar tog pravca. Kroz projekt "Koraci grada: NOVI NOVI ZAGREB" fokus ostaje na Ulici grada Vukovara, te se uspoređuje, lefebrijanskim jezikom rečeno, "življeno iskustvo" s tek djelomičnom izvedbom "koncepta" centra grada, ali se istovremeno fokus širi na rezidencijalni dio Zagreba kojeg i 65 godina nakon početka njegove gradnje zovemo Novim, kao i na negativnu posljedicu modernističkog zoniranja - i danas izoliranu (post)industrijsku zonu Žitnjak u čijem se srcu nalazi umjetnička organizacija Atelieri Žitnjak. Što se događalo s umjetničkom zajednicom od razdoblja socijalističkog modernizma do danas, od umjetničkih ateljea u centru grada te njihovog planiranja u novogradnjama tijekom 1950-ih i 1960-ih do današnje marginalizacije u industrijskoj zoni, jedno je od glavnih pitanja kojima se projekt bavi, dok je aktivistički cilj zaštita urbanog koncepta Ulice grada Vukovara te Novog Zagreba.
-
Koraci grada 1957-2017 (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 45,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Današnja Vukovarska avenija metaforički je i fizički poligon socijalističkog modernizma na kojem je počela izgradnja Zagreba nakon 2. svjetskog rata. 1957. godine, tada Ulica proleterskih brigada bila je i mjestom na kojem su se snimali propagandni filmovi o modernom gradu u nastajanju. 60 godina nakon snimanja filmova "Koraci grada" i "Kamerom kroz Zagreb" projekt propituje nastanak ove avenije koja predstavlja početak stvaranja novog socijalističkog Zagreba, njen odnos s donjogradskim centrom kojeg nije uspjela zamijeniti (iako je projektirana upravo s tim ciljem), kao i način njenog korištenja danas, polazeći od spomenutih propagandnih filmove iz 1957. godine. Osim oživljavanja prostora Kvartovskim kinom na odabranim akupunkturnim točkama, projekt predviđa izložbu u Galeriji Modulor, te popratna predavanja i prezentacije. U suradnji s Turističkom agencijom Bluebike organizirati će se i posebna tematska vodstva za turiste, a kao sredstvo komunikacije događanja Kvartovskog kina izdat će se novine "Koraci grada 1957-2017" te opširniji katalog projekta uz izložbu u Galeriji Modulor.
-
Mnemosyne - Archaeologies of the Common European Future (2016.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt okuplja 4 partnerske organizacije s ciljem analize povijesnih (kulturoloških, političkih, proizvodnih) okolnosti koje su dovele do jugoslavenskih ratova i krvavog raspada te države u 90im godinama prošlog stoljeća. Početna premisa je teza da su ratovi vođeni s ciljem razgrabljivanja društvenih i materijalnih dobara stečenih za vrijeme SFRJ, odnosno ukupne materijalne, kulturne i političke stečevine te multinacionalne i multietničke države. "Mnemosyne – arheologije zajedničkih evropskih budućnosti" kao jedno od polazišta uzima djelo Bogdana Bogdanovića, jugoslavenskog arhitekta, filozofa, političara, kipara i pisca, čija je osebujna figura u sadašnjoj evropskoj situaciji ujedno i reprezentant osobe koja je prisiljena napustiti svoj dom, te, Agambenovim riječnikom, postati "uznemirujući element unutar uobičajenog poretka na osovini država-nacija". U tom smislu, upravo figura prognanika, izbjeglice, "naizgled marginalna figura" postaje "centralna figura naše političke povijesti". Kao i kod raspada Jugoslavije, na djelu je rastvaranje trojstva država-nacija-teritorij, a dehumanizirajuća akcija odbacivanja te figure obuhvaća sve veći broj ljudi. Ciljevi projekta su: kritički se suprotstaviti ideološkim mehanizmima etno-nacionalizama; dekonstruirati "Blut und Boden" ideologeme kao i medijske strategije koje su dovele do krvavog rata; analizirati detaljno razgradnje socijalističkih mehanizama zaštite radnika i radnica kao i temelja društvenog vlasništva na konkretnim studijima slučaja (Bor, Mostar, Vukovar, Šibenik, Zadar) te, s druge strane, uspostave trenutno vladajućih sustava glorifikacije ratničke kaste; ojačati platformu za transnacionalne i trasnkulturalne pristupe temama historiografije povijesnih zbivanja od 1980ih do danas s naglaskom na mirovne pokrete.
-
aRs PUBLICae - voda i javni prostor (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 37,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj programa je afirmacija, zagovaranje i podizanje kvalitete javnog prostora i oblikovanja grada posredstvom suvremene umjetničke, kulturne i refleksivne produkcije te poticanje umjetničkih intervencija, performativnih akcija i promocije dizajna u javnom prostoru Zagreba s namjerom propitivanja prostornih politika, poimanja javnog dobra, načina na koji nastaje izgrađeni okoliš te planiranja njegovog oblika i sadržaja. U fokusu programa je pitanje (ne)dostupnosti besplatne pitke vode u javnom prostoru Zagreba, voda kao element javnog prostora te općenito voda kao javno dobro. Program obuhvaća produkciju novih angažiranih umjetničkih radova u javnom prostoru. Predviđeno je tradicionalno održavanje javnog natječaja za umjetničke intervencije, te jedna intervencija umjetnika na poziv tima projekta. Realizacija umjetničkih radova služi i kao povod stvaranja znanja o gradu i njegovim potencijalima putem urbanološkog istraživanja i produkcije. Dio programa uključuje i zagovaranje poboljšanja javnog prostora Zagreba konkretnim inicijativama prema javnoj gradskoj upravi, provođenje javnog natječaja za novu tipsku zagrebačku česmu/pumpu te zagovaranje formiranja javne Zaklade za umjetnost (i dizajn) u javnom prostoru. Nastavlja se i s radom na knjizi „Aspekti umjetnosti u javnom prostoru Zagreba od 1945. do danas“.
-
res urbanae (2014.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt res urbanae eksperiment je hibridizacije kulturno-antropološke, kvalitativne metodologije s istraživačkim alatima suvremenih umjetničkih praksi, tematski usmjeren na pitanje državne imovine kao kategorije od općeg, javnog interesa. Mogu li se državna zemljišta i nekretnine (nekadašnje društveno vlasništvo) promišljati kao opće dobro (commons) i postoje li strukturalno dizajnirani kanali kojima građani mogu utjecati na strategije upravljanja državnom imovinom? Formati javnih natječaja, razgledavanja državnih prostora za potencijalne zakupce, internetske javne rasprave, termini konzultacija s građanima, dakle formati deklarativne demokratičnosti sustava, istraživanjem se analiziraju, očuđuju i koriste kao okviri terenskog rada u javnom prostoru (poput institucionalnog dérive-a).Terensko istraživanje bilježi se audio-vizualnim sredstvima, a dokumentacija služi kao osnova za naknadni “izvještaj".
-
Tromostovlje (aRs PUBLICae) (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 45,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je afirmacija, zagovaranje i podizanje kvalitete javnog prostora i oblikovanja grada posredstvom suvremene umjetničke, kulturne i refleksivne produkcije te poticanje umjetničkih intervencija i performativnih akcija s namjerom propitivanja prostornih politika, poimanja javnog dobra, načina na koji nastaje izgrađeni okoliš, te planiranja njegovog oblika i sadržaja. U fokusu je zona oko Tromostovlja te propitivanje ideje formiranja Savskog trga na mjestu povijesnog izlaska Zagreba na Savu, a obuhvaća umjetničke intervencije u prostoru. Realizacija umjetničkih radova služi kao povod stvaranja znanja o gradu i njegovim potencijalima, s posebnim naglaskom na javnom prostoru, kao i poticanju interdisciplinarnog rada, urbanološkog istraživanja i produkcije kao važnog dijela projekta. U okviru projekta istraživačkim radom i kontinuiranom produkcijom i distribucijom te kritičkom refleksijom stvara se baza za buduću publikaciju radnoga naslova "Aspekti umjetnosti u javnom prostoru Zagreba od 1945. do danas".
-
ars publicae (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 45,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj programa je podizanje kvalitete javnog prostora i oblikovanja gradskosti posredstvom suvremene umjetničke, kulturne i refleksivne produkcije. Želja je poticati umjetničke intervencije i performativne akcije s namjerom propitivanja prostornih politika, poimanja javnog dobra, načina na koji nastaje izgrađeni okoliš te planiranja njegovog oblika i sadržaja. Planira se po jedna umjetnička intervencija u prostoru dva zagrebačka kvarta (Novi Jelkovec i Vrbani III), što bi ujedno bile prve ikad umjetničke intervencije u tim novonastalim kvartovima. Realizacija umjetničkih radova posredstvom javnih natječaja poslužit će kao povod podizanja razine znanja o gradu i njegovim potencijalima, s posebnim naglaskom na javnom prostoru, kao i poticanju interdisciplinarnog rada umjetnika, arhitekata, kustosa, antropologa i sociologa, dizajnera, povjesničara, teoretičara i aktivista. Dio projekta je i zagovaranje formiranja Javnog fonda za umjetnost i dizajn u javnom prostoru koji bi se, između ostaloga, bavio osiguranjem institucionalne, financijske i druge podrške produkciji umjetničkih i dizajnerskih radova u javnom prostoru, kao i podrške u propitivanju pojma javnog prostora i izgrađenog okoliša. Korisnici programa pritom su neposredni sudionici (umjetnici, kustosi, arhitekti, sociolozi, antropolozi, teoretičari, povjesničari, aktivisti); građani kvartova grada Zagreba u koje će se intervenirati, a koji će biti potaknuti na aktivno sudjelovanje u procesu; građani čitavog grada Zagreba koji će prisustvovati intervencijama i njihovim prezentacijama te šira javnost grada Zagreba i RH koja će biti informirana putem medija.
-
Cybercinema (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Umjetničko istraživanje
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se sastoji, pojednostavljeno, od medijske arheologije i produkcije mediascape okruženja u javnim prostorima. Cilj projekta je propitivanje odnosa medijskih slika i gradske supstance (ono što arhitekti zovu solidnim tkivom grada) te načina na koje iste proizvode urbanitet, odnosno gradskost. Istovremeno, to je eksperiment s iluminacijom prostora, osvjetljavanjem grada kolektivnim pamćenjem i medijem proširenog kina u javnom prostoru. Priprema vizualnih materijala podrazumijeva istraživanje arhiva (HDA, HRT, sada dostupnom Arhivu Vjesnika, lokalne arhive kao i privatne arhive građana). Naročita pažnja u Šibeniku bit će posvećena lokacijama obilježenim djelom arhitekta Ivana Vitića, pa će istraživanje obuhvatiti i temeljito istraživanje njegovog privatnog arhiva, bogatog crtežima i skicama. Važno je spomenuti i djelo književnika Sime Matavulja, te će određeni dio vizualnog/audio materijala biti vezan i za njegovo djelo. Aktivnosti će se provoditi u suradnji s lokalnom zajednicom, Gradom Šibenikom, Slobodnim vezama, Zajednicom srpske manjine u Šibeniku, obitelji Vitić. Također će se oformiti interdisciplinarni timovi mladih umjetnika i znanstvenika koji će zajedno s iskusnim kolegama istraživačima i umjetnika zajednički provesti projekt za koji se priprema materijal koji je predmet ovog istraživanja. Ta ciljna skupina mladih ljudi u Rijeci, Splitu, Šibeniku Zadru i Zagrebu, predstavlja prvu grupu korisnika. Posredni korisnici rezultata istraživanja su: lokalna zajednica Šibenika i Zadra, posjetitelji i turisti ta dva grada, kulturna i šira javnost RH.
-
LGBTQ Histories Revisited (2013.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Priprema međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Cilj projekta je propitivanje šutnje oko manje poznatih LGBTQ povijesti i njihovih refleksija kroz trenutni ‘status quo’ kada su u pitanju LGBTQ prava, kao i adresiranje sadašnjeg socio-političkog i kulturološkog diskursa, identifikacijskih procesa i javnog mnijenja. U svjetlu recentnih događanja u Hrvatskoj, ali i npr. Rusiji, ovaj projekt ima veliku međunarodnu težinu, jer očito postoji velika potreba za umrežavanjem i radom na tu temu. U tu je svrhu oformljena internacionalna institucionalna suradnja između College of Architecture Art and Planning (DAAP), University of Cincinnati, Postgraduate Programme in Curating at the Institute for Cultural Studies in the Arts ICS, ZHdK Zuerich; Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja(UIII)/Association for Interdisciplinary and Intercultural Research (AIIR), Zagreb i Center for Holocaust and Humanity Education, Cincinnati. Naknadno se pridružila i organizacija European Alternatives.