koautorska inicijativa OOUR
Projekti u 2018 godini
-
Ustenjavanje naroda (2018.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
-
- Opis projekta:
- U kontekstu aktualnog pokušaja društvene retradicionalizacije i neokonzervativnih reformi u Hrvatskoj i šire, razvojem istraživačkog projekta Ustenjavanje naroda u provedbi Selme Banich, Adama Semijalca i Grupe za nove narodne prakse nastoji se kritički promišljati ulogu i emancipacijski potencijal narodnih običaja u suvremenom kontekstu. Nadovezujući se na tradiciju naricanja – prakse stiliziranog oplakivanja umrlih kako bi se okupljeni prepustili nekontroliranoj bujici emocija, ovim projektom nastavljaju se razvijati kolektivne somatske prakse koje eksperimentiraju s dahom, glasom i tijelom, a koje se mogu prakticirati kao narodni običaj, terapeutska praksa i/ili improvizirano muziciranje sa zvukom i napjevom koji nastaje iz uzdisanja, jaukanja, kukanja, jecanja, stenjanja, odnosno smijanja. Uviđajući povezanost svih vidova opresije, pa i hijerarhija koje se uspostavljaju jezikom, ovim radom želja je preispitivati nametnute norme patrijarhalne tradicije, kreirati prostor za psihofizičko i emocionalno samoizražavanje te prakticirati pravo svake osobe da sama istražuje sebe kao biće.
Ostali projekti
-
OOUR 2024 (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 9,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Godišnji program "OOUR 2024" sastoji se od četiri programske linije: umjetničko istraživanje, produkcija radova, distribucija radova i edukativne aktivnosti. Razvoj nove umjetničke ideje "Tinitus" studija je fantomskog zvuka i sluha. Izložba-akcija i izvedbeni audio-arhiv "Milovanje" (radni naslov), selme banich, Adama Semijalca i Grupe za nove narodne prakse, planirana je kao produkcija novog umjetničkog rada. Radove "Glasovi / Voices" (2023.), "Izbrisani pogledi / Erased Gazes" (2022.), "Kretanja / Movements" (2022.) i spomen-platno "Prijelaz / The Passage" (2021.) izlagat će se u Hrvatskoj i inozemstvu. Kao planirana edukativna aktivnost, podcast "Radnice" (druga sezona) bavit će specifičnim temama, aspektima i pojavama iz domene rada i života žena, s naglaskom na umjetnost koju stvaraju žene.
-
Mudra krv (2022.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživački projekt "Mudra krv" polazi od toponima iz umjetničine obiteljske povijesti koji su ujedno i lokaliteti antifašističke povijesti njezinih istarskih i bosanskih korijena, a kao teorijsko polazište uzima knjigu Politics of Touch: Sense, Movement, Sovereignty, kanadske teoretičarke, političke filozofkinje i umjetnice Erin Manning, u kojoj istražujući koncepte nasilja, roda, seksualnosti, sigurnosti, demokracije i identiteta, autorica prati načine na koje dodir informira tijelo, stavljajući u prvi plan pokret kao intervenciju osjetilnog (tijela) u političko. Proučavat će se te i druge pojmove kao elemente koji izvedbe utemeljene na rodnoj, rasnoj, klasnoj i transnacionalnoj borbi za oslobođenje i emancipaciju potlačenih konstituiraju kao feminističke. Rad se planira predstaviti publici kroz izložbu-akciju i audio-arhiv na platformi Patreon.
-
OOUR 2023 (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 22,500kn
- Kategorija:
- Mala podrška do 25.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Godišnji program "OOUR 2023" sastoji se od četiri programske linije: umjetničko istraživanje, produkcija radova, distribucija radova i edukativne aktivnosti. Razvoj nove umjetničke ideje "Mudra krv" studija je činjenica, fantazija, snova i tabua što okružuju menstruaciju. Audiovizualna instalacija, glazbeni album i pjesmarica "Ode zemlja u led’nu, svak ti šuti istinu" (radni naslov), Adama Semijalca, Selme Banich i Grupe za nove narodne prakse, planirana je kao produkcija novog umjetničkog rada. Radovi "Kretanja / Movements" (2022.) i spomen-platno "Prijelaz / The Passage" (2021.) izlagat će se u Hrvatskoj i inozemstvu. Planirana edukativna aktivnost, podcast "Radnice" bavi se specifičnim temama, aspektima i pojavama iz domene rada i života žena, s naglaskom na umjetnost koju stvaraju žene.
-
Dobrodošli na Balkansku rutu (2021.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Istraživački projekt "Dobrodošli na Balkansku rutu" ima za cilj istražiti kako su nacionalističke, antimigracijske i neo-liberalne politike i populizmi u Europi utjecali na migracijski pokret na Balkanu od 2015. do danas. Koristeći metodologiju kritičke kartografije planira se mapirati različite infrastrukturne i zakonodavne elemente fortifikacijskog režima (kampove, sabirne logore, detencijske centre, zatvore, policijske postaje, granične prijelaze, žičane ograde, push-backove, sudske odluke, zakonske regulative itd.) na Balkanu i duž vanjske granice Europske unije kako bi se stvorila mapa za izložbu koja će razotkrivati sustav i logistiku fortifikacijskog režima na ovom području. Paralelno se s dr. sc. Marijanom Hameršak s Instituta za etnologiju i folkloristiku planira uspostaviti privremena zbirka – migrantski arhiv, raspisivanjem javnog poziva za prikupljanje artefakata koji govore o migrantskim borbama i pokretu solidarnosti na ovom području. Po realizaciji projekta zbirku se planira pretvoriti u Migrantski arhiv i repozitorij pri Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu.
-
FemArhiv: Žene spajaju kontinente (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 19,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Razvojem istraživačkog projekta FemArhiv: Žene spajaju kontinente, koji se naslovom referira na vizionarski bakropis Naste Rojc iz 1908. godine, započinje istraživački, umjetnički i aktivistički projekt o ženama, njihovoj svakodnevici i pripovijedanju kao transformativnoj praksi. Kroz povijest žene su se okupljale kako bi dijelile svoje priče, slušale predano i djelovale hrabro u ime potlačenih. Njihova tijela, baš kao i ono na Nastinom bakropisu, govore o dugoj povijesti ugnjetavanja koja je ujedno i povijest oslobađanja sa svojim revolucijama, zajednicama, radikalnim pokretima, kao i našim "običnim" dostignućima. Uporni prelasci preko granica, baš kao i radikalni društveni pokreti uzrokovani različitim oblicima sustavnog nasilja, socijalne i okolišne nepravde i društveno-ekonomske nejednakosti kojima su izložene posebice žene, ne sadrže samo strategije za opstanak. Neprekidne borbe žena u pokretu kao i žena u raznim društvenim pokretima narušavaju tehnologije zatočeništva, podrivaju uvjete ugnjetavanja i izazivaju naše "univerzalno" razumijevanje slobode.