Generator multidisciplinarnih koprodukcija
Projekti u 2022 godini
-
Godišnji program GMK (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
- Kategorija:
- Velika podrška do 100.000 kn, Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost
- Opis projekta:
- Programskom koncepcijom GMK, koja se temelji na povezivanju umjetničke scene s drugim disciplinama, želi se pridonijeti stvaranju novog profila galerije kao nekonvencionalnog izlagačkog prostora. Projekt je definiran kroz pet glavnih programskih linija (izložbena, istraživačko-izdavačka, radionička, rezidencijalna i suradnička) koje se u 2023. konceptualno oslanjaju na "autoteoriju", pojam koji se odnosi na spektar inovativnih paraumjetničkih praksi koje se povezuju autobiografski te na afektivan pristup kritičkoj teoriji, a obrađuju aktualne i politične teme iz domene vizualnih umjetnosti. Izložbeni program pruža kritiku suvremenog društva kroz življeno iskustvo; Istraživačko – izdavačka linija posvećena je subjektivnoj kritici; Radionički program nastavlja s projektom Art terapija koji mentalno zdravlje stavlja u kontekst vizualnih umjetnosti te pilot projektom Kreativna nastava za učenike OŠ SUVAG; Rezidencijalni program Otvorenog Studija ugostit će dvije mlade multimedijalne umjetnice; kroz petu programsku liniju proširuju se suradnje sklapanjem partnerstva s udrugom Zagreb Pride te održavanjem suradnje s udrugom Organ vida.
Ostali projekti
-
Program GMK 2024. (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Prva kategorija do 25,000 eura
- Opis projekta:
- Programskom koncepcijom GMK, koja se temelji na povezivanju umjetničke scene s drugim disciplinama, želi se pridonijeti stvaranju novog profila galerije kao nekonvencionalnog, inter- i transdisciplinarnog prostora izlaganja, kulturnog i umjetničkog djelovanja. Projekt je definiran kroz šest glavnih programskih linija (izložbena, istraživačka, diskurzivno-izdavačka, radionička, rezidencijalna i suradnička) koje se teorijski oslanjaju na koncept liminalnosti. Liminalnost se odnosi se na "stanja između" odnosno situacije u kojima se napušta jedno (poznato) iskustvo/uloga/značenje i stupa u drugo. Prije prelaska u drugo subjekt se nalazi u stanju liminalnosti. Ogoljavanje slojeva poznatih konstrukata omogućava poniranje u samosvijest čime se potencira fluidnost sadržana u generativnoj neodređenosti liminalnog stanja. Izložbeni program otvara prostor afirmaciji liminalnosti u suvremenom društvu autoetnografskim pristupom življenom iskustvu; Istraživačka linija posvećena je nenormativnim stanjima – bivanje u digitalnom i bolest. Diskurzivno-izdavačka linija bavi se razvojem teorijskog okvira primijenjenom na pojedine društvene fenomene u formatu podcasta i eseja, a Radionički program fokusiran je na hibridnu ulogu umjetnika kao edukatora te se bavi revitalizacijom analognog filma radionicama za ciljanu skupinu djece s poteškoćama u govoru OŠ Poliklinike SUVAG i srednjoškolce – učenike Privatne umjetničke gimnazije uz podršku Odsjeka za kemiju PMF-a. Rezidencijalni program uz Otvoreni studio proširen je mentoriranim rezidencijama koje spajaju teorijsku i umjetničku praksu. Također se proširuje suradnje sklapanjem partnerstva s Klubvizijom, Privatnom umjetničkom gimnazijom i PMF-om na radioničkom programu te održavanjem suradnje s udrugom Organ vida i OŠ Poliklinike SUVAG.
-
Godišnji program GMK (2021.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 100,000kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100,000 kn
- Opis projekta:
- Programskom koncepcijom GMK, koja se temelji na povezivanju umjetničke scene s drugim disciplinama, želi se pridonijeti stvaranju novog profila galerije kao nekonvencionalnog izlagačkog prostora. Projekt je definiran kroz 5 glavnih programskih linija (izložbena, istraživačka, radionička, rezidencijalna i suradnička) koje u 2022. pružaju refleksiju na stvarnost obilježenu anksioznostima, dodatno potenciranima uplivom tehnologije. Izložbeni program pruža kritiku na post-digitalno doba, ali i refleksiju u kojoj tehnologija postaje sredstvo emancipacije i društvenog razvitka. Istraživački projekti posvećeni su ekološkom iscjeljivanju kroz umjetnost te istraživanju fenomena online poduzetništva. Kroz Radionički program nastavlja se s projektom Nove budućnosti koji spaja djecu i starije u zajedničkom umjetničkom radu, kao i projektom Art terapija koji mentalno zdravlje stavlja u kontekst vizualnih umjetnosti. Rezidencijalni program Otvorenog Studija ugostit će dva mlada kolektiva čiji rad propituje protokole izvedbe uz prakticiranje zajedništva. Organizacija također proširuje suradnje sklapanjem partnerstva s udrugama Organ Vida i Kontejner te sudjelovanjem u radu platforme Upgrade.
-
Godišnji program GMK (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 85,500.00kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Opis projekta:
- GMK promiče kritičko promišljanje društvenih pojava koristeći umjetnost kao medij komunikacije, a publika, kako ona prisutna, tako i ona odsutna, čini ključne sudionike te komunikacije. Kada se publika angažira, stvara se mjesto antropologije: sjecište ljudskog djelovanja u malom utjelovljeno u umjetničkim projektima. Program razvoja publike za 2021. usko je povezan s cjelogodišnjim planom galerije: nastavit će se koristiti dosadašnje tehnike održavanja odnosa s postojećom publikom online informiranjem kao i putem tiskovina te publikacijama koje su dostupne u web arhivi. S obzirom na novonastalo stanje pandemije planira se jačanje online sadržaja u vidu podcasta i vlog-ova za publiku koja nije u mogućnosti fizički sudjelovati u programu. Krovna tema programa su politike solidarnosti koje će se primarno provoditi putem radioničkih i diskurzivnih programa, ali će biti inkorporirane i u ostale programe. Politike solidarnosti spadaju u vrijednosti suvremenog društva, a refleksija i edukacija o terminu fokus je u 2021. Razvoj publike je čimbenik društvene kohezije i inkluzije pa je program usmjeren ka povećanju raznolikosti publike s fokusom na atipičnu i manje zastupljenu publiku.
-
Community of learning (2019.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- Odobreni iznos:
- 15,000.00kn
- Kategorija:
- Osmišljavanje međunarodnih suradničkih projekata
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt je zamišljen kao pedagoški eksperiment koji kroz razmišljanje iz umjetničke perspektive redefinira načine na koje učimo, a oslanja se na školu emancipatorske i radikalne pedagogije kao svojevrsnu alternativu institucionaliziranom obrazovanju. Projekt predstavlja otklon od dominantnih pristupa obrazovanju, promišlja o novim metodologijama prenošenja znanja, aktivnom angažmanu umjetnika u edukativnom procesu te potiče razvitak novih prostora i platformi za diseminaciju znanja. Ideja koju se nastoji razvijati s međunarodnim partnerima predstavlja inovativan pristup i doprinos u odnosu na dostupne edukativne modele. Stoga se u okviru projekta predlažu modeli koji se temelje na kolaborativnom i otvorenom eksperimentu i interakciji s polaznicima. Inovativni modeli razvijaju horizontalni model učenja koji se temelji na oblikovanju tzv. zajednice za učenje. Istovremeno projekt teži kritički reflektirati postojeće pedagoške modele te uvoditi raznolike iskustvene oblike učenja i omogućiti pristup različitim oblicima znanja. Projekt razvijaju Free Home Univeristy, Pekarna Magdalenske mreže te Galerija Miroslav Kraljević.
-
Kontaktne alkemije (2019.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Istraživanje "Kontaktne alkemije" bavi se materijalnošću zvuka i zvukom materijala. Tematski fokus ovog istraživanja je piezoelektricitet, kojemu se pristupa unutar okvira medijske arheologije, a koji se praktično ispituje u kontekstu umjetnosti zvuka. Piezoelektricitet je svojstvo određenih materijala da uslijed mehaničkog titranja proizvode električni naboj i obratno. Ovim istraživanjem nastoji se unaprijediti tehnologija piezo kontaktnih mikrofona, prvenstveno izradom i testiranjem pretpojačala, a koji imaju mogućnost snimanja tihih zvukova i rezonanci, bez okolinskog šuma. Istraživanje se nastavlja razmatranjem piezoelektriciteta kroz niz eksperimenata, od replikacija dokaza tog fenomena, do korištenja nekonvencionalnih materijala umjesto kontaktnih mikrofona (kvarcni kristali, Rochelle soli) te kroz sesije snimanja rezonanci različitih materijala. Sesije snimanja odvijaju se u laboratorijskim i studijskim uvjetima te javnom prostoru, a rezultiraju javno dostupnom (copyleft) arhivom uzoraka zvuka. Konačno, autor eksperimentira sa snimljenim zvucima manipulirajući ih analognim i digitalnim alatima, na taj način referencirajući ulogu piezoelektriciteta u digitalnim sustavima.
-
Program GMK (2019.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000kn
- Kategorija:
- Upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Generator multidisciplinarnih koprodukcija kao nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost razvija programe podrške umjetničkim produkcijama, edukativne te istraživačke programe. Kroz projekte Tvornica i Otvoreni studio domaćim umjetnicima se pruža financijska, prostorna, promocijska i kustoska podrška u razvijanju novog umjetničkog rada. Edukacijskim programima potiče se suradnja sa srednjim školama, umjetničkim fakultetima, djecom predškolske dobi te korisnicima domova za starije i nemoćne osobe. Inovativnim modelima edukacijskog rada promišlja se alternativa institucionaliziranom vizualnom obrazovanju, uključuju se različite dobne skupine u angažiranu raspravu, potiče se upoznavanje sa suvremenom umjetničkom scenom te direktnije uključivanje raznolikog profila korisnika u galerijski program. U istraživačkim projektima poput suradnje GMK i ZMAG isprepliće se odnos umjetnosti i ekologije te problematiziraju teme kao što je politika sjemena, proizvodnja hrane i ekstraktivizam. Također, galerija podupire istraživanja na polju kritičkog pristupa turizmu, a rad na tu temu se nadalje razvija lokalnim umrežavanjem i sudjelovanjem u Platformi za kritički turizam.