Udruga Prostor Plus
Projekti u 2016 godini
-
Prostori spajanja (2016.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
-
- Opis projekta:
- Prostori spajanja odnose se na tri programske linije koje je Prostor Plus razvijao u 2017 godini. 1. Prostori istraživanja, sastajanja i umrežavanja su programska linija kojom se nastoji njegovati istraživački i suradnički pristup umjetničkom stvaralaštvu. Njen je cilj omogućiti razvoj otvorenog, multidisciplinarnog i kreativnog presjeka u zajedničkom djelovanju. U sklopu te linije realizirali smo rezidencijalni program RRprojectR, Festival Periskop i projekt Urbani Galapagos. 2. Prostori podrške, inspiracije i razvoja programska je linija kojom se nastoji osnažiti one koji tek stupaju na umjetničku scenu te stvoriti stabilan smjer razvoja onoga dijela publike koji najčešće nije obuhvaćen programima suvremene umjetnosti u regiji - djece i mladih. Ovoj liniji pripada program razvoja publike za djecu i mlade u sklopu kojeg je realizirano 5 radionica i 2 predstave za djecu te radionica za pedagoge/ginje predškolskog odgoja. Većina aktivnosti realizirana je u suradnji s platformom KLIKER. Program Novi horizonti, kao dio Festivala Periskop, usmjeren je na rad mladih umjetnika koji tim putem dobivaju produkcijsku, mentorsku te medijsku podršku. 3. Prostori različitosti, prepoznavanja i uvažavanja obuhvaćaju projekte koji inovativno, socijalno osviješteno i interdisciplinarno pristupaju različitim temama; u sklopu te linije pokrenuto je istraživanje o uvjetima rada i života umjetnica na lokalu naziva Kako žive umjentice u Rijeci i okolici? autorica Selme Banich i Nine Gojić.
Ostali projekti
-
Ženski rad u prijestolnici (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 19,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- Nastavno na istraživanje Kako žive umjetnice? kojim je organizacija započela razgovor o tome kako žive umjetnice u Rijeci i okolici te istoimenu publikaciju, čiji centralni dio čini opsežna analiza stanja ženskog rada u kulturi te diskurzivno-radionički program Kako žive žene? kojim su se uočeni problemi i pojave u toj domeni nastojali proširiti na pitanje kako žive žene, istraživanjem Ženski rad u prijestolnici nastavlja se tematizirati ženski rad u kontekstu EPK – Europske prijestolnice kulture, europskog kulturnog projekta i titule koju je ponijela Rijeka. Ovim istraživanjem umjetničke ideje želi se uočiti nove tendencije, probleme i pojave u domeni ženskog rada u kulturi koje su se stvarale u periodu pripreme i provedbe europskog kulturnog projekta, istražiti na koji se način EPK – Rijeka 2020 kao transformativni kulturni projekt bavio pitanjima ženskog rada i života žena općenito, kako je priprema i provedba tog projekta programski i strukturno utjecala na položaj ženskog kulturnog rada u Rijeci i okolici te otvoriti nove diskurzivne i teorijske perspektive za razgovor i razumijevanje ženskog rada općenito.
-
Prostori razvoja (2020.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 95,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Opis projekta:
- Prostor Plus je tijekom 2021. nastavio rad na razvoju i unapređenju distribucijskih programa "Festival Periskop" i "Plesni zbirkus" s ciljem omogućavanja susreta i razvoja riječke publike s podzastupljenim izvedbenim formatima (suvremeni ples, cirkus i interdisciplinarni radovi) i razvoja suvremene izvedbene riječke scene. Festivalom "Plesni zbirkus" nastojimo obogatiti i distribucija izvedbenih programa namijenjenih djeci i mladima, ali i direktno uključiti djecu u kreiranje kulturnog sadržaja. Program "Kino Cirkus" proveden u suradnji s Udrugom Room 100, obrazovao je publiku zainteresiranu za filmove na temu cirkusa, a u suradnji s bečkim Frauenhetzom održala se promocija publikacije "Kako žive umjetnice u Rijeci i okolici?". Osim toga, dovršen je međunarodni projekt "Stories Behind Cities" koji se bavi istraživanjem i formiranjem novih urbanih narativa te izdao publikaciju "Knjiga o Rijeci" i realizirano je umjetničko istraživanje "Ženski rad u prijestolnici" na temu naslijeđa EPK Rijeka 2020 na području ženskog rada u kulturi i perspektivama istoga u budućnosti.
-
Prostor djelovanja (2018.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Prostori napretka, umrežavanja i podrške su programska linija kojom organizacija nastoji njegovati istraživački i suradnički pristup umjetničkom stvaralaštvu. Odnosi se na Festival Periskop i gostovanja izvedbi domaćih i internacionalnih umjetnika. Program Novi horizonti podržava rad mladih umjetnika s produkcijskom, mentorskom te medijskom podrškom. U narednom ciklusu planira se istraživanje potreba i oblikovanje plana podrške mladim plesnim umjetnicima, a programom Variete potaknuti razvijanje produkcije kratkih izvedbenih formata. Prostori igre i inspiracije programska je linija kojom se nastoji unaprijediti razvoj publike i programa za djecu i mlade. Tako se kroz program KLIKER želi prikazati predstave koje su komunikacijski i sadržajno prilagođene toj dobnoj skupini. U sklopu Žiroskopa je program radionica za djecu kontinuirano kroz cijelu godinu. Treća linija, Prostori različitosti, prepoznavanja i uvažavanja, obuhvaća projekte koji inovativno, socijalno osviješteno i interdisciplinarno pristupaju različitim temama. U sklopu Žiroskopa planiraju se kontinuirane inkluzivne radionice djece i odraslih i osoba s težim fizičkim oštećenjima.
-
Periskop selektira (2017.)
- Programsko područje:
- Osmišljavanje i priprema novih projekata/programa
- Odobreni iznos:
- 14,600.00kn
- Kategorija:
- Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa do 15.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt Periskop selektira uspostavlja se kao istraživanje programskih i projektnih mogućnosti festivala suvremenog plesa i pokreta Periskop. Cilj je projekta omogućiti dijelu organizacijskoga tima festivala (umjetničkoj voditeljici Ivani Kalc) posjet Impulstanz festivalu u Beču (13.7.2017.-13.8.2017), odnosno jednome od najdugovječnijih i najznačajnih izvedbeno-plesnih umjetničkih manifestacija u Europi. S obzirom da je Periskop u 2016. pokrenut kao pilot-program, a u 2017. nastoji uspostaviti tradiciju događanja koja publici nude sustavan, hibridan i edukativan pristup plesnim i izvedbenim umjetnostima u najširem smislu, posjet bi Impulstanzu, udruzi omogućio: a) istraživanje smjera provedbe Periskopa u 2018. temeljem drugačijih inovativnih praksi koje čine srž umjetničkog postojanja Impulstanza; b) prostor za selektiranje radova koje se u sklopu rezidencijalnih programa može uklopiti u Periskop tijekom narednih godina, c) praćenje izvedbenih i plesnih trendova in situ kako bi se uspostavio kontinuitet domaće i strane umjetničke produkcije i tako stvorilo prostor za razvoj Periskopa kao festivala zacrtanog na umjetničkoj karti ne samo Hrvatske, već i Europe, d) umrežavanje i suradnju s udrugama i institucijama sličnog ili komplementarnog profila kako bi se dugoročno ostvario put prema jačanju kapaciteta udruge i razvoju publike.
-
Prostori susreta (2017.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 90,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 100.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- "Prostori susreta" sastavljeni su od nekoliko programskih linija. "Prostori istraživanja, sastajanja i umrežavanja" programska je linija kojom se nastoji njegovati istraživački i suradnički pristup umjetničkom stvaralaštvu. Cilj je omogućiti razvoj otvorenog, multidisciplinarnog i kreativnog presjeka u zajedničkom djelovanju ("Festival Periskop" i gostovanja internacionalnih ili domaćih umjetnika). "Prostori podrške, inspiracije i razvoja" programska su linija s ciljem osnaživanja onih koji tek stupaju na umjetničku scenu te stvaranja stabilnog smjera razvoja onoga dijela publike koji najčešće nije obuhvaćen programima suvremene umjetnosti u regiji - djece i mladih, produkcijska podrška mladim autorima te poticanje kreativnosti lokalne umjetničke zajednice u sklopu programa "KLIKER", "Novi horizonti" i "Varijete". "Prostori različitosti, prepoznavanja i uvažavanja" obuhvaćaju projekte koji inovativno, socijalno osviješteno i interdisciplinarno pristupaju različitim temama od društvenog značaja u predstojećem programskom razdoblju ("Kako žive umjetnice u Rijeci?").
-
Prostor RAP - refleksije, aktivacije i participacije (2015.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 41,625.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt obuhvaća realizaciju sljedećih programa: Zona, Zaigrajmo (G)rad, Draga svjeta, Oblikovanje izvedbe, Prostor + lab koji predstavlja platformu za nastajanje autorskih radova, formiranje i afirmiranje mladih autora uz interdisciplinarni pristup s podrškom stručnih mentora te rezidencijalne programe. Projektom se nastoji decentralizirati izvedbena i suvremeno-plesna scena, umrežavati organizacije u području izvedbe i organizacije događanja, povećati vidljivost te raditi na promjenama modela i praksi organizacija koje djeluju u polju izvedbeno-plesnih umjetnosti vezano za kulturne i politike izvedbe, doprijeti do nove, mlade publike razvojem novih modela i praksi, proširiti estetski doživljaj mlade publike vezano za pokret, ples i izvedbu, istražiti mogućnosti participacije između izvođača i promatrača te razviti kratkoročne projekte u višegodišnje projekte.
-
Prostor svima (2014.)
- Programsko područje:
- Razvojna podrška za organizacije
- Odobreni iznos:
- 40,000.00kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt obuhvaća realizaciju sljedećih programskih linija: Oblikovanje izvedbe koje uključuje organiziranje intenzivnih radionica na tjednoj i vikend razini zatim Projekt razvoja publike za djecu i mlade Spaces, te produkciju i distribuciju predstave Upside Down koja predstavlja novomedijski participativni izvedbeni projekt za djecu. Projektom se nastoji decentralizirati izvedbena i suvremena plesna scena, umrežavati organizacije u području izvedbe i organizacije događanja, povećati vidljivost te raditi na promjenama modela i praksi organizacija koje djeluju u polju izvedbeno-plesnih umjetnosti vezano za kulturne i politike izvedbe, doprijeti do nove, mlade publike razvojem novih modela i praksi, proširiti estetski doživljaj mlade publike vezano za pokret, ples i izvedbu, istražiti mogućnosti participacije između izvođača i promatrača te razviti kratkoročne projekte u višegodišnje projekte.
-
Razvoj produkcijskih programa Prostora Plus (2013.)
- Programsko područje:
- Operativna podrška za programski razvoj
- Odobreni iznos:
- 39,950.90kn
- Kategorija:
- Razvoj domaće umjetničke produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata do 50.000 kn
- Multimedija:
-
- Opis projekta:
- Projekt se odnosi na razvoj programa organizacije Prostor Plus, koja u 2014. godini planira realizirati tri produkcije: Zaigrajmo (dječja predstava), Projekt Decompress te Canadian Patent 142,352 (site specific izvedbe). U trogodišnjem razdoblju od 2013. do 2016. godine posebna pažnja bit će posvećena produkciji i edukaciji djece i mladih s produkcijama i programima koji tematski pokrivaju područja marginaliziranih skupina. Ciljevi programa su: decentralizacija izvedbene i suvremeno-plesne scene; umrežavanje organizacija u području izvedbe i organizacije događanja; povećanje vidljivosti te promjena modela i praksa organizacija koje djeluju u polju izvedbeno-plesnih umjetnosti vezano za kulturne i politike izvedbe. Ciljevi su također doprijeti do nove, mlade publike razvojem novih modela i praksi; proširiti estetski doživljaj mlade i srednje/stare publike vezano za pokret i ples; istražiti mogućnosti participacije između izvođača i promatrača, kao i razviti projekte u višegodišnje projekte. Glavne aktivnosti obuhvaćaju produkciju, suradnju i distribuciju. Korisnici programa su akademski građani/ke, studenti/ce, učenici/ce, studentska tijela, djeca, mladi, građani srednje dobi te starije stanovništvo, kao i donosioci odluka – tijela lokalne i državne uprave, profesionalne organizacije, stručne udruge i njihovi članovi, umjetničke organizacije i udruge, institucije, edukatori/ce u području kulture, upravljanja te izvedbenih i plesnih umjetnosti, umjetnosti tijela i pokreta te općenito umjetnici.