Umjetnička organizacija Kolektiv Igralke
Projekti u 2024 godini
-
Kolektiv Igralke: sezona (auto)etnografije (2025.) (2024.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 18,000.00kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Autorsko-izvođački Kolektiv Igralke, nakon međunarodno priznatih dokumentarnih predstava "Bakice" i "Cure" u režiji Tjaše Črnigoj u idućoj sezoni kreće u produkciju dokumentarne predstave "Majke" u režiji Rajne Racz, svojevrsnog završetka "ženske trilogije" i posvećenosti Kolektiva generacijskim ženskim narativima. Predstava o odluci žena o majčinstvu nastaje u koprodukciji Igralki, Kuće Nahero i Kazališta Ulysses, a partner na projektu su Akademija primijenjenih umjetnosti i HNK Ivan pl. Zajc iz Rijeke. Radu na predstavi prethodi višemjesečno istraživanje koje obuhvaća umjetničko istraživanje (auto)etnografskim metodama, teorijsko istraživanje autoteorijskih književnih djela, kao i suradnja s Odsjekom za kulturalne studije i Glumu i medije Sveučilišta u Rijeci. Kolektiv nastavlja s distribucijom nagrađivanog diptiha "Cure" (s HNK Ivan pl. Zajc i Zavodom VIDNE iz Slovenije) i "Spolni odgoj II: Borba" (Nova pošta i Mesto žensk, Ljubljana), svoje dugogodišnje predstave "Bakice" te dokumentarnog filma "Crna vuna". Nastavlja se rad na Igralke festivalu koji će se nastavljati na Zoom festival u organizaciji Drugog mora u Rijeci, za čiju je selekciju kolektiv također zadužen.
Ostali projekti
-
Kolektiv Igralke: sezona podrživosti (2024.) (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 10,000kn
- Kategorija:
- Treća kategorija do 10,000 eura
- Opis projekta:
- Rad Kolektiva Igralke u 2024. usmjeren je na distribuciju postojećih predstava te na promociju dosadašnjeg petogodišnjeg rada i stvaralačkog ciklusa dokumentarnih predstava i kazališta u zajednici. Pet aktualnih predstava čini repertoar ovog autorsko-izvođačkog kolektiva koji njeguje feminističke i nehijerarhične odnose u produkciji i kreativnom radu, a posvećen je društveno angažiranom kazalištu koje objedinjuje različite zajednice i generacije te u spoju etnografskog terenskog rada, akademskog istraživanja i suvremenog kazališta stvara niz dokumentarnih predstava. Nastavljamo s distribucijom dokumentarne predstave "Bakice" (2020.) koja je bila selektirana za neke od najvažnijih europskih kazališnih festivala (Theatertreffen-Stückemarkt, Mladi levi i dr.), kao i najnovije dokumentarne predstave "Cure" (rujan 2023.) u koprodukciji s HNK Ivan pl. Zajc u Rijeci i Zavodom VIDNE iz Slovenije, a u partnerstvu s Novom poštom iz Ljubljane. Predavanje-performans "Spolni odgoj II: Borba" (Nova pošta i Mesto žensk, partnerstvo Igralke) iz 2023. prilagodit će se za izvođenje na hrvatskom jeziku kako bi moglo igrati diljem Hrvatske, a na repertoaru su također dokumentarna predstava "Crna vuna" koja se bavi pitanjem beskućništva te edukativna dječja "Plastika fantastika". Ovih 5 predstava sačinjava kostur tzv. Igralke festivala, svojevrsnog showcasea dosadašnjeg rada i obilježavanje 5 godina postojanja, uz relevantne radionice i tribine. Planirana je izrada mrežne stranice kao nužan korak u promicanju vidljivosti i prisutnosti na nacionalnoj i međunarodnoj sceni, s ciljem širenja misije kazališta koje seže van kazališnih zidova, koje izvire iz društvenih pukotina i koje se vraća u zajednicu, na kritički, estetski uzbudljiv te topao i osnažujući način za sve koji mu prisustvuju.
-
Produkcija i distribucija predstava Kolektiva Igralke u 2023. godini (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 45,000kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Program obuhvaća distribuciju ranijih predstava i produkciju dvije nove predstave tijekom 2023. godine. Traženje novih formi na razmeđu umjetnosti i života, u kojima je kazalište duboko uronjeno u stvarnost iz koje izvire i u koju se vraća, misija je feminističkog, nehijerarhičnog, autorsko-izvođačkog Kolektiva Igralke. Nastavlja se s distribucijom dokumentarne predstave “Bakice”, koja je bila selektirana za neke od najvažnijih europskih kazališnih festivala (Theatertreffen-Stückemarkt, Berlin, Mladi levi, Ljubljana), dokumentarne predstave "Crna vuna" koja se bavi pitanjem beskućništva, improvizacijske predstave “Igre” te edukativne dječje "Plastike fantastike". Nove produkcije obuhvaćaju istraživački i etnografski proces te ponovno stvaranje u zajednici, a to je predstava "Cure" (radni naslov) u koprodukciji s HNK Ivana pl. Zajca te lecture-performance "Povijest spolnog odgoja" koji nastaje u suradnji s Maskom i Slovenskim mladinskim gledališčem iz Ljubljane. U Rijeku se dovode inozemni suradnici i nove inovativne forme, prakticirajući društveno angažirane (edukativne, dokumentarne, improvizacijske), istraživačke (antropološke, etnografske), kritičke i tople, osnažujuće projekte.
-
Distribucija i produkcija predstava Kolektiva Igralke u 2021. godini (2021.)
- Programsko područje:
- Program podrške za pomoć u kriznim situacijama
- Odobreni iznos:
- 10,000.00kn
- Kategorija:
- Program podrške za pomoć u kriznim situacijama
- Opis projekta:
- Program obuhvaća distribuciju ranijih predstava i produkciju dvije nove predstave tijekom 2021. godine, u autorstvu i produkciji Kolektiva Igralke iz Rijeke. Distribucija dokumentarne predstave "Bakice" odvija se tijekom cijele godine te je, usprkos pandemiji, u 2021. imala čak 16 izvedbi (u Rijeci, Labinu, Karlovcu, Delnicama, Kazalištu Ulysses, na Međunarodnom festivalu izvedbenih umjetnosti Mladi levi u Ljubljani). Artivistička predstava "Zolfanelli – skica jedne pobune" premijerno se izvodi u listopadu, a improvizacijska predstava "Overload" u studenom 2021. Ponovno se izvodi i kazališni crtić s radionicom "Plastika fantastika" u studenom 2021., kada započinje i cjelogodišnji program "Psihodrama i kreativnost" u HKD-u na Sušaku. Traženje novih formi na razmeđu umjetnosti i života, u kojima je kazalište duboko uronjeno u stvarnost iz koje izvire i u koju se vraća, misija je ovog feminističkog, nehijerarhičnog, autorsko-izvođačkog kolektiva. Kolektiv u Rijeku dovodi inozemne suradnike i nove inovativne forme, prakticirajući društveno angažirane (edukativne, dokumentarne, improvizacijske), istraživačke (antropološke, etnografske), kritičke i tople, osnažujuće projekte.