Preskoči na glavni sadržaj

Zaklada "Kultura nova"

Sažeci PP2021 s rokom 7. 10. 2021.

Ganz nova kultura promjene

Ganz nova 2021.

Javno-prezentacijski programa Ganz nove u 2021. uključuje pretprodukcijske aktivnosti realizacije site-specific predstave "Približavanja (radni naziv)" i aktivnosti razvoja novih angažiranih projekata te umjetničko istraživanje i višetjednu izložbu "Šuma to go" autora Azre Svedružić i Demirela Pašalića u prosincu 2021. u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. "Šuma to go" je izložba okolišne umjetnosti koja posjetitelje vodi kroz niz asembliranih, pronađenih objekata, eksperimentalnih fotografija i videa te konceptualnih radova koji se poigravaju sa zakonima o šumama i zaštiti okoliša. Izložba se nominalno i suštinski formulira u "šumu-za-ponijeti" referirajući se na konzumeristički odnos pojedinca i društva prema prirodnim bogatstvima, ali i na konkretne slike stabala-predviđenih-za-odstrel u Parku prirode Medvednica. Nastao kao reakcija na prekomjernu sječu hrvatskih šuma projekt pruža mogućnost refleksije višestrukih implikacija suvremene deforestacije koja se ovdje razumije kao kontinuirano degradiranje ne samo prirodnih bogatstava nego i moralne, društvene svijesti na individualnom i kolektivnom nivou.

Umjetnička organizacija Kolektiv Igralke

Distribucija i produkcija predstava Kolektiva Igralke u 2021. godini

Program obuhvaća distribuciju ranijih predstava i produkciju dvije nove predstave tijekom 2021. godine, u autorstvu i produkciji Kolektiva Igralke iz Rijeke. Distribucija dokumentarne predstave "Bakice" odvija se tijekom cijele godine te je, usprkos pandemiji, u 2021. imala čak 16 izvedbi (u Rijeci, Labinu, Karlovcu, Delnicama, Kazalištu Ulysses, na Međunarodnom festivalu izvedbenih umjetnosti Mladi levi u Ljubljani). Artivistička predstava "Zolfanelli – skica jedne pobune" premijerno se izvodi u listopadu, a improvizacijska predstava "Overload" u studenom 2021. Ponovno se izvodi i kazališni crtić s radionicom "Plastika fantastika" u studenom 2021., kada započinje i cjelogodišnji program "Psihodrama i kreativnost" u HKD-u na Sušaku. Traženje novih formi na razmeđu umjetnosti i života, u kojima je kazalište duboko uronjeno u stvarnost iz koje izvire i u koju se vraća, misija je ovog feminističkog, nehijerarhičnog, autorsko-izvođačkog kolektiva. Kolektiv u Rijeku dovodi inozemne suradnike i nove inovativne forme, prakticirajući društveno angažirane (edukativne, dokumentarne, improvizacijske), istraživačke (antropološke, etnografske), kritičke i tople, osnažujuće projekte.

Udruga kultura i edukacija

Produkcija PTP21

"Produkcijska platforma za transdisciplinarne prakse '21." (PPTP21) razvija produkciju radova, djela i projekata kroz boravke umjetnika u Centru za kreativna rješenja u Rasoji, Lovincu. Radovi i projekti se produciraju samostalno ili u suradničkim grupama te se posebno pazi na suradnju čovjeka i okoliša (suradnja čovjeka i neljudske prirode). Umjetnička produkcija ostvaruje se u području performansa, akcija, multimedijalnih i novomedijskih praksi, uključujući i edukaciju, a koje propituju i analiziraju antropocentrične odnose umjetnika i okoliša kroz subjekt-objekt relacije. Koristeći umjetnički angažman kao i umjetnička istraživanja putem transdisciplinarnih strategija producirani radovi, djela i projekti iznalaze kreativna rješenja za ovaj problem kroz ekocentrično djelovanje.

KVART – Udruga za suvremenu umjetnost

Izložbeni program Galerije KVART: Strah

Udruga KVART jedna je od singularnih pojava na hrvatskoj umjetničkoj sceni te rijedak primjer kolektiva likovnih umjetnika na ovim prostorima koji sustavno djeluju u varijabilnim formama već punih petnaest godina. Smještanjem na gradskoj periferiji, kotaru Trstenik, dijelu šireg urbanističkog modernističkog projekta Splita 3, putem aktivnog dijaloga i uključivanjem lokalne zajednice, KVART uspijeva približiti suvremene umjetničke prakse onima do kojih rijetko dopiru, pritom ciljano podižući i razine svijesti o aktualnim društvenim pitanjima i temama. Kontinuirano djelovanje kroz godišnje skupne izložbe, javne intervencije i društvene akcije rezultiralo je povjerenjem gradske vlasti i dodjeljivanjem izlagačkog prostora nazvanog Galerija Kvart. U ovom je trenutku želja članova udruge aktivirati galerijski prostor i u njemu kontinuirano provoditi godišnji program samostalnih, skupnih i amaterskih izložbi, radionica, predavanja, filmskih večeri na otvorenom, čitanja poezije i ostalog popratnog, ali važnog sadržaja u kojem će se prednost dati gostujućim izložbama, afirmaciji stripa i ulične umjetnosti i mladim, neafirmiranim umjetnicima.

Zajednica udruga "Centar nezavisne kulture"

Kinoteka Kino Zona 2021

Cjelogodišnje kino Kino Zona projekt je Centra nezavisne kulture nastao 2019. u partnerstvu s Gradom Zadrom, Koncertnim uredom, Kazalištem lutaka Zadar i HAVC-om. Projekt je gradu Zadru donio prvu kinoteku od samostalnosti te revitalizaciju ljetnog kina nakon više od 40 godina. Trogodišnji kontinuitet donio je projekcije preko 150 različitih filmskih ostvarenja kinematografija cijelog svijeta. Cilj projekta je popularizacija domaće i svjetske nezavisne filmske produkcije kroz prikazivanje kvalitetnog nezavisnog i autorskog filma, retrospektivu filmskih klasika, gostovanja filmskih aktera, predavanja i okrugle stolove u svrhu razvoja publike, kritičkog promišljanja i obogaćenja cjelogodišnje kulturne ponude grada Zadra. Tijekom 2021. program "Kinoteka Kino Zona 2021" sadržavat će najmanje 41 projekciju filmova u zatvorenom prostoru Kazališta lutaka i Kneževe palače, najmanje 47 projekcija na otvorenom, najmanje 6 gostovanja filmskih aktera ili tematskih stručnjaka uz moderirani razgovor i uključivanje publike te barem jedan panel. Ciljane skupine su mladi, radno sposobno stanovništvo, umirovljenici, turisti.

Kulturno umjetnička udruga Zaokret

Čovječe, uglazbi se!

U okviru projekta se realiziraju interaktivni glazbeni događaji u kojim je posjetitelj aktivni sudionik zbivanja. Povećanje zastupljenosti koncerata, slobodnih jam sessiona i glazbenih radionica za djecu i starije omogućit će kreativno izražavanje sudionika i razviti socijalne, emocionalne, kognitivne i psihomotoričke vještine. Aktivnostima poput radionica pjevanja te glazbenim igraonicama sudionici osvješćuju svoje socijalne i emocionalne vještine te uporabom glazbe djeca oblikuju i unapređuju svoje motoričke vještine dok se kroz provedbu muzikoterapije osnažuje mentalno zdravlje pojedinca. Uz glazbene aktivnosti organiziraju se i dramske radionice koje svojim sadržajem daju dobar temelj planiranoj radionici izrade aktivističkog videospota. Videospot sniman tehnikom stop animacije na temu zaštite okoliša će se upotpuniti glazbenom radionicom na kojoj će se snimati glazbena podloga ili jingl. Spajanjem dramske umjetnosti kroz igranje uloga i snimanjem stop animacija te povezivanjem s glazbenom umjetnosti mladima se omogućuje da komuniciraju na drugačijoj razini i lakše usvajaju pojmove i tipove ponašanja.

Udruga za promicanje kulture i umjetnosti Rizom

3rd-SPACE.EU/rope

Vođena vizijom snaženja ukupnosti u različitosti europskih kultura u kojoj bi se geografskim i kulturnim granicama usprkos ponovno otkrila i njegovala otvorena, transdisciplinarna i eksperimentalna razmjena mišljenja, udruga je 2019. pokrenula projekt 3rd SPACE.EU/rope kao međunarodnu platformu i forum za interdisciplinarne i sinergijske umjetničke i kulturne projekte. Kroz projekt se stremi konkretno, na međuprostoru kultura, uvijek iznova stvarati 3rd-space, odnosno treće prostore – stvarna i virtualna mjesta gdje umjetnici iz različitih zemalja istražuju različite oblike kulturnog izražavanja kako bi unapređivali razumijevanje umjetnosti i kulture te, u interakciji sa znanstvenim disciplinama, razvijali inovativne načine rasuđivanja koji se, više nego li na krajnji ishod, usredotočuju na proces promišljanja. Umjetnički festivali, izložbe, kazališna, filmska, glazbena i književna događanja te međunarodni rezidencijalni programi i simpoziji dio su desetogodišnjeg transdisciplinarnog programa kojeg su kao europski dugoročni projekt u okviru 3rd-SPACE.EU/rope zajednički organizirale i pokrenule dvije umjetničke udruge RIZOM iz Kraljevice i RHIZOM [ D ] iz Düsseldorfa.

Dobar Film

Proizvodnja filma "Ostrižena"

Kratkometražni film "Ostrižena" redateljice Karle Lulić prati priču koja se temelji na istinitom događaju scenaristice Dore Šustić o jednoj ženi koja vjeruje da je druga žena na nju bacila urok. Priča je to o nošenju mlade majke s postporođajnom depresijom, o nerazumijevanju okoline te o ženskom jalu koji postaje predivno prijateljstvo. Ovim filmom tematizira se veliki teret žene u tradicionalnom kontekstu, u kojem je majčinstvo još uvijek dominantna uloga žene. Riječ je i o vrlo univerzalnoj ljudskoj priči jer su od umora i neispavanosti halucinacije i iskrivljena realnost normalna pojava. Postporođajna depresija je još uvijek tabu tema i nešto što se prepisuje "ženskim hormonima", a statistike žena koje se bore s poremećajem ne odgovaraju stvarnosti jer se žene ne usude progovoriti o tome. Što se više priča o ovom poremećaju brže se mogu prepoznati simptomi, potražiti stručna pomoć te pomoći novim majkama da osjete da u ovome nisu same i da neće biti osuđivane. Ovako emotivnu i snažnu priču o ženama ispričale su upravo žene koje su činile najveći dio filmske ekipe – od 33 filmskih radnika 20 su bile žene.

Udruga Sonitus

Slika Doriana Graya/Crtež Davida Belasa (SDG/CDB)

Crtež Davida Belasa prema romanu "Slika Doriana Graya" (Oscar Wilde) predstava je u kojoj je autor krenuo u stvaranje multimedijskog doživljaja zajedno s producentom Markom Bolkovićem. Rad na predstavi unutar perioda od više od godine dana je bio složen i kompleksan. Kako bi bilo moguće stvoriti multimedijsku iluziju trebalo je osmisliti pravi kazališni laboratorij, ukupno 75 dana je trajalo istraživanje svijetla, tona, multimedije unutar uvjeta kazališnog ateljea. Ukupni trošak predstave iznosi 180,000 kn, a koji su prvenstveno osigurali producenti iz vlastitih izvora uz logističku podršku Grada Poreča, Istarske županije i Mediteranskog plesnog centra (Petra Glad Mažar, Nina Križan, Ivana Sansević) koji potpisuju koprodukciju. Udruga Sonitus preuzima distribuciju i postprodukciju. Između kazališne predstave i performansa umjetnik kroz upotrebu tehnologija i njihovih kombinacija tematizira istovremeno svoj dosadašnji umjetnički rad, aktualne teme suvremenog društva te spomenuto klasično djelo svjetske književnosti.

Umjetnička organizacija kazališna družina Cirk Pozor

Distribucija predstave "Obaveza"

Predstava "Obaveza" neverbalna je fantazija inspirirana vizionarskom dramom Jeana Giraudouxa "Luđakinja iz Chaillota". "Obaveza" postavlja jednu usamljenu ženu protiv masovnog zla. Ona se s neumoljivom silom bori bez ijedne izgovorene riječi – pokret je njezin jezik i njezino oružje. Sukob je to koji se s vanjskog plana prenosi i na unutarnji život – alegorija stvarnog sukoba koji pritišće čitav ljudski život. Sila je znak našeg vremena, bilo da je to rat, pandemija, borba za naftu ili nešto tome slično. Ona odvodi junakinju predstave daleko od mira i svega lijepoga i baca je u kaos, rigidno ponašanje i tamu. Riječ je o neverbalnoj poetici, oživljavanju neživih stvari (objekata, rekvizita, dijelova scenografije), korištenju zvuka i svjetla kao živih partnera na sceni, no prije svega o poeziji pokreta – o upotrebi čitavog raspona izvođačeve osobnosti i umjetnički izgrađenog karaktera u istraživanju komunikacije tijelom, pokretom, gestom i mimikom, fizičkim ritmom i impulsima, te prijenosom emocija pogledom, stavom tijela ili pokretom, čime se nudi novi, u domaćem kazalištu rijetko viđen način kazališnog izražavanja.

SPLIT NOMAD GALLERY UDRUGA ZA KULTURU, UMJETNOST I DRUŠTVO

Biševsko ljeto / BILjET 2021. – Putnik

Biševsko ljeto (BILjET) ljetni je rezidencijalni program u sklopu Biševo Island Art Residency (BIAR-a) koji već četiri godine na otoku Biševu organizira umjetničke i znanstvene rezidencije, kulturni program javnih okupljanja, predavanja i sl. Putem poziva i otvorenih prijava, 25 rezidenata, od toga 5 kao članovi umjetničkih strukovnih udruga, sudjelovalo je na rezidencijama na otoku Biševu. Cilj rezidencijalnog programa i teme Putnik bilo je formiranje aktivne zajednice kojom se postiže održiva simbioza turizma i kulture. Izbor praksi na ovom specifičnom mjestu inovira se sa svakim novim dolaskom rezidenta te njegovim interveniranjem u ovom izmještenom kontekstu. Prednost biševskih rezidencija očituje se u povezivanju individua različitih interesa i domena čije suradnje ostavljaju pozitivan trag na otoku. Inovativnost se očituje u istraživanju granica vlastitih profesija i njihovih mogućnosti kroz aktivnu suradnju sa zajednicom i dislociranom sredinom. Kroz djelovanje BILJET-a otok Biševo se izgrađuje kao mjesto koje podržava intervenciju u surovom otočkom okruženju. Po završetku samih rezidencija slijedi niz multimedijalnih događaja u svrhu promocije same manifestacije.

Nomadska plesna akademija Hrvatska

Domino rezidencije

"Domino rezidencije" dio je novopokrenutog Kreativnog laboratorija rezidencija koje rezultiraju raznim formatima izvedbe (performansa, improvizacije, predstava, plesnih video filmova, predavanja, radionica). Mini rezidencija NDA Cro tako omogućava propitkivanje različitih stvaralačkih i inspirativnih ideja, dijeljenje prakse, kratke improvizacijske intervencije i stvaranje performansa inspiriranih trenucima zajedničkog rada i on-site lokacijama. Fokus se stavlja na pogled u budućnost i razvoj mogućih daljnjih umjetničkih suradničkih ideja, radova i projekata. Realiziraju se susreti, umjetničke rezidencije te se kreira prostor za stvaranje i jačanje kapaciteta organizacija usmjerenih na razvoj suvremenog plesa u Hrvatskoj. Specifičnost aktivnosti je pokretanje Domino rezidencija putem kojih se stvara drugačija metoda umjetničkog stvaralaštva koja se među sudionicima prenosi iskustveno i putem digitalnih i ostalih medija kako bi se kroz suradnje i zajedničke rezidencije razvio projekt koji rezultira nehijerarhijskim stvaralaštvom. Kroz Domino rezidencije stvara se umjetnički rad u formi cjelovečernje plesne predstave, a procesi i znanja se prenose među sudionicima.

Greta Creative Network

Cjelogodišnji program – Greta Creative Network

Cjelogodišnji program Grete u 2021. obuhvaća programske aktivnosti koje predstavljaju nastavak desetogodišnjeg djelovanja programa galerije Greta, programa novih medija Interface, produkcije audiovizualnog stvaralaštva, te novog projekta razvoja novih suradničkih online sučelja i virtualnih umjetničkih postava. U tekućoj godinu priprema se i obilježavanje deset godina galerije Greta u sklopu kojeg se razvija multimedijalni projekt koji objedinjuje izuzetno veliku količinu fotografija od preko 500 izložbi iz perioda od 2011. do 2021. Budući da od sredine 2020. godine zbog posljedica potresa više nije bilo moguće koristiti dosadašnje prostorne kapacitete, organizacija se u ovoj godini fokusirala na razvoj digitalnih online projekata koji uključuju izvedbu nove web platforme VR Greta, zatim na projekt razvoja i pripreme nove suradničke online platforme Remote Lab te provedbu međunarodnog natječajnog poziva za kreiranje virtualnih umjetničkih prostora. Radi se o cjelogodišnjem programu koji predstavlja odgovor na deficitarno polje djelovanja u RH te promptno odgovara na aktualne potrebe izazvane (post)pandemijskom krizom za novim modelima online djelovanja.

Centar za kazalište potlačenih – POKAZ

Kazalište potlačenih u doba krize

Kriza proizašla iz pandemije bolesti COVID-19 odrazila se na umjetnike i publiku, kao i na cijelo društvo, kroz niz posljedica. Neke od njih su nam očite – narušeno mentalno zdravlje zbog duge izolacije i nesigurnosti, nemogućnost prisustvovanja i izvođenja mnogih produkcija, smanjeni broj projekata i izvora prihoda za mnoge radnice u kulturi –  a neke će se vjerojatno otkriti tek u godinama koje slijede. Kroz projektne aktivnosti Kazalište potlačenih u doba krize sustavno se i dugoročno bavi izgradnjom i transformacijom metodologije i prakse kazališta potlačenih kako bi odgovorilo na samu krizu, ali prvenstveno na njezine posljedice. To se radi kroz umjetničko-istraživački rad na pitanjima mentalnog zdravlja, kolektivne skrbi i virtualnih zajednica "Cups in the head" te kroz niz aktivnosti koje su usmjerene na razvijanje metodologije djelomično ili u potpunosti bazirane na online prostoru, a koja istovremeno podrazumijeva aktivnu publiku koja participira u samoj izvedbenoj situaciji.

YELO – za interdisciplinarni umjetnički proces

AUDIO ČITANJE

"Audio čitanje" je višegodišnji projekt koji se sastoji od tri programa: Hrvatski zvukopis, Basna, Bajka i Burg te Čitata. Ovaj projekt posebno stavlja naglasak na Godinu čitanja, povodom koje su pokrenuta dva od tri navedena programa. Čitavi projekt započeo je 2019. programom Hrvatski zvukopis, mobilnom aplikacijom koja uz pomoć geolokalizacije u gradovima zvučno aktivira suvremene hrvatske kratke priče i isječke iz starije književnosti u cilju očuvanja hrvatskog jezika i promicanja hrvatske književnosti. Drugi audio književni program je Basna, bajka i Burg, prilagođen djeci i mladima, koji sadrži širok izbor zvučno oblikovanih sadržaja (basne, bajke i književni tekstovi za djecu) i koji se aktivira na zelenim površinama hrvatskih gradova. Jedan od ciljeva ovog programa je naučiti djecu novim načinima i metodama, kao što je digitalizacija sadržaja, i tako ih motivirati za književnost i književne sadržaje na jedan inovativan i zabavan način. Treći program je Čitata, interaktivna zvučna mobilna aplikacija, prvenstveno prilagođena djeci s teškoćama u čitanju i razumijevanju, čijim se provođenjem uspostavlja jedan novi model pristupa i dostupnosti kulturnih sadržaja za djecu s teškoćama u razvoju.

Umjetnička organizacija Točka na i

#idalječitam

#idalječitam suradnja je između umjetničke organizacije "Točka na i" i devet učeničkih domova na području grada Zagreba. U razdoblju od dva mjeseca s polaznicima dramsko-čitalačkih radionica radi se na formiranju izvedbene materije koja će se prezentirati široj javnosti u formatu "Hoda za važnost čitanja". Svaki učenički dom predstavit će jednog od književnika u javnoj izvedbi u kojoj će se skulpture književnika iz užeg centra Grada obilaziti i markirati kroz kratku izvedbu i/ili čitanje njihovih djela od strane učenika. Projektom se među mladom populacijom na inovativan i interaktivan način stimuliraju čitalačke navike i vještine artikulacije te se domaći kanon obrađuje u nekonvencionalnim okvirima, s umjetničkom vizijom koja uvažava duh novih generacija. Završna izvedba koja će uključivati preko stotinu učenika iz različitih dijelova Hrvatske koji se obrazuju u Zagrebu jedan je vid happeninga u kojem se pisana riječ oživljava na ulicama grada, uz pomoć zbora glasova učenika. Tako projekt osim što podrazumijeva angažirani rad s polaznicima i razvijanje njihovih senzibiliteta, ima i značaj za širu zajednicu te apostrofira na novi način važnost kulture čitanja i umjetnosti.

Umjetnička organizacija Kazališna družina "Smješko"

Podrška za realizaciju projekta-predstave: P. Mrduljaš: "Sve 5!"

KD "Smješko" autorskim projektom-predstavom progovara o adolescentskoj anksioznosti kao stigmatiziranoj prešućenoj činjenici, a koja je prisutna kod 46 % adolescentske populacije u različitim oblicima. O ovoj, ujedno i sociološko teškoj i izrazito stigmatiziranoj tematici (bolesti) uglavnom se ne progovara u potrebnoj mjeri, izvan zdravstvenih okvira, iako posljedice trpi jedna od najosjetljivijih društvenih grupacija – adolescenti. Različite manifestacije iste ostaju neprepoznate i neadekvatno komunicirane te dodatno pojačavaju efekt krivnje i srama kod adolescenata. KD "Smješko" ovim projektom-predstavom ponovno stavlja na repertoar društveno-odgovornu tematiku koja postavlja pitanja i pokušava naći odgovore u komunikaciji kako s publikom tako i institucijama te ostalom zainteresiranom javnosti. Iskustva rada na ovakvom načinu društvenog angažmana KD "Smješko" seže unazad nekoliko godina, kada su se suradnici intenzivno bavili problematikom posvojenja, ekologijom te istraživanjem manje poznatih dijelova biografija hrvatskih ličnosti. Tako je istraživalačkim principom rada nastao predložak iz kojeg je realiziran projekt-predstava "Moja obitelj i jedan jež".

Preuredi moju pumpu

Street Art Park Ribnjak

Projekt Art park slijedi svoja elementarna načela revitalizacije javnog parka pretvarajući ga u jedinstvenu umjetničku galeriju na otvorenom, središte susreta i promocije umjetnika i kreativaca svih vrsta te nudi bogat likovni, glazbeni, sportski, filmski i društveni program svakodnevno, koji je za sve posjetitelje parka i potpuno besplatan. Za glavni umjetnički program osmišljena je galerija na otvorenome u čijem stvaranju sudjeluju umjetnici iz Hrvatske, a nakon oslikavanja postojećih zidova, organiziraju se izložbe i slikanja panela uživo uz popratni program radionica, panela, glazbenog programa. Cjelokupna scenografija javnog parka prati umjetničku temu te joj se prilagođava svjetlom, likovnošću, skulpturama i modularnim namještajem u javnom prostoru, čineći tako umjetničku cjelinu i ljetnu manifestaciju namijenjenu razvoju kreativnog i zdravog društva. Program je proširen suradnjama sa Sindikatom biciklista, s Centrom Knap, izdavačkom kućom Fraktura, filmskim programom DokuKino, Animafestom, Floraartom, Goulash festivalom, Velvet festivalom s Krka, projektom Crystal Clean – urbano kompostiranje, aktivnostima Zelene akcije, programom Zagreb Film festivala.

Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske

Povjesničari umjetnosti u odnosu na suvremenu likovnu produkciju u Hrvatskoj

Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske strukovna je udruga s  temeljnim ciljevima: unapređivanje povijesti umjetnosti kao znanstvene discipline, promicanje likovne umjetnosti, afirmacija hrvatske likovne umjetnosti i kulturne baštine u zemlji i inozemstvu, briga o vrijednostima hrvatskoga kulturnog i prirodnog prostora te skrb za očuvanje, zaštitu i obnovu kulturne i umjetničke baštine. Povijest umjetnosti humanistička je disciplina koja u svojim istraživanjima koristi dosege ostalih disciplina iz polja te društvenih i prirodnih znanosti. U želji da se potakne konstruktivne razgovore o suvremenoj umjetničkoj produkciji prvenstveno između povjesničara umjetnosti i umjetnika, u 2021. godini pokrenut je program u sklopu kojeg se poziva povjesničare umjetnosti da artikuliraju svoja viđenja suvremene umjetničke prakse u Hrvatskoj. Rezultati njihovih istraživanja su tekstovi, izložbe i paneli. Dio programa široj javnosti predstavljen je na festivalu Art Zagreb 2021. Definiranje budućih aktivnosti koje će osnažiti vještine u profesionalnoj komunikaciji prilog je udruge povjesničara umjetnosti razvoju kritičke misli u Hrvatskoj.

Kantun Art

Izbrisano / Dajte nam vaše podatke

Izbrisano / Dajte nam vaše podatke umjetničko je i znanstveno istraživanje načina na koji ljudi pregovaraju s posljedicama društvene krize uzrokovane pandemijom koronavirusa. Sve ljudske aktivnosti koje su se nekada normalno odvijale u fizičkoj realnosti transformiraju se u virtualne simulacije. Kreiranje zajedničkog sučelja izvedbe ljudi i strojeva više nije mogućnost nego potreba. Započinje li nadmetanje različitih realnosti za preuzimanje pozornice ili stvaranje zajedničkog društva? Koliko ljudskog može biti u post-ljudskom? U ovom projektu šestoro mladih pripadnika ljudske rase odobrovoljeno svoja tijela ujedinjuju s tijelom stroja. Doba digitalne kulture i krize uzrokovane pandemijom ljude izaziva na novi pokušaj pregovaranja. Suvremeni istraživači dokazuju da je upravo sposobnost zavođenja opasnosti  i pretvaranje kompleksnosti u jednostavniji objekt kreiralo današnje ljudsko društvo. Zato će šestoro ljudi i šestoro strojnih osobnosti započeti umjetničko-istraživački proces, a u cilju stvaranja zajedničkog identiteta, otpornog na izazove novog svijeta. Svi mi, i ljudi i strojevi, pozvani smo sudjelovati tako da predamo svoje podatke na digitalni žrtvenik.

Udruga Dokumetar

Dokumentarni.net

Portal Dokumentarni.net jedina je specijalizirana internetska stranica o dokumentarnim filmovima u ovom dijelu Europe koja prati događanja na domaćoj i svjetskoj dokumentarističkoj sceni. Na stranici je tijekom osam godina od osnutka objavljeno nekoliko tisuća tekstova (recenzije, eseji, intervju, vijesti...) koji aktivno dotiču zbivanja na domaćoj, regionalnoj i svjetskoj sceni dokumentarno-filmske industrije. Kao i uvijek, naglasak portala Dokumentarni.net daljnje je širenje kvalitetnog, prije svega autorskog sadržaja na temu dokumentarnog filma, teorije filma i kritike, u skladu sa zbivanjima na globalnoj sceni.

HRVATSKI CENTAR INTERNACIONALNOG TEATARSKOG INSTITUTA

Hrvatski centar ITI 2021

Hrvatski centar ITI u svojem programu djeluje kroz tri glavne programske linije. U istraživačku programsku liniju ubrajaju se projekti časopisa Kazalište i Kretanja koji istraživačkim i kritičkim pristupom bilježe aktualna događanja na izvedbenoj sceni, dajući prvenstveno naglasak nezavisnoj suvremenoj sceni. Rezidencijalni program za dramske pisce Međunarodna dramska kolonija također se ubraja u ovu programsku liniju. U prezentacijsku programsku liniju ubraja se objavljivanje knjiga drama suvremenih autora te prevođenje stranih teatroloških knjiga, kao i program Hrvatski kazališni showcase namijenjen stranim kazalištarcima u cilju međunarodne promocije i jačanja vidljivosti hrvatske izvedbene scene. U edukativnu programsku liniju ubrajaju se projekti namijenjeni široj zajednici, a u cilju mijenjanja ustaljenih navika zajednice u kojoj se provode radionice organizacije. Kroz različito osmišljene radionice u kojima je uvijek središte izvedbena umjetnost potiče se polaznike na razvijanje kritičkog mišljenja o kulturnom sadržaju koji im se nudi.

Umjetnička organizacija MissArt

Kako je nastao Šesti autobus

Kako je nastao Šesti autobus predstavlja kritičko refleksivan pogled u ostavštinu dugometražnog igranog filma Šesti autobus koji nas kroz 10 epizoda provodi od distopijskog vremena kada su se događaji koji su inspiracija za film dogodili te kroz cijeli proces produkcije dugometražnog filma – od započinjanja pisanja scenarija, prikupljanja novca za nastavak rada na projektu, političkih borbi, početka snimanja na kojem do 26. dana snimanja nije bila zatvorena financijska konstrukcija potrebna za dovršetak snimanja, pa sve do trenutka kada se sa snimljenim materijalom krenulo u post-produkciju te sve izazove koje je post-produkcija takvog filma zahtjeva.

Kazališna udruga "Igrajmo se" Zadar

Igrajmo se ispred kazališta

S obzirom na situaciju uzrokovanu pandemijom koronavirusa organizacija nije mogla održavati svoje predstave ni u Hrvatskom narodnom kazalištu, ni u Kazalištu lutaka Zadar kao što to obično radi. Cilj je bio ipak odigrati predstave i to u prostorima koji nisu isključivo kazališni i tako kazalište približiti što većem broju publike, usprkos mjerama koje su tada bile na snazi. Na taj se način htjelo stvoriti iluziju kroz koju kazališna umjetnost postaje sastavni dio života. S tom namjerom osmišljen je program pod nazivom "Igrajmo se ispred kazališta" u okviru kojega su provedene dvije aktivnosti. Jedna je aktivnost bila predstava autorice Ane Šarić pod nazivom "IRL", a druga predstava autorice Matije Šango Šimurina pod nazivom "Kako se zove predstava?", a iako su dio istog programa, predstave se bave različitim aspektima odrastanja te problema s kojima se djeca susreću. Predstava "IRL" tematizira nasilje na internetu, dok se predstava "Kako se zove predstava?" kroz prizmu lektirnih likova bavila problemima odrastanja. Obje predstave su odigrane vani, ispred Kazališta lutaka Zadar, a poljana Branka Stojakovića pokazala se kao izvrsna kulisa za održavanje istih.

Udruga "Studio Renata"

Ljetni baletni seminar Sutivan

Ljetni baletni seminar Sutivan održava se kontinuirano od 2013. (uz pauzu u 2020. radi situacije uzrokovane pandemijom koronavirusa). Specifičnosti seminara su, uz vrhunske uvjete za održavanje baletnog seminara, ograničen broj polaznika (do 20 polaznika) koji moraju posjedovati određenu tehničku plesnu razinu; individualan rad i rad u grupama; programi suvremenog baleta i urbanih plesnih tehnika s kojima se plesači klasičnog baleta nemaju prilike često sretati. Programi uključuju svakodnevne vježbe, rad na osnovama plesne tehnike i učenje koreografija. Plesni pedagozi koji dolaze iz različitih sredina su prepoznatljivi po izvrsnosti i individualnosti u pedagoškom pristupu. Svi polaznici seminara sudjeluju u završnom nastupu koji se priprema tijekom provedbe seminara.

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.
Prilagodba pristupačnosti: Kontrast Promjena kontrasta / Change contrast Pismo Promjena pisma / Change type