PP1b2
Multimedijalni institut
Kulturni i društveni centar MaMa
Osnovni cilj MaMe u području kulture je promicanje inovativnih kulturnih praksi povezanih ponajprije s razvojem komunikacijskih tehnologija i novih tendencija u umjetnosti i teoriji, dok MaMa kao društveni centar i svojevrsni inkubator potiče razvoj zajednica oko pojedinih društveno relevantnih tema i artikulaciju kritičkih društvenih pozicija. MaMa kao kulturni centar potiče široki spektar novih umjetničkih i kulturalnih praksi: od novomedijske umjetnosti, preko filma i glazbe do filozofije, izdavaštva i pitanja kulturne politike. Poseban naglasak stavljen je na slobodan pristup informacijama i resursima u polju digitalnog. Kao društveni centar MaMa je stalno okupljalište raznih kolektiva, inicijativa i organizacija koje promoviraju manjinske identitete ili kritički propituju ustaljene društvene norme. U programu se tijekom godine realizira preko 90 programskih jedinica u organizaciji Multimedijalnog instituta, a očekuje se ukupno više od 160 javnih događanja u MaMi (što uključuje brojne gostujuće programe). Program je strukturiran u tri segmenta. Programi Multimedijalnog instituta koji uključuju Politički tehnotop, Feministička istraživanja, Kino emancipacije, Konstelacije suvremenog mišljenja, Cruising sa Srđanom Sandićem, Digitalizacija knjiga, Hacklab, Medijski arhiv. Događanja u organizaciji drugih korisnika MaMe. Servisi u mami koji uključuju prostor za ne-javna događanja i uredski prostor za druge organizacije. Program MaMe se primarno obraća mlađoj publici, zainteresiranoj za nove tendencije u kulturnoj proizvodnji kao i za razvoj novih tehnologija. Programi u MaMi su otvoreni i za najšire građanstvo - što se posebno odnosi na brojne aktivističke inicijative.
Udruženje za razvoj kulture „URK“
Klub Močvara
Klub Močvara mjesto je stvaranja, odvijanja i prožimanja kulturnih, umjetničkih, urbanih i alternativnih programa. Svojim djelovanjem kroz različite programe okuplja raznovrsnu publiku, čime nastaje važan socijalno-kulturni kontekst kroz koji se stvaraju i međusobno povezuju brojne kreativne i inovativne kulturne prakse. Močvara je mjesto produkcije i prezentacije interdisciplinarnih lokalnih, regionalnih i međunarodnih sadržaja, poticanja i razvoja suradničkih projekata i artikulacije različitih društvenih angažmana, ali i mjesto koje korisnicima pruža mogućnost stjecanja znanja i vještina putem programa neformalne edukacije, kao i uključivanje u aktivnosti. Programi su naročito usmjereni prema mladima kojima otvaraju „prozore u svijet“ te njeguju vrijednosti tolerancije i osjetljivi su na potrebe različitih subkulturnih i ranjivih društvenih skupina. Program se osmišljava prema kriterijima društvene i kulturne relevantnosti, a ne prema kriterijima profita i komercijalne uspješnosti. Redovitom organizacijom likovnih, glazbenih, književnih, kazališnih i filmskih programa te programa neformalne edukacije i javnih diskusija, Močvara stvara, stimulira i katalizira aktivan interes za suvremenu kulturu i umjetnost, obrazovanje u kulturi, razvoj kritičkog mišljenja i aktivno djelovanje kod korisnika različitih generacija. Imperativ raznolikosti programa osnovna je okosnica djelovanja i jedan od glavnih razloga profiliranosti Kluba kao svojevrsnog društveno-edukacijskog inkubatora mladih kreativnih snaga koji utječe i na rad drugih aktera i širi poimanje „scene“. Koristeći privlačnost i medijsku vidljivost glazbenog sadržaja, Močvara korisnike programa involvira u različita kulturna područja i pitanja, pri čemu je i sama utjecajan akter u kreiranju javnih kulturnih politika.
Autonomni kulturni centar Attack
Program Autonomnog kulturnog centra Attack
Program AKC Attack!-a mjesečno realizira u prosjeku 20 programa. Program je interdisciplinaran, a temelji se na neformalnoj edukaciji, produkciji, prezentaciji, izvedbi, društvenoj angažiranosti i kvalitetno ispunjenom slobodnom vremenu. Glazbeni program, koji se održava u klubu Attack je najaktivniji i obuhvaća nezavisne glazbene stilove, povezane u najvećoj mjeri s tri subkulture - punk, dub i trance. U 2015.godini pokrenut je festival hip hop kulture i na taj način je otvoren prostor i drugim glazbenim stilovima i subkulturama. Osim za vlastitu produkciju prostor i infrastrukturu koriste i druge organizacije i nezavisni kolektivi. Osnovna vodilja u kreiranju glazbenog programa je nezavisnost i nepripadnost mainstreamu, pa tako program počiva na različitosti glazbenog izražaja u koji spadaju d'n'b, techno, reggae, trap, jungle, stoner, indie, noise i dr. Osim glazbenog programa Attack! svoj program temelji i na neformalnoj edukaciji kroz kreativne radionice, izložbe, predstave, tribine, čitaonicu, produkciju filmova, open sourceu i edukaciji kroz programe Hacklaba, aktivnostima namijenjenim društveno osjetljivim skupinama kao što su radionice i programi posvećeni tražiteljima/cama azila, azilantima/cama i izbjeglicama, marginalnim skupinama -"Knjige za zatvorenike" i socijalno ugroženim skupinama u obliku otvorenog dućana ili kuhinje "people's kitchen". Internet radio - radio u zajednici koji svoj program pokreće u 2016. otvorit će medijski prostor za nezavisnu kulturu i mlade, a bit će fokusiran na ispunjavanje potreba lokalne zajednice. Rezidencije umjetnika uglavnom se vežu uz male produkcije predstava ili vizualne umjetnosti. Dva festivala Faki i Ohoho prate nezavisno i underground stvaralaštvo izvedbenih umjetnosti odnosno stripa, ilustracije i street arta.
Savez udruga Rojca
Programi Dnevnog boravka i DC Rojc
Dnevni boravak zajednički je prostor udruga u Društvenom centru Rojc kojim upravlja Savez udruga Rojca. Samostalno i u suradnji s udrugama iz DC Rojc u prostoru se organiziraju kulturni i društveni programi. Korištenje prostora za sve korisnike je besplatno, kao i programi koji se održavaju. Vrste programa koji se provode su: izložbeni, filmski, književni, kazališni, programi novomedijske kulture i interdisciplinarni programi. Predstavljaju se programi udruga koje se bave vaninstitucionalnom kulturom, s naglaskom na promoviranje suvremenih inovativnih praksi, prožimanje socijalnog i kulturnog polja djelovanja u suvremenom kulturnom kontekstu, angažirano djelujući u zajednici. Upravljajući Dnevnim boravkom i sudjelovanjem u participativnom modelu upravljanja DC Rojc, promiče se model otvorenog i zajedničkog korištenja i upravljanja prostornim resursima te se doprinosi prepoznavanju važnosti kulture i umjetnosti u društvenom razvoju. Osim umjetničkih događanja organiziraju se i teorijska predavanja, okrugli stolovi, tribine i edukacijski programi koji prvenstveno građanima nude informacije i mogućnost stjecanja znanja o novim inovativnim rješenjima vezano za aktualna društvena pitanja. Dnevni boravak svojim prostornim resursom potiče komunikaciju i suradnju među udrugama različitih područja djelovanja, te povezuje umjetnike, kulturne djelatnike i građane/publiku. Prezentiranjem programa u Dnevnom boravku, razvija se kulturna i društvena javna uloga Društvenog centra Rojc kao nezavisnog i autonomnog prostora koji ima značajan utjecaj na razvoj lokalnih zajednica u cjelini.
Kulturno Umjetničko Društvo ˝INA˝
Program Galerije Miroslav Kraljević za 2016. – 2018.
Galerija Miroslav Kraljević je nezavisna i neprofitna platforma i prostor za suvremenu umjetnost, posvećena poticanju, istraživanju, predstavljanju i dokumentiranju umjetničkih i intelektualnih praksi koje analitički i kritički propituju sadašnjost, odnose politike i estetike. Godišnji program temelji se na izložbenoj djelatnosti, ali i edukativnim, diskurzivnim i istraživačkim projektima. Osnovu čine samostalne izložbe domaćih i stranih umjetnika, višegodišnji projekti (Razmjena studenata LMU/ALU) i niz popratnih istraživanja, prezentacija, okruglih stolova i predavanja, čitalačkih grupa i filmskih večeri. Galerija stavlja poseban naglasak na poticanje stvaralaštva kod mlađe generacije umjetnika putem natječaja za produkciju novoga rada koji se ove godine realizirao po drugi put i koncepta Otvoreni ateljei. Ustaljuju se i rezidencijski boravci te se aktivira najmlađa publika (filmske radionice 1na1 i serija radionica za učenike srednjih škola u suradnji s udrugom Sfius). Istraživački dio programa čine istraživanje na temu regionalnih participatornih praksi (u suradnji s udrugama iz Kosova, Slovenije i Srbije), projekt Kronika jedne tvornice II. i istraživanje u okviru projekta She just vanished into thin air koji će se temeljiti na suradnji s radio amaterima. Glavni ciljevi programa za navedeno razdoblje su poticanje umjetničkog istraživanja, pružanje podrške mladim umjetnicima, produkcija novih radova, lokalno specifični participativni projekti i umrežavanje kroz rezidencijalne programe.
Kreativni veznik alternativnog razvoja kulture
Klub kulture - multimedijalni i kulturni centar
Projekt Klub kulture - multimedijalni i kulturni centar želi komplementarno integrirati pet segmenata unutar svog prostora: kulturnu ponudu kluba, prostor za probe glazbenih sastava, kazališne probe i probe umjetnika, dnevni boravak, program neformalnog obrazovanja, besplatni pristup internetu kroz multimedijalni centar. Cilj je pružiti jedinstveno mjesto za razvoj i afirmaciju nezavisne kulture i suvremene umjetnosti te kulture mladih kroz jačanje i različitost programskog sadržaja. Projektom se žele obogatiti i upotpuniti sadržaji koji se nude u gradu Križevcima i na području sjeverozapadne Hrvatske s ciljem uključivanja umjetnika, aktivista, kulturnih radnika i mladih na korištenje resursa kluba. Kroz neformalni sadržaj želi se poticati mlade na korištenje alternativnih i nedovoljno zastupljenih formi obrazovanja. Klub želi pružiti kontinuiranu materijalnu i ljudsku platformu za razvoj kulturnog potencijala te poticati na kulturnu afirmaciju umjetnika. Aktivnosti koje se provode u klubu su: organizacija likovnih programa (izložbe slika, skulptura); organizacija audiovizualnih programa (projekcije, instalacije, performansi); organizacija glazbenih događanja (koncerti i ostala glazbena događanja DJ programi, slušaone i sl.); organizacija kazališnih programa (kazališne predstave, performansi, razvoj vlastite kazališne produkcije - Teatar KVARK); organizacija edukativnih programa (radionice vezane za likovnost, glazbu, književnost, nove tehnologije i medije, upravljanja opremom, kazališne radionice); galerijski prostor (postav izložbi slika, skulptura, audiovizualnih radova, instalacija); prostor za probe (kazališne skupine, bendovi, selektori DJ i slobodni umjetnici); internet caffe (besplatni internet i računala, edukativni programi vezani za nove tehnologije i medije).
HRVATSKA UDRUGA LIKOVNIH UMJETNIKA
HULU 2016
Programska koncepcija HULU Split-a za 2016. godinu temelji se na progresivnom cjelogodišnjem umjetničkom programu kojim se nastoje razviti potencijali suvremenih umjetničkih i kulturnih praksi s naglaskom na participaciju publike. Redovitom izložbenom djelatnošću kontinuirano se doprinosi podizanju javne svijesti o suvremenoj umjetnosti. Osnovna struktura izložbenog programa temelji se na 27 izložbi hrvatskih umjetnika, dva međunarodna gostovanja i dvije velike manifestacije, a program je okarakteriziran zastupljenošću različitih medija poput videa, instalacija, performansa, eksperimentalne grafike. Ciljana skupina su mlada, buduća stručna, publika (učenici umjetničke škole, studenti umjetničke akademije i povijesti umjetnosti) kojima se ovim putem pruža izvaninstitucionalna edukacija o suvremenoj umjetnosti. Komunikacija se ostvaruje i s najširim krugom publike kojoj se pruža otklon od komercijalne umjetnosti i pobuđuje interes za suvremenu umjetnost te nameće i društveno angažiranu umjetnost kao kontrast i alternativu turističkom konzumerizmu. S ciljem ostvarivanja dijaloga s publikom i boljeg razumijevanja suvremene umjetnosti izložbeni program je popraćen i diskurzivnim programom kao što su predavanja i okrugli stolovi te radionicama s učenicima i umirovljenicima. Programom se nastoji ojačati sinergiju kulturnih institucija, udruga i umjetnika, razviti međunarodnu suradnju te programskim širenjem, produkcijom, distribucijom i promocijom suvremene umjetnosti osnažiti prisutnost suvremenih umjetničkih praksi u kulturnom životu Splita i županije.
Hrvatsko dizajnersko društvo
IZLOŽBENI I DISKURZIVNI PROGRAM HDD GALERIJE
HDD galerija je platforma za izlaganje, istraživanje i eksperimentiranje u dizajnu, poticanje i produkciju novih autorskih eksperimentalnih projekata na sjecištima disciplina te projekata angažiranog karaktera koji propituju dizajn kao etički odgovornu disciplinu. Bitan cilj projekta je i kontinuirano njegovanje stručnog i javnog diskursa o dizajnu te su svi izložbeni i produkcijski programi popraćeni javnim razgovorima, okruglim stolovima i predavanjima te stručnim radionicama i radionicama za djecu. Program uključuje realizaciju 12 redovnih izložbi i tematskih javnih razgovora, seriju radionica Dizajnerska početnica i Tipografski kolegij te nekoliko gostovanja izložbi iz produkcije HDD-a u drugim izložbenim prostorima. Okosnica izložbenog i diskurzivnog programa su četiri programske linije: Dizajn iz drugog rakursa; Diskurzivni objekti; Dizajniranje povijesti / Historizacija dizajna; i Studije slučajeva. Ove programske linije kreirane su s ciljem da se galerijski program jasno profilira ne u smjeru izlaganja već gotovih proizvoda, predmeta i koncepata, već u smjeru rada na kontekstualizaciji, istraživanju, novim produkcijama te promišljanju dizajna u odnosu na društvo, kulturu i svakodnevni život. Galerijski program također je komplementaran s drugim aktivnostima Društva, poput bijenalnih Izložbi hrvatskog dizajna, festivala Dan D te aktivnostima Balkanske dizajnerske mreže.
Građanska organizacija za kulturu
Predgrađe Supkulture 2016.
Predgrađe supkulture su godišnje aktivnosti koje će se u najvećoj mjeri događati u Zelenoj dvorani. Riječ je o izložbama, promocijama knjiga, filmskim projekcijama, koncertima, kazališnim predstavama, radionicama i predavanjima. Uz to Zelena dvorana mjesto je druženja, tj. dnevni boravak za mlade, zamišljen i kao internet café. U redovne i glavne aktivnosti spadaju izlagački programi Green Room galerije, filmski programi pod nazivom Green Room Cinema, glazbeni program pod nazivom Green Room Sessions i književni programi naziva književnost u Zelenoj. Cilj je ojačati nezavisnu kulturnu scenu Krapinsko-zagorske županije nudeći kvalitetan i redovit program pod čime se podrazumijevaju izložbe suvremene umjetnosti, književna događanja, projekcije nezavisnog filma i koncerte nezavisne glazbe. Nastoji se potaknuti lokalna zajednica da podrži nezavisnu kulturnu scenu i angažira se u području umjetnosti.
Mavena - 36 njezinih čuda
NMG@PRAKTIKA
NMG - NovoMedijska Galerija je platforma suvremene novomedijske umjetnosti pokrenuta 2010. s ciljem da producira, koproducira, prezentira, promovira i distribuira novomedijsku umjetnost i umjetnike, posebno hrvatske umjetnike mlađe generacije te da uspostavi i razvija međunarodne suradnje hrvatskih i inozemnih umjetnika. Koncept NMG-e usmjeren je na istraživačke i participativne programe vezane uz teme aktivnog sudjelovanja u suvremenom društvu koji rezultiraju kustoskim konceptima, intermedijskim događajima, međunarodnim novomedijskim suradnjama te kreiranjem novih suradničkih medijskih projekata. Kontinuirani godišnji program samostalnih izložbi NMG@PRAKTIKA posljednje tri godine vezan je za Galeriju Praktika koja djeluje u sklopu Doma mladih. Osim programskog razvoja kroz ovaj projekt teži se i poboljšanju produkcijskih uvjeta u samoj galeriji te pokretanju procesa upisivanja galerije na popis priznatih izložbenih prostora od strane Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Programi NMG Produkcija, NMG Edukacija i NMG Rezidencija programi su NovoMedijske Galerije koje organizacija također provodi u prostoru Galerije Praktika u smislu realizacije jednog od strateških ciljeva NMG, aktivnog sudjelovanja u današnjem društvu, kritike njegovih devijacija i borbe za ljudska prava kroz suvremenu medijsku umjetnost i aktualne kustoske koncepte. NMG ima za cilj približiti metode rada međunarodnih umjetnika mladim hrvatskim umjetnicima ali i djelovati na stvaranje afirmativne i poticajne atmosfere za rad lokalnih mladih novomedijskih umjetnika čiji radovi se kritički odnose prema društvenom i ideološkom kontekstu u kojem nastaju.
Zagrebački plesni ansambl
Mediteranski plesni centar
Mediteranski plesni centar (MPC) kao osnovne pojmove na kojima temelji rad koristi Kreaciju, Prezentaciju i Edukaciju, koji su ujedno nazivi triju modula aktivnosti u prostoru. Kreacija je izražena kroz umjetničke rezidencije te razvojnu podršku i produkciju novih projekata samostalno ili u suradnji s domaćim i inozemnim partnerima. Modul edukacije odnosi se na radionice i seminare za različite dobne skupine, amatere i profesionalce. Sve kreirano u MPC-u doživi i javnu prezentaciju, koja ne služi samo promociji, već daje i povratnu informaciju za nastavak rada, a može uključivati izvedbu, okrugli stol sa stručnjacima i/ili razgovor s publikom kroz koje umjetnici dobivaju jasnu povratnu informaciju, važnu za daljnji rad. Prezentacija uključuje sve javne prezentacije radova u nastajanju te završenih projekata, a organizirana je tijekom cijele sezone te tijekom Festivala plesa i neverbalnog kazališta. MPC umjetnicima pruža prostor i vrijeme za propitivanja, eksperimentiranja koja će rezultirati novim znanjima i vještinama u suvremenom plesu i cross-over žanrovima čime se uvelike doprinosi očuvanju i promociji ove umjetnosti, potiče interkulturalni dijalog i suradnja u svrhu nekomercijalne kulturne razmjene. Misija MPC-a aktivno je pomicanje granica izvrsnosti u svim aspektima plesne umjetnosti; izvedbenim, obrazovnim, teorijskim i kritičkim. Stvaranjem dinamičnog sociokulturnog okruženja, kako za sudionike tako i za korisnike centra, a u sinergiji s edukacijom i stvaralaštvom, potiče se kreativnost, unaprjeđuje poznavanje suvremene umjetnosti te potiče svjesnost o prednostima kulturološke raznolikosti Istre kao dijela zajedničkog europskog identiteta. Rezidencijalni centri poput MPC-a svojevrstan su novitet u Hrvatskoj, za razliku od zemalja EU gdje su dio već uvriježene prakse.
Stvaralačka mreža Zebra
Galerija Greta
Galerija Greta je nezavisni, javni prostor u kulturi koji djeluje kao otvorena platforma za kreativne prezentacije u neposrednom gradskom okruženju. U sklopu ovog galerijskog prostora izvodi se čitav niz kompatibilnih djelatnosti kroz koje se proaktivno razvijaju i predstavljaju nove tendencije u suvremenoj umjetnosti, vršeći pri tome značajan utjecaj na širi krug društvene zajednice. Greta je smještena na frekventnoj poziciju u centru grada, a zbog svoje pozicije plijeni pažnju šireg kruga generalne publike. Ovaj prostor karakterizira prepoznatljivi ritam otvaranja novih izložbi svakoga ponedjeljka te održavanja bogatog popratnog programa kroz ostatak tjedna. Do sada je održano preko 255 različitih događaja, gdje je svoje radove predstavilo preko 250 različitih umjetnika i umjetničkih grupacija. Zahvaljujući jedinstvenom pristupu u organizaciji i radu, koji se temelji na istraživanju novih modela poslovanja te otvorenom sistemu prezentiranja, Greta danas predstavlja jedan od glavnih generatora suvremene umjetničke scene kako u gradu Zagrebu tako i najširem području pripadajuće regije. To je prostor koji predstavlja kontinuiranu mogućnost za razvojh novih ideja, stručnih suradnji, etabliranje novih programa u kulturi, proaktivno umrežavanje s inozemnim partnerima te zapošljavanje u sektoru kulture i umjetnosti.
Hrvatski institut za pokret i ples
Zagrebački plesni centar, Ilica 10/1
Zagrebački plesni centar (ZPC), u središtu Zagreba, je koreografsko-plesni centar ali i hibridni prostor potpore za nezavisnu plesnu scenu u kojem se uz istraživačko-kreativne aktivnosti, istovremeno provode izvedbeni, edukativni i participatorni programi, uz raznolike druge programe (predavanja, izložbe, festivali itd.). Kao koreografsko-plesni centar ZPC autorima nezavisne plesne scene pruža prostorno-tehničke uvjete za istraživanje, dnevni rad na kreaciji, treninge, kao i za izvedbe kroz: a) suradničku platformu podrške i b) rezidencijalni program. Edukativni program tijekom godine usmjeren je ka profesionalnim plesačima i građanstvu. Popratni događaji u ZPC-u tijekom cijele sezone su: gostujući festivali, izložbe, promocije, predavanja i sl. u području kulture, ali i šire. ZPC udomljuje i EU projekte u kojima Hrvatski institut za pokret i ples (HIPP) sudjeluje kao ravnopravni partner (3 projekta) te doprinosi spajanju domaće i inozemne plesne scene, promociji hrvatskih umjetnika u inozemstvo te širi mogućnosti njihovih suradnji unutar međunarodnog konteksta. ZPC prostorno podupire i EU projekte drugih aktera na sceni. ZPC je: inkubator ideja i mogućnosti; mjesto za istraživanje i kreaciju; mjesto realizacije suradničkih platformi te prezentacije i uvida u recentna domaća i inozemna ostvarenja; prostor profesionalnog usavršavanja. ZPC djeluje i na području širenja interesa za suvremeni ples kroz rad s građanstvom (edukativno kreativne radionice i participatorne akcije) koje vode renomirani umjetnici te se na ovaj način nastoji u suradnji s umjetnicima sustavno razvijati publiku za ples. Godišnje se u ZPC-u održi preko 100 predstava, a prostor koristi u prosjeku 45 umjetnika/umjetničkih organizacija koje prati preko 6000 posjetitelja.
Mirovna grupa mladih Dunav
Klub kulture YPGD
Cilj projekta je osigurati da Klub djelujući kao sociokulturni centar za mlade realizira aktivnosti koje doprinose razvoju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva u Gradu Vukovaru, u proizvodnji i participaciji u kulturi te mjesta koji doprinosi razvoju nezavisne kulturne scene u gradu kroz aktivnosti koje promiču suvremeni audiovizualni izričaj i korištenje novih tehnologija u umjetničkoj produkciji, potiču razvoj street art umjetnosti. Ciljevi programa su: ostvariti središnje okupljalište vukovarskih nezavisnih i neafirmiranih umjetnika i aktivista, koji djelujući u prostoru stvaraju nova autorska djela i prezentacijom potiču zajednicu na djelovanje. Aktivnosti projekta uključuju osiguranje prostora i mjesta za svakodnevni rad samih umjetnika i kreativaca, njihovo umrežavanje na lokalnoj i međunarodnoj razini kroz razmjene umjetnika i djela, organiziranje i provedu festivala i glazbenih i likovnih radionica, glazbenih radionica; prezentacija umjetničkih radova i proizvoda nastalih u Klubu; sudjelovanja mladih umjetnika u nacionalnim i međunarodnim kulturnim projektima, produkciju, street art aktivnosti te prakticira inovativne oblike kulturnih aktivnosti - art jamm, jam session, radionice perkusija, digitalno crtanje, strip, grafitiranje, mandala crtanje. Kroz ove aktivnosti Klub pruža jedinstveno mjesto za razvoj i afirmaciju nezavisne kulture i kulture mladih te kontinuiranu materijalnu i ljudsku platformu za razvoj kulturnog potencijala, novih projekata te potiče kulturnu afirmaciju umjetnika. Društvena uloga kluba jest što osim proizvodnjom i produkcijom potiče interes za suvremenu kulturu i kulturno obrazovanje kao jedinstvenog prostora u gradu Vukovaru, ali i aktivno kulturno djelovanje i kritičko preispitivanje kulture kod novih generacija.
Kazalište Mala scena
Upravljanje prostorom - kazalište Mala scena
Aktivnosti Kazališta Mala scena su priprema i izvođenje predstava za djecu i mlade i odrasle, a korisnici su publika, umjetnici koji rade predstave te ostali suradnici potrebni za održavanje programa zacrtanog strateškim planom. Posebnosti programa Male scene očituju se na više razina: program je suvremen, okrenut potrebama publike danas, a svrha je otvoriti pitanja s kojima su mladi suočeni u suvremenom svijetu. Predstave koje se produciraju namijenjene su svim uzrastima, od djece do odraslih, a sa svakom ciljnom skupinom komunicira se na specifičan način. Osim kazališnih predstava Mala scena izdaje knjige u biblioteci Mala scena te provodi edukacije na više razina i tema. S jedne strane organizacija je okrenuta edukaciji publike, nadalje edukaciji edukatora, onih koji dječju publiku dovode u Malu scenu, a također i educiranju članova organizacije. Društvena odgovornost ključan je dio promišljanja kazališta, a ona se očituje u programskom i organizacijskom dijelu kazališta.
Pulska filmska tvornica
Klub Pulske filmske tvornice
Klub PFT-a je posvećen razvitku, unapređenju i promociji filmskog i video stvaralaštva te filmske umjetnosti općenito. Cilj je postizanje kvalitetne produkcije suvremenih dokumentarnih, igranih i eksperimentalnih filmova. Aktivnosti Kluba sastoje se od Klubodroma te klupske produkcije i edukacije (Ljetna radionica izrade filma, vikend edukacije, Production In, Kuhinja PFT-a, namjenska i profesionalna produkcija, Škola animiranog filma (ŠAF), Radionica animiranog filma (RAF), Filmski servis, Kritičko rešeto). Klubodrom je cjelogodišnji program u čijem se sklopu održavaju projekcije filmova, predstavljanja domaćih i inozemnih autora/organizacija/festivala, književno-filmske Bijele večeri s Borisom Vincekom posvećene adaptacijama te dokumentarni program Elvisa Lenića „Lenićeva lista“. Prije početka programa održavaju se susreti s članovima na kojima se razrađuju ideje i scenariji, dok je kraj večeri rezerviran za diskusije i analize pogledanih filmova. Na Ljetnoj radionici se savladavaju sve faze izrade filma. Production In je trodnevni produkcijski maraton za osobe s iskustvom. Kuhinja PFT-a podrazumijeva cjelogodišnju produkciju članova, dok se Namjenska produkcija odnosi na izradu spotova/filmova za udruge civilnog društva i institucije. ŠAF i RAF su namijenjeni naobrazbi djece i mladih. U sklopu Filmskog servisa pruža se tehnička i savjetodavna pomoć građanima za izradu filma i glazbenih video spotova. Kritičko rešeto se održava dvaput godišnje a na njemu filmski kritičar analizira i komentira nove radove članova. Zahvaljujući raznolikosti programa Klub je postao svakodnevno mjesto okupljanja filmskih entuzijasta svih uzrasta, od osnovnoškolaca do umirovljenika, koji u poticajnom ambijentu stječu nova znanja, razmjenjuju iskustva i ideje te razvijaju autorske projekte.
Siva zona . prostor medijske i suvremene umjetnosti
Siva zona
Program se razvija preko tri programske linije, koje se odnose se na tri aspekta djelovanja promatrano kroz prizmu suvremene umjetnosti i kulture: održivost, ekonomiju i kontekst. Izvode se vlastita interdisciplinarna istraživanja te se održavaju prezentacije domaćih i međunarodnih programa s težištem na likovnoj i medijskoj umjetnosti. Politike zelenog prostora (energija i prehrana): kritički propituje pitanja održivosti. Polazi se od uvjeta preživljavanja na otoku i u globalnom kontekstu, obuhvaćaju se teme osnovnih resursa, vode i hrane kao i pitanja prirodne i tehnološki medijatizirane energije. Istraživanje novih modela proizvodnje i distribucije energije uključuje low-power, low-tech, DIY i slične pristupe. Novi materijalizmi (materijalnost signala i informacija): predstavljaju umjetničke radove koji se odnose na ekonomiju i materijalnost signala i informacija, propituju narav same informacije i njenog digitalnog ili analognog medija te sukladno tome i granice ljudske percepcije u novonastalom podatkovnom, fizičkom i audiovizualnom okruženju. Materijalnost signala često se čini vidljivom kroz tranziciju iz jednog medija u drugi. Uz ostale programe, serija izložbi New Materialisms istražuje fizičku narav misli, nematerijalnog i virtualnog, propituje nasljeđe i refleksije konkretne vizualne umjetnosti od 1950ih do danas. Povijest suvremenosti i kritički turizam: kroz istraživačke i umjetničke projekte i predavanja o povijesti suvremenosti na otoku Korčula udruga Siva zona kontekstualizira vlastito djelovanje i djelovanje svih drugih inicijativa koje potječu iz suvremenosti pristupa. Vlastita istraživanja su: Međunarodni likovni susreti Vela Luka 1968-1972, Mapiranje kinematografije, Mapiranje industrijske baštine otoka Korčule, Slučaj Blato - učiti iz krize.
Centar za plesnu i izvedbenu umjetnost F.R.E.E. D.A.N.C.E. Karlovac
''Supporting and stimulating contemporary dance'' #2
''SSCD'' #2 obuhvaća višeslojnost programa i programskih aktivnosti, s fokusom na edukaciju, istraživanje i stvaralaštvo u području suvremenih umjetničkih plesnih praksi. Cilj ovog jednogodišnjeg programa jest okupiti sve zainteresirane stručnjake, umjetnike i građane, početnike i profesionalce, te realiziranjem razmjena, dijaloga i refleksija, ostvariti afirmativan odnos prema suvremenom plesu u okviru lokalne zajednice te omogućiti unaprjeđenje suvremenih plesnih, istraživačkih praksi na području Karlovca i Karlovačke županije, domaće i međunarodne plesne scene. Raznim edukativnim, stvaralačkim i umjetničkim programskim aktivnostima, koje se temelje na izvedbama, predavanjima, tribinama i razgovorima, omogućuje se razvoj potencijala karlovačke kulturne, a osobito plesne scene – umjetnika, mladih i publike tijekom čitave godine, pri čemu se Info Point i Plesna Dvorana udruge Free Dance postavljaju kao središnje mjesto svih navedenih zbivanja. Mjesto polazišta rada - Info point uključuje otvorenu knjižnicu, čitaonicu i videoteku s brojnim publikacijama o plesu, kazalištu i izvedbenim umjetnostima; kontinuirano okupljanje Fokus grupe, predavanja i okrugle stolove, a program koji uključuje edukaciju (rad s djecom i mladima, tečajeve, radionice, seminare), istraživanje, video-plesno te umjetničko stvaralaštvo, produkciju i izvedbu kroz koje se razvija publika suvremenog plesa u lokalnoj sredini odvija se u Plesnoj dvorani.
Zadar snova
ACME društveni i kulturni centar Zadar
ACME je autonomni prostor koji integrira građansko društvo, nezavisnu kulturu, nove medije, suvremene umjetničke i društvene prakse; potiče kreaciju, poštuje i promovira kulturu i slobodu izražavanja. Aktivnosti i program centra direktno doprinose razvoju nezavisne kulturne scene i jačanju društvenog kapitala procesima kulturne i umjetničke produkcije, informiranja, osvještavanja i edukacije. ACME prostor promocije neprofitnog i nekomercijalnog djelovanja u kulturi, podrška je suvremenom umjetničkom stvaralaštvu, realizaciji interdisciplinarnih i novomedijskih projekata. Potiče proaktivni pristup u radu s korisnicima, angažiranost i uključenost u suvremene društvene i demokratske procese (osvještavanje građanskih prava i odgovornosti, pravo na pouzdanu i pravovremenu informaciju, cjeloživotno učenje i samo/usavršavanje, računalno opismenjavanje i razvoj IT vještina), dobrovoljni rad. Od 2005. godine centar ACME stoji na svakodnevnoj i cjelodnevnoj usluzi i pomoći građanima tako i udrugama i građanskim inicijativama koje nemaju osnovne uvjete za rad. Kulturni je centar, javni ured i društveni servis, alat i izvor informacija, čvorište (AP) udruge korisnika bežične tehnologije ZDWireless na Poluotoku, građansko je utočište i logistički kamp. Korisnici su građani, posebno mlađa populacija i građani treće životne dobi grada Zadra. Kroz svoj rad centar ACME donosi kulturne, umjetničke i edukacijske sadržaje i programe koji su za korisnike besplatni.
Lauba
LAUBA - Kuća za ljude i umjetnost
LAUBA - Kuća za ljude i umjetnost zamišljena je i od 2011. djeluje kao izložbeni prostor u kojem se sustavno predstavljaju i promoviraju radovi i izložbe hrvatskih suvremenih umjetnika. Izlazeći iz okvira uobičajenog djelovanja komercijalnih galerija, a nemajući status muzejske institucije, Lauba se formirala kao mjesto okupljanja i interakcije različitih profila publike sa zajedničkim interesom za suvremenu umjetničku produkciju. Kontinuiran izložbeni program koji uključuje neku vrstu stalnog postava zbirke koja se sastoji od oko 600 umjetnina i privremenih izložbi u vlastitoj produkciji, praćen je raznovrsnom ponudom interpretacijskih sadržaja (razgovori s umjetnicima, vodstva, radionice, letci, edukacija) kojima je cilj na nekoliko razina kontekstualizirati i interpretirati suvremeno likovno stvaralaštvo i tako ga približiti publici različitih znanja i interesa. Laubin jedinstveni pristup u odnosu prema umjetnicima s kojima radi sastoji se u pružanju sustavne podrške u obnašanju umjetničke prakse od začetka ideje preko produkcije radova, do postavljanja izložbi. Kao hibridni prostor koji sjedinjuje likovne i izvedbene umjetnosti s kafićem/restoranom, prostor Laube živi svakodnevno do 23 sata i potiče korisnike na direktniji i bliskiji odnos prema različitim oblicima suvremenog stvaralaštva.
Mala performerska scena
Cirkuski inkubator
Nakon projekata "Cirkuski informacijski centar" (2014.) i "Cirkuski centar 2.0: od informatora do inkubatora" (2015.), za 2016. predlaže se najnovija faze programa - "Cirkuski inkubator". U proteklom razdoblju uspješno se radilo na prijenosu naglaska na one aktivnosti koje će omogućiti jačanje kapaciteta cijele cirkuske scene te inkubaciju kreativnih potencijala koje ista ima. Stoga umjesto da se primjerice inzistira na publikacijama mjesečnih newslettera (autdejtanih pdf verzija), za koje postoji ograničen broj primatelja, ali i izvora informacija, program centra (koji i dalje arhivira resurse medija, publikacija, videa...) obogatit će se novim dijelovima pod nazivom "Edukacijski moduli", kroz koje će se organizirati redoviti radionički programi za umjetnike i producente (u trajanju 1-3 dana), a koji će adresirati upravo uočene slabe točke - strani stručnjaci prenosit će znanja o produkciji, marketingu, kuratorskim praksama. Peer-to-peer učenje dobiva nadogradnju u obliku Dana cirkuskoga zagovaranja, koji kao izraz jednog kolektiva prema svijetu i javnosti želi emitirati istinsko zajedništvo u potrazi za znanjima, informacijama i iskustvima koja donose poboljšanje - ovaj je poučni dan rezerviran samo za primjere dobre prakse! Bez kuknjave. Osim što se ove ideje i znanja žele posaditi kroz "Cirkuski inkubator", one već posađene žele se dalje podržavati, kroz snažno produkcijsko uključivanje (ROOM 100, Lana Paić) ili fokusiranu inkluziju domaćih umjetnika u prezentacijske programe (Freaky Friday, Bestiarum, Festival novog cirkusa), omogućujući im javni nastup, ali i izravniji kontakt sa stranim umjetnicima. Nastavlja se i s izložbenim i izdavačkim programom, te snažnim međunarodnim aktivnostima.
Seasplash - udruga za promicanje glazbene kulture, umjetnosti i slobode izražavanja
Seasplash klub - Punta Christo
Seasplash klub čine različiti prostori unutar utvrde Punta Christo u kojima se provode programi za mlade i ostalu javnost s ciljem njegova višenamjenskog korištenja, otvorenosti i dostupnosti mladima i široj javnosti sa svrhom razvoja kulturnog i socijalnog kapitala. Bogat program svake godine uključuje različite sadržaje u koje su mladi uključeni kao posredni i neposredni kreatori ili kao publika, a koji obuhvaćaju edukacijske programe, različite prakse suvremene umjetnosti (najčešće nezavisnu odnosno društveno angažiranu audio-vizualnu i glazbeno-scensku), urbanu kulturu, DIY kulturu te kulturu mladih. U prostorima Seasplash kluba, kroz suradnju 15ak organizacija, od svibnja do rujna 2016. bit će realizirano 30 – 50 događanja te se tijekom razdoblja provedbe očekuje oko 20.000 posjetitelja. Također, u sklopu programa udruga će implementirati praktične segmente edukacijskog programa EduSplash / VisuaLab kroz koje će polaznici moći aktivno sudjelovati u programima kao izvoditelji programa i kao umjetnici. Edukacijski program se provodi tijekom cijele godine i nastoji kroz korištenje novih pristupa, metoda i formata svojim polaznicima što više približiti organizacijske, produkcijske te umjetničke procese stvaranja umjetničkog djela i/ili kulturnog događanja. Transferom specifičnih znanja i vještina želi se utjecati na umjetničko, kulturno i društveno okruženje odnosno lokalnu zajednicu i mlade te ih tako potaknuti na aktivnu participaciju u polju nezavisne kulture te naposljetku na pokretanje vlastitih programa i projekata u budućnosti. Zbog nedostatka osnovne infrastrukture programi se na tvrđavi ne provode u zimskim mjesecima, no u tom razdoblju udruga kontinuirano provodi programe na različitim lokacijama u gradu Puli.
Savez udruga Molekula
Društveno odgovorna Molekula
Društveno odgovorna Molekula je projekt usmjeren osnaživanju i stabilizaciji postojećih radnih mjesta koordinacijskog tijela unutar Saveza udruga Molekula (SUM) te daljnjem kulturnom razvoju prostora koje SUM koristi u centre nezavisne scene kroz diseminaciju različitih kulturnih djelatnosti sukladno mogućnostima članica koje čine SUM, kao i samog rukovodstva. Cilj projekta je stabilnost rukovodstva SUM-a, koji je u 2015. započeo dijalog s Gradom Rijekom oko ostvarenja mogućnosti razvoja civilno-javnog partnerstva i stvaranja pozitivnog okruženja za razvoj budućeg društveno-kulturnog centra. Društveno odgovorna Molekula predstavlja nužnost razvoja budućih zajedničkih aktivnosti članica SUM-a koje se ponovno moraju kohezivno usmjeriti razvoju sadašnjih prostora u društveno-kulturni centar te dodatnom naporu otvaranja prostora za suradnju s organizacijama civilnog društva koje djeluju na području Grada Rijeke, a limitiranih su prostornih resursa. U sklopu projekta provodit će se sljedeće aktivnosti: produkcija kulturno-umjetničkog sadržaja članica SUM-a; razvoj civilno-javnog partnerstva temeljem prijedloga ugovora; razvoj održivih gospodarskih djelatnosti SUM-a društveno poduzetničkim aktivnostima; osnaživanje koordinacije kroz stabilnost radnih pozicija.
Kino klub Split
Redovni program Kino kluba Split
Klub se trenutno dijeli na primarne djelatnosti obrazovne, stvaralačke, administrativne djelatnosti i promociju te sekundarne djelatnosti kao što je briga o arhivskim materijalima (i njihova prezentacija). Klupske aktivnosti korespondiraju s usmjerenim potrebama članova i zajednice u cjelini. Klub ima mnoge mogućnosti kao interaktivna multidisciplinarna platforma i njegov potencijal malog audiovizualnog centra za edukaciju, stvaralaštvo, istraživanje, umrežavanje i razvoj je izniman. Obrazovne djelatnosti uključuju projekcije, predavanja, autorske večeri te početničke radionice. Stvaralačke djelatnosti sastoje se od produkcije filmova i specijaliziranih radionica. Briga o arhivskim materijalima podrazumijeva telekiniranje, digitalizaciju i restauraciju arhive, unaprijeđivanje tehničkih uvjeta i produkcijskih mogućnosti te publikacije. Promocija aktivnosti kluba vrši se putem oglašavanja aktivnosti kluba putem društvenih mreža i službene stranice, redovnog slanja najava važnijih događaja medijima i ažuriranjem mailing liste, davanjem izjava putem radija i televizije, sastavljanjem kratkih osvrta i foto-dokumentacijom događaja te unaprjeđivanjem strategije oglašavanja.
Koalicija udruga mladih
Klub KOCKA - godišnji program 2016.
Koalicija udruga mladih je kroz višegodišnje iskustvo osmislila mnoge programe koji su prioritetni u kvalitetnom osmišljavanju slobodnog vremena mladih, a koji se provode kroz aktivnosti Kluba Kocka, a dogodine je 15-ta godina postojanja KUM-a i kluba Kocka te je kroz udrugu i klub prošlo više stotina mladih koji su svoja prva iskustva u organizaciji kulturnih događanja, civilnom društvu, volonterstvu, društveno korisnom radu, horizontalnoj demokraciji, tehnici, suradnji, umrežavanju i partnerstvu naučili upravo u tom prostoru, a nekima od njih ovi poslovi postali su profesija i stalan izvor prihoda. Koalicija udruga mladih u prostoru Kluba Kocka provodi svakodnevne 'dnevne' i 'večernje' programe rotirajući ih na tjednoj, mjesečnoj ili sezonskoj bazi ovisno o njihovoj vrsti i zahtjevnosti. Među glavnim aktivnostima su razni glazbeno-scenski programi kroz koje se mladim i neafirmiranim glazbenicima i DJ-evima pruža infrastruktura potrebna za nastup i predstavljanje široj publici. Ovim glazbeno-scenskim programima obuhvaćaju se i neki, već etablirani izvođači, koji se uklapaju u programske koncepte i ideje. Program također uključuje i predavanja gostujućih stručnjaka s različitih područja, izložbe mladih autora, radionice i neformalne edukacije, internet radio. Ovim programom će se osigurati otvoreni prostor komunikacije, kulturne razmjene te kreiranje informativno – edukativnih i kreativnih sadržaja (mladih Splita s mladima iz drugih krajeva Hrvatske i Europe). Mladi Splita će se, kroz osmišljavanje svakodnevnih aktivnosti, uspješnije integrirati u zajednicu, biti kvalitetnije informirani o društveno – političkim pitanjima koja se tiču problema mladih, a naročito problema nezavisnih kulturnih sadržaja mladih i nezavisne kulturne scene općenito.
Udruga Ri Rock
Music Box - centar alternativnog kulturnog glazbenog stvaralaštva za mlade
Formalnim radom udruga ''Ri Rock'' započela je 2006. godine, od kada putem prepoznatih kulturnih i društvenih aktivnosti, manifestacija, festivala, projekata te permanentnih programa nastoji pružiti alternativu konzumerističkoj kulturi te time zadovoljiti specifične potrebe i interese mladih Grada Rijeke i okolice, omogućiti osobnu afirmaciju, integraciju te potaknuti uključenost istih u urbanu glazbenu kulturu. Osnovni cilj djelovanja Udruge jest kroz iskorištavanje i maksimiziranje glazbenog potencijala mladih, iste postaviti u poziciju proizvođača glazbenog izričaja različitih žanrova te im pritom omogućiti individualni razvoj koji se očituje u sazrijevanju kroz razumijevanje i razvoj samodiscipline, opće kreativnosti i timskog rada. Svi programi i projekti Udruge besplatni su za korisnike, a posebna pažnja usmjerena je ka socijalno ugroženim skupinama mladih. Pružajući sigurne te funkcionalno opremljene prostore, u sklopu kojih su članovima svakodnevno na raspolaganju svi potrebni materijalni i stručni resursi, osigurana je svakodnevna integracija i samoorganizacija mladih glazbenika. Unutar istih se u suradnji s osnovnim i srednjim školama, provode neformalne glazbene edukacije (40 mladih polaznika), otvorene tematske tribine, kao i brojni volonterski programi i projekti promocije alternativnih glazbenih sastava i individualnih glazbenika. Osim navedenih aktivnosti, glazbeni program Udruge podrazumijeva i organizaciju permanentnih koncertnih i festivalskih događanja (Ri rock festival, Delta Summer street session festival, Koncertna sezona, Dark ''O'' metal fest, Dani otvorenih probi).
ZVONA i NARI, Udruga za proizvodnju kulture, Ližnjan
Knjižnica i književno svratište ZVONA i NARI
Knjižnica i književno svratište ZVONA i NARI u Ližnjanu projekt je iz područja kulture koji na specifičan način objedinjuje djelatnosti umjetničke rezidencije (osiguravanje besplatnog prostora za rad umjetnicima koji se bave knjigom), knjižnice (s fondom od preko 10.000 knjiga koje su na raspolaganju neposrednoj zajednici - od cca 5.000 stanovnika) te prostora za javne programe (književna predstavljanja, glazbene nastupe, filmske projekcije, predavanja i sl.).U tom smislu ovo je jedina umjetnička rezidencija u Hrvatskoj koja redovito nudi mogućnost istovremenog boravka više umjetnika u određenom prostoru, kao i jedina rezidencija izvan većih urbanih sredina koja ima uvjete za cjelogodišnji boravak umjetnika. Radi se o projektu s kontinuitetom (od srpnja 2011.), kroz koji je do sada prošlo preko 100 umjetnika, a u sklopu kojega je planirano tijekom 2016. ugostiti 20 umjetnika iz područja književnosti te u suradnji s njima, partnerima iz lokalne i regionalne zajednice realizirati 15 javnih programa (mahom književnih predstavljanja i razgovora, ali i programa drugih formata). Pri tome će glavni naglasci biti stavljeni na predstavljanje inozemnih umjetnika, njihovu razmjenu iskustava s domaćim umjetnicima, uspostavljanje veze lokalne zajednice s gostima svratišta, organizaciju javnih nastupa i edukacijskih programa te osmišljavanje i dogovaranje daljnje suradnje s gostujućim književnicima, ali i sa sredinama, kulturama i jezicima iz kojih dolaze.
Centar za ženske studije
Ženskostudijski i memorijalni prostor - susretište spoznaje i kulture
Projekt će pridonijeti obrazovanju i osvještavanju pitanja rodne ravnopravnosti u području kulture. U svim programima i aktivnostima Centra za ženske studije naglasak je na jačanju organizacije u cilju dodatnog osnaživanja programa izvaninstitucionalnog feminističkog i ženskostudijskog obrazovanja, kao i zauzimanje aktivnog i prepoznatljivog položaja na području kulture kontinuiranim promicanjem i poticanjem ženske kulture kao mjesta kreiranja i komunikacije specifičnih sadržaja koji govore o ženskom iskustvu u suvremenosti i u povijesti. Dva su temeljna ishodišna programa koja će se realizirati u prostoru kojim upravlja organizacija. Prvi je program koji se odnosi na aktivnosti vezane za program u Memorijalnom u stanu Marije Jurić Zagorke te ženskostudijski program Autonomne ženske kulturno-obrazovne prakse i prostori.
Udruga Sensoria
Udruga Sensoria / centar za suvremenu glazbenu tehnologiju - Klasika transforma
Godišnji program Centra za suvremenu glazbenu tehnologiju koji organizira udruga Sensoria provodi se u svrhu pozitivnog brendiranja i promocije transdisciplinarnog umjetničkog program KlasikaTranforma - uz potporu i sudjelovanje glavnih i pridruženih partnera - i predstavlja inovativnu simbiozu akustičnog fenomena glazbe, suvremene glazbene tehnologije, kreativne produkcije te ekspresionističkog reinterpretiranja. Projekt koji uključuje digitalne tehnologije te edukaciju mladih nužno pronalazi nove načine glazbeno scenske interpretacije i suvremene izvedbene tehnike koje odstupaju od ustajalih „klasičnih“ formi, ali ujedno uključuje tradicionalne vrijednosti na koje se nadovezuje. U svijetu sve veće kompetitivnosti rastu izazovi i zahtjevi koji mladi umjetnici moraju savladavati te je izvrsnost vrlo teško postići bez poznavanja novih mogućnosti stvorenih tehnološkom revolucijom na polju zvuka, ali i konačne glazbeno scenske izvedbe. U prvoj fazi projekta cilj projekta je polaznicima projekta, mladim glazbenicima ali i učenicima (svi razredi osnovne i srednje glazbene škole Josip Hatz) kao ciljanim skupinama omogućiti iskustvo skladanja i komponiranja izvedbi novih suvremenijih skladbi, tonske obrade istih i glazbene post produkcije. U drugoj fazi projekta polaznici i sami sudjeluju u umjetničkoj glazbenoj produkciji u suradnji sa stručnim timom (mentorima) i članovima koji preko cijele godine rade isključivo na nezavisnim glazbenim umjetničkim projektima u udruzi. Treća faza projekta sastoji se od unaprjeđenja i profiliranja drugog dijela projekta sa svrhom stvaranja umjetničkih eksperimentalnih izvedbi i javnih prezentacija.
Kulturni klub
Art-kino Grič
Program Art-kino Grič odvija se od 4. siječnja 2012. te se u programu kina prikazuju brojni vrijedni naslovi europskog i svjetskog filma. Udruga Kulturni klub u Kinu Grič od siječnja 2012. godine vodi, priprema i organizira filmski program s probranim naslovima iz europske, svjetske i nezavisne američke kinematografije. Time se doprinosi povećanju zastupljenosti nekomercijalnoga europskog i svjetskog filma u zagrebačkim kinima, povećanju i očuvanju raznovrsnosti kina, raznolikosti repertoara u hrvatskim kinima te razvijanju audiovizualne kulture.
Udruga za promicanje kulture i umjetnosti Ja BiH...Zagreb
Ja BiH...5 dana Sarajeva u Zagrebu 2016.
Udrugu Ja BiH… su početkom 2010. godine utemeljili Ismet Efendić, Ivica Propadalo i Đelo Hadžiselimović, a proistekla je iz većeg broja realiziranih projekata usmjerenih na povezivanje Zagreba i Sarajeva, Bosne i Hercegovine i Hrvatske te je unijela u osnovni sadržaj svoga rada i djelovanja prijateljstvo i ljubav dva grada i dvije države, druženje uz zajedničke programe u duhu multietničnosti. Udruga pod organizacijsko-umjetničkim vodstvom Efendića i Propadala okuplja umjetnike i prijatelje umjetnosti obiju sredina. Glavne aktivnosti udruge temelje se na povezivanju oba BiH entiteta u cjeloviti program, a sastoje se od gostovanja muzičkih, filmski, izložbenih i teatarskih cjelina u više gradova, da se festival Zagreba i Hrvatske odigrava u BiH : Zenica, Tuzla i Bihać, a da se povratno festival Sarajeva i BiH održava u Rijeci, Puli i Osijeku.
"Marjan" Društvo za zaštitu i unapređenje Marjana
Kiosk Marjan
Uslijed nedostatka organizirane i kuturološki prihvatljive promocije prirodnih, kulturnih i komunalnih vrijednosti Park šume Marjan te višegodišnje borbe s upravno-političkim aparatom oko unapređenja zaštite ovog kulturnog krajolika, kao i posljedične blokade u mainstream medijima, 112 godina staro Društvo Marjan odlučilo je jačati svoju kulturno-umjetničku djelatnost s krajnjim ciljem formiranja nove kulturne platforme oko kamenog kioska na popularnoj Prvoj vidilici. Društvo je kiosk izgradilo kao suvenirnicu davne 1958. godine, u vrijeme koje ne poznaje jaku međunarodnu turističku orijentaciju te je trebao služiti jačanju lokalnog urbanog identiteta i unutarregionalnom povezivanju. Ponovno otvaranje suvremenije verzije ove suvenirnice značilo bi svojevrsnu povijesnu reinterpretaciju primjene kulturnih praksi u formiranju jake zajednice. Kiosk bi, nakon 20 godina mirovanja, bio ponovo otvoren kao mjesto distribucije dizajnerskih i umjetničkih artefakata i organizacije kulturnih događaja kojima se promovira i istražuje drukčiji prostorni i razvojni imaginarij grada u otklonu od dominantne ekonomske tj. turističke prizme sagledavanja njegovih potencijala. Krajnji cilj programa Kioska Marjan je propitivanje prostornih specifičnosti, održivog razvoja grada, različitih društvenih fenomena kao i samih komunikacijskih mogućnosti kulturnih praksi pri izgrađivanju svijesti građana ne samo o važnosti očuvanja PŠ Marjan nego i o važnosti jačanja nezavisne kulturne i civilne scene. Osobit naglasak programa bit će stavljen na inkluzivne kulturne strategije, kako bi se ostvarila što kvalitetnija komunikacija sa svim društvenim skupinama te otvorile nove mogućnosti kreativnog izraza, ali i participativne demokracije.
Laboratorij zabave - udruga za promicanje kulture pripovijedanja
LABORATORIJ ZABAVE - zabava na pametan način
Laboratorij zabave je specijalno uređen prostor mašte za razvijanje kreativnosti i društvenosti kroz vještinu pripovijedanja. Tu se susreće stručni tim pedagoga, pripovjedača, umjetnika s djecom, roditeljima, obiteljima. Konstruiraju se, ispituju i, po načelu dobrih rezultata, provode metode koje omogućuju sretnije i ispunjenije djetinjstvo, povezuju najrazličitiju djecu međusobno te djecu i njihove roditelje. Sva djeca su dobrodošla i sva su djeca uključena u programe bez obzira na stupanj razvijenosti svojih socijalnih vještina. U Laboratoriju zabave sve se „različitosti“, koje na drugim mjestima mogu predstavljati prepreku, promjenom perspektive i dobrom voljom, pretvaraju u snagu. Laboratorij zabave ima jasnu koncepciju: razvoj umjetničko-edukativnih programa u duhu storytellinga; ciljnu skupinu: djecu u dobi od 4 do 14 godina i njihove roditelje/odgojitelje; prioritete: rad sa socijalno ugroženim skupinama, djecom s teškoćama, humanitarni rad, edukativni rad s roditeljima i pedagozima; partnerske ambicije: rad s vrtićima, školama stranih jezika, muzičkim školama, osnovnim školama, muzejima, galerijama, knjižnicama; strategiju razvoja publike: usmena predaja i preporuka i predstavljanje programa mjestima gdje se ciljna skupina okuplja – različite javne manifestacije za djecu i roditelje; komunikacijske kanale: web, newsletter, društvene mreže.
Kulturno umjetničko društvo Dinara
Opremanje kulturnih prostorija KUD-a Dinara Kijevo
Glavni programi KUD-a Dinara Kijevo su nabava i izrada Kijevske narodne nošnje, sudjelovanje na svim državnim i međunarodnim smotrama u RH i izvan nje, organizacija lokalnih proslava, manifestacija, smotri, maškara a posebno su se posvetili organizaciji susreta svirača na tradicijskim glazbalima. Strateški ciljevi projekta su ustaliti smotru folklora Dinarskog kraja, organizirati izložbe etnografske tematike i osnovati zavičajnu zbirku Kijeva.