PP1a1
Multidisciplinarni autorski projekti i akcije - MAPA
ART-ACT-BOX
Projekt ART-ACT-BOX osmišljen je 2016. od strane vizualne umjetnice Andreje Kulunčić u sklopu projekta Performing the Museum, MSU Zagreb, muzeja iz Barcelone, Slovenj Gradeca i Novog Sada. U 2017. slijedi nastavak produkcije te provedba kroz nadogradnju performativnog dijela te osmišljavanje i realizacija izložbenog i diskurzivnog dijela uz aktivno uključivanje izvanumjetničke publike kroz interaktivne i didaktičke aspekte programa. ART-ACT-BOX kao objekt sadrži lako rasklopive rekvizite za izvedbu izložbe. Sadržaj je sastavljen na osnovu metoda i materijala koje su umjetnici koristili za aktiviranje publike te kritike društveno-političkog sustava tijekom 60-tih i 70-tih. Suvremena plesna umjetnica koristeći ART-ACT-BOX objekt pokretima i riječima zajedno s publikom izvodi izložbu. Cilj je publici približiti navedenu umjetničku praksu, ali i predstaviti kreativne alate za stvaranje i komuniciranje kritičkog sadržaja što je primjenjivo na aktualne društvene okolnosti, prezentirajući umjetničke metode (prijedlozi za akcije u javnim prostorima, teorijske instalacije, arte util, direktni rad, performansi, manifesti) i jednostavne umjetničke materijale kroz interaktivnu izvedbu. Umjetnica prema koreografiji, uzimajući elemente iz kutije sklapa dijelove izložbe, svojim gestama izvodi dio umjetničkih radova i uključuje publiku kao aktivne sudionike procesa. Kako bi se projekt ostvario u punom umjetničkom, edukacijskom, inkluzivnom i aktivacijskom svojstvu u 2017. produkcijski će se nadograditi u samom ART-ACT-BOX objektu, izvedbe će se realizirati u Zagrebu, Čakovcu, Šibeniku, Pazinu i Osijeku; dvije izložbe realizirat će se u prostoru Ateljea Žitnjak i Prostoru za kulturu Čakovec. Sve izvedbe i izložbe pratit će diskurzivni program u obliku tribina, predavanja ili razgovora.
KULTURNO UMJETNIČKA UDRUGA UZGON - SPLIT
Toward europe
Osnovna ideja projekta je sintezom visoke tehnologije i prepoznatljive dalmatinske životinje – magarca omogućiti produkciju umjetničkih djela te brendirati projekt kao prepoznatljivu hrvatsku i regionalnu atrakciju. Projekt objedinjuje umjetničku, edukativnu, turističku, ekološku i socijalnu komponentu. Tehnički, radi se o treniranim magarcima koji umjesto samara nose solarne panele i punjive baterije, prijenosnu računalnu stanicu, bežični (Wi-fi/bluetooth) odašiljač i prijenosnu audio-video opremu. U sklopu prve godine projekta završeno je snimanje većine materijala za produkciju dokumentarnog filma o procesu treninga magaraca te izrade tehničko-programskog sklopa računala i magarca. U filmu je opisana i istražena povijesna povezanost čovjeka i magarca u ovim krajevima. Magarci, u pratnji umjetnika, bit će tehnički osposobljeni za javnu prezentaciju filma početkom 2017. godine. U sklopu druge faze projekta magarci odnosno «towar-d» jedinice bit će osposobljene za djelovanje i terenski rad u pratnji dvaju umjetnika. To bi značilo da dva ili više umjetnika mogu na bilo kojoj zemljopisnoj poziciji simultano snimati, montirati ili prezentirati audio-video materijal. Također mogu međusobno razmjenjivati materijale ili ih digitalno putem interneta emitirati, a sve neovisno o klasičnim energetskim izvorima. Projekt se izvodi u suradnji s velikim brojem lokalnih organizacija, a daljnjim razvojem projekta brigu o magarcima preuzet će beskućnici kojima će to biti izvor samofinanciranja. Dodatno intenziviranje suradnje s obrazovnim i institucijama je prioritet projekta.
Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja
Koraci grada 1957-2017
Današnja Vukovarska avenija metaforički je i fizički poligon socijalističkog modernizma na kojem je počela izgradnja Zagreba nakon 2. svjetskog rata. 1957. godine, tada Ulica proleterskih brigada bila je i mjestom na kojem su se snimali propagandni filmovi o modernom gradu u nastajanju. 60 godina nakon snimanja filmova "Koraci grada" i "Kamerom kroz Zagreb" projekt propituje nastanak ove avenije koja predstavlja početak stvaranja novog socijalističkog Zagreba, njen odnos s donjogradskim centrom kojeg nije uspjela zamijeniti (iako je projektirana upravo s tim ciljem), kao i način njenog korištenja danas, polazeći od spomenutih propagandnih filmove iz 1957. godine. Osim oživljavanja prostora Kvartovskim kinom na odabranim akupunkturnim točkama, projekt predviđa i radionice s arhitektima, dizajnerima i umjetnicima, motivirane pitanjem site-specific urbane opreme koja može udahnuti novi život i dati nove motivacije za korištenje fantastičnih modernističkih prostora ove zagrebačke avenije te izložbe dizajna 50-ih u brojnim praznim izlozima zgrada uzduž njenog prometnog toka, s ciljem edukacije lokalnog stanovništva uz radionice za djecu i mlade. U suradnji s Turističkom agencijom Bluebike organizirat će se i posebna tematska vodstva za turiste, a kao sredstvo komunikacije izdat će se nekoliko brojeva novina "Koraci grada 1957-2017".
Društvo za promicanje književnosti na novim medijima
Besplatne elektroničke knjige [BEK]
Internetski projekt Besplatne elektroničke knjige [BEK] nekomercijalni je sustav distribucije književnih radova koji kontinuirano djeluje od 2001. godine. Otad je objavljeno 185 naslova, od čega 143 pjesničkih, proznih i dramskih naslova suvremenih hrvatskih autorica i autora. Prema podatcima objavljenim u „Istraživanju tržišta knjiga u RH“ agencije za istraživanje tržišta GfK Hrvatska (23.4.2016.), 8 posto građana RH starijih od 14 godina (oko 230.000) čita e-knjige. Oni su prva primarna ciljana skupina ovog projekta, budući da u hrvatskim javnim knjižnicama ne postoji sustav posudbe e-knjiga, što znači da su naslovi suvremene hrvatske književne produkcije objavljeni u okviru projekta jedini besplatno dostupni. Druga primarna ciljana skupina suvremene su hrvatske autorice i autori, budući da im projekt BEK omogućava pristup masovnoj publici. Projekt BEK omogućava i online čitanje, kao i preuzimanje e-knjiga u tri formata (ePub, PDF i MOBI). Važno je napomenuti da preuzete e-knjige nisu zaštićene DRM-om (Digital Rights Management), što znači da ih korisnici projekta mogu umnažati i dijeliti, čime ujedno postaju i aktivni sudionici u promidžbi i popularizaciji suvremene hrvatske knjige i književnosti te čitanja u digitalnom okruženju.
Studio Pangolin
Studio Pangolin 2017
Kao početnu točku za razvijanje programa u 2017. Studio Pangolin predlaže pojam Scenoslijedi. Unutar tog pojma članice i suradnici Pangolina tražit će metode, pristupe, procese i materijale kojima mogu odgovarati jedni drugima na podražaje te zajedno stvarati nove sadržaje. Naglasak je na pronalaženju formi u kojima se individualni radovi, suradničke forme, intergeneracijski i intermedijalni susreti te edukacijski program mogu prožimati i izlagati, a da i dalje odbijaju postati rigidne autorske postavke nego teže afirmirati fluidne i neinstitucionalne načine kolektivne proizvodnje. U sklopu pojma Scenoslijedi namjera je istraživati i raspakirati ključne elemente aparata scene. Scenoslijedi se nadovezuju na prošlogodišnji program Pangolina koji je uključivao radionice, radni proces i prezentacije te na taj način čine svojevrsni program in continuum koji se slobodno grana. Aktivnosti koje se planiraju unutar programa su razvoj projekta Telenovele i Sapunice A. Hušman; finalizacija performativnog projekta Ova Žena se zove Jasna, nastavak rada na videima istoimenog projekta Nicole Hewitt, raspis dokumentarnog filmskog projekta N. Hewitt Žene minorne Spekulacije te razvoj istog projekta u vidu Koncept albuma Fragmenti/Spekulacije; filmska instalacija Bilješke o proklizavanju 2; projekt kolektiva PIT Slapstick i Gravitacija; radionice Spoken worda, kreativnog pisanja te radionice pokreta.
Udruga Prostor Plus
Prostori spajanja
Prostori spajanja odnose se na tri programske linije koje Prostor Plus namjerava razvijati u 2017 godini. 1. Prostori istraživanja, sastajanja i umrežavanja su programska linija kojom se nastoji njegovati istraživački i suradnički pristup umjetničkom stvaralaštvu. Cilj je ove programske linije omogućiti razvoj otvorenog, multidisciplinarnog i kreativnog presjeka u zajedničkom djelovanju. Programska linija se odnosi na rezidencijalne programa te Festival Periskop i gostovanja internacionalnih ili domaćih umjetnika koji su pozvani na kreiranje programa koji su po svojoj prirodi eksperimentalni, multimedijalni i nastali participacijom i integracijom inovativnih umjetničkih praksi u djelovanje udruge. 2. Prostori podrške, inspiracije i razvoja programska je linija kojom se nastoji osnažiti one koji tek stupaju na umjetničku scenu te stvoriti stabilan smjer razvoja onoga dijela publike koji najčešće nije obuhvaćen programima suvremene umjetnosti u regiji - djece i mladih. Ovoj programskoj liniji pripada program KLIKER kroz koji se vrši razvoj publike za mlade dovođenjem predstava koje su komunikacijski i sadržajno prilagođene dobnoj skupini. Program Novi horizonti, kao dio Festivala Periskop postaje mjesto na kojem je pažnja usmjerena na rad mladih umjetnika koji za tu prigodu dobivaju produkcijsku, mentorsku te medijsku podršku. 3. #kritičko, #interdisciplinarno #eksperimentalno #solidarnost #drš angažiranost Prostori različitosti, prepoznavanja i uvažavanja obuhvaćaju projekte koji inovativno, socijalno osviješteno i interdisciplinarno pristupaju različitim temama.
Hrvatska mreža neovisnih kinoprikazivača
Programska razmjena i suradnja
Kroz jedan od ključnih projekata Mreže razmjenjivat će se programi umjetničke, kulturne i povijesne vrijednosti, razvijati publika svih kategorija s naglaskom na filmsko obrazovanje djece i mladih, kontinuirano obrazovati članove u marketinškim, organizacijskim, tehnološkim i programskim područjima te zagovarati i proaktivno djelovati u okvirima lokalne, nacionalne i europske kulturne politike. Cilj ovog projekta je učinkovitija organizacija i razmjenjivanje raznovrsnih zaokruženih kulturno-umjetničkih kinematografskih programa i pratećih sadržaja kako bi povećali broj gledatelja u nezavisnim kinima, razvijali filmsku pismenost u Hrvatskoj, odgajali i razvijali filmsku publiku te obogaćivali kulturnu ponudu u gradovima Republike Hrvatske. Razvijanjem promotivnih mjera i jačanjem njihovih učinaka razvijamo hrvatsku audiovizualnu djelatnost. Zastupanjem raznolikosti i dostupnosti filmske ponude na cijelom teritoriju Republike Hrvatske jača se konkurentnost i stvara dodana vrijednost neovisnom kinoprikazivačkom sektoru. Osim navedenog, cilj projekta Programske razmjene i suradnje je umrežavanje i suradnja sa srodnim udrugama, institucijama, ustanovama, trgovačkim društvima u Republici Hrvatskoj, regiji, Europi i svijetu.
Platforma za unapređenje kulture
Grad na drugi pogled
Grad na drugi pogled je putujući interdisciplinarni istraživačko-edukacijski i izložbeni projekt koji povezuje angažirano promišljanje grada, umjetničku produkciju, edukaciju mladih kroz radionice s umjetnicima i razvoj publike. Projekt je namijenjen strateškom umrežavanju svih sudionika projekta i jačanju interesa zajednice za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene kulture u lokalnom kontekstu. Suvremena umjetnička produkciju i audiovizualna produkcija mladih potiče se na način da pozvani renomirani suvremeni umjetnici realiziraju radove inspirirane gradom u kojem se projekt odvija, dok istovremeno vode besplatne video radionice s učenicima i studentima lokalnih škola i fakulteta koji također reagiraju na svoju neposrednu urbanu okolinu. Time se kroz direktnu komunikaciju i interakciju s umjetnicima, polaznicima na neposredan i stimulativan način približava suvremena umjetnost. Za vrijeme provedbe projekta u svakom gradu organiziraju se urbane šetnje, popratna predavanja i dodatne radionice iz društveno-umjetničkih područja vezanih uz urbani kontekst, koja uz video radionice doprinose sagledavanju, propitivanju i imaginiranju urbanih identiteta. Završni rezultat višemjesečnog procesa je izložba u partnerskom lokalnom izložbenom prostoru, na kojoj su zajedno i ravnopravno predstavljeni radovi mentora-umjetnika i sudionika radionica, čime sudionici i njihova šira okolina dugoročno markiraju izložbeni prostor.
"Kazališna radionica Malik" Rijeka
Kazališna radionica Malik Rijeka
Kazališna radionica Malik počela je raditi 2000. godine i do sada je kroz njene programe prošlo više od 1500 djece i mladih. Svi oni imali su jedinstvenu priliku sudjelovati u procesu produkcije profesionalno vođenih kazališnih predstava. Umjetnička i društvena posebnost programa je činjenica da je rad profesionalnih kazališnih umjetnika vezan uz klasične institucionalne ili nezavisne produkcije, dok je kazališni rad s djecom i mladima dominantno u domeni amaterskog i pedagoškog rada. U Maliku se povezuje dječja nesputanost i iskrenost sa zrelim umjetničkim izrazom, stvarajući neočekivane, jedinstvene i izuzetno kvalitetne predstave koju izvode djeca za djecu. Razvijanjem cjelogodišnjeg programa, Malik pridonosi uravnoteženoj regionalnoj zastupljenosti umjetničkih programa posebno zato što na području Rijeke ne djeluje niti jedno dramsko kazalište za mlade. Potičući umjetnike da u svoje autorske radove uključe djecu ne kao oponašatelje već kao ravnopravne kreatore umjetničkih djela, stvaraju se inovativni procesi u kojima se kritički propituju i nanovo oblikuju društveni, etički, moralni i duhovni aspekti društva u kojem živimo.
Kazališna družina KUFER
KUFER: Razvoj produkcije i distribucije projekata mladih dramskih umjetnika
KUFER je platforma za nove / neafirmirane kazališne praktičare koja nastoji pružiti priliku da se isti okupe te vođeni estetskim i/ili generacijskim motivima istraže svoje umjetničke potencijale. Kazališna družina KUFER djeluje na području izvedbenih umjetnosti u Hrvatskoj, a osnovana je radi nedostatka odgovarajućih platformi na domaćoj sceni za razvoj mladih ili neafirmiranih umjetnika. Program KUFER-a u 2017. godini odnosi se na produkciju i distribuciju glazbeno-plesne predstave, kazališne predstave te edukativni program radionica i seminara KUFERedu. KUFER okuplja autore, savjetuje ih i pomaže u oblikovanju produkcijskog paketa te vodi kroz proces realizacije; od pronalaženja suradnika, osiguranja prostora za probe i izvedbe do apliciranja za sredstva i distribuciju predstava. Godišnje, KUFER producira 2 predstave, a na repertoaru izvedbi ima 3-5 predstava koje igraju u Zagrebu i na gostovanjima tijekom godine. Program KUFERedu podrazumijeva organizaciju serija radionica i seminara i prvenstveno je osmišljen zbog snažnog osjećaja nedostatka aktualnog dijaloga i osvještavanja domaćih kazališnih praktičara o novim tendencijama i produkcijskim strategijama u suvremenoj europskoj teatarskoj sceni, kao i nedostatka umrežavanja mladih i nadolazećih autora. Aktivnosti KUFER-a međusobno se prožimaju u skladu sa strateškim ciljevima organizacije.
Multimedijalna koliba
Produkcija i distribucija radova i projekata usmjerenih na razvoj improvizacijske scene, radiofonskog teatra i somatske prakse
Multimedijalna koliba kroz svoje djelovanje okuplja niz interdisciplinarnih autora/ica, izvođača/ica i istraživača/ica usmjerenih u 3 glavna pravca: radiofonijski teatar i ostali radiofonijski oblici van samog radija, suvremeni ples i improvizacija kao izvedbena praksa te somatski rad. Jačanjem kapaciteta organizacije, Koliba je kroz proteklih godinu dana uspjela osnažiti distribuciju projekata i povećati vidljivost u zajednici realizacijom većeg broja gostovanja i repriza svojih predstava. Ciljevi prijavljenog projekta su: 1. nastavak osnaživanja i rasta organizacije te dosega njezinih projekata; 2. afirmacija društvene relevantnosti marginaliziranih izričaja (improvizacija, radiofonijski teatar, somatske prakse) te prepoznavanje njihovog potencijala kako za osobnu tako i za društvenu promjenu; 3. obogaćivanje i dinamiziranje kulturne scene kroz poticanje inovativnih izričaja, interdisciplinarnih, intermedijalnih i internacionalnih suradnji (Improspekcije, Plan za bijeg i Hoerspiel) te osmišljavanje projekata koji uključuju široki krug korisnika (Od balona do slona, JaPaTiPaMi i drugi radioničko-istraživački projekti); 4. razvoj i edukacija publike za suvremene izričaje (kroz interaktivne i participativne projekte, predavanja, razgovore, publikacije...).
Kreativni laboratorij suvremenog kazališta
SUSRETI u Kortilu
"SUSRETI u Kortilu" je cjelogodišnji istraživačko-izvedbeni projekt koji okuplja umjetnike i zajednicu kroz niz umjetničkih susreta u Galeriji Kortil i koji u fokus stavlja ljude i njihove odnose, doživljaje, kontakt i komunikaciju. Susreti su interdisciplinarni – uključuju umjetnike različitih disciplina, kritičare, teoretičare, psihologe, povjesničare umjetnosti i dr.; intermedijski – uključuje dramsku korporalnu mimu i pokret, glazbu/zvuk, fotografiju, video, slikarstvo, kiparstvo, poeziju; transmedijski – istražuje principe interakcije, prenošenja i kompozicije iz jednog medija u drugi unutar žive izvedbe; i participativni – autorski tim suradnika razvijat će planove za realizaciju susreta kako bi se u kreativni proces uključila i publika – gosti umjetnici, interesne grupe i šira javnost. Projekt je zamišljen prostorno u praznom prostoru galerije Kortil, vremenski kroz četiri tematska susreta tijekom 2017. godine. Tematski okvir "SUSRETA u Kortilu" u 2017. godini zadan je motivom kontakta i komunikacije među ljudima i uključuje njene oblike: verbalnu, fizičku, kroz igru i dijeljenjem zajedničkog prostora. Cilj je da susreti postanu neka vrsta novog zajedničkog prostora komunikacije i novi oblik razmjene, angažmana i stvaralaštva za zajednicu te da svake sljedeće godine imaju kao tematski okvir neki drugi relevantni motiv.
Udruga likovnih stvaralaca Zaprešić
ULS Zaprešić- platforma za potporu i razvoj suvremenog likovnog stvaralaštva
Udruga likovnih stvaralaca (ULS) iz Zaprešića neprofitna je udruga koja postoji od 1998. godine i jedna od ključnih na prostoru Zagrebačke i Krapinsko - Zagorske županije koja kontinuirano promovira suvremenu likovnu umjetnost i suvremene likovne umjetnike. U svom programskom djelovanju ULS se opredijelila za promociju onih umjetnika koji na inovativan način interpretiraju i revitaliziraju tradicionalne likovne tehnike i medije poput minijatura, akvarela, ilustracija, grafike, keramike, linoreza. Suvremeni likovni umjetnici koji sudjeluju u programima ULS u svojim radovima istraživačkim pristupom tradicionalnim likovnim tehnikama demistificiraju predrasude o ovim tradicionalnim medijima pa radovi predstavljaju odmak u smislu potpuno drugačijeg procesa rada uvjetovanog zakonitostima same tehnike. ULS će u 2017. godini nastaviti sa svojim godišnjim programima: internacionalnom izložbom Minijature, likovnom kolonijom I izložbom Akvareli na skeli, nizom izložbi Čitajmo sliku te nizom on-line izložbi.
Udruga "Veliki Mali Čovjek"
7ds-sisitem 2017
7ds-sistem pruža platformu za kontinuirano produciranje i distribuciju umjetničkih djela. Čvrsto je ugrađen u trinaestogodišnju tradiciju kulturne manifestacije festivala "Sedam dana stvaranja" koja se odvija u Istri od 2004. godine. Festival "Sedam dana stvaranja" pokrenut je s namjerom stvaranja edukativnog i inovativnog okruženja koje pruža infrastrukturu za zajednički rad i mogućnost da se krajnji produkt predstavi u zajednici u kojoj nastaje. Održavajući se u Pazinu, festival obogaćuje kulturnu scenu centralne Istre. Tijekom godina festival se organski razvio u 7ds-sistem godišnji projekt, (od 2010.) i postao platforma međunarodnog, interdisciplinarnog karaktera. Festival "Sedam dana stvaranja" ostaje i postaje dio 7dsKulturnog Inkubatora odnosno 7ds-sistema. Unutar projekta postoje sljedeće grupe aktivnosti: OSMI DAN (skupni međunarodni multimedijski događaji); 7dsKULTURNI INKUBATOR (platforma za realizaciju projekta); 7dsradionice i 7dsrezidencija; Festival "Sedam dana stvaranja" (predavanja, okrugli stolovi, večernji program) te 7dsBAZA. Nova tema u razdoblju od 2014. do 2018. je "Apoteoza prostora mišljenja".
UDRUGA OTOMPOTOM
MIKRO
Udruga Otompotom djeluje u svom prostoru Mikro, Perottijeva 11, Zagreb. Zajednička kontinuirana suradnja kroz razne krovne organizacije i mrežu partnerskih i/ili suradničkih udruga i kulturnih centara dovela je do potrebe prezentacija graničnih područja estetike, društvenog angažmana, formi i medija s ciljem lakše komunikacije s primarnim i sekundarnim korisnicima. Kontinuirani godišnji produkcijski i prezentacijski kulturno/umjetnički program sistematiziran je prema područjima djelovanja i podijeljen na izložbenu djelatnost pod krovnim nazivom MIKROGALERIJA, filmsku djelatnost - MIKROKINO, glazbenu djelatnost - MIKROKLUB te kroz produkcijsko djelovanje na projektima u prostoru Mikra ali i dislocirane projekte koji se realiziraju u drugim kulturnim centrima ili javnima gradskim prostorima. Program Mikrogalerije nastavlja dosadašnju praksu prezentacije recentnih mladih autora i autorica iz lokalne sredine, ali i gostovanja iz cijele zemlje i regije. Autori, programi, umjetnički koncepti te kustoske koncepcije koje se u svojim radovima dotiču propitivanja medija i multimedijalno i polidisciplinarno pristupaju temama koje obrađuju u svojim projektima prezentiraju svoje radove pred do sada već potvrđenom interdisciplinarnom publikom galerije Mikro. Interdisciplinarni program koji se predlaže obuhvaća široki spektar umjetničkih formi (likovna, filmska, glazbena umjetnost, dizajn i arhitektura) i ima tendenciju poticanja i predstavljanja projekata koji se bave marginaliziniranim društvenim skupinama, novim estetikama i formama, propituju i istražuju granična područja estetike, društvenog angažmana i problematike trenda unutar formi i medija.
Format C
Inquiry Inc.[2017]
Produkcijske i distribucijske programske aktivnosti projekta “Inquiry Inc.[2017]” su multimedijalne i interdisciplinarne suradničke prirode i počivaju na najrecentnijim (ko)produkcijskim strategijama umjetničkog svijeta ostvarenima kroz podjelu znanja te materijalnih i nematerijalnih resursa. Program je eksplicitno namijenjen inkluzivnom uključivanju participanata i korisnika svih profesionalnih orijentacija i životnih dobi te teži decentralizaciji novomedijske umjetničke produkcije u području RH, kao i posljedičnom stvaranju novih društvenih i profesionalnih veza na međunarodnom planu, i kao takav je koncipiran kao bitan dio zajednice RH. Projekt konkretnim produkcijskim i prezentacijskim aktivnostima (koprodukcijama “OPEN CALL” te /'fu:bar/ i dvama izložbama “free_art”) afirmira i artikulira lokalnu umjetničku i kulturnu multimedijsku produkciju te suvremene umjetničke istraživačke prakse, bazirane na konceptu prijenosa slobodnog znanja i poticanju suradničkog stvaralaštva kroz naglašavanje individualne društvene odgovornosti, međuzavisnosti i značaja interdisciplinarnosti u domeni suvremene umjetnosti i kulture koje imaju potencijal odgovorno rasti u simbiozi uz digitalne i mrežne tehnologije.
Socijalni rub: zanimljive neispričane priče
Neprimjereni spomenici
Neprimjereni spomenici/Inappropriate Monuments regionalna je suradnička platforma koja u periodu 2015.-2017. provodi međunarodni suradnički projekt istog naziva. NS uspostavlja okvir za dugoročnu suradnju partnerskih organizacija iz država s područja EU i zapadnog Balkana koje svojim radom problematiziraju pitanja revalorizacije i zaštite antifašističke baštine. NS je namijenjen POVEZIVANJU institucija i nezavisnih organizacija, JAČANJU njihovih kapaciteta i DISTRIBUCIJI rezultata istraživanja u svrhu ZAGOVARANJA uređene međudržavne strategije prema antifašističkoj baštini. Partneri na projektu su: SF:ius (HRV), Grupa arhitekata (SRB), Historijski muzej BIH, Moderna galerija i KUD Anarhiv (SLO), Solidarnost (MKD). U 2017. godini u sklopu projekta SFius provodi istraživanje i dokumentiranje građe o zaštiti i upravljanju spomenicima NOB-a (istraživanje, mapiranje, intervjuiranje), održava tri različite radionice, održava web platformu, razvija interaktivnu kartu spomenika, provodi simpozij o zaštiti spomenika, osmišljava izložbu, provodi aktivnosti u lokalnoj zagovaračkoj mreži KUM Kalnik (istraživanje, okrugli stol, umjetničku koloniju).
Udruga za poticanje kreativnosti Atanor
Galerija Pikto
Galerija Pikto se u gotovo tri godine djelovanja uspjela pozicionirati na kulturnoj mapi grada Zagreba kao prostor koji djeluje kroz nekoliko temeljnih odrednica programa među kojima se ističe poticanje i promoviranje suvremenog umjetničkog stvaralaštva, umrežavanje s drugim kulturno-umjetničkim organizacijama, promocija stvaralaštva mladih umjetnika i kustosa, sustavno educiranje publike te djelovanje u smjeru inovativnih kulturnih praksi i kreativnih rješenja u politici izlaganja. Galerija je pokrenuta zahvaljujući entuzijazmu umjetnika, kustosa i brojnih suradnika koji provode vrlo slojevit kulturno-umjetnički program koji na inovativan način potiče umjetničku produkciju i pruža prvenstveno mladim umjetnicima platformu za djelovanje. Galerija je do sada financirala postav 30 izložbi suvremenih, mladih hrvatskih i stranih umjetnika. Predloženi projekt kontinuirano kroz godinu provodi pet osnovnih programskih aktivnosti: godišnji izložbeni program galerije, Ciklus ‘Samo jednom prvi put’ za mlade kustose, Studentsku izložbu ‘Neki student ALU’, diskurzivni program te Reli po galerijama i druge manifestacije koje umrežavaju i promoviraju širu galerijsku scenu Zagreba i Rijeke.
Kulturno umjetnička udruga Romb
Romb2017
KUU Romb djeluje od 1999., doprinos civilnom društvu ima kroz projekte koji se odvijaju u i oko zgrade Doma mladih u Splitu, nadopunjujući tako kulturni i turistički sadržaj Grada Splita. Projekti koje će udruga realizirati u 2017. jesu: 1. “Nema labavo” festival ulične kulture - Cilj je postaviti izvedbe umjetnika u javni prostor van tradicionalnih interijera predodređenih za prezentaciju umjetničkih formi te na taj način aktivirati urbane prostore našeg grada koji su zapušteni i zanemareni. Kroz ovaj festival Split će također postati i atraktivan kulturno turistički centar koji posjetiteljima nudi suvremen i izravan način prezentacije umjetnosti I urbane kulture. 2. "Molly Sweeney" predstava - Partneri na projektu su UMAS, UO Mitropa i Županijska udruga slijepih Split. Predstava će imati dvije verzije od kojih će jedna biti prilagođena slijepim i slabovidnim osobama, bit će mobilna i prilagodljiva raznim prostorima. U suradnji s Gradom Splitom gostovat će u nekoliko gradskih kotareva, unutar inicijative oživljavanja raznih društvenih aktivnosti, kulturnih događanja i poticaja mladima u kvartovima koji se nalaze na rubnim dijelovima grada. Osim ova dva velika projekta udruga će započeti projekte pod radnim nazivima Casper vol1000 i Inkubator te provoditi kontinuirane programe Beatslap i Gartzsound.
Udruga Punkošipak
Osnaživanje produkcijskih i distribucijskih izvedbenih kapaciteta Udruge Punkošipak, kolektiva Trećeprostor i integriranog kolektiva za suvremeno kazalište
Projektni prijedlog programa Udruge 'Punkošipak' za 2017. godinu uključuje produkciju i distribuciju novih i postojećih izvedbi kolektiva 'Trećeprostor' te integriranog kolektiva za suvremeno kazalište. U 2017. godini bit će proveden tromjesečni projekt kojemu je cilj kroz inkluzivne kreativno-umjetničke aktivnosti doprinijeti uključivanju mladih i mladih s manje mogućnosti u kulturni i društveni život lokalne zajednice. Uz redovni rad radionice koja će iz polaznika generirati članove integriranog kolektiva za suvremeno kazalište, u 2017. godini predviđena je produkcija izvedbenog projekta 'Deluzija' koji za cilj ima kreiranje novih repertoarnih jedinica. Također će se distribuirati projekt realiziran prošle 2016. godine '(SLETOVI)-Inteligencija jata' nastalog u produkciji 'Pogonatora – inkubatora za suvremeno kazalište i ples'. Aktivnosti distribucije imaju za cilj osigurati prisutnost i vidljivost na hrvatskoj sceni, u regiji i na međunarodnoj sceni. Cilj je projektima osigurati stabilnost, kontinuitet i razvoj kvalitete programa Udruge 'Punkošipak', kolektiva 'Trećeprostor' i integriranog kolektiva za suvremeno kazalište. Aktivnosti uključuju produkciju novih i distribuciju realiziranih programa, jačanje promocije i održavanje web stranice, dokumentiranje i medijsku analizu projekata te pozicioniranje organizacije na hrvatskoj i međunarodnoj sceni.
Udruga Nomad
ARKTIČKI KRUG
Zlatan Vehabović mladi je hrvatski umjetnik koji istražuje kompleksne problematike današnjice kroz slikarski medij. Svoju novu seriju radova započinje nakon povratka s rezidencijalnog programa "The Arctic Circle", gdje mu je pružena dragocjena prilika neposrednog pristupa okruženju koje ga već niz godina nadahnjuje u njegovom umjetničkom radu. Svrha ovog projekta je produkcija nove serije slika radnog naziva "Arktički krug" tijekom 2017. godine, temeljem iskustva s rezidencijalnog programa i s ciljem izlaganja na samostalnoj izložbi u Umjetničkom paviljonu 2018. godine. Rezidencijalni program, na kojemu umjetnik prisustvuje tijekom listopada 2016. godine, održava se u formi ekspedicije morima sjevernog polarnog kruga okruženih planinskim arktičkim arhipelagom. Naglasak ovog programa jest na razvoju, stvaranju i predstavljanju pionirskog rada te okuplja aktivne sudionike različitih disciplina s ciljem uzajamnog eksperimentiranja, istraživanja i inovacije te njihovog uključivanja u relevantne probleme današnjice.
Kulturno umjetnička udruga Splitgrafik - Split
8. Splitgraphic 2017 međunarodni bijenale grafike
Osmi Splitgraphic bijenale održat će se 2017. godine u Splitu s programom od tri izložbe. Splitgraphic bijenale ima za cilj izlagati i promovirati domaću i međunarodnu grafičku umjetnost, s posebnim naglaskom na suvremen pristup grafičkom otisku i znaku, kao i klasičnim grafičkim tehnikama. Središnja skupna izložba rezultat je natječaja za sudjelovanje koji će biti će objavljen u siječnju 2017. godine. Na središnjoj skupnoj izložbi bit će izloženo oko 100 umjetnika, uz poseban dio selekcije studentskih radova za koje se dodjeljuje Nagrada za mlade umjetnike. Druga je samostalna izložba i razgovor s poljskim umjetnikom, grafičarom i profesorom na Akademiji u Varšavi Wojciechom Tylbor-Kubrakiewiczom. Kubrakiewicz će izložiti dva ciklusa grafičkih radova, linoreza u kombinaciji sa sitotiskom, digitalnim otiskom i videom. Treća je skupna izložba mladih poljskih umjetnika Sebastiana Grochockog i Marcina Wydrzyńskog, osnivača bijenala grafike u Lodzu “LodzPrints”. Izložba će predstaviti njihove recentne opuse koje karakteriziraju monokromatske grafike velikih dimenzija gdje propituju medije klasičnih grafičkih tehnika.
Društvo naša djeca Pleternica
"Pleternica kroz dječje oči"
U projektu koji se predlaže Turistička zajednica Grada Pleternice bi zajedno s članovima udruge DND upoznala svoj grad i njegove znamenitosti (povijesne ličnosti po kojima je grad poznati ostale znamenitosti). Pokušali bi stvoriti jednu veliku dječju sliku grada pomoću svih slika koje bi prikupili od djece koja su slikala grad i po njima važne ličnosti. Cilj je odgovoriti djeci na mnogobrojna pitanja vezana za njihov grad: Gdje se što nalazi? Po čemu je moj grad zanimljiv? Tko je gradu dao ime? Koje su poznate ličnosti obilježile grad? Što je u mom gradu zanimljivo da bi privuklo druge u razgledavanje i obilazak nekih naših destinacija? Djeca bi istražujući u školama, knjižnici i u suradnji s TZ Grada Pleternice došla do informacija potrebnih za ostvarivanje cilja projekta, a to jest stvaranje jedinstvenog foto-albuma.
k.o. kombinirane operacije kazališna grupa
ADRIATIC DANCE HOUSE
Prepoznavajući značaj revitalizacije gradske jezgre grada Hvara (rekonstrukcija Arsenala i Povijesnog kazališta, razvoj manifestacija u hvarskoj Loggi), razvoja društvenog i kulturalnog konsenzusa građana Hvara i inozemnih gostiju, značaj i strategije kulturnog razvoja hvarske i sveukupne hrvatske umjetničke tradicije a u kontekstu razvoja nove socijalne i kulturne dinamike hrvatskih otoka, ADRIATIC DANCE HOUSE (https://www.adriaticdancehouse.com/) u suradnji i uz potporu uprave grada Hvara usmjerava svoje proizvodne djelatnosti ka integraciji lokalnog puka u razvoj novih formi izvedbenog, plesnog jezika te time nastoje revidirati domete hrvatske kazališne tradicije.
DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIH PREVODILACA
Beskonačni prijevod II, film
Ovaj film promiče hrvatsko književno prevođenje i kulturu u cjelini, a bit će distribuiran putem europske mreže naše krovne udruge CEATL. Književni prevoditelji mobilna su skupina djelatnika u kulturi i istraživanje drugih kultura važan je dio njihova cjeloživotnoga školovanja. Projekt će doprinijeti popularizaciji hrvatskoga glavnog grada kao turističkog odredišta bogatog kulturnim sadržajima kao što su književni festivali, pjesničke večeri, književnoprevodilačke tribine i slično. Film će putem CEATL-ove mreže stići do ciljane publike te zacijelo podići interes europskih književnih prevodilaca za dolazak u Zagreb i Hrvatsku.
KAZALIŠNA DRUŽINA "IVANA BRLIĆ-MAŽURANIĆ"
BUDIMO I MI G.V
Projekt je osmišljen kao kazališni program za djecu osnovnoškolske dobi gdje bi kroz predstavu djeci dali važnu poruku: Pomaganje drugima jednako je važno kao i pomaganje samom sebi. Volonterizam tj. pomoć drugima u razvoju djece važan je segment razvoja osobnosti pojedinca. "Gospodin V" u predstavi je upravo takva osoba koja svoj život posvećuje pomaganju drugima pogotovo kada imaju poteškoća u životu. Ovaj projekt osmišljen je u suradnji s Volonterskim centrom Slavonski Brod. Produkciju predstave i osmišljavanje same dramaturgije i scene i glumačke probe planira se napraviti u prvom tromjesečju 2017. godine kako bi se još tijekom školske godine 2016./2017. izvelo po osnovnim školama Brodsko posavske županije. Predstavu bi potom ponudili svim školama i kulturnim centrima.
Udruga Random
Muzej Spomenara
Projekt "Muzej Spomenara" ima za cilj digitalizaciju građe, izradu repozitorija, portala, agregacije i slanje građe u Europeanu. U prvoj fazi potrebno je napraviti digitalizaciju, a finalna faza kroz rok od nekoliko godina bila bi stvarni Muzej Spomenara. Ovo je jedinstven projekt u Hrvatskoj (i Europi). Spomenari su bili važan dio kulture odrastanja mladih i s pojavom tehnologija pisanje istih izumire, a budućnost spomenara udruga vidi u čuvanju u specijaliziranom muzeju, jedinstvenom u svijetu.
UDRUGA OSOBA S INVALIDITETOM VUKA VUKOVAR
PLES IZNAD JAREBIČNOG GNIJEZDA
Nakon dugogodišnjeg istraživanja, spreman je za prezentaciju najstariji oblik plesa - vučedolski arhaični ples - VAP-NOP. Cilj je projekta stvaranje osnove za profesionalni plesni ansambl koji bi prezentirao i produbljivao istraživanje arhaičnog plesa. Značaj ovakve vrste plesa krije se u mogućnosti pravilnog isticanja plesa kao pokretača razvoja i civilizacije u antropološkom, sociološkom, komunikološkom a posebno u kulturološkom smislu. Budući da je prezentacija projekta tek u inicijalnoj fazi, nužne su prve aktivnosti koje su preduvjet za početak rada. Sama ideja i razlog nastanka projekta vođena je interesom za porijeklom plesa i povijesnim činjenicama. S obzirom na to da se istraživanje direktno povezuje s područjem gdje se nalaze neki od najvažnijih arheoloških nalaza iz neolitika, Vučedol i figurica - vučedolska jarebica (odnosno golubica), otuda i naziv projekta, odnosno naziv plesa kao kulturološkog nositelja ovoga područja.
INSTITUT MEDITERRAN-UDRUGA ZA KULTURNO I ZNANSTVENO PROUČAVANJE MEDITERANA
Povijest školstva u Istri
Izložba prikazuje povijest školstva na prostoru Istre kroz tri razdoblja: austrijsko/talijansko, jugoslavensko i hrvatsko. Sastoji se od sedam odjeljaka/paviljona: tri razdoblja prikazana kroz učionice tih vremena, učitelji, učenici, nastavni pribor i video intervjui. Izložba je multimedijalna i interaktivna. U samom prostoru posjetitelji će moći „biti prisutni“ u vremenu u kojem žele biti, kreirati izgled ploče u učionici koju izaberu, igrati stare školske igre, surfati u modernoj učionici pretražujući nastavnu građu, ali i listati stare imenike, bilježnice, poslušati izjave sudionika tih vremena. Tijekom trajanja izložbe održat će se i četiri predavanja na teme: školski izleti, pioniri, arhitektura škola i iskustvo poučavanja u školama.
Umjetnička organizacija Kazalište "Smješko"
Produkcija inovativnog žanra dokumentarno-igrane drame o Mariji Jurić-Zagorki- F.M.Vranković:"Kakva majka, takva kći", uz paralelnu realizaciju dokunetarnog making-off filma o realizaciji cijelog ciklusa realizacije dokumentarno-igranih drama
Kazalište "Smješko" namjerava tijekom 2017. godine realizirati projekt-predstavu inovativnog, dokumentarno-igranog žanra o životu Marije Jurić Zagorke: F.M.Vrankovič:"Kakva majka, takva kći". Kazalište "Smješko" osmislilo je u strateškom razdoblju 2017/2020 inovativni žanr dokumentarno-igrane drame o dijelovima biografija povijesnih hrvatskih ličnosti, s kojim se namjerava predstaviti publici 15+. U ovom ciklusu, “Smješko” će se baviti povijesnim ličnostima-ženama, koje su obilježile svojim umjetničkim djelovanjem hrvatsku kulturu i umjetnost. U predstavi će se koristiti i dokumentarni materijali, vezani uz živote umjetnica, koji bi se projicirali za vrijeme izvedbe, za što se moraju osigurati prava za izvođenje. Izvedba predstava, trebala bi biti u/na (između ostalog) autentičnim mjestima, a konkretno ova se predstava namjerava izvoditi i u stanu Marije Jurić Zagorke. Paralelno će se razvijati dokumentarni film o realizaciji ciklusa doku-igranih drama o znamenitim ženama, a koji bi bio predstavljen javnosti na kraju četverogodišnjeg ciklusa realizacija doku-drama, zajedno s monografijom i e-knjigom.
Kazališni studio
Program 2017
Program Kazališnog studija u 2017. godini posvećen je obljetnici smrti Marina Držića. U Kazališnom će se studiju nastaviti sa suradnjom sa školama i centrima za kulturu kroz svoj jedinstveni projekt All the World's a Stage, pokrenut još 2001. godine. Unutar njega, posebna će se pozornost posvetiti predstavi-radionici o Marinu Držiću. Kreirat će se i projekt vikend-radionica za djecu i mlade na temu Držića te raditi na pripremama za profesionalnu predstavu Hekuba. Ove godine - uz projekt o Marinu Držiću – namjerava se dalje razvijati međunarodna kulturnu suradnja; za početak s organizacijama u Kotoru, a povodom Držićeve obljetnice.
Umjetnička organizacija THEARTE
Taraca na taraci
"Taraca na taraci" interdisciplinarni je projekt koji se kroz medij kazališta bavi poviješću Gundulićevog ljetnikovca i njegova značenja za kazališnu umjetnost. Kroz autentična pisma i memorabilije iz zlatnog doba ljetnikovca te kroz arhivsku gradu Dubrovačkih ljetnih igara kreirat će se scenski kolaž koji će novim generacijama približiti značenje ljetnikovca. Ponovno oživljavanje ljetnikovca potvrdit će njegovu iznimnu važnost za hrvatsko kulturno naslijede. S obzirom na važnost repertoarnih kvaliteta predložak se ističe aktualnom tematikom i nastavak je repertoarne tendencije OU THEARTE - postavljanje mladih i domaćih autora na scenu.
Udruga "Bijela Golubica"
Vukovarski barok
Cilj projekta "Vukovarski barok" je očuvanje kulturne baštine i nacionalnog identiteta. Provedbom projekta će članice udruge "Bijela Golubica" razvijati i održavati glazbeno-scenske nastupe na raznim manifestacijama diljem Hrvatske i u različitim ustanovama. Organizacijom bala Bijelih Golubica animirat će se stanovništvo s područja grada Vukovara da se aktivnije uključi u rad udruge. Članice udruge će dokumentirati svoje glazbeno-scenske nastupe te će izraditi priručnik kojim će se prikazati kulturna baština Vukovarskog baroknog razdoblja te rad udruge na očuvanju iste. Priručnik će se distribuirati široj javnosti te će biti sredstvo promidžbe rada udruge i važnosti očuvanja kulturne baštine. Provedbom planiranih projektnih aktivnosti udruga će stvoriti mogućnosti za motiviranje novih članova, proširit će djelovanje u vidu provedbe radionica za obučavanje članica udruge za potrebe stvaranja oprava baroknog ruha za očuvanje Vukovarske barokne kulturne baštine.