Ciljevi i prioriteti
Program podrške 2018 provodi se s ciljem pružanja financijske podrške udrugama i umjetničkim organizacijama koje djeluju na području suvremene kulture i umjetnosti. Bespovratna se sredstva dodjeljuju kroz nekoliko programskih područja kako bi se stvorili kvalitetniji uvjeti za rad organizacija i doprinijelo njihovoj stabilizaciji i razvoju organizacijskih i programskih kapaciteta.
Program podrške 2018 kroz sedam je programskih područja usmjeren prema postizanju sljedećih ciljeva:
- pridonijeti razvoju organizacijskih i programskih kapaciteta za produkciju i distribuciju radova, djela i projekata u svim disciplinama umjetnosti te za upravljanje prostorima za kulturu i umjetnost
- pridonijeti stvaranju stabilnijih i kvalitetnijih preduvjeta za osmišljavanje i pripremu novih kulturnih i umjetničkih programa i projekata
- pridonijeti stvaranju stabilnijih i kvalitetnijih preduvjeta za razradu i propitivanje novih umjetničkih ideja
- pridonijeti stabilizaciji suradnje i umrežavanja u Republici Hrvatskoj kroz zagovaranje, programsku razmjenu i suradnju te širenje znanja, iskustava i dobre prakse
- pridonijeti stabilizaciji regionalne i međuregionalne suradnje i umrežavanja u Europi kroz zagovaranje, programsku razmjenu i suradnju te širenje znanja, iskustava i dobre prakse
- pridonijeti stvaranju stabilnijih i kvalitetnijih uvjeta za sveobuhvatni organizacijski pristup razvoju publike
- pridonijeti stvaranju stabilnijih i kvalitetnijih uvjeta za organizacijsko i umjetničko pamćenje
Zaklada u okviru Programa podrške 2018 raspisuje javne pozive na predlaganje programa i projekata u sljedećim programskim područjima:
- PP1: Razvojna podrška za organizacije
- PP2: Osmišljavanje i priprema novih programa/projekata
- PP3: Razvoj novih umjetničkih ideja
- PP4: Razvoj suradničkih platformi u Republici Hrvatskoj
- PP5: Razvoj suradničkih platformi u Europi
- PP6: Podrška za razvoj publike
- PP7: Podrška za organizacijsko i umjetničko pamćenje
Prioriteti Programa podrške 2018 su:
- kritičnost i refleksivnost (analitičko i kritičko preispitivanje i prikazivanje kulturnog, umjetničkog, društvenog, ekonomskog, političkog, povijesnog, etičkog i/ili ideološkog okruženja u kojima se djeluje)
- otklon od dominantnih koncepcija (pozicioniranje u odnosu na dominantne prostorne, organizacijske, kontekstualne i koncepcijske paradigme, odnosno afirmiranje problema/trendova/pitanja koje dominantne strukture značenja ne zahvaćaju)
- angažiranost (utjecaj na umjetničko, kulturno, društveno, etičko, ideološko, ekonomsko i/ili političko okruženje)
- inovativnost (korištenje novih pristupa, materijala, metoda, formata, medija i sl. ili otvaranje novih pogleda, shvaćanja, orijentacija i sl. u svijetu umjetnosti i kulture)
- istraživački pristup (procesi i postupci ispitivanja, pronalaženja, otkrivanja, razvijanja, opisivanja, objašnjavanja, interpretiranja novih funkcija, metoda, formacija, vrijednosti, načina rada, koncepcija, pozicija itd. u svijetu umjetnosti i kulture)
Sve prijave kako na razini organizacijskog djelovanja tako i na razini predloženih programa/projekata moraju zadovoljiti 3 od 5 navedenih prioriteta. Prijavitelji prilikom podnošenja prijave na Program podrške 2018 u e-prijavnici sami odabiru 3 prioriteta koji u najvećoj mjeri oslikavaju djelovanje organizacije te 3 prioriteta koji u najvećoj mjeri oslikavaju predloženi program/projekt, pri čemu je odabrane prioritete potrebno obrazložiti u e-prijavnici. Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava ocjenjuje organizaciju i relevantnost predloženoga programa/projekta s obzirom na odabrane i u e-prijavnici obrazložene prioritete.