PP2b
Ganz nova kultura promjene
Selekcija programa za Ganz novi
Ganz novi međunarodni je format razvojnog kazališta koji se nastavlja na projekt Ganz novi festival koji je od 2011. do 2018. djelovao u sklopu koncepta Kulture promjene SC-a Zagreb. Ganz novi izvedbeni je i razvojni prefiks koji se pridružuje festivalima srodnih ciljeva, razvija inovativne formate eksperimentalnog kazališta i razvoja publike te ostvaruje nove programske i tematske sinergije. U 2020. udružuje se s Festivalom Perforacije u Zagrebu, a potom i s Festivalom Zoom u Rijeci, dok će se u 2021. pod nazivom Ganz nova fokusirati na istraživanje ženskog pitanja kako bi revalorizirao ulogu i značaj ženskih autorica i ženske perspektive u današnjem društvu. Ganz novi svojim se modularnim, sinergijskim formatom referira na lokalni kontekst, siromašne i nedovoljno poticajne uvjete proizvodnje izvedbenih djela te nepristupačne politike upravljanja javnim kulturnim prostorima koji u svoj program još uvijek ne propuštaju autore mlađe i srednje generacije, posebice žene. U poetskom smislu, Ganz je mjesto istraživanja suvremenih tendencija i nekonvencionalnog pristupa u izvedbenim umjetnostima te prostor za afirmaciju, edukaciju i profesionalizaciju nove generacije izvedbenih autora. U okviru ovog projekta u svrhu selekcije umjetnika/predstava, ali i upoznavanja s novim konceptima/programima za razvoj umjetnika posjećuju se Santarcangelo Festival i Mesto žensk festival.
Udruga za kulturu i sport "Pozitivna sila"
Selekcija međunarodnog programa za Festival neobičnih obitelji i rezidencijski prostor HALA 100
Projekt selekcije međunarodnog programa za novopokrenuti Festival neobičnih obitelji i rezidencijski prostor HALA 100 uključuje putovanje na dva najrelevantnija festivala suvremenog cirkusa: CIRCA, FiraTarrega i festival LEME. Navedeni festivali otkrivaju nove i uzbudljive umjetnike i kolektive koji se ne mogu vidjeti na velikim festivalima te surađuju sa zemljama koje nisu na mapi suvremenog cirkusa. Poznavajući njihove dosadašnje programske koncepte, organizacija bi sudjelovanjem na ova tri festivala mogla selektirati umjetnike / kolektive za Festival neobičnih obitelji i HALU 100 koje odgovaraju selekcijskom konceptu ROOM 100 kolektiva, a to su predstave suvremenog cirkusa koje su angažirane i refleksivne te koje na sceni preispituju umjetničko, društveno, političko, ekonomsko i ekološko okruženje u kojem umjetnici žive i rade. Uz to, odabrane predstave bile bi inovativne ili u korištenju novih materijala i medija ili u načinu na koji istražuju, otkrivaju i razvijaju nove poglede na već poznate vrijednosti, pozicije i koncepte. Dio selektiranog programa odnosio bi se na izmještanje predstava iz tradicionalnih kazališnih okvira u javne i nekonvencionalne prostore.
Siva zona . prostor medijske i suvremene umjetnosti
Selekcija za izložbu o Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968-1972 u MMSU Rijeka 2022
Ciljevi projekta su istraživanje privatnog arhiva, otvoreni intervju i selekcija radova talijanskog umjetnika Achillea Perillija, jedinog inozemnog sudionika svih Međunarodnih susreta u Veloj Luci (1968., 1970., 1972. i 1979.), koji je tamo ostvario niz radova od kojih su dva mozaika stalno postavljena u javnom prostoru Vela Luke. Selekcija u Perillijevom arhivu jedan je u nizu kustoskih radova koji su u tijeku za pripremu izložbe o Međunarodnim susretima u Veloj Luci 1968. – 1972. u organizaciji Sive zone i MMSU-a u Rijeci, a koja će se, uz simpozij i publikaciju, održati u MMSU Rijeka 2022. godine. Kroz interdisciplinarnost, eksperimentalni i istraživački karakter u sferi likovnih umjetnosti i arhitekture, te propitivanjem raznih nivoa participacije u njima, Međunarodni susreti u Veloj Luci ostvarili su neke od temeljnih postulata suvremenog i polimedijskog pristupa kulturi i umjetnosti. Izložba će domaćoj i međunarodnoj javnosti predstaviti ukupni značaj Susreta za lokalnu, ali i međunarodnu umjetničku scenu, ramifikacije i međunarodne projekte koji su iz njih proizašli te niz novih domaćih i međunarodnih umjetničkih produkcija koje su nastale kao refleksija na zbivanja u Veloj Luci.
Centar za dramsku umjetnost
Selekcija filmova iz programa festivala "Belfast Human Rights Film Festival"
U kontekstu pripreme UNSEEN filmskog festivala koji se održava u Cavtatu te u svrhu selekcije dijela filmskog programa planira se posjet festivalu aktivističkog dokumentarnog filma u Belfastu Belfast Human Rights Film Festival (u nastavku BHRFF), s kojim je već uspostavljen inicijalni kontakt. BHRFF dijeli vrijednosti srodne onima koje zastupa festival UNSEEN, a radi se o otvaranju i preispitivanju ključnih tema u društvu, politici, ekonomiji i ekologiji te nastojanju da se lokalna zajednica uključi u raspravu i pripremi za sudjelovanje u procesima odlučivanja o istima. U tom smislu prilika da se selektira dio programa festivala BHRFF pozitivno bi utjecala na kvalitetu narednog izdanja UNSEEN filmskog festivala te bi dodatno pridonijelo ispunjavanju navedenih ciljeva, a publici bi bili ponuđeni i inovativni umjetnički modeli reprezentacije. Osim toga, razmjena iskustava oko organizacije ovog tipa festivala te širenje mreže poznanstava osnažili bi kapacitete CDU-a za organizaciju narednih izdanja festivala UNSEEN, ali i drugih projekata organizacije.
Udruga Bacači Sjenki
Frooom! dolazi u goste
Glavni cilj projekta je jačanje kapaciteta Frooom! koordinatora i voditelja kroz sudjelovanje na filmskim festivalima s naglaskom na dječje filmsko stvaralaštvo. Frooom!, interdisciplinarni program medijskog i filmskog opismenjavanja, nastao je iz društvene potrebe za drugačijim obrazovnim metodama koje djeci i mladima izoštravaju pogled na stvarnost i pružaju im uvid u stvaranje filmova i medijske umjetnosti. Zbog stalne potrebe za razvojem i usavršavanjem programa te primjenom najsuvremenijih obrazovnih metoda, Frooom! voditelji i koordinatori programa sudjeluju na raznim domaćim i inozemnim seminarima, radionicama i filmskim festivalima te svoja iskustva ugrađuju u provedbu programa. Filmovi s Frooom! radionica prijavljuju se na festivalske natječaje ili se prikazuju u okviru popratnih sadržaja. ). Putovanjima na filmske festivale nastoji se proširiti i upotpuniti filmski dio programa naslovima koji zahtijevaju kritičko gledanje i percepciju.
Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja
Grad :: Film: Lund Architecture Film Festivala
Projekt selekcije umjetničkih djela na internacionalnom festivalu u švedskom gradu Lundu proizlazi iz kontinuiteta napora organizacije da u Hrvatskoj pokrene sinergiju arhitektonsko-filmskih kultura. Istraživački segment programa polazi od povijesnosti i suvremenosti odnosa filma i srodnih medija, urbanog mjesta te društvenih interakcija koje iz takvih odnosa proizlaze. Takva diskurzivna linija počela je razvojem hibridnih umjetničkih strategija koje povezuju prošireni film, instalacije u javnom prostoru i mediascape s nasljeđem političkog i feminističkog filma, filmskih zajednica, filma kao medija zajednice i urbanističke kritike. Naglasak ove selekcije je na transkulturalnosti, ženskom filmu i intenzivnoj intersektorskoj suradnji koja je ujedno specifična odlika festivala u Lundu koji povezuje institucije i aktere raznolikih profila. Kroz selekciju se želi potaknuti i lokalne segmente intersektorske suradnje s ciljem pokretanja sinergije arhitektonsko-filmskih kultura u kontekstu produkcije i prezentacije umjetničkih programa na temu arhitektonskog i umjetničkog oblikovanja i kulture prostora.
Hrvatsko kulturno umjetničko društvo "Željezničar"
Odlazak na festival Ribera Del Fresno
Putovanje u inozemstvo radi selekcije programa uključuje odlazak na Međunarodni folklorni festival Ribera del Fresno u Španjolskoj, u organizaciji Festi Folk Espana. Društvu Željezničar upućen je poziv za sudjelovanje na festivalu kao jedinoj folklornoj grupi iz Hrvatske s ciljem predstavljanja tradicijske kulture, što bi se omogućilo uz pomoć financijskih sredstava Zaklade.
Umjetnička organizacija Hathor
Putovanje na svjetski kongres harfista u Cardiff
Putovanje na svjetski kongres harfista u Cardiffu od velikog je značaja za selekciju programa koji bi se predstavio na sljedećem izdanju Zagrebačkog harfističkog festivala, renomiranog festivala harfe koji od svojih početaka njeguje uz klasični izričaj i alternativniji, suvremeniji pristup harfi. World harp congress održava se svake tri godine i nastoji potaknuti razmjenu ideja, kontakata, novih kompozicija te noviteta za harfu, kako putem izričaja tako i putem pristupa i otvaranja novih pogleda na bavljenje harfom. Koncerti, radionice, seminari i izložbe koji se tiču svih aspekta harfe održavaju se na navedenom kongresu. Dosadašnji kongresi održani su u Jeruzalemu, Beču, Parizu, Kopenhagenu, Seattle-u, Pragu, Ženevi, Dublinu, Amsterdamu, Vancouveru, Sydneyju i Hong Kongu. Svjetski kongres ima članove koji predstavljaju 50 zemalja.