Umjetnička organizacija Kotar teatar
Projekti
-
Kultura i Šuma (2023.)
- Programsko područje:
- Organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 12,396.30kn
- Kategorija:
- Druga kategorija do 18,000 eura
- Opis projekta:
- Kultura i Šuma predstavlja jednogodišnji program Umjetničke organizacije Kotar teatar koja istovremeno djeluje kao producent i distributer interdisciplinarnog umjetničkog sadržaja na području Gorskog kotara te kao kazalište usmjereno na produkciju vlastitih predstava i projekata. Programske linije provode se u suradnji s devet jedinica lokalne samouprave, Ministarstvom kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranskom županijom, udruženjima iz javnog i neprofitnog sektora te brojnim vanjskim suradnicima i volonterima koji omogućuju kontinuiranu integraciju kulturno-umjetničkog programa na prometno izoliranim, a ujedno i slabije naseljenim gradovima i općinama. Program doprinosi decentralizaciji kulturnog sadržaja na nacionalnom i Europskom nivou te stvara unikatan umjetnički sadržaj usmjeren na očuvanje kulturne baštine i revitalizaciju kulturnog programa osiguravajući susret, sudjelovanje i umrežavanje regionalnog stanovništva sa suvremenim umjetnicima i zastupljenost predstava Kotar teatra izvan granica Gorskog kotara.
-
Kotar BUS! (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Odobreni iznos:
- 20,000kn
- Kategorija:
- Podrška za razvoj praksi sudjelovanja u kulturi
- Opis projekta:
- Proces organizacijske transformacije Kotar teatra doprinosi jačanju kapaciteta svih uključenih u organizaciju i provedbu programa organizacije na regionalnom, županijskom i međunarodnom nivou. Kotar teatar od početka svojeg djelovanja njeguje i razvija odnos s lokalnom, regionalnom, županijskom i međunarodnom publikom u izazovnom okruženju djelovanja na području koje je prometno izolirano i istovremeno u sociološko-društvenoj izolaciji koja rezultira iseljavanjem radno aktivnog i mladog stanovništva. Rezultati procesa transformacije umjetničke organizacije dokazat će da građani Gorskog kotara imaju potrebu za sudjelovanjem u većem broju i opsegu kulturnih programa sukladno ostvarivanju ciljeva decentralizacije kulturnog sadržaja, a u skladu sa zakonom o Ruralnom razvoju republike Hrvatske, ostvarenju ciljeva Zakona o brdsko-planinskom području i ciljevima kulturnih strategija Europske unije.
-
Kultura punim plućima! (2022.)
- Programsko područje:
- Podrška za organizacijski razvoj
- Odobreni iznos:
- 44,999.93kn
- Kategorija:
- Srednja podrška do 50.000 kn, Razvoj produkcije i/ili distribucije umjetničkih radova, djela i projekata
- Opis projekta:
- Godišnji program produkcije i distribucije kulturnog sadržaja koji provodi Kotar teatar, jedino profesionalno kazalište i umjetnička organizacija u regiji Gorski kotar, djeluje kroz pripremu, organizaciju i izvođenje glazbeno-scenskih djela, kazališnih predstava, festivala, multimedijalnih i umjetničkih performansa i kreativnih radionica. Zahvaljujući desetogodišnjem djelovanju stvorena je mreža suradnika i suradnja s odgojnim, obrazovnim i kulturnim institucijama, a program se realizira u suradnji s Ministarstvom kulture i medija, predstavnicima jedinica lokalne samouprave, Primorsko-goranskom županijom te brojnim domaćim i inozemnim umjetnicima i organizacijama. Programske linije i inicijative Kotar teatra u 2023. godini predstavljaju organizacijski i programski razvoj u kontekstu suvremene kulture i umjetnosti stvarajući okolnosti u kojima stanovnici regije svih dobnih skupina sudjeluju u kulturnim procesima putem interaktivnih, interdisciplinarnih i edukacijskih programa. Ostvaruju se pozitivne društvene promjene i doprinos jačanju i razvoju civilnog društva, a kulturno stvaralaštvo sagledavamo kao bogatstvo i kao alat za promišljanje aktualnih životnih okolnosti.
-
Emocionalna pismenost (2020.)
- Programsko područje:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Odobreni iznos:
- 18,814.00kn
- Kategorija:
- Razvoj novih umjetničkih ideja
- Opis projekta:
- U suvremenom je društvenom okružju sve teže jasno artikulirati vlastite emocije i unutrašnje svjetove. Traganje za korijenima društveno uvjetovanih ponašanja, odnosima i ulogama koje u njima izvodimo, a ponajviše pokušaj širenja vokabulara za ono što se u nama zbiva, vraća nas među one koji svakodnevno uče o svojoj okolini, intuitivno reagiraju na nju i neprestano ju redefiniraju – u doba prije puberteta. Razvojne etape u djetinjstvu oblikuju svijest, identitet, utječu na poimanje sebe i drugih, sebe u odnosu na druge i svijeta koji nas okružuje. Istovremeno nas uče regulirati emocije, prigušivati reakcije, odnosno oblikuju alate za suočavanje s društvenim izazovima. Stoga bi se, u suradnji s osnovnim školama i vrtićima Gorskog kotara te stručnjaka razvojne psihologije, nastojalo istražiti proces emotivnog opismenjavanja mladih i rasvijetliti mehanizme pomoću kojih djeca ovladavaju afektivnim stanjima te uče njima raspolagati. U nadi da će htjeti podijeliti svoja iskustva, želja je potaknuti sudionike na preispitivanje društvenih, emotivnih i rodnih narativa, a stečena znanja i iskustva iskoristiti kao materijal za nove izvedbene modalitete.