Pitanja i odgovori
Pitanja se mogu postavljati u razdobljima definiranima javnim pozivima na Program podrške 2025.
Sve opće informacije o javnim pozivima pruža Zaklada. U svrhu osiguranja ravnopravnosti svih prijavitelja Zaklada ne može ulaziti u specifičnosti pojedinih programa/projekata. Stoga Zaklada ne daje savjete organizacijama prilikom podnošenja prijava na javne pozive i ne može odgovarati na pitanja o konkretnim programima/projektima.
Prijavitelji će na postavljena pitanja o javnim pozivima u najkraćem mogućem roku dobiti odgovor na e-adresu s koje je upućeno pitanje, a sva pitanja i odgovori bit će objavljeni u rubrici Pitanja i odgovori na mrežnoj stranici Zaklade. Prije postavljanja pitanja prijavitelji mogu u navedenoj rubrici provjeriti je li pitanje na koje se traži odgovor već postavljeno ili mogu provjeriti Pojmovnik koji se nalazi na mrežnim stranicama Zaklade.
Pitanja se mogu postavljati isključivo na e-adresu: podrska@kulturanova.hr u propisanim razdobljima:
- Programsko područje 1: od 17. 6. 2025. do 29. 7. 2025. i od 18. 8. 2025. do 28. 8. 2025.
- Programsko područje 2: od 17. 6. 2025. do 29. 7. 2025. i od 18. 8. 2025. do 3. 10. 2025.
*************************
1. Pitanje: Nigdje ne vidim kada se otvaraju prijave za PP2 kao niti prijavnicu pa vas molim više informacija.
Odgovor: Otvaranje e-sustava za podnošenje prijava na Programsko područje 2 bit će 5. 9. 2025. Svi rokovi navedeni su u Kalendaru provedbe javnih poziva. Također, na mrežnim stranicama su Vam dostupni ogledni primjerci prijavnica za sva programska područja.
2. Pitanje: Molimo Vas za povratnu informaciju može li prijavitelj na programsko područje 2 biti udruga kojoj temeljna djelatnost nije kulturna i umjetnička djelatnost, no ima registrirane iste (u Izvodu iz Registra udruga). Naime, prijavili bismo naš projekt koji provodimo u partnerstvu s kazalištem te centrom za odgoj i obrazovanje. Cilj projekta jest stvoriti samoodrživu stvaralačku aktivnost osoba s invaliditetom u području izvedbene umjetnosti, koja neće biti sporadični humanitarni eksces, već jednakopravna, dugoročno održiva zajednica umjetnika koja kroz evaluaciju, kritičku autorefleksiju i vanjske sugestije, može proizvoditi izvrsnu umjetnost, ozbiljno shvaćenu na festivalima i uvršten u program kao ansambl kazališta. Ideja ansambla je ne samo da pruža priliku za umjetničko izražavanje OSI već da stvara platformu za uključivu umjetničku scenu koja aktivira, senzibilizira i obogaćuje cijelu zajednicu.
Odgovor: Svrha Zaklade "Kultura nova", koja je propisana člankom 3. Zakona o Zakladi "Kultura nova" (NN 90/11) je promicanje i razvoj civilnog društva u Republici Hrvatskoj na području suvremene kulture i umjetnosti. U skladu s navedenom svrhom kroz Programe podrške Zaklada podržava udruge i umjetničke organizacije koje djeluju u bilo kojoj umjetničkoj disciplini ili kulturnoj djelatnosti na području suvremene kulture i umjetnosti i koje su upisane u Registar udruga Republike Hrvatske. Također, pod pojmom suvremene kulture i umjetnosti Zaklada "Kultura nova" ne podrazumijeva cjelokupnu kulturu i umjetnost koja nastaje u suvremenosti te je u tekstu javnog poziva i u Vodiču za prijavu na Program podrške 2025 opisano kako Zaklada "Kultura nova" shvaća suvremenu kulturu i umjetnost. Kriteriji za dodjelu sredstava čine temelj za procjenjivanje kvalitete prijava, a definirani su u skladu s prioritetima Programa podrške 2025 i posebnim ciljevima za svako pojedino programsko područje i kategoriju Programa podrške 2025. Za Programsko područje 2 kriteriji se nalaze u Vodiču na str. 23-24 te se objavljeni i na mrežnim stranicama Zaklade.
Za svako programsko područje i kategoriju, pa tako i PP2, unutar I. skupine kriterija "Prihvatljivost prijavljenoga programa/projekta" definirana su tri kriterija prihvatljivosti koja procjenjuju članovi Povjerenstva: djeluje li organizacija na području suvremene kulture i umjetnosti; je li projekt na području suvremene kulture i umjetnosti te zadovoljava li projekt propisane uvjete za Programsko područje i temelji li se na propisanim aktivnostima. Ako članovi Povjerenstva za procjenu kvalitete prijava utvrde da organizacija ne djeluje na području suvremene kulture i umjetnosti, da prijavljeni projekt ne pripada području suvremene kulture i umjetnosti i/ili da projekt ne zadovoljava propisane uvjete za Programsko područje ili se ne temelji na propisanim aktivnostima, prijava će biti isključena iz daljnjeg postupka dodjele bespovratnih sredstava.
Dakle, Povjerenstvo kao nezavisno tijelo stručnjaka na temelju odgovora iz prijavnice procjenjuje djeluje li prijavitelj primarno na području suvremene kulture i umjetnosti. Stoga bez obzira na to što piše u izvodu iz Registra udruga ili klasifikaciji djelatnosti, suvremena kultura i umjetnost moraju biti primarno područje djelovanja za svakog prijavitelja na javne pozive Zaklade. Ako je to tek jedan manji segment djelovanja organizacije, ona neće biti prihvatljiva prilikom procjene kvalitete prijava.
3. Pitanje: Uzima li se u obzir pri bodovanju mjesto gdje je sjedište organizacije koja prijavljuje projekt ili gdje se odvijaju aktivnosti iz projekta? U tom smislu molimo za pojašnjenje teksta: "U okviru ovog Programskog područja primjenjuje se specifična metodologija rangiranja, gdje se prijave rangiraju unutar pojedine lokalne sredine. Konačna rang lista formira se tako da na nju najprije ulaze sve prvorangirane prijave iz svih lokalnih sredina. Ako su u prvom krugu na rang listu uključene sve lokalne sredine, sljedeće na rang listu ulaze drugorangirane prijave iz svih lokalnih sredina, i tako redom sve do iscrpljivanja proračuna za ovo Programsko područje. U skladu s navedenim redoslijed prijava na konačnoj rang listi ovisi o relativnom položaju prijave unutar pojedine lokalne sredine. U slučaju da je broj lokalnih sredina veći od broja podrški koje Zaklada može dodijeliti, crta se na rang listi povlači u skladu s proračunskim sredstvima za ovo Programsko područje, a na rang listu ulaze one lokalne sredine u kojima se nalaze prijave koje u najvećoj mjeri odgovaraju propisanim kriterijima kvalitete."
Odgovor: Prilikom rangiranja prijava u Programskom području 2: Suvremena kultura i umjetnost za mentalno zdravlje i/ili dobrobit djece i mladih na temelju propisanih opisnih kriterija koje procjenjuje Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava u obzir se uzima i sjedište organizacije koja prijavljuje projekt u ovom Programskom području te se prijave rangiraju unutar pojedine lokalne sredine.
4. Pitanje: Vezano za prijavu na javni poziv na Program podrške 2025, zanima nas je li u Programskom području 2 prihvatljiv partner osnovna škola? Također, htjeli bismo provjeriti je li potreban partner za prijavu na Programsko područje 1? Može li udruga predati dvije projektne prijave na Program podrške 2025?
Odgovor: Kao što je definirano u Vodiču za prijavu na Program podrške 2025, projekti prijavljeni u Programskom području 2 moraju se provoditi u partnerstvu i uz stručnu podršku organizacija/institucija/ustanova/drugih pravnih osoba/stručnih djelatnika iz sektora zdravstva, socijalne skrbi i/ili obrazovanja koji djeluju u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih. U tom smislu institucija u području obrazovanja, primjerice osnovna škola, može biti prihvatljiv partner, pri čemu napominjemo da se projekt mora provoditi uz stručnu podršku osobe/zaposlenika koji ima profesionalnog iskustva u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih. Kao potvrdu o sudjelovanju partnera, prijavitelj u Programskom području 2 mora priložiti Izjavu o suradnji koju je moguće preuzeti na mrežnim stranicama Zaklade.
U Programskom području 1: Organizacijski razvoj partnerstvo/suradnja nisu obavezni te to ovisi isključivo o potrebama prijavitelja i programa/projekta koji se prijavljuje. Kao što je navedeno u Vodiču za prijavu na Program podrške, program/projekt koji se prijavljuje u Programskom području 1 moguće je provoditi samostalno, u partnerstvu s drugim akterima iz bilo kojeg područja i sektora (civilni, javni, privatni) u zemlji i/ili inozemstvu ili kroz suradnju i razmjenu s članicama u formalnim i neformalnim mrežama.
Što se tiče broja prijava, svaki prijavitelj ima pravo podnijeti ukupno dvije (2) prijave na Program podrške 2025, po jednu prijavu u svakom Programskom području.
5. Pitanje: Molim vas da me uputite gdje mogu pronaći uvjete koje je potrebno ostvariti za potporu u sljedećim kategorijama: kategorija a1: Organizacijski razvoj do 25,000 eura, kategorija a2: Organizacijski razvoj do 18,000 eura, kategorija a3: Organizacijski razvoj do 12,000 eura. Ne mogu pronaći gdje su definirani uvjeti poput broja zaposlenih i prihoda - da li se to još uvijek primjenjuje?
Odgovor: Formalni uvjeti propisani su za svaku kategoriju u Programskom području 1. te ih možete pronaći detaljno izlistane u Vodiču za prijavu na Program podrške 2025, u poglavlju Formalni uvjeti prijave u Programskom području 1 na str. 13-16. Dodatno, formalni uvjeti mogu se pronaći i na mrežnim stranicama Zaklade, na podstranici Organizacijski razvoj, također u poglavlju Formalni uvjeti prijave u Programskom području 1. Na podstranici Formalni uvjeti navedeno je na koji način se provodi postupak provjere svih propisanih formalnih uvjeta, a isto je moguće pročitati i u Vodiču za prijavu na Program podrške 2025 u poglavlju Formalni uvjeti prijave na Program podrške 2025 na str. 26-28.
6. Pitanje: Javljamo se s upitom vezanim uz prijavu na Program podrške 2025. Prijavili bismo našu udrugu za osiguravanje organizacijskog razvoja u kategoriji a4, no nismo sigurni bi li to bilo u skladu sa zadanim smjernicama s obzirom na to da je udruga korisnik sredstava Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Ljubazno molimo za pojašnjenje i smjernice oko prihvatljivosti prijave u navedenoj kategoriji.
Odgovor: Formalni uvjeti su propisani za svaku kategoriju u Programskom području 1: Organizacijski razvoj te su detaljno opisani u Vodiču za prijavu na Program podrške 2025, u poglavlju Formalni uvjeti prijave u Programskom području 1 na str. 13-16, a konkretno za kategoriju a4 na str. 15. Vodiča za prijavu. Dodatno, formalni uvjeti mogu se pronaći i na mrežnim stranicama Zaklade, na podstranici Organizacijski razvoj, također u poglavlju Formalni uvjeti prijave u Programskom području 1. Specifično za prijavu u kategoriji a4 navedeno je sljedeće:
"Udruga ili umjetnička organizacija na području suvremene kulture i umjetnosti
- mora biti upisana u Registar neprofitnih organizacija i matični registar u Republici Hrvatskoj najmanje jednu (1) godinu od dana registracije do dana zaključivanja ovog Javnog poziva (upisana najkasnije 2. 9. 2024.);
- nije ostvarila više od 250,000 eura prihoda kao prosjek prihoda u posljednje tri (3) godine aktivnog djelovanja (2024., 2023., 2022.)
- mora biti registrirana u sredinama u RH s manje od 100,000 stanovnika
- može zatražiti iznos do 10,000 eura
- može započeti i završiti s provedbom kulturno-umjetničkog programa bilo kada tijekom 2026."
Na podstranici Formalni uvjeti navedeno je na koji način se provodi postupak provjere svih propisanih formalnih uvjeta za Program podrške 2025, a isto je moguće pročitati i u Vodiču za prijavu u poglavlju Formalni uvjeti prijave na Program podrške 2025 na str. 26-28. Zaklada nije postavljala ograničenja prijave na Program podrške 2025 za one prijavitelje koji koriste sredstva drugih donatora.
Prijave koje prođu provjeru propisanih formalnih uvjeta upućuju se na procjenu kvalitete Povjerenstvu za procjenu kvalitete prijava koje radi na temelju definiranih kriterija za dodjelu sredstava, a koji su podijeljeni u tri skupine. Da bi prijava išla u ocjenjivanje na temelju kriterija kvalitete, prvo se procjenjuje prihvatljivost prijavljenoga programa/projekta na temelju tri propisana kriterija koja procjenjuju članovi Povjerenstva: djeluje li organizacija na području suvremene kulture i umjetnosti; je li projekt na području suvremene kulture i umjetnosti te zadovoljava li projekt propisane uvjete za Programsko područje i temelji li se na propisanim aktivnostima. Ako članovi Povjerenstva za procjenu kvalitete prijava utvrde da organizacija ne djeluje na području suvremene kulture i umjetnosti, da prijavljeni projekt ne pripada području suvremene kulture i umjetnosti i/ili da projekt ne zadovoljava propisane uvjete za Programsko područje ili se ne temelji na propisanim aktivnostima, prijava će biti isključena iz daljnjeg postupka dodjele bespovratnih sredstava.
7. Pitanje: Molimo vas da nam odgovorite na pitanja vezana za Programsko područje 2: Suvremena kultura i umjetnost za mentalno zdravlje i/ili dobrobit djece i mladih. U slučaju da projekt provodimo među mladima iz srednjih škola, je li nužno da škola bude partner u projektu ili je dovoljno da uz psihologa koji je partner provoditelj dobijemo pisanu suglasnost roditelja djeteta za sudjelovanje u radionicama unutar projekta? Također Vas molimo da nas uputite što točno znači dobrobit djece i mladih u tekstu natječaja: “Projekti moraju biti osmišljeni u suradnji s prijavljenim partnerom koji djeluje u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih, te čiji doprinos mora biti jasno vidljiv.”
Odgovor: Kod prijave projekta na Programsko područje 2: Suvremena kultura i umjetnost za mentalno zdravlje i/ili dobrobit djece i mladih potrebno je osigurati minimalno jednog partnera koji može biti organizacija/institucija/ustanova/druga pravna osoba/stručni djelatnik iz sektora zdravstva, socijalne skrbi i/ili obrazovanja te koji djeluje u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih. U tom smislu partnerstvo se može sklopiti sa školom ili sa stručnim djelatnikom škole koji ima iskustva u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih, primjerice psihologom, koji je zaposlen u školi. Kao potvrdu o sudjelovanju partnera, prijavitelj u Programskom području 2 mora priložiti Izjavu o suradnji koju je moguće preuzeti na mrežnim stranicama Zaklade.
U slučaju da prijavitelj partnerstvo sklapa sa školom, iz projektne prijave treba biti vidljivo da se aktivnosti provode uz stručnu podršku i uz doprinos zaposlenika koji ima profesionalnog iskustva u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih.
Napominjemo kako pisane suglasnosti roditelja nisu dio propisane dokumentacije kod prijave projekta. Od provoditelja se očekuje da će projektne aktivnosti provoditi u skladu s postojećim pravnim propisima i etičkim standardima, što podrazumijeva i ishođenje pisanih suglasnosti roditelja za sudjelovanje djece u projektnim aktivnostima.
Što se tiče pitanja koje se odnosi na razumijevanje i definiranje pojma "dobrobiti djece i mladih", Zaklada "Kultura nova" je, postavljajući tematski okvir Programskog područja 2, pojmu dobrobiti (engl. well-being) pristupila iz perspektive čovjekovog mentalnog zdravlja, u simbiozi s kojim se danas nerijetko koristi. Uz detaljan opis tematskog okvira Programskog područja 2 koji se nalazi na str. 19. i 20. Vodiča za prijavu na Program podrške 2025, navedeni su i neki od izvora koji obrađuju temu važnosti umjetnosti i kulture u promicanju mentalnog zdravlja i dobrobiti, a koji su konzultirani prilikom postavljanja tematskog okvira. O mentalnom zdravlju i dobrobiti općenito prijavitelji su slobodni dodatno istraživati i van tematskog okvira koji je postavila Zaklada "Kultura nova" prilikom definiranja Programskog područja 2, primjerice razne objave i brošure Nacionalnog programa "Živjeti zdravo", u okviru kojega je primjerice objavljen i Pojmovnik mentalnog zdravlja (Znate li što je mentalno zdravlje?), zatim Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i drugih priznatih nacionalnih i međunarodnih institucija i izvora.
Na str. 21 Vodiča za prijavu navedeni su smjerovi u kojima se mogu razvijati prihvatljivi projekti unutar Programskog područja 2 te su navedene prihvatljive aktivnosti projekta. Profesionalno iskustvo i stručnost partnera u području mentalnog zdravlja i/ili dobrobiti djece i mladih doprinose kvaliteti pri osmišljavanju i provedbi projektnih aktivnosti.
8. Pitanje: Vezano za tekst javnog poziva u kojem stoji „Prijava mora uključivati javna događanja u programsko djelovanje“, molimo vas da nam odgovorite na pitanje o tome da li predložena javna događanja moraju biti u kontinuitetu, uzastopno kroz cijelu godinu ili periodično u nekoj frekvenciji tijekom godine? Konkretno, mi imamo cjelogodišnji kulturno-umjetnički program koji provodimo tijekom sljedeće četiri godine, a javna događanja imamo u periodici od 6 puta godišnje, dakle jednom u dva mjeseca. Da li smo u tom smislu prihvatljivi prijavitelj za kategoriju PP1 - a1?
Odgovor: Na str. 16. Vodiča za prijavu na Program podrške 2025 navedeno je „(d)a bi prijava bila prihvatljiva u kategoriji a1, kulturno-umjetnički program mora uključivati javna događanja (npr. filmske projekcije, kazališne predstave, koncerte, izložbe, predavanja, tribine, okrugle stolove, edukacijske programe, prezentacije, manifestacije, konferencije itd.) u fizičkom ili online prostoru u 2026. godini. Javna događanja podrazumijevaju izvedbe/izlaganja uživo koja su otvorena za javnost. Ako Povjerenstvo za procjenu kvalitete prijava utvrdi da kulturno-umjetnički program ne sadrži javna događanja u 2026. godini, neće biti zadovoljeni svi propisani uvjeti za programsko područje i kategoriju te će prijava biti isključena iz daljnjeg postupka dodjele bespovratnih sredstava." Nije kvantificirano koliko je to javnih događanja i u kojem intenzitetu se moraju odvijati tijekom godine. Prijavitelj o tome sam odlučuje u odnosu na predloženi koncept programa, opise i plan provedbe aktivnosti. Kod provjere navedenog uvjeta za prijavu u kategoriji a1, Povjerenstvo će na temelju opisa i plana provedbe aktivnosti provjeravati uključuje li program javna događanja.